‍‍
دسته بندی

در وبسایت رسمی استلار به پرسش استلار چیست این گونه پاسخ داده شده است که استلار (Stellar) پلتفرم متن باز مالی است. این جمله همه‌ چیز را درباره استلار بیان نمی‌کند، پس به سراغ تاریخچه آن می‌رویم.

سال ۲۰۱۱ برنامه‌نویسی به نام جد مک کالب (Jed McCaleb) و همکارانش شروع به توسعه ارز دیجیتال ریپل کردند؛ ریپل نه تنها با هدف حل مشکل کند بودن تراکنش‌های بیت کوین، بلکه برای همکاری با بانک‌ها در جهت ایجاد بستری مناسب برای تراکنش‌های بین بانکی به کمک بلاک چین توسعه داده شد. مک کالب با هدف همکاری با بانک‌ها موافق نبود، به همین دلیل تیم توسعه را ترک کرد و از پروتکل ریپل برای ایجاد استلار استفاده کرد. در ادامه می‌خواهیم بدانیم استلار چیست و در جزئیات چه تفاوتی با ریپل دارد؟

هدف استلار چیست ؟

هدف استلار چیستاستلار و ارز دیجیتال آن لومن (Lumen) با هدف ایجاد یک زیرساخت پرداخت به وجود آمدند. استلار هدفی بزرگ‌تر از بیت کوین دارد. استلار می‌خواهد برقرار کننده ارتباط مالی نهادهای مالی، بانک‌ها و اشخاص باشد. اگر در حالت ایده‌آل شما بخواهید برای دوستی در خارج از کشور ارز ارسال کنید یا باید از طریق سیستم بانکی فعلی و صرافی‌ها اول ارز را تبدیل کنید، بعد با خدمات ارسال حواله بانکی آن را برای فردی در خارج از کشور ارسال کنید و اگر با ارزهای دیجیتال این کار را انجام دهید، ابتدا باید ارز رایج ملی را به ارزی مثل بیت کوین تبدیل کنید، آن را به آدرس دوستتان ارسال کنید و او هم برای استفاده آن را به ارز رایج کشور خودش تبدیل کند. هر دو راه طولانی و پر هزینه هستند.

در شبکه استلار دیگر نیازی به تبدیل ارزی نیست و فقط کافی است از طریق مراکز پشتیبانی کننده از استلار مثل صرافی ارز دیجیتال یا بانک‌ها مبلغ را ارسال کنید و گیرنده ۵ ثانیه بعد معادل پول ارسالی شما پول از نوع ارز رایج کشورش را خواهد داشت؛ یا می‌تواند آن را به صورت لومن برداشت کند.

بیشتر بخوانید:

خرید بیت کوین با موبایل و کامپیوتر شخصی هم ممکن است

برای درک بهتر اگر بخواهید برای ۳ نفر در ۳ کشور مختلف پول پرداخت کنید، برای هرکدام باید جداگانه عملیات تبدیل ارز و انتقال از طریق بانک‌های مختلف را انجام دهید، اما در استلار فقط کافی است مقصد و مبلغ را تعیین کنید بقیه کارها را سیستم استلار انجام می‌دهد.

تراکنش چند ارزی در استلار چیست ؟

تراکنش چند ارزی در استلار چیست

همان طور که گفته شد استلار یک سیستم پرداخت بین‌المللی با کارمزد کم و سریع است. فرایند‌های انتقال و پرداخت بین‌المللی در استلار را می‌توان به سه بخش تقسیم کرد؛

 • استلار سفارش پرداخت یا انتقال شما را دریافت می‌کند و گزینه‌های در دسترس را برای انتخاب به شما نمایش می‌دهد.
 • مبلغ ارز رایج (پول نقد یا کارت‌های اعتباری) را از طریق صرافی‌های متصل به شبکه به لومن تبدیل می‌کند و بعد لومن را به ارز دوم (در صورت نیاز) تبدیل می‌کند.
 • اگر امکان تبدیل ارزی مستقیم در شبکه موجود نباشد، استلار به دنبال‌ سایر راه‌های ممکن می‌گردد. برای مثال، تبدیل می‌تواند از طریق تبدیل ریال به دلار و بعد دلار به ین ژاپن انجام شود.
این مطلب را از دست ندهید:  اتریوم چیست راهنمایی ساده و غیرتخصصی برای مبتدیان

گفتنی است ارزهای مورد پذیرش استلار محدود به ارزهای ملی نیست و می‌توان از سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین یا اتریوم هم استفاده کرد.

تفاوت ریپل و استلار چیست ؟

تفاوت ریپل و استلار چیست

استلار از نظر ساختار و پروتکل اجرایی بسیار شبیه به سیستم ریپل است اما در چزئیات با ریپل تفاوت‌هایی دارد و این تفاوت‌ها در حال بیشتر شدن هم هست:

 • استلار در مقابل ریپل، که بیشتر استفاده سازمانی دارد، بیشتر جنبه عمومی دارد.
 • ریپل نسبت به استلار متمرکز‌تر است.
 • برای عضویت در شبکه ریپل و تایید تراکنش‌ها باید توسط بنیاد ریپل تایید شود اما در استلار عضویت آزادانه امکا‌پذیر است.
 • استلار در واقع فورک شده از ریپل است اما رفته رفته تفاوتشان در حال بیشتر شدن است.
 • استلار می‌تواند واسطه‌ای برای ارزهای ملی باشد.
 • استلار یک بنیاد غیرانتفاعی است که مدعی مبارزه با فقر است اما ریپل یک شرکت انتفاعی است.
 • زمان تراکنش در ریپل ۴ ثانیه و در استلار بین ۲ تا ۵ ثانیه است.
 • بازار هدف ریپل موسسات و شرکت‌های مالی است و بازار هدف استلار افراد هستند.

Anchor در شبکه استلار چیست و چطور کار می‌کند؟

Anchor در شبکه استلار چیست و چطور کار می‌کند

بیشتر بخوانید:

ارز رمز پایه ورج چیست؟

استلار مثل همه ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین غیرمتمرکز است اما با این تفاوت که به جای عناصر شبکه (Node) در نقاط مختلف جهان سرور دارد. این سرورها نگهدارنده دفاتر کل ثبت و تایید تراکنش‌ها هستند.

برای استفاده از شبکه استلار اول باید از طریق یک مرکز (anchor) متصل به شبکه حساب خود را شارژ کنید. این مرکز معادل مبلغ شما اعتبار ایجاد می‌کند و در کیف پول دیجیتال شما لحاظ می‌شود. کاربرد اصلی استلار برای ارسال انواع ارز به صورت مستقیم در بستر اینترنت است. برای مثال، علی می‌تواند به کمک استلار ۲۰ دلار از آمریکا برای دوستش امیر در انگلیس ارسال کند و امیر معادل ۲۰ دلار، پوند دریافت کند. استلار در این مثال مانند یک مرکز انتقال جهانی عمل می‌کند.

اما در جزئیات چه اتفاقی در این تراکنش می‌افتد؟ وقتی بانک امیر در انگلیس درخواست واریز استلار را دریافت می‌کند، با این واریز موافقت می‌کند و سپس مرکز واسطه که با سیستم استلار کار می‌کند ۲۰ دلار علی را به یک حساب توافق شده واریز می‌کند و مساوی با آن، اعتباری را در شبکه استلار بازگشایی می‌کند؛ در همین لحظه سیستم استلار بهترین صرافی را برای تبدیل دلار به پوند پیدا می‌کند و عملیات تبدیل ارز را انجام می‌دهد. در انتها بانک امیر در انگلیس اعتبار را دریافت می‌کند و امیر هم پوند را از بانک برداشت می‌کند. کل این مراحل بدون دخالت سیستم بانکداری سنتی و کارمزدهای بالا در ۵ ثانیه انجام می‌شود.

لومن در استلار چیست و چه کاربردی دارد؟

لومن در استلار چیست چه کاربردی دارد

بیشتر بخوانید:

ارز دیجیتال الکترونیوم چیست؟

لومن ارز رایج شبکه استلار است. در ابتدا نام ارز دیجیتال این سیستم هم استلار بود. سال ۲۰۱۵ برای جلوگیری از گیج شدن کاربران نام ارز دیجیتال را لومن گذاشتند تا با استلار یعنی شبکه انتقال و پرداخت اشتباه نشود.

این مطلب را از دست ندهید:  آموزش ارسال ارز دیجیتال در لجر نانو اس

اولین دلیل نیاز به لومن در استلار استفاده از آن برای پرداخت کارمزدها است. کارمزد هر تراکنش ۰.۰۰۰۰۱ لومن است که در مقایسه با بیت کوین و سیستم‌های سنتی بسیار اندک است. دومین دلیل وجود لومن برای مبارزه با حملات اسپم در شبکه است. همه حساب‌های لومن باید مقدار حداقلی لومن را داشته باشند تا بتوانند از خدمات استلار استفاده کنند. در صورت گسترش استلار طبق برنامه‌ریزی انجام شده، وجود لومن در شبکه استلار کمک می‌کند همه ارزهای ملی و دیجیتال به راحتی و با سرعت بالا به یکدیگر تبدیل شوند.

چطور می‌توان در ایران استلار خرید؟

چندین صرافی بزرگ و معتبر ارز دیجیتال در دنیا استلار لومن خرید و فروش می‌کنند. خرید استلار لومن در این صرافی‌ها با ارزهایی مثل دلار و همین طور با بیت کوین یا اتریوم هم امکان‌پذیر است. اگر در ایران هستید و می‌خواهید استلار لومن بخرید، در ابتدا توجه داشته باشید که ارزهای دیجیتال مثل لومن و ریپل کمی با سایر ارزهای دیجیتال متفاوت هستند؛ پس اطلاعات کافی در این زمینه باید داشته باشید. مجموعه پیمنت۲۴ یک مرکز معتبر و مطمئن برای خرید بیت کوین و اتریوم است. با داشتن بیت کوین یا اتریوم می‌توانید معامله استلار لومن انجام دهید. اگر در خرید و فروش ارزهای دیجیتال تازه‌کار هستید توصیه‌های مهم برای سرمایه‌گذاری را بیاموزید و نکات امنیتی مربوط به کیف پول دیجیتال را رعایت کنید.

آیا استلار لومن (XLM) ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟

استلار لومن

مهم‌ترین رقیب استلار، ریپل، از نظر ارزش بازار در میان صدها ارز دیجیتال موجود رتبه سوم را دارد و استلار (XLM) در رتبه هفتم قرار دارد. خبرهای متعددی از توسعه و همکاری موسسات و نهاد‌های مختلف با ریپل و استلار شنیده می‌شود و هر کدام در مسیر خدشان در حال پیشرفت هستند.

از اکتبر ۲۰۱۷ شرکت آی بی ام یک همکاری در جهت توسعه بلاک چین استلار را شروع کرده است. اگر به فهرست شرکای استلار نگاه کنیم، نام شرکت‌های بزرگ دیگری مثل Deloitte هم دیده می‌شود. در مقابل ریپل هم توانسته است با چندین بانک چند ملیتی همکاری کند. در برخی بنیاد ریپل فقط اجرا کننده پروژه بوده است و در برخی از همکاری‌ها از شبکه ریپل برای انتقال ارز بین‌المللی استفاده می‌شود.

اگر به دنبال پاسخ به پرسش استلار بهتر است یا ریپل باشید، برای پاسخ دادن به این پرسش هنوز زود است و نمی‌توان با قطعیت گفت استلار اتریوم یا بیت کوین را شکست خواهد داد. اما اگر به دنبال کسب سود از سرمایه‌گذاری در استلار هستید، پیشنهاد ما کسب اطلاعات کافی از منابع معتبر و شناخت درست بازار ارزهای دیجیتال است. در انتها تصمیم با خودتان است. ما در پیمنت۲۴ دسترسی به خدمات خرید و فروش بیت کوین را برای شما سهولت بخشیده‌ایم، اما همانطور که در اطلاعیه درباره سرمایه‌گذاری روی بیت کوین به شما توصیه کردیم، به هیچ عنوان بدون شناخت کافی از بازار، در این عرصه سرمایه‌گذاری نکنید. مقالات وبلاگ پیمنت۲۴ تنها جنبه تحلیل و بررسی این حوزه را دارند و مطالب درج شده در آن اعم از پیش‌بینی یا سخن متخصصان، قطعی نیستند و جنبه تهییج یا ترغیب افراد به ورود به این بازار را ندارند؛ بنابراین هیچ مسئولیتی برای این مجموعه ایجاد نمی‌کنند. تنها هدف ما افزایش دانش و آگاهی در این زمینه است.

این مطلب را از دست ندهید:  آیا ارز دیجیتالی بیت کوین جایگزین کارت های اعتباری خواهد شد ؟

کلام آخر

قیمت لومن در زمان اوج گیری قیمت ارزهای دیجیتال به ۱ دلار رسید و در حال حاضر قیمت آن حدود ۰/۴ دلار است. همان طور که با هم خواندیم که استلار چیست و دانستیم که استلار و ریپل بسیار شبیه هستند اما از نظر فلسفی اهداف متفاوتی دارند. دلیل به وجود آمدن استلار همین تفاوت فلسفی با ریپل است. سیستم‌های پرداخت در آینده‌ای نه چندان دور ناگزیر از تغییر هستند. استلار و صدها ارز دیجیتال در رقابت برای ایفای این تغییر هستند و آینده از آن کسی خواهد بود که بتواند بهترین کارایی را داشته باشد.

نویسنده :
انتشار : ۲۴ بهمن ۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام
ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی ترکیهمشاوره رایگان ۵۴۵۰۷-۰۲۱