‍‍
دسته بندی

هزینه تحصیل در دانشگاه های اروپا متفاوت است. به دنبال تحصیل در دانشگاه های اروپا با هزینه معقول هستید؟ سیستم دانشگاهی اروپایی عمدتا مبتنی بر بودجه عمومی است. به همین دلیل دانشگاه‌های اروپایی می‌توانند درازای هزینه‌های بسیار کم یا حتی بدون دریافت هزینه تحصیل، کیفیت عالی ارائه دهند!

در اروپا تحصیل کنید و از مهمان‌نوازی مردم و زندگی اجتماعی میان آن‌ها لذت ببرید

درمجموع اروپا بیش از ۳۰۰۰۰ برنامه تحصیلی بین‌المللی ارائه می‌دهد که شما می‌توانید از بین آن‌ها درخواست دهید. دانشجویان بین‌المللی در اروپا به دلیل وجود شهرهای پر از فرهنگ و تمدن و یک زندگی اجتماعی فوق‌العاده از استانداردهای یک زندگی عالی برخوردار هستند. در اکثر شهرها، دانشگاه‌ها و سازمان‌های دانشجویی، دانشجویان بین‌المللی را در فعالیت‌های مختلف اجتماعی مشارکت می‌دهند و آن‌ها را جزئی از مردم خود می‌دانند.

تفاوت بین دانشجویان اتحادیه اروپا و خارج از اتحادیه اروپا در آموزش عالی

به طور کلی دانشجویان اتحادیه اروپا باید در هنگام رفتن به کشور دیگری از اتحادیه اروپا حقوق مشابهی داشته باشند. شهروندان اتحادیه اروپا حق این را دارند که در کشورهای عضو اتحادیه اروپا تحصیل کنند. آن‌ها نباید هزینه‌های تحصیلی بالایی را پرداخت کنند و می‌توانند برای به دست آوردن حمایت مالی مانند هر دانشجوی ملی دیگر آن کشور، اجازه اقامت در آن کشور را دریافت کنند.

معمولا شرایط برای دانشجویان EEA) EEA شامل کشورهای اتحادیه اروپا و همچنین ایسلند، لیختن‌اشتاین و نروژ است) به گونه‌ای است که اجازه دارند تا بخشی از بازار مشترک اتحادیه اروپا باشند. سوئیس نه عضو اتحادیه اروپا و نه عضوی خارج از اتحادیه اروپا است؛ بلکه بخشی از بازار مشترک است. به این معنی که شهروندان سوئیس حقوق مشابهی برای زندگی و کار در انگلستان به‌عنوان دیگر کشورهای عضو EEA دارند؛ هرچند برخی از شرایط در مورد وام‌های دانشجویی و اجازه اقامت، ممکن است برای آن‌ها متفاوت باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه های اروپا

برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا این کار به طریق دیگری انجام می‌شود. مؤسسات آموزش عالی در اروپا از دانشجویان خارج از اتحادیه، استقبال می‌کنند. آن‌ها تقریبا همه‌جا می‌توانند درخواست کمک هزینه تحصیلی یا بورسیه دهند. در اروپا سالانه بیش از ۱۶ میلیارد یورو بورسیه در دسترس وجود دارد و می‌توانید برای کسب اطلاع بیشتر از آن‌ها مقاله «بورسیه تحصیلی در اروپا، از کارشناسی تا دکترا» و «۱۰ بورسیه تحصیلی اروپا برای دانشجویان بین‌ المللی» را مطالعه کنید.

آیا شما بخش‌های جذاب پاریس را ترجیح می‌دهید یا بیشتر به یک محیط آموزشی دانشگاهی در آکسفورد توجه می‌کنید؟ اگر به دنبال هزینه تحصیل در دانشگاه های اروپا در رشته کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری در StudyPortals هستید، می‌توانید کشور مقصد خود را انتخاب کنید و راجع به حداکثر هزینه تحصیل در آنجا تحقیق کنید. در ادامه اطلاعاتی در مورد هزینه تحصیل در دانشگاه های اروپا برای دانشجویان بین‌المللی عنوان خواهد شد.

این مطلب را از دست ندهید:  تحصیل در مجارستان، کشوری در قلب اروپا | قسمت دوم

میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه های اروپا

هزینه تحصیل در دانشگاه های اروپا در مقایسه با دیگر قاره‌ها بسیار کم است، این در حالی است که بسیاری از دانشگاه‌های اروپایی در سطح بالای رتبه‌بندی دانشگاه‌های بین‌المللی قرار می‌گیرند. البته این هزینه‌ها در هر کشوری متفاوت است و به این که آیا شما از اروپا (منطقه اقتصادی اروپا) آمده‌اید یا نه بستگی دارد.

میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه های اروپا برای مدرک لیسانس:

  • ۴/۵۰۰ یورو در سال برای دانشجویان اتحادیه اروپا و EEA
  • ۸/۶۰۰ یورو در سال برای دانش آموزان خارج از اتحادیه اروپا و EEA

میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه های اروپا برای مدرک کارشناسی ارشد :

  • ۵/۱۰۰ یورو در سال برای دانشجویان اتحادیه اروپا و EEA
  • ۱۰/۱۷۰ یورو در سال برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا و EEA

بسیاری از دانشجویان نمی‌دانند که می‌توانند با احتساب هزینه‌های زندگی و تحصیل با کمتر از ۱۰۰۰ یورو در سال، تحصیل در دانشگاه های اروپا را تجربه کنند.

مرور کلی هزینه‌های تحصیل در کشورهای اروپایی

هزینه تحصیل در اتریش

در دانشگاه‌های اتریش هیچ هزینه تحصیلی برای دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، کشورهای EEA، سوئیس و کشورهای کمتر توسعه یافته وجود ندارد. سایر دانشجویان بین ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو در سال برای هزینه تحصیل پرداخت می‌کنند، که به طور متوسط ۷۲۶/۷۲ یورو در هر ترم می‌شود. با این حال، تمام دانشجویان، چه عضو اتحادیه اروپا و چه خارج از اتحادیه اروپا مجبور به پرداخت هزینه ۱۸ یورو برای هر ترم هستند.

دانشگاه اتریش

مقاله‌های مرتبط:

برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید از وب‌سایت OEAD (خبرگزاری اتریش در زمینه‌ آموزش، علم و تحقیقات) بازدید کنید. همچنین می‌توانید مقاله «تحصیل در اتریش» را برای اطلاع از هزینه‌ها و نحوه اخذ ویزای تحصیلی اتریش مطالعه کنید. مقاله «تحصیل ارزان در اتریش» هم می‌تواند به علاقه‌مندان تحصیل در این کشور کمک کند.

هزینه تحصیل در دانمارک

تحصیلات دانشگاهی در دانمارک برای دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، EEA و سوئیس آزاد است. برای سایر دانشجویان دیگر هزینه‌های تحصیل در حدود ۶۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ یورو در سال است. برخی از دوره‌های بسیار تخصصی ممکن است برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا بیش از ۳۵۰۰۰ یورو در سال هزینه داشته باشد.

هزینه تحصیل در فنلاند

از ابتدای آگوست ۲۰۱۷، دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا و EEA باید حداقل ۱۵۰۰ یورو در سال را برای دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد که به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، بپردازند. در حالی که سایر دوره‌های تحصیل و حتی دوره دکترا به زبان‌های فنلاندی یا سوئدی رایگان هستند.

برنامه اراسموس ماندوس (Erasmus Mundus؛ دوره‌ای است در آن باید دانشگاه‌های اروپایی با اعطای بورسیه‌‌های تحصیلی، نیروی انسانی جوان از کشورهای غیر اروپایی را جذب کنند) دارای هزینه تحصیل در حدود ۳۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو در سال است. در اینجا، دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا و EEA معمولا هزینه بالاتری را نسبت به دانشجویان اتحادیه اروپا پرداخت می‌کنند. با این حال، بورسیه تحصیلی Erasmus Mundus و سایر گزینه‌های تأمین مالی برای این مطالعات در دسترس است.

این مطلب را از دست ندهید:  تحصیل در مجارستان، کشوری در قلب اروپا | قسمت اول

تحصیل در فنلاند

هزینه تحصیل در فرانسه

فرانسه یکی از محبوب‌ترین کشورهای جهان است و هزینه‌های تحصیلات بسیار مقرون به صرفه‌ای هم دارد. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آن، برای دانشجویان اروپایی، EEA و خارج از اتحادیه اروپا در حدود ۲۰۰ تا ۶۵۰ یورو در سال است که این مبلغ به سطح تحصیلات (کارشناسی / کارشناسی ارشد) و برنامه تحصیلی بستگی دارد. به عنوان مثال، میانگین هزینه تحصیلات برای مطالعات پزشکی به ۴۵۲ یورو در سال می‌رسد؛ در حالی که برای رشته‌های مهندسی، دانشجویان مجبور به پرداخت حدود ۶۲۰ یورو در سال هستند.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی سالانه بین ۱۵۰۰ و ۶۰۰۰ یورو یا حتی بالاتر است.

تحصیل در فرانسه

هزینه تحصیل در آلمان

آلمان یکی دیگر از کشورهای اروپایی است که دارای دانشگاه‌های برتر، با هزینه تحصیل بسیار کم یا حتی رایگان دارد. این کشور دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا و EEA را هم می‌پذیرد. دانشجویان فقط باید هزینه‌های اداری بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ یورو را در هر ترم پرداخت کنند که بلیت حمل و نقل عمومی و دیگر خدمات دانشجویی را پوشش می‌دهد.

با این حال برای مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری، اگر مطالعات قبلی شما در رشته مشابهی که در یک دانشگاه آلمانی درخواست دادید نیستند، باید در هر ترم ۱۰۰۰۰ یورو یا حتی بیشتر پرداخت کنید. دانشگاه‌های خصوصی برای تحصیلات تکمیلی می‌توانند به میزان ۳۰۰۰۰ یورو در سال هزینه داشته باشند. برای اطلاعات بیشتر مقاله «تحصیل در آلمان چقدر هزینه دارد» را مطالعه کنید.

هزینه تحصیل در آلمان

تا این‌جا با هزینه تحصیل در تعدادی از کشورهای اروپایی آشنا شدیم. در قسمت دوم مقاله با هزینه تحصیل در دانشگاه های اروپا از جمله کشورهای انگلستان، سوئد، سوئیس، هلند، ایتالیا، نروژ و اسپانیا آشنا خواهیم شد.

مطالعه قسمت دوم

نویسنده :
انتشار : ۱۷ مرداد ۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام
ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی ترکیهمشاوره رایگان ۵۴۵۰۷-۰۲۱