‍‍
دسته بندی

تحصیل در مقطع کارشناسی دیگر آنچنان که باید و شاید دانشجویانی را که به دنبال پیدا کردن شغلی مناسب در بازار کار هستند به چالش نمی‌کشد. سال‌ها پیش سیستم آموزش عالی کشور کارآمد به نظر می‌رسید. در گذشته هزینه تحصیل در دانشگاه در مقطع کارشناسی مناسب بود و همچنین فارغ‌التحصیل دانشگاهی با خیالی آسوده شغل مورد نظر خود را می‌یافتند. اما امروزه حتی با هزینه‌های سنگینی که دانشگاه آزاد و واحدهای بین‌الملل از دانشجویان اخذ می‌کنند، نمی‌توان انتظار داشت که شغلی برای این دسته از افراد یافت شود چه برسد به شغلی پر درآمد. از طرف دیگر علاقه‌مندان به تحصیل در خارج از کشور هم با هزینه‌هایی بسیار بیشتر روبرو خواهند شد.

به عبارت دیگر مدرک کارشناسی دیگر آن سنگ بنای اولیه برای داشتن درآمد بالا و زندگی مناسب نیست. در حقیقت مطالعه‌ای از کشور پیشرفته‌ای همچون آمریکا نشان می‌دهد که کمتر از ۲۰ درصد از دانشجویان مقطع کارشناسی بلافاصله پس از فارغ‌التحصیلی شغل مناسب خود را می‌یابند و بیش از ۸۰ درصد از آن‌ها تنها با بار عظیمی از بدهی وام‌هایی روبرو می‌شوند که برای پرداخت شهریه دانشگاه گرفته بودند.

فارغ‌التحصیلان دبیرستان به یک دلیل عمده وارد دانشگاه می‌شوند: آن‌ها معتقدند شغل بهتر آینده‌ای بهتر را به ارمغان خواهد آورد. اما هرچه تعداد جوانانی که وارد دانشگاه می‌شوند بیشتر می‌شود، تعداد کمتری شاهد ثمربخش بودن آن همه وقت، تلاش و پولی که صرف مدرک کارشناسی کردند هستند.

بنابراین آنچه که مسلم است ضرورت تغییر بنیادی مقطع تحصیلی کارشناسی است و همچنین این نکته که دیگر مدرک کارشناسی به تنهایی برای جوابگوی نیازهای بازار کار نیست.

بدهی، اصلی‌ترین مشکل فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها

بدهی دانشجو

بیشتر بخوانید:

همه چیز درباره تحصیل در آلمان، بهشت دانشجویان بین المللی

شهریه دانشگاهی هر ساله بیشتر می‌شود. به ویژه آن‌که با کاهش ارزش پول ملی کشورمان ارزهای خارجی سال به سال گران‌تر هم می‌شوند. در حال حاضر شهریه سالانه یک دانشگاه متوسط دولتی در کشور ایالات متحده در مقطع کارشناسی ۲۵,۰۰۰ دلار است که اگر هر دلار را فرضا ۴۰۰۰ تومان در نظر بگیریم، یک دانشجوی ایرانی سالانه بایستی ۱۰۰ میلیون تومان فقط برای هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی و آن هم در یک دانشگاه متوسط صرف کند. از طرف دیگر هزینه سالانه تحصیل در مقطع کارشناسی در یک دانشگاه خصوصی در کشور آمریکا تقریبا ۵۰,۰۰۰ دلار  است.

از طرف دیگر محصلان داخل کشور نیز شهریه‌های چندان ارزانی به ویژه برای دانشگاه آزاد و واحدهای بین‌الملل پرداخت نمی‌کنند.

دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند یا در دانشگاه‌های گران داخلی، همیشه جزو قشر ثروتمند جامعه نیستند و بدهی حاصل از وام‌هایی که برای پرداخت شهریه‌های دانشگاهی گرفته می‌شود رویاهای هر فارغ‌التحصیلی را به نابودی می‌کشاند. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که یکی از دلایلی که سال به سال نقاط عطف زندگی جوانان همچون تشکیل خانواده بیش از پیش به تعویق می‌افتد بدهی‌های حاصل از تحصیلات است که پرداخت آن‌ها بر عهده خود فارغ‌التحصیل یا حداقل خانواده او است. این روزها جوانان نه تنها از عهده خرید ماشین، خرید خانه، ازدواج، بچه دار شدن و دیگر آرزوهای یک جوان معمولی بر نمی‌آیند بلکه سفر به مکان‌های جدید و تجربه فرهنگ‌های جدید هم برای بسیاری از آن‌ها دور از دسترس به نظر می‌رسد.

این مطلب را از دست ندهید:  هزینه تحصیل در ترکیه چقدر است؟

آرزوهای دانشجو

بیشتر بخوانید:

ECTS چیست و چه کاربردی در دانشگاه های اروپا دارد؟

حقیقت امر این است که جوانان آرزوهای خود را به تعویق می‌اندازند بلکه قدری بتوانند خود و خانواده خود را از زیر بار بدهی‌های تحصیلی رها سازند. گاهی به قدری این فرآیند به طول می‌انجامد که جوان وارد دهه چهارم زندگی خود شده است و هنوز به هیچ کدام از آرزوهای خود نرسیده است. متاسفانه بسیاری از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی آن‌چنان درگیر مخارج مقطع کارشناسی خود می‌شوند که دیگر فرصتی برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر پیدا نمی‌کنند. اما عدالت اینجا است که کمر هیچ خانواده زیر بار هزینه‌های تحصیلی فرزند خود شکسته نشود.

داشتن مدرک دانشگاهی همیشه به معنی موفقیت در بازار کار نیست

مدرک دانشگاهی به معنی موفقیت در بازار کار نیست

بیشتر بخوانید:

ارزان ترین دانشگاه های انگلیس برای دانشجویان خارجی

آویزان کردن مدرک کارشناسی خود به دیوار به چه معنی است؟ آیا واقعا مدرک کارشناسی داشتن به معنی تضمین یک شغل مناسب در آینده است؟ آیا فارغ‌التحصیلی از یک دانشگاه آن هم در مقطع کارشناسی به این معنی است که شما کاملا آماده بازار کار هستید؟ قطعا خودتان جواب این سوال‌ها را می‌دانید. رفتن به دانشگاه ضرورتا به معنی داشتن یک شغل مناسب در آینده نیست. داشتن مدرک دانشگاهی به معنی آماده بودن شما برای یادگیری است و نه بیشتر.

محیط معمولی کارشناسی معمولا مهارت مختلفی که یک فارغ‌التحصیل به آن نیاز دارد به او آموزش نمی‌دهد. از طرف دیگر تجربه واقعی در محیط کار نشان داده است که بسیار ارزشمندتر از تحصیلات دانشگاهی صرف است، در حالی که بسیاری از دانشجویان تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی بدون گذراندن کارآموزی یا تجربه حرفه‌ای به اتمام می‌رسانند.

مدیران منابع انسانی دیگر بر مبنای مدارک تحصیلی استخدام نمی‌کنند

مدیران منابع انسانی

در حالی که بسیاری از شرکت‌ها در فرم استخدامی خود بخش تحصیلات قرار داده‌اند، اما بسیاری از مدیران منابع انسانی آن‌ها می‌دانند که وقتی نوبت به تجربه و دانش در محیط کار می‌رسد، آن تکه کاغذی که دانشنامه شما است ارزش چندانی ندارد. بسیاری از دانشگاه، چه در داخل و چه در خارج از کشور، به صنعت و شرکت‌های وابسته اتصال ندارند، شرکت‌هایی که به طور بالقوه محل کار فارغ‌التحصیلان دانشگاهی خواهد بود و دقیقا همین‌جا است که فاصله میان فارغ‌التحصیلی با حرفه هر ساله بیشتر می‌شود. این وظیفه دانشگاه‌ها است که با بررسی مداوم مهارت‌هایی که مدیران استخدامی شرکت‌ها به دنبال آن‌ها هستند، دانشجویان خود را برای بازار کار آماده‌تر کنند.

هرچه که جوانان بیشتری این روزها برای کار به شرکت‌ها مراجعه می کنند، این شرکت‌ها بیش از گذشته استخدام کارمندان جدید خود را بر پایه سه مورد زیر صورت می‌دهند. و هیچ کدام از سه مورد زیر ارتباطی با مدرک کارشناسی ندارند.

۱. تجربه: مدیران می‌خواهند بدانند که شما چه قدر تجربه دارید و چه مهارت‌هایی طی سالیان گذشته کسب کرده‌اید که اکنون به اهداف حرفه‌ای آن‌ها بیشتر کمک کند. گرفتن نمره ۲۰ در کلاس‌ها خیلی خوب است اما در ۹۹ درصد از مواقع هیچ گرهی از شما در محیط کار باز نمی‌کند. به جای آن تمرکز مدیران بر تجربه‌ای است که متقضایان پیش از این در محیط کار واقعی کسب کرده‌اند.

این مطلب را از دست ندهید:  دانشگاه‌های برتر آلمان برای تحصیل در رشته مهندسی مکانیک

تجربه کاری

۲. پورتفولیو: مدیران به دنبال نتیجه هستند و هیچ چیزی توانایی‌های شما را به اندازه یک پورتفولیوی عالی به نمایش نمی‌گذارد. پورتفولیو مجموعه‌ای از پروژه‌ها و تجربیات گذشته یک فرد است که بیشتر توسط معماران ارائه می‌شود اما در حقیقت برای هر رشته دیگری نیز می‌توان آن را تهیه کرد. فارغ‌التحصیلان دانشگاهی عموما تنها ریزنمرات دانشگاهی خود و برخی از پروژه‌های ترم‌های آخر خود را به عنوان مدرکی دال بر توانایی آن‌ها برای انجام تخصص مورد نیاز شرکتی که برای آن اقدام کرده‌اند ارائه می‌دهند. بنابراین چندان عجیب نیست که این افراد در رقابت با دیگر متقاضیانی که نمونه کار واقعی ارائه می‌دهند و چندین توصیه نامه از متخصصان حرفه خود دارند شکست می‌خورد.

۳. شخصیت: مدیران با تجربه می‌دانند که استخدام فردی که شخصیت مناسبی برای آن شغل دارد می‌توانند صدمات جدی به تیم و همچنین محصول نهایی کار وارد کند. یک مدیر قبل از آن‌که تصمیم نهایی خود را درباره یک فرد بگیرد می‌خواهد از مناسب بودن آن فرد برای محیط کاری شرکت خود مطمئن شود. نکاتی که او در این زمان به آن توجه می‌کند این است که آیا این فرد مسئولیت‌پذیر است؟ آیا وقت‌شناس است؟ چگونه با دیگران ارتباط برقرار می‌کند؟ زمانی که نوبت به کار تیمی و رشد در یک محیط کاری می‌رسد، مهارت‌های نرم اینچنینی به اندازه مهارت‌های سخت مهم می‌شوند. متاسفانه تعداد کمی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به این نکته توجه دارند.

شخصیت در کار تیمی

حقیقت تلخ این است که حتی پس از ۴ سال (بعضا گران) بسیاری از فارغ‌التحصیلان مقاطع کارشناسی برای بازار کار آماده نیستند. زمانه تغییر کرده است. پس چرا سیستم‌های آموزشی تغییر نکنند؟ پدر و مادرها اغلب با امیدها و تصورات واهی فرزندان خود را مجبور به تحصیل در دانشگاه می‌کنند. ایران نیاز به سیستمی دارد که خود را برای قرن جدید آماده کند. سیستمی که تمرکز خود را بر نیازهای آینده کشور قرار دهد و دانشجویان را برای بازار کار آماده کند.

آزمون های بین المللی

در صورتی که مایل هستید این ۴ سال را در خارج از کشور بگذرانید، پیمنت‌۲۴ با فراهم کردن امکان پرداخت هزینه ثبت‌نام در آزمون‌های بین‌المللی به شما یاری خواهد رساند. همچنین با استفاده از خدمات پرداخت با ویزا کارت می‌توانید کلیه پرداخت‌ها از جمله پرداخت شهریه دانشگاه و ثبت مقالات را به آسانی انجام دهید. رزرو آنلاین پرواز و ارسال و دریافت پول از خارج از کشور از دیگر خدماتی است که برای دانشجوان بین‌المللی فراهم شده است.

نویسنده :
انتشار : ۱۵ بهمن ۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام
ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی ترکیهمشاوره رایگان ۵۴۵۰۷-۰۲۱