‍‍
دسته بندی

با افزایش توجهات به سمت ارزهای دیجیتال، بسیاری از مردم به دنبال سرمایه‌گذاری روی ارزهایی به جز بیت کوین و اتریوم هستند. از میان ارزهای دیجیتال، به نظر می‌رسد لایت کوین انتخاب مناسبی برای سرمایه‌گذاری بلند مدت باشد. اما لایت کوین چیست و چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟

باید به این نکته توجه کرد که قیمت لایت کوین از ابتدای سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۷۲۹۱ درصد رشد کرده است. این در حالی است که بیت کوین فقط ۱۷۳۱ درصد رشد داشته است. در ادامه تلاش می‌کنیم نگاهی دقیق به لایت کوین داشته باشیم.

لایت کوین چیست

تفاوت بیت کوین و لایت کوین چیست ؟

با اینکه هویت خالق بیت کوین یعنی ساتوشی ناکاموتو نامعلوم است، اما خالق لایت کوین، چارلی لی فردی بسیار فعال در شبکه‌های اجتماعی است. چارلی یکی از کارمندان سابق گوگل است که قصد داشت تا نسخه‌ای سبک‌تر از بیت کوین را ایجاد کند.

بیشتر بخوانید:

تفاوت اصلی بیت کوین، اتریوم و لایت کوین چیست؟

اگر همه بیت کوین را به عنوان طلا و سرمایه نگاه می‌کنند، پس می‌توان لایت کوین را به عنوان نقره در نظر گرفت که قابلیت استفاده در تراکنش‌های کوچک و روزمره را دارد. بنابراین در ۷ اکتبر ۲۰۱۱ لایت کوین همراه با یک کلاینت منبع باز (open source client) روی وبسایت گیفت‌هاب (GitHub) منتشر شد. شبکه لایت کوین در ۱۳ اکتبر ۲۰۱۱ به صورت زنده آغاز به فعالیت کرد. در واقع لایت کوین یک فورک از هسته کلاینت بیت کوین است و به گفته برخی، لایت کوین یک شبیه ‌سازی (کلون) از بیت کوین است. اگر می‌خواهید بدانید دقیقا لایت کوین چیست پس باید آن را با بیت کوین مقایسه کنید.

لایت کوین چیست ؟

لایت کوین ششمین ارز دیجیتال محبوب در جهان است که توسط چارلی لی توسعه یافته است. در این مطلب قصد داریم به سوالاتی همچون لایت کوین چیست ، چطور کار می‌کند و استخراج آن چگونه است پاسخ دهیم.

استخراج لایت کوین به چه صورت است؟

لایت کوین چیست

ماینرها از قدرت رایانه‌های خود استفاده می‌کنند تا مسائل پیچیده رمزنگاری شده را حل کنند. یکی از تفاوت‌های فنی و اساسی بین بیت کوین و لایت کوین در فرایند استخراج است. هر دوی آنها از الگوی اثبات کار (proof of work) استفاده می‌کنند. پروتکل اثبات کار از دو بخش تشکیل شده است:

  • حل مسئله باید سخت باشد در غیر این صورت ماینرها به سرعت تمام ذخایر ارز دیجیتال را استخراج می‌کنند.
  • تشخیص راه‌حل‌های درست باید کار آسانی باشد.

بیت کوین و لایت کوین، هر کدام این فرایند را کمی متفاوت از هم انجام می‌دهند. بیت کوین از الگوریتم هش SHA-256 برای فرایند استخراج استفاده می‌کند. مدت‌ها قبل، ماینرها متوجه شدند اگر قدرت رایانه‌های خود را به هم متصل کنند و یک استخر استخراج ایجاد کنند، شانس بیشتری برای حل مسائل دارند. در واقع دستورهای برنامه، بین چندین پردازنده تقسیم می‌شود که با این کار زمان ماندن روی برنامه کاهش می‌یابد و به این ترتیب استخرها تشکیل می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

۵ دلیل که لایت کوین انتخاب بهتری نسبت به بیت کوین است

مسئله هش SHA-256 نیازمند قدرت پردازش بالا است و برای حل آن، باید از مدارهای مجتمع با کاربرد خاص (ASIC) استفاده کرد. تنها دلیل استفاده از این مدارها به خاطر حل مشکلات استخراج بیت کوین است.

این استخرهای استخراج اساسا همه قدرت خود را از ASIC می‌گیرند که برای استخراج بیت کوین طراحی شده است. استخراجی که توسط ساتوشی پیش بینی شده بود هدفش ایجاد یک شرایط عادلانه برای این فرایند بود. ایده اصلی این بود که هر کس بتواند پشت لپ‌تاپش بنشیند و به عنوان یک استخراج کننده به کمک شبکه بیاید. هر چند با استفاده گسترده از ASIC، دیگر اشخاص عادی شانسی برای حل مسائل نخواهند داشت.

از طرف دیگر، فرایند استخراج باعث مصرف انرژی زیادی می‌شود. این میزان انرژی برای استخراج بیت کوین در حال حاضر به اندازه برق مصرفی کشور دانمارک است.

هزینه استخراج لایت کوین

۵۰ درصد نرخ هش بیت کوین فقط توسط ۵ استخر، استخراج می‌شود. اگر استخرها بخواهند تا به قدرت ۵۱ درصد نرخ هش برسند سپس می‌توانند حمله ۵۱ درصدی را روی بلاک چین آغاز کنند.

این مطلب را از دست ندهید:  دولت جبل طارق به زودی قانون عرضه اولیه سکه (ICO) را اعلام خواهد کرد

نرخ هش بیت کوین

برای مقابله با این موضوع، لایت کوین از الگوریتم اسکریپت (scrypt) استفاده می‌کند.

الگوریتم اسکریپت چیست؟

اسکریپت در ابتدا s-crypt نامیده می‌شد اما حالا همان اسکریپت تلفظ می‌شود. کاری که این الگوریتم می‌کند، استفاده از الگوریتم SHA 256 بیت کوین است. محاسبات این الگوریتم بیشتر به صورت پشت سر هم است، در نتیجه موازی کردن محاسبات امکان‌پذیر نیست. این به چه معنا است؟

فرض کنید ۲ فرایند A و B‌ دارید. در بیت کوین برای ASIC امکان دارد که هر دو فرایند را  به طور هم‌زمان انجام دهد که به معنای موازی کاری است.

اما در لایت کوین شما باید ابتدا فرایند A و سپس فرایند B را به صورت پشت سر هم انجام بدهید. اگر بخواهید که آن‌ها را به صورت موازی انجام بدهید، حافظه مورد نیاز آنقدر زیاد می‌شود که عملا غیر ممکن است.

اسکریپت را «مسئله سخت نیازمند به حافظه» می‌دانند؛ چرا که تنها عامل محدود کننده، قدرت پردازش نیست بلکه حافظه هم یک مانع خواهد بود. این همان دلیلی است که به خاطر آن موازی کردن تبدیل به یک مانع می‌شود.

انجام عمل پردازش با ۵ حافظه در حالت موازی، نیازمند ۵ برابر حافظه بیشتر است. البته دستگاه‌هایی وجود دارند که از ده‌ها حافظه استفاده می‌کند، اما ۲ عامل مانع این عمل می‌شوند:

  • افراد عادی می‌توانند با خرید کارت‌های حافظه معمولی به رقابت بپردازند.
  • حافظه نسبت به چیپ‌های هش SHA-256 خیلی گران‌تر است.

اسکریپت عمدا طوری طراحی شده تا عملیات استخراج و ایجاد شرایط عادلانه درون لایت کوین، برای همه میسر باشد. هر چند اخیرا شرکت‌هایی مثل Zeus And Flower توانسته‌اند چیپ‌های Scrypt ASICs بسازند. متاسفانه این امر، آرزوی ایجاد شرایط عادلانه در استخراج را از بین می‌برد.

سرعت تراکنش‌ های لایت کوین چگونه است؟

حال که متوجه شدیم لایت کوین چیست و استخراج آن چه تفاوتی با بیت کوین دارد، سوال بعدی این است که سرعت تراکنش‌های آن‌ها چه تفاوتی با هم دارد؟ متوسط زمان استخراج برای لایت کوین ۲٫۵ دقیقه است. این زمان برای بیت کوین ۱۰ دقیقه است. در تصویر زیر زمان ایجاد بلاک برای لایت کوین را مشاهده می‌کنید.

سرعت تراکنش‌های لایت کوین

به خاطر بار ترافیک بالای شبکه و کندی استخراج بلاک، زمان متوسط انتظار برای تراکنش‌ها تا ۲۹ دقیقه در نوسان است.

سرعت تراکنش‌های لایت کوین

این قابلیت برای فروشنده‌ها که تراکنش‌های کوچک زیادی در طی روز انجام می‌دهند، بسیار مفید است. با استفاده از لایت کوین، فروشنده‌ها می‌توانند ظرف ۵ دقیقه ۲ تراکنش را انجام بدهند در حالی که تایید ۱ تراکنش در بیت کوین ۱۰ دقیقه طول می‌کشد.

برتری دیگر این زمان کوتاه در ایجاد بلاک‌های جدید، تفاوت در پاداش ماینرها است. از آنجایی که زمان برای ایجاد یک بلاک خیلی کوتاه است، ماینرهای بیشتری فرصت دارند تا بلاک جدید را استخراج کنند و به پاداش آن دست پیدا کنند. از نظر تئوری، پاداش‌ها در لایت کوین به طرز بهتری توزیع می‌شود و عدم تمرکز آن هم بیشتر خواهد شد.

هر چند سرعت تراکنش بالا یک سری مشکلات را هم ایجاد می‌کند، اما از آنجایی که زمان ایجاد بلاک‌های جدید خیلی سریع است باعث، ایجاد بلاک‌های بی‌تراکنش (orphaned) بیشتری می‌شود.

بلاک‌ های بی تراکنش لایت کوین چیست ؟

ماهیت استخراج کردن، مستلزم رقابت بین استخراج کننده‌ها است. تعداد زیادی استخراج کننده و استخر هستند که با سختی زیاد تلاش می‌کنند بلاک بعدی را ایجاد و آن را به زنجیره اضافه کنند. گاهی اوقات بیش از یک استخراج کننده بلاک بعدی را ایجاد می‌کند که باید به زنجیره افزوده شود.

در این شرایط، شبکه تصمیم می‌گیرد که کدام بلاک به شبکه افزوده شود. بلاک دیگر تبدیل به بلاک بی‌تراکنش می‌شود که یک بلاک معتبر است ولی هیچ تراکنشی درون آن قرار ندارد. از آنجایی هم که سرعت استخراج بلاک بالا است، شانس این‌ که یک استخراج کننده، بلاک بی‌تراکنش را استخراج کند به شدت افزایش می‌یابد. بلاک‌های بی‌تراکش فقط بخشی از مشکل سیستم هستند. مشکل بعدی این است که فشار بالایی روی بلاک چین قرار دارد. نگاهی به تعداد تراکنش‌هایی که در زنجیره لایت کوین روی می‌دهد بیندازید:

این مطلب را از دست ندهید:  ثبت اختراع جدید بانک چین در حوزه بلاک چین

 تعداد تراکنش‌هایی که در زنجیره لایت کوین

با این که لایت کوین برای انجام تراکنش‌ها با حجم بالا طراحی شده است، اما فشار زیادی روی بلاک چین می‌آورد. لایت کوین این مشکل را با فورک Segwit حل کرده است. اجازه بدهید بیشتر در مورد Segwit توضیح دهیم. برای توضیح این موضوع، از بیت کوین و اسکریپت آن استفاده می‌کنیم.

فرض کنید علی بخواهد ۰٫۰۰۱۵ بیت کوین برای محمد بفرستد و برای انجام این کار او ۰٫۰۰۱۵۷۷ بیت کوین را می‌فرستد. جزئیات تراکنش به شکل زیر خواهد بود:

جزئیات تراکنش بیت کوین

اولین چیزی که مشاهده می‌کنید همان نام تراکنش یا هش ورودی و ارزش خروجی است.

جزئیات تراکنش بیت کوین

Vin_sz تعداد داده‌های ورودی است. از آنجایی که علی فقط از یکی از تراکنش‌های قبلی خود استفاده می‌کند مقدار این عدد ۱ است. مقدار Vout_sz هم ۲ است؛ چرا که خروجی‌ها فقط شامل محمد و بقیه آن (پول خرد) است.

جزئیات تراکنش بیت کوین

این داده ورودی است:

آیا داده‌های ورودی را مشاهده می‌کنید؟ علی تنها از یک تراکنش ورودی استفاده می‌کند.

حالا همین امضا داده می‌تواند ۲ مشکل عمده ایجاد کند:

  • به راحتی می‌توان آن را دستکاری کرد که باعث حمله malleability به تراکنش می‌شود.
  • در هر بلاک فضای زیادی را اشغال می‌کند.

اینجاست که می‌توان از Segwit استفاده کرد.

مفهوم «زنجیره جانبی» مدت‌ها است که در جامعه بیت کوین مطرح شده است. ایده پشت آن خیلی صریح بیان می‌کند که شما باید زنجیره‌ای موازی با زنجیره‌ی اصلی را ایجاد کنید. این زنجیره جانبی به ۲ طریق به زنجیره اصلی متصل می‌شود. این همان ایده شرکت Blockstream از بلاک چین بیت کوین و زنجیره فرعی آن است:

لایت کوین چیست

ایده دکتر ویلو (Dr. Wiulle) خیلی آسان بود. چرا این خصوصیت را به زنجیره جانبی اضافه نکنیم؟ این ویژگی شامل امضای داده تراکنش‌ها هم می‌شود و از زنجیره اصلی در فرایند جدا می‌شود. به این قابلیت «شاهد جدا شده» یا Segwit می‌گوییم. وقتی Segwit اجرا شد، بلاک به این صورت در می‌آید:

لایت کوین چیست

بنابراین با حذف امضا از همه تراکنش‌ها، با یک تیر دو نشان می‌زند. فضای بلاک خالی‌تر می‌شود و تراکنش‌ها هم از حمله malleability در امان می‌مانند. از آنجایی که لایت کوین، فورک Segwit را اجرا کرده است، فشار روی بلاک چین‌ها به شدت کاهش پیدا می‌کند.

امنیت در برابر حمله

در جولای ۲۰۱۵ شبکه بیت کوین مورد حمله سیل‌آسا (flood) قرار گرفت. حمله سیل‌آسا، حمله‌ای است که در آن شبکه زیر بار تراکنش‌های تقبلی غرق می‌شود و عملا بلاک‌ها را پر می‌کند و بلاک چین متوقف می‌شود. در این حمله به خصوص، شبکه با هزاران تراکنش‌ تقلبی مورد حمله قرار گرفت و در مقطعی حدود ۸۰ هزار تراکنش در استخر موقتی تراکنش‌های mempool قرار داشت.

لایت کوین چطور خود را در برابر این حملات ایمن می‌سازد؟ بنا به گفته‌های لی، آنها کاری کرده‌اند که انجام این حمله از نظر اقتصادی غیر عملی شود. او در مصاحبه‌ای می‌گوید:

 لایت کوین نسبت به حمله ایمن است؛ چرا‌ که قبلا به این شکل مورد حمله قرار گرفته بود. من متوجه این نقص در بیت کوین شده بودم و آن را در لایت کوین حل کردم.

راه‌ حل این بود که از فرستنده برای هر تراکنشی که می‌خواهد بفرستد، کمی پول درخواست کنیم. به عنوان مثال در این حمله خاص، فرستنده برای فرستادن ۳۴ تراکنش کوچک ۰٫۰۰۰۰۱ بیت کوین، فقط یک بار پول داده بود. اما در لایت کوین این تراکنش ۳۴ برابر می‌شد. پس مهاجم مجبور به انجام هزینه بیشتری بود. مفهوم آن خیلی ساده است. فرستنده باید برای هر تراکنش کوچکی هم پول بدهد.

مبادله اتمی لایت کوین چیست ؟

مبادله اتمی

یکی از ویژگی‌های جذاب لایت کوین معرفی مبادله اتمی (Atomic Swap) است. مبادله اتمی امکان انجام تبادل بین زنجیره ارزهای مختلف را بدون نیاز به یک طرف سوم می‌دهد. اگر علی ۱ بیت کوین داشته باشد و بخواهند آن را با ۱۰۰ لایت کوین عوض کند باید به یک صرافی برود و برای انجام آن نرخ تراکنشی را هم بپردازد.

این مطلب را از دست ندهید:  ۴ زمینه که می تواند مقصد بعدی تحولات بلاک چین باشد

با اجرای مبادله اتمی، فرض کنید علی ۱ بیت کوین و محمد ۱۰۰ لایت کوین دارد. آن‌ها می‌توانند به آسانی سکه‌های خود را تبادل کنند بدون این‌که به صرافی مراجعه کنند و هیچ نرخ تراکنشی را هم بپردازند.

بیشتر بخوانید:

پیش بینی چارلی لی: رشد بیت کوین و لایت کوین در دراز مدت

مبادله اتمی این کار را با استفاده از «قرارداد‌های هش شده مبتنی بر زمان» (HTLCs) انجام می‌دهد. این قراردادها یکی از جالب‌ترین امکانات شبکه‌های پرداخت هستند. در حقیقت شبکه نوری (Lightning Network) یکی از مزایای پیاده‌سازی HTLCs است.

HTLCs چیست؟ قبل از این، قراردادهای مبتنی بر زمان (timelocks) را دیده بودیم. اما HTLCs اجازه می‌دهد تا قراردادهای هش شده را هم مبتنی بر زمان کنیم. HTLCs به دو طرف اجازه می‌دهد تا بین خود کانال پرداخت باز کنند و از این طریق براساس قرارداد از پیش تعیین شده پول رد و بدل کنند. این تراکنش‌ها براساس رمزنگاری به اثبات می‌رسند. یک خصوصیت دیگر HTLCs این است که به یک طرف اجازه می‌دهد تا پرداخت را ضمانت کند و آن را به فرستنده بازگرداند.

این پروژه هنوز در مراحل ابتدایی است. در ۲۰ سپتامبر ارز Decred و لایت کوین مبادله اتمی را با استفاده از قراردادهای هوشمند روی SCRIPT تکمیل کردند.

جیمی سونگ (از توسعه دهندگان بیت کوین) در مقاله خود اشاره می‌کند از آنجایی که بیت کوین، بیت کوین کش و  ورت کوین (vertcoin) همه از SCRIPT استفاده می‌کنند، امکان انجام معامله اتمی با لایت کوین و Decred را خواهند داشت.

رشد بازار لایت کوین چگونه است؟

همانطور که مشخص است، پنج ارز برتر در صرافی کوین‌مارکت‌کپ شامل بیت کوین، اتریوم، ریپل، بیت کوین کش و کاردانو می‌شود. در حال حاضر لایت کوین ششمین ارز بازار است.

لایت کوین چیست

البته بیت کوین همچنان ارز بزرگ بازار است. جدا از قیمت و ارزش بازار، تفاوت دیگر بین آن‌ها سکه‌های موجود است. یکی از دلایلی که تعداد این سکه‌ها را محدود کرده‌اند به خاطر قانون قدیمی اقتصاد یعنی عرضه و تقاضا است.

عرضه و تقاضا

هر چقدر عرضه یک دارایی با ارزش کم باشد، ارزش آن هم بیشتر می‌شود. برعکس اگر میزان دارایی افزایش یابد باعث کاهش ارزش می‌شود. به همین دلیل است که بیت کوین و لایت کوین باید تعداد محدودی سکه داشته باشند. بیت کوین ۲۱ میلیون سکه و لایت کوین ۸۴ میلیون سکه دارد.

نتیجه‌گیری

در چند ماه گذشته مردم و رسانه‌ها توجه بیشتری برای این‌ که بدانند لایت کوین چیست نشان داده‌اند. چند دلیل برای این امر وجود دارد:

  • ارزهای دیجیتال هر روز بیشتر مورد توجه جامعه قرار می‌گیرند.
  • صرافی Coinbase شروع به فروش لایت کوین کرده است.
  • لایت کوین فورک Segwit را فعال کرده است.

جدا از افزایش ارزش لایت کوین، چیزی که این ارز نمایندگی می‌کند خیلی مهم‌تر است. درست است که لایت کوین به عنوان برادر کوچک‌تر بیت کوین ایجاد شد اما اهدافش فراتر از آن رفته است. در طول سال گذشته، لایت کوین زمان آن را داشت که ریسک‌های لازم را بپذیرد و پیام واقعی ارزهای دیجیتال را برساند. آنها یکی از اولین ارزهایی بودند که فورک Segwit و تبادلات اتمی را اجرا کردند. همچنین قصد اجرای شبکه نوری را هم دارند.

با وجود این ویژگی‌ها، افزایش ارزش لایت کوین طبیعی است. اما قبل از اینکه به سراغ بازار بروید و شروع به خرید لایت کوین کنید این صحبت‌های چارلی در توئیتر خیلی جالب است:

متاسفم که باید پایان مهمانی را اعلام کنم. بهتر است کمی از هیجان‌زدگی کم کنم. خرید لایت کوین ریسک بالایی دارد پس باید قبل از سرمایه‌گذاری بدانید لایت کوین چیست . انتظار دارم که امسال هم مثل سال گذشته (که قیمت‌ها از ۴۸ به ۴ دلار کاهش یافت) بازار با نوسان قیمتی شاهد سقوط باشد. پس اگر تحمل کاهش ۲۰ دلاری قیمت را ندارید بهتر است لایت کوین نخرید.

حالا که متوجه شدید لایت کوین چیست و چه ویژگی‌هایی دارد، در صورتی که تمایل دارید روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید، می‌توانید از خدمات پیمنت۲۴ استفاده کنید.

نویسنده :
انتشار : ۲۳ بهمن ۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام
ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی ترکیهمشاوره رایگان ۵۴۵۰۷-۰۲۱