‍‍
دسته بندی

۱۰ دانشگاه برتر ترکیه در فهرست بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. کشور ترکیه سرزمین کهن و با فراز و نشیب‌های تاریخی بسیار زیادی است. این کشور به عنوان گذرگاه اروپا و آسیا از موقعیت‌های اقتصادی و جغرافیایی بسیار خوبی برخوردار است. وجود کوه‌ها و سواحل و گردشگاه‌های بی‌نظیر، این کشور را یکی از مقاصد پرطرفدار گردشگری ساخته است.

۱۰ دانشگاه برتر ترکیه

شاید کشور ترکیه به دلیل مکان جغرافیایی و نزدیکی آن به ایران، مقصد مورد علاقه‌ی بسیاری از دانشجویان و جوانان باشد. در این مقاله می‌خواهیم شما را با ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه بر اساس رتبه‌بندی (QR) آشنا کنیم.

دانشگاه بیلکنت ترکیه (Bilkent University)

دانشگاه بیلکنت ترکیه اولین دانشگاه در بین ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه است و در سال ۱۹۸۴ ساخته شد. این دانشگاه غیرانتفاعی و خصوصی، در شهر آنکارا واقع شده است. اسم این دانشگاه بر گرفته از کلمه‌ Billim kenti به معنای شهر دانش است. این دانشگاه برتر ترکیه بر اساس رتبه‌بندی موسسه‌ تایمز در سال ۲۰۱۲-۲۰۱۱، رتبه‌ ۲۰۴ جهان را به دست آورده است و در سال ۲۰۱۵، در رتبه‌ ۲۵۵-۲۰۱ و بر اساس رتبه‌بندی QR در سال ۲۰۱۷، در رتبه ۴۳۰-۴۲۱ قرار گرفته است.

آموزش در این دانشگاه به زبان انگلیسی صورت می‌‌گیرد. این دانشگاه از ۹ دانشکده، شامل دانشکده‌ هنرهای زیبا، مدیریت، اقتصاد، موسیقی، آموزش، مهندسی، ادبیات و علوم انسانی، علوم پایه و حقوق بوده و دارای رشته‌هایی مانند حسابداری، مدیریت، روانشناسی، روابط بین‌الملل، حقوق، موسیقی و فیزیک است.

هزینه‌ این دانشگاه نزدیک به ۱۴ هزار دلار است و در دو قسط پاییز و بهار از دانشجویان گرفته می‌شود.

دانشگاه بلینکت ترکیه

دانشگاه کوچ (Koç University)

دانشگاه کوچ یکی از ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه است که در سال ۱۹۹۳ تاسیس شد و نام خود را از موسس آن، وهبی کوچ (Koç) گرفته است. زبان تدریس آن به انگلیسی است و فقط ۴ درصد دروس به زبان ترکی تدریس می‌شود.

رشته‌های اقتصاد، مدیریت، پرستاری و حقوق از جمله رشته‌های این دانشگاه است. از مزیت‌های این دانشگاه اعطای بورسیه به دانشجویان آن است و تقریبا ۱۴ درصد از دانشجویان، از این بورسیه‌ها بهره‌مند می‌شوند. دانشگاه کوچ شامل دانشکده‌های علوم پایه، ادبیات و علوم انسانی، اقتصاد، مهندسی و مدرسه‌ی عالی بهداشت است. دانشکده‌ عالی بهداشت بورسیه ویژه‌ای برای دانشجویان در نظر گرفته است، ولی باید به ازای استفاده از این بورسیه در بیمارستان آمریکا خدمت کنند. این دانشگاه از نظر رتبه‌بندی QR سال ۲۰۱۷، در رتبه ۴۴۰-۴۳۱ قرار دارد.

دانشگاه برتر کوچ ترکیه

دانشگاه سابانجی (Sabancı University)

دانشگاه سابانجی یکی از ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه از نظر رتبه‌بندی جهانی QR سال ۲۰۱۷، در رتبه‌ ۴۷۰-۴۶۱ قرار گرفته است. آموزش در این دانشگاه به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد و از نظر سطح کیفیت آموزشی و تحقیقاتی در رتبه‌ بالایی قرار دارد. این دانشگاه از سه دانشکده و یک مدرسه تشکیل شده است. دانشکده‌ هنر، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، مهندسی، دانشکده‌ مدیریت و مدرسه‌ زبان، از جمله‌ دانشکده‌های این دانشگاه برتر ترکیه هستند.

این مطلب را از دست ندهید:  اقامت سوئد برای تحصیل در چند مرحله مورد بررسی قرار می‌گیرد؟

دانشگاه فنی خاورمیانه (Orta Doğu Teknik Üniversitesi)

دانشگاه فنی خاورمیانه در آنکارا قرار دارد و در فهرست ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه قرار دارد. این دانشگاه در زمینه‌ علوم پایه و مهندسی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. کلیه‌ دروس‌ در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. این دانشگاه ۴۵ رشته‌ کارشناسی و پنج دانشکده معماری، علوم پایه، اقتصاد، علوم مدیریتی، علوم آموزشی و فنی و مهندسی دارد. افرادی که قصد ورود به این دانشگاه را دارند، باید مدرک آیلتس (IELTS) یا مدرک تافل (TOEFL) داشته باشد و در صورت نداشتن این مدارک، باید نمره قابل قبول این دانشگاه را در امتحان تعیین سطح زبان به دست آورند.

دانشگاه بغازیچی (Boğaziçi Üniversitesi)

مقاله‌های مرتبط:

دانشگاه بغازیچی در سال ۱۸۶۳ در بخش اروپایی ترکیه تاسیس شد. این دانشگاه سابقه‌‌ای طولانی‌ در میان دانشگاه‌های ترکیه دارد . دانشگاه بغازیچی در رتبه‌بندی QR سال ۲۰۱۷ در رتبه ۵۰۰-۴۹۱ قرار دارد. بغازیچی یکی از ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه است و از دانشکده‌‌های ادبیات، علوم پایه، اقتصاد و فنی و مهندسی تشکیل شده است و رشته‌هایی مانند علوم اجتماعی، هنر و علوم مهندسی در آن، رونق بسیاری دارد.

بغازیچی یکی از ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه

دانشگاه فنی استانبول (Teknik Üniversite)

دانشگاه فنی استانبول یک دانشگاه بین‌المللی و دولتی است که در شهر استانبول قرار گرفته است. در سال ۲۰۰۹ از طرف موسسه‌ی THES رتبه‌ ۱۰۸ را در میان دانشگاه‌های فنی دنیا کسب کرده است. این دانشگاه در رتبه‌بندی QR سال  ۲۰۱۷، در رتبه ۶۵۰-۶۰۱ قرار دارد.

دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University)

دانشگاه حاجت تنبه در شهر آنکارا واقع شده است. دانشگاه علوم پزشکی آن بسیار معروف بوده و برترین دانشگاه پزشکی ترکیه است. این دانشگاه ۵ مرکز آموزشی دارد. قسمتی از این دانشگاه در منطقه Beytepe قرار دارد و شامل دانشکده‌ اقتصاد، بازرگاني، علوم آموزشي، مهندسي، هنرهاي زيبا، ادبيات و علوم در فضایی به اندازه‌ ۶ میلیون متر مربع می‌شود. این دانشگاه از نظر رتبه‌‌بندی جهانی در رتبه‌ ۸۰۰-۷۵۱ قرار گرفته است.

دانشگاه آنکارا (Ankara Üniversitesi)

دانشگاه آنکارا یکی دیگر از ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه است که در سال ۱۹۲۵ ساخته شده و کار خود را با رشته‌ حقوق آغاز کرد. این دانشگاه ۱۵ دانشکده و ۳۱ موسسه‌ تحقیقاتی دارد. این دانشگاه برتر ترکیه دارای دانشکده‌هایی در محله‌های مختلف است. تدریس در این دانشگاه به زبان ترکی انجام می‌شود. این دانشگاه کتابخانه‌ بزرگی دارد که میلیون‌ها کتاب را به صورت اینترنتی در اختیار دانشجویان قرار داده است. این دانشگاه در رتبه‌بندی جهانی در ردیف ۱۰۰۰-۸۰۱ قرار دارد.

دانشگاه قاضی (Gazi Üniversitesi)

دانشگاه قاضی هم در فهرست ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه قرار دارد. این دانشگاه ابتدا در سال ۱۹۲۶ توسط آتاتورک در قالب موسسه‌ تربیت معلم قاضی ساخته شد. این دانشگاه دارای ۱۵ دانشکده و ۹ مدرسه‌ عالی و ۲۶ مدرسه تحقیقات عالی است. در سال ۱۹۸۲، آکادمی مهندسی و کشاورزی بلو، آکادمی اقتصاد و بازرگانی، کالج فنی، کالج فنی دختران و آکادمی مهندسی و کشاورزی آنکارا با هم ترکیب شدند و تبدیل به یک دانشگاه معتبر با نام قاضی شدند. این دانشگاه در رتبه‌بندی جهانی سال ۲۰۱۷، در ردیف ۱۰۰۰-۸۰۱ قرار دارد.

این مطلب را از دست ندهید:  دوره تحصیلی دریایی (SEA): برنامه‌ای فوق‌العاده و تجربه ای فراموش نشدنی

قاضی یکی از ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه

دانشگاه استانبول (İstanbul Üniversitesi)

دانشگاه استانبول یک دانشگاه دولتی است و در ردیف ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه قرار دارد. از نظر رتبه‌بندی جهانی، مانند دو دانشگاه قبلی، در ردیف ۱۰۰۰-۸۰۱ قرار دارد. این دانشگاه از ۱۷ دانشکده و پنج پردیس تشکیل شده است. دانشگاه استانبول که در فهرست ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه قرار دارد، هر سال بیش از ۶۰ هزار دانشجوی کارشناسی و ۸۰ هزار دانشجوی کارشناسی ارشد پذیرش می‌کند.

وبلاگ پیمنت ۲۴ در خدمت شما است تا با ارائه‌ی اطلاعات در زمینه‌ ثبت‌نام آزمون‌های بین‌المللی و تعیین وقت سفارت، در امور مهاجرتی و تحصیلی شما را همراهی کند.

نویسنده :
انتشار : ۴ خرداد ۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاه ها (27)

 1. سلام میخاستم بدونم در حیطه پزشکی ورزشی کدامیک از دانشگاههای ترکیه پذیرش داره و معتبر هستش و شرایط پذیرش و تحصیل در مقطع دکتری در این کشور تو این رشته چگونست. ممنون

 2. سلام ممنون از اینکه پاسخگو هستید.
  کدوم دانشگاه های ترکیه رشته ی موسیقی گرایش رهبر ارکستری را دارند؟
  سوال دوم اینکه هزینه ش ماهیانه چقدر در میاد؟
  سوم اینکه آیا این مدرک برای ارائه به دانشگاه های اروپا معتبر است؟
  و سوال آخر اینکه من تسلط کامل به زبان انگلیسی دارم اما مدرک ایلتس و تافل ندارم. قبول میکنن؟

 3. با سلام و عرض خسته نباشید
  در بین دانشگاه های ترکیه ای دانشگاه معتبر برای رشته حقوق کدوم دانشگاه هست؟ممنون

 4. سلام میخواستم بدونم کارشناسی ارشد رشته مدیریت جهانگردی رو کدوم دانشگاه در ترکیه داره و اینکه دولتی و یا خصوصی ؟
  Yasar university در شهر ازمیر میدونم این رشته رو داره اما نمیدونم دانشگاه خوبی هست یا نه و اینکه آیا دولتی هست؟؟؟

 5. سلام .وقتتون بخیر. ممنون از مطالب مفید که در اختیار ما گذاشتین. برا رشته مدیریت صنعتی گرایش تحقیق در عملیات در مقطع دکترا کدوم دانشگاه ترکیه رتبه بهتری داره؟ شرایط اخذ بورسیه چیه؟ممنون میشم اگر پاسخ بدین.

 6. سلام خسته نباشید برای رشته های پزشکی کدوم دانشگاه ترکیه بهتره ممنون میشم کمکم کنید از این نظر ک هزینه ش هم زیاد نباشه یا قابلیت بورسیه یا فاند داشته باشه ؟؟؟؟؟

 7. سلام.وقت بخیر.من میخام بورسیه رشته مهندسی صنایع بگیرم چه شرایطی داره و باید از کجا شروع کنم؟ممنون

 8. سلام خیلی گشتم اما اگ میشه شما جوا بدید.دارای مدرک روانشناسی بالینی از دانشگاه اصفهانم.برا ارشد و دکترا میخام برم ترکیه .کودوم دانشگاه دولتیش روانشناسی داره ؟؟و اینک ب نظرتون انگلیسی بخونمبهتره یا برم زبان ترکی یاد بگیرم؟ سوابق تحصیلی دبیرستان چقد مهمه؟؟عالی باید باشه یا درحد مجاز؟ یکی هم دانشجوییام واس ممنوعیت حجاب نمیاد نمیدونید ممنوعه یا ن؟و در اخر شنیده بودم ب دختر مجرد اجازه خروج بدون یک محرم نمیدن .واقعن؟؟ ای بابا ..ببخشید زیاد شد توروخدا هرچی مطمعنید جواب بدید

 9. باعرض سلام.
  ضمن تشکر از اطلاعات مفیدتان،می خواستم بدانم ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد رشته های 1-بیوتکنولوژی پزشکی و2-بیوشیمی بالینی در کدام دانشگاه دولتی ترکیه امکان پذیر است؟ و چه شرایطی و مدارکی برای بورسیه آن لازم است؟
  با سپاس فراوان

 10. سلام ممکنه توضیح بدین تو دانشگاه بیلکنت پذیرش دانشجو کارشناسی ارشد به چه صورت هستش ؟؟؟
  هزینه ثبت نام چقدره ؟؟؟
  دانشجویی که کارشناسی با معدل بالا فارغ التحصیل بشه هزینه ای باید بپردازه اگر اره چقدر ؟
  یا اگه دانشگاه کارشناسیش بین المللی باشه چطوره ؟
  یا اگر از طریق دانشگاه بین الملل ایران معرفی شه چطور ؟

 11. سلام برای تحصیل در رشته ی موسیقی با آزمون sat کدوم یکی از دانشگاها قبول میکنن؟؟؟بدون آزمون هم امکانش هست با معدل ۱۷:۴۰ ؟؟؟؟

  1. با عرض سلام خدمت شما. دانشگاه بیلکنت ترکیه یکی از مراکز تحصیل در رشته ی موسیقی است. برای ورود به دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه شرکت در آزمون sat و قبولی در آن ضروری است. ممنونم از توجه شما

 12. با سلام
  لطفا در مورد دانشگاههایی که رشته طراحی لباس دارند اطلاعاتی ارایه بفرمایید اینکه :
  کدام معتبرترند/ هزینه سالانه دانشگاه / شرایط پذیرش
  متشکرم

  1. حتما در آینده‌ای نزدیک این اطلاعات رو در اختیارتون میذاریم. با وبلاگ همراه باشید یا کانال تلگرام را دنبال کنید.

 13. سلام
  برای تحصیل در دانشگاههای استانبول در مقطع کارشناسی ارشد
  آیا بورسیه میگیرند؟؟
  شرایط کلی چی هست؟؟
  ممنون

  1. با عرض سلام و تشکر از شما بابت مطالعه ی این مقاله. در آزمون سات بیشتر روی مهارت ها و دانشی تاکید می شود که از دوران دبیرستان یاد گرفتید. نیازی به یادگیری حجم زیادی از کتاب ها نیست؛ فقط باید مهارت ها و تکنیک های علوم ریاضی و ادبی و اطلاعات عمومی خودتان را افزایش دهید. با آرزوی موفقیت برای شما

 14. با عرض سلام

  میخواستم بدونم دانشگاه فنی استانبول زبان تدریس انگلیسی هست یا ترکی؟وآیا آیلتس میخواد یا تافل؟آیا GRE هم میخواد؟
  ممنون میشم من را راهنمایی کنید.

  1. با عرض سلام و درود فراوان خدمت شما . زبان تدریس در این دانشگاه انگلیسی هست. این دانشگاه هر دو مدرک تافل و آیلتس را قبول دارد و بعد ورود به دانشگاه از شما آزمون تعیین سطح زبان به عمل می آید. نکته ی مهم این است که برای تحصیل در این دانشگاه مدرک GRE هم لازم است. با سپاس فراوان از لطف و توجه شما

   1. سلام، خیلی ممنون بابت اطلاعات خوب، من چندتا از مقالات شما را همینطوری خوندم در مورد اپلای کردن خیلی عالی بودن.
    خلاصه موارد:
    اول به فکر زبان باشیم.
    دوم به فکر ترجمه و آماده سازی مدارک.
    این کارها را کردیم میریم سمت اپلای کردن که در تاریخ های خاصی هر دانشگاه و کشوری انجام میده.

  2. با سلام و احترام
   خواستم بدونم در کدام دانشگاه ترکیه مطالعات مردان یا مطالعات جنسیتی برای فرصت مطالعاتی مناسب است؟ و کدام استاد در این زمینه مناسب هست؟ که استاد تمام هم باشه؟ ممنون از راهنمایی شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام
ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی ترکیهمشاوره رایگان ۵۴۵۰۷-۰۲۱