‍‍
دسته بندی

مارک زاکربرگ مردی که به خاطر قدرت شبکه‌های اجتماعی شناخته می‌شود گفته که قصد دارد نگاهی به ارزهای رمز پایه و پتانسیل آن برای قدرت بخشیدن به اشخاص بیندازد. موسس فیسبوک این موضوع را تبدیل به یکی از چالش‌های جدید خود برای سال میلادی جدید کرده است. او به قدرت سیستم غیر متمرکز ارزهای رمز پایه اشاره می‌کند و اینکه می‌تواند قدرت را از سیستم‌های متمرکز بگیرد و آن را به دست اشخاص بسپارد.

مارک زاکربرگ به عنوان فردی خلاق و پدر شبکه‌های اجتماعی، قبلا هم از ارزهای رمز پایه ستایش کرده بود اما اینبار به نظر می‌رسد که قصد دارد تا برای توسعه فیسبوک هم که شده در این بخش سرمایه‌گذاری کند. او در پست فیسبوکی خود می‌گوید:

فناوری‌هایی مثل رمزنگاری و ارزهای رمز پایه می‌توانند قدرت را از سیستم‌های متمرکز به دست مردم بازگردانند. من علاقه‌مند هستم تا به صورت عمیق‌تر در مورد اثرات مثبت و منفی این فناوری مطالعه کنم و اینکه چطور از آنها در سرویس‌های خودمان استفاده کنیم.

شبکه‌ اجتماعی بلاک چین

بیشتر بخوانید:

سرمایه داران اصلی بیت کوین و دیگر ارزهای رمزپایه

همین الان هم شبکه‌های اجتماعی مبتنی بر بلاک چین وجود دارند. اما ورود فیسبوک با وجود بیش از یک میلیارد کاربر می‌تواند اثر فوق العاده‌ای داشته باشد. پیام پنهان مارک زاکربرگ این است که ارزهای رمز پایه برای حل مشکلات مهمی مثل: فناوری، رسانه‌ها و دولت‌ها ایجاد شده است و به راستی فناوری مثل بلاک چین می‌تواند در این زمینه‌ها تغییرات انقلابی ایجاد کند و پشتیبانی موسسه‌ای مثل فیسبوک می‌تواند به پذیرش هر چه بیشتر ارزهای رمز پایه از طرف جامعه بینجامد.

مارک زاکربرگ شبکه‌ اجتماعی بلاک چین

به دست آوردن دوباره قدرت

جای تعجب ندارد که چرا مارک زاکربرگ به سیستم‌های غیر متمرکز اینقدر علاقه‌مند است چرا که شبکه‌های اجتماعی نیز قدرت خود را از ارتباط شخص به شخص می‌گیرد. با اینکه قدرت متمرکزی در فیسبوک وجود دارد اما به اشخاص قدرت و صدای خیلی زیادی داده است.

یک سیستم غیر متمرکز مثل: ارزهای رمز پایه می‌تواند باعث رشد بیشتر این قدرت و صدا شود و همان طور که زاکربرگ اشاره کرد قدرت را به دست مردم باز می‌گرداند.

جیمسون لوپ مهندس مشهور نرم افزار توضیح می‌دهد که ارزهای دیجیتال چطور می‌توانند تفکر متمرکز در حوزه مالی را تغییر دهند:

حداقل از دیدگاه مالی گفتیم که می‌توانیم همه چیز را تغییر دهیم. به جای اینکه به موسسات خاصی اعتماد کنیم خودمان همه چیز را تایید می‌کنیم. قوانین را خودمان وضع می‌کنیم و این اجازه را به کسی دیگر نمی‌دهیم.

چه در بخش رسانه، شبکه‌های اجتماعی، مالی یا سرمایه‌گذاری، افراد سنتی یا افراد نوآور می‌توانند به ارزهای رمز پایه اعتماد کنند و چیزهای بیشتری یاد بگیرند و این می‌تواند سرآغاز اتفاقات بزرگی باشد.

این مطلب را از دست ندهید:  راه گریز سرمایه گذاران در برابر ممنوعیت معاملات بیت کوین در چین

نویسنده :
انتشار : ۲۰ دی ۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام
ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی ترکیهمشاوره رایگان ۵۴۵۰۷-۰۲۱