دسته بندی

هزینه تحصیل در کشورهای اروپایی بستگی به کشوری که انتخاب می‌کنید دارد؛ بدین منظور برای انتخاب بهتر محل تحصیل، باید با هزینه تحصیل در هر یک از کشورهای اروپایی داشته باشید. در قسمت اول این مطلب، هزینه تحصیل در کشورهای اروپایی از جمله آلمان، اتریش و فرانسه مورد بحث قرار گرفت. در ادامه این قسمت هم با هزینه تحصیل در کشورهای اروپایی با دانشگاه‌های معتبر همچون ایتالیا، انگلستان و هلند آشنا می‌شویم.

مطالعه قسمت اول

هزینه تحصیل در کشورهای اروپا

هزینه تحصیل در ایتالیا

هزینه تحصیل در کشورهای اروپایی به دانشگاه و درآمد خانواده دانشجو هم بستگی دارد. همین امر برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا، EEA و سوئیس هم صدق می‌کند. در دانشگاه‌های دولتی، هزینه‌های سالانه بین ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو است که بستگی به دانشگاهی دارد که انتخاب کرده‌اید. برخی از دانشگاه‌های مشهور دولتی ممکن است هزینه‌های بالاتری از ۱۰۰۰ یورو داشته باشند.

دانشگاه‌های خصوصی می‌توانند هزینه ۱۶۰۰۰ یورو در سال داشته باشند. به طور کلی، در دانشگاه‌های ایتالیا هزینه‌های ورودی یا بسیار کم است یا وجود ندارد. مقاله «بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا» اطلاعات زیادی درمورد کمک هزینه‌های تحصیلی در اختیار شما قرار می دهد.

هزینه تحصیل در هلند

در هلند هزینه در هر سطحی از تحصیل، برای دانشجویان اتحادیه اروپا می‌تواند تا ۲۰۰۰ یورو در سال باشد. هزینه تحصیلات متوسط  در دانشگاه‌های هلند برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا در دوره کارشناسی، بین ۶۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ یورو در سال و برای کارشناسی ارشد، این مقدار بین ۸۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو در سال است.

بورسیه هلند

دانشجویان اتحادیه اروپا، EEA و سوئیس حق دریافت وام عمومی دارند. شهروندان که از کشورهای دیگر می‌آیند، می‌توانند برای وام تحصیلی یا بورسیه در شرایط خاص درخواست بدهند.

هزینه تحصیل در نروژ

تحصیلات عالی در نروژ برای همه رایگان است؛ البته در دانشگاه‌های دولتی، دانشجویان باید هزینه حدود ۳۲ تا ۶۴ یورو پرداخت کنند. محصلان یک کارت دانشجویی دریافت می‌کنند که به آن‌ها حق داشتن مراقبت‌های بهداشتی و حمل و نقل رایگان و همچنین کاهش هزینه فعالیت‌های فرهنگی را می‌دهد.

در دانشگاه‌های خصوصی نروژ هزینه‌های تحصیلی بسته به دوره انتخاب شده، بین ۸۳۰۰ تا ۱۰۰۰۰ یورو در سال است.

هزینه تحصیل در اسپانیا

در اسپانیا هر منطقه هزینه‌های تحصیل مخصوص خود را برای دوره‌های لیسانس تعیین می‌کند. در دانشگاه‌های دولتی اسپانیا هزینه تحصیل در دوره لیسانس بین ۶۸۰ تا ۱۴۰۰ یورو در سال است و برای مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری، دانشجویان باید بین ۱۳۵۰ تا ۱۵۰۰ یورو در سال پرداخت کنند.

این مطلب را از دست ندهید:  دانشگاه های برتر تایوان ؛ دانشگاه هایی در سطح عالی جهانی

تحصیل رایگان در دانشگاههای اسپانیا

در دانشگاه‌های خصوصی اسپانیا هزینه دوره کارشناسی می‌تواند بین ۵۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ یورو باشد. هزینه‌های کارشناسی ارشد و دکترای بر اساس اعتبار محاسبه می‌شود. هر اعتبار می‌تواند بین ۲۲ تا ۳۶ یورو باشد. بنابراین، یک دوره کارشناسی ارشد ۶۰ ECTS (سیستم اعتبار انتقال و انباشت اروپا یا ECTS یک استاندارد برای مقایسه تحصیلات و عملکرد دانشجویان تحصیلات عالی در سراسر اتحادیه اروپا و سایر کشورهای همکاری اروپایی است. برای مطالعات با موفقیت کامل، اعتبار ECTS اعطا می‌شود) در هرسال تحصیلی می‌تواند بین ۱۳۲۰ تا ۲۱۶۰ یورو در سال هزینه داشته باشد. این هزینه‌ها برای تمام محصلان بین‌المللی اعمال می‌شود.

هزینه تحصیل در سوئد

در سوئد شهروندانی که عضو اتحادیه اروپا، EEA و سوئیس نیستند، باید ۹۰۰ کرون (۱۰۰ یورو) پرداخت کنند. هر دانشگاه هزینه تحصیل مخصوص خود را که می‌تواند از ۸۰۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰۰ کرون (۹۰۰۰ تا ۱۵۷۵۰ یورو) در سال باشد، تنظیم می‌کند. این هزینه‌ها فقط برای دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد است و دوره دکترا رایگان هست.

تحصیل در سوئد

در عین حال، پارلمان سوئد، دو بودجه برای بورسیه دانش‌آموزان خارجی اختصاص داده است:

  • یکی تنها برای بورسیه دانشجویان ۱۲ کشور درحال‌توسعه شامل: بنگلادش، بولیوی، بورکینافاسو، کامبوج، اتیوپی، کنیا، مالی، موزامبیک، رواندا، تانزانیا، اوگاندا و زامبیا است.
  • دومین بودجه محدودیت‌های جغرافیایی ندارد.

هزینه تحصیل در سوئیس

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی سوئیس، برای اعضای اتحادیه اروپا و EEA، برای دوره لیسانس در هر ترم حدود ۵۸۰ فرانک (۵۳۵ یورو) و برای مدرک کارشناسی ارشد و دکتری حدود ۲۱۶ فرانک (۲۰۰ یورو) است.

مقاله‌های مرتبط:

در بیشتر موارد، هزینه‌های مشابه برای دانشجویان خارجی هم اعمال می‌شود. فقط در پنج دانشگاه از دانشجویان خارجی خواسته می‌شود که مالیات‌های اضافی پرداخت کنند. بورسیه تحصیلی برای دانشجویان اتحادیه اروپا و اروپای شرقی وجود دارد.

دانشجویانی که از طریق بورسیه به سوئیس می‌آیند، هیچ هزینه‌ای برای تحصیل پرداخت نمی‌کنند. هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی بین ۸۱۰ تا ۸۶۵۰ فرانک (۷۵۰ تا ۸۰۰۰ یورو) در هر ترم هست.

هزینه تحصیل در انگلستان

اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی مجاز هستند استراتژی خود را در هزینه‌های تحصیلی تعیین کنند. برای مثال، در اسکاتلند، شهروندان اسکاتلند و دانشجویان غیر اتحادیه اروپا و انگلستان، نیازی به پرداخت هزینه تحصیل ندارند.

این مطلب را از دست ندهید:  فرصت های بورسیه تحصیلی در سال ۲۰۱۷ | بخش دوم

هزینه تحصیل در کشورهای اروپایی

در دانشگاه‌های انگلستان، هزینه‌ها به محل اقامت شما بستگی دارد. این اول برای دانشجویانی است که ساکنان اتحادیه اروپا، EEA و سوئیس هستند، سپس به دانشجویان غیر اتحادیه اروپا که محدودیت‌های خاصی دارند، اشاره دارد. در این موارد، هزینه تحصیل از ۶۰۰۰ پوند (تقریبا ۷۵۶۰ یورو در سال) تا حداکثر ۱۰۰۰۰ پوند (تقریبا ۱۲۶۰۰ یورو در سال) است.

هزینه‌های تحصیل در انگلستان می‌تواند بین ۳۵۰۰ پوند (حدود ۴۲۵۵ یورو) تا ۲۲۰۰۰ پوند (حدود ۲۷۷۰۰ یورو) در سال باشد. با این وجود، بریتانیا همچنان یکی از مقاصد مورد علاقه بسیاری از دانشجویان خارجی در سراسر جهان برای تحصیل است. دانشگاه‌های انگلستان به دلیل کیفیت آموزش (به زبان انگلیسی) و امکانات ارائه شده، هر سال در ۱۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه‌هایی که باید پرداخت کنید، می‌توانید به وب‌سایت شورای بین‌المللی امور دانشجویان بین‌المللی بریتانیا، مراجعه کنید.

اروپا قصد پیشروی دارد

برخی می‌گویند که آتش با آتش خاموش می‌شود. به همین دلیل است که اتحادیه اروپا باوجود بحران مالی، قصد دارد پول بیشتری را در زمینه‌ آموزش و پرورش سرمایه‌گذاری کند. اخیرا کمیسیون اروپا یک طرح مالی چند ساله (۲۰۱۴-۲۰۲۰) ارائه کرده است که پیشنهاد می‌کند بودجه آموزش و پرورش ۷۰٪ افزایش یابد. ۱۷ میلیارد یورو برای حمایت از آموزش فراملیتی، همکاری میان مؤسسات، نوآوری در آموزش و اجرای سیاست‌های آموزشی در کشورهای عضو اتحادیه اختصاص داده شده است.

برای پذیرفته شدن و تحصیل در اروپا و خارج از کشور، شما باید صحبت کردن به زبان آن کشوری که قصد دارید در آن تحصیل کنید را بلد باشید. شما می‌توانید این کار را با شرکت در یکی از دوره‌های فراگیری زبان انگلیسی که توسط مدارس زبان در خارج از کشور ارائه‌ شده است، انجام دهید.

حال که با هزینه تحصیل در کشورهای اروپایی آشنا شدید، کدام کشور را انتخاب می‌کنید؟

انتشار : ۱۸ مرداد ۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + هجده =

کانال تلگرام
فروش ویژه کیف پول سخت‌افزاری Ledger Nano S (کیف پول سخت‌افزاری برای ارز‌های دیجیتال)خرید انلاین
+