‍‍
دسته بندی

صنعت معادن استخراج ارز دیجیتال یکی از قدیمی‌ترین فعالیت‌های مربوط به ارزهای رمز پایه است. این صنعت از سال ۲۰۰۹ بعد از ایجاد بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو و استخراج اولین بلاک بیت کوین ایجاد شد.

امروزه، معادن استخراج ارز دیجیتال در ۱۱۴ کشور دنیا حضور دارد و بدون وقفه در حال کار است تا شبکه جهانی ارزهای دیجیتال پایدار بماند. تحلیل وبسایت Blockchain.info نشان می‌دهد که سوددهی این بازار در طی سال گذشته نزدیک به ۴٫۱ میلیارد دلار بوده است. این عدد شامل درآمد حاصل از فروش تجهیزات استخراج نیست که تخمین زده می‌شود بین ۳-۴ میلیارد دلار ارزش دارد.

  معادن استخراج ارز دیجیتال و شبکه بیت کوین

بزرگ ترین معادن استخراج ارزهای دیجیتال

همراه با افزایش محبوبیت استخراج، پیچیدگی شبکه بیت کوین هم در حال افزایش است. با اینکه ۸۰ ٪ ذخایر بیت کوین استخراج شده است اما متخصصان تخمین می‌زنند که سال ۲۱۴۰ بقیه این ذخایر نیز استخراج خواهد شد. محاسبات ریاضی برای استخراج بیت کوین مرتب در حال پیچیده‌تر شدن است و فرایند استخراج نیازمند زمان و هزینه بیشتر است.

۳۰-۶۰٪ سود بدست آمده از استخراج صرف هزینه انرژی می‌شود. محاسبات نشان می‌دهد که برای پایدار ماندن زیرساخت‌های موجود استخراج بیت کوین، ۳۰ نیروگاه اتمی باید با تمام ظرفیت خود کار بکنند.

بزرگ ترین معادن استخراج ارزهای دیجیتال

با وجود کاهش پاداش بدست آمده از ایجاد بلاک‌ها که از ۲۵ بیت کوین به ۱۲٫۵ بیت کوین کاهش پیدا کرده است و افزایش پیچیدگی فرایند استخراج، ماینرها می‌توانند روزانه از طریق تایید تراکنش‌ها، ۲۰ میلیون دلار درآمد کسب کنند. این درآمد سرسام‌آور باعث جذب بازیگران جدید به بازار می‌شود و تولید کنندگان نیز به دنبال تولید محصولات بهینه‌تر هستند.

ابزارآلات

بزرگ ترین معادن استخراج ارزهای دیجیتال

در تابستان سال ۲۰۱۷، با افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال، بازار شاهد افزایش تقاضا برای ابزارآلات حرفه‌ای به خصوص کارت‌های گرافیکی بود. در سال ۲۰۱۷ بیش از ۳ میلیون کارت گرافیک مستقل به ارزش ۷۷۶ میلیون دلار خریداری شد. این موضوع باعث شد تا گیمرهای PC هم نتوانند به کارت‌های گرافیک خود دست پیدا کنند. این واقعیت را می‌توان در افزایش سود شرکت‌های انویدیا و AMD مشاهده کرد.

در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۷، درآمد انویدیا بیش از ۵۰٪  نسبت به سه ماهه دوم سال ۲۰۱۶ افزایش پیدا کرد و به ۲۵۱ میلیون دلار رسید. درآمد AMD برای همین دوره، بیش از ۱۸٪ افزایش پیدا کرد و به ۱٫۲ میلیارد دلار رسید. در ادامه کاهش علاقه به بازار معادن استخراج ارز دیجیتال، انتظار می‌رود تا درآمد این ۲ شرکت هم در سه ماه دوم سال ۲۰۱۸ کاهش پیدا کند.

در همین مدت، حوزه معادن استخراج ارز دیجیتال به ابعاد یک صنعت رسیده است. در سراسر دنیا، ماینرها با هم متحد شده‌اند و معادن بزرگی را ایجاد کرده‌اند که حاوی هزاران کارت گرافیک است که ظرفیت‌های هش بسیار بالایی دارند.

در ۶ ژوئن، شرکت CoinMint که در زمینه معادن استخراج ارز دیجیتال فعالیت می‌کند اعلام کرد که در شمال نیویورک نزدیک مرز کانادا می‌خواهد در محل قبلی یک کارخانه ذوب آلومینیوم، تاسیسات جدیدی را برای استخراج ایجاد کند. این شرکت که از طرف دولت نیز حمایت می‌شود، قصد دارد تا برای ۱۸ ماه آینده ۱۵۰ شغل دائم را  در زمینه‌ی معادن استخراج ارز دیجیتال ایجاد کند.

این مطلب را از دست ندهید:  استفاده از رایانه کاربران برای استخراج ارز دیجیتال توسط وبسایت‌ها

بازیگران دیگر بازار هم از روش‌های پیچیده‌ای استفاده می‌کنند که باعث کاهش هزینه انرژی و افزایش عملکرد ابزارآلات می‌شود که شامل استخراج در غارها یا ایجاد معادن استخراج در فضا می‌شود. در ادامه به فهرست بزرگ ترین معادن استخراج ارز دیجیتال که در حال حاضر فعالیت دارند اشاره خواهیم کرد.

GigaWatt

 • سال تاسیس: ۲۰۱۲
 • محل قرارگیری: واشنگتن آمریکا
 • نرخ هش: ۱٫۳ پتا هش

بزرگ ترین معادن استخراج ارزهای دیجیتال

پیش‌بینی ظهور بازیگران جدید در بازارهای جدید و سودآور کمی مشکل است. یکی از میلیاردرهایی که قبلا یک شغل معمولی داشته است، دیو کارلسون است که با یک کارت گرافیک معمولی شروع به استخراج کرد و حالا مالک بزرگ‌ترین مزرعه استخراج در آمریکای شمالی است.

او یک متخصص نرم افزار و کارآفرینی با ۱۰ سال سابقه است که بعد از مشکلاتی که در شغل تبلیغات با آن روبه‌رو شد، تصمیم گرفت در زمینه استخراج فعالیت کند. او این شرکت را سال ۲۰۱۲ در زیرزمین خانه خود تاسیس کرد. اسم شرکت قبلی اول MegaBigPower بود که حالا به GigaWatt تغییر نام داده است. او در عرض یک سال این شرکت را به یک کسب و کار چند میلیون دلاری تبدیل کرد.

مزرعه او در یک انبار صنعتی قدیمی قرار گرفته است. البته محل دقیق آن مشخص نیست چرا که او نیز مثل سایر ماینرها نمی‌خواهد توجه عموم را به کار خود جلب کند.

هزینه‌های او با وجود ۱۵ کارمند در هر ماه بیش از ۱ میلیون دلار است. او همچنین توانسته سرمایه اضافی نیز برای تولید و فروش ابزارآلات استخراج را به سایرین جلب کند. این ابزارها براساس چیپ‌های Bitfury فعالیت می‌کنند.

در میان دلایل موفقیت کارلسون، میل او به فرار از فقر و همچنین خوش شانسی او از بابت هزینه پایین انرژی نیز قرار دارد. ایالت واشنگتن که شرکت او در آن قرار دارد از جمله مکان‌هایی است که برق ارزانی در اختیار او قرار می‌دهد. هزینه برق برای اشخاص به ازای هر کیلووات ساعت ۹٫۵۶ دلار و برای کسب و کارها ۸٫۴۲ دلار است.

Genesis

 • سال تاسیس: ۲۰۱۴
 • محل قرارگیری: ایسلند
 • نرخ هش: ۱۰۰۰ گیگا هش

بزرگ ترین معادن استخراج ارزهای دیجیتال

در ابتدا قدرت هش آنها در کشورهای چین و بوسنی قرار داشت اما حالا تمرکز خود را روی ایسلند و کانادا گذاشته‌اند. هوای سرد و هزینه پایین انرژی باعث جذب ماینرها به این کشورها شده است.

برآورد می‌شود که تاسیسات استخراج Genesis بزرگ‌ترین مصرف کننده انرژی در این کشور را تشکیل می‌دهند. هزینه برق و مشکلات مربوط به خنک سازی و محل قرارگیری همیشه توسط ماینرهای بزرگ مخفی نگه داشته می‌شود. Genesis هم مثل کارلسون به دلایل امنیتی محل دقیق قرارگیری مزارع استخراج خود را مشخص نمی‌کند.

Dalian

 • سال تاسیس: ۲۰۱۶
 • محل قرارگیری: شهر دالیان چین
 • نرخ هش: ۳۶۰۰۰۰ ترا هش
 • بیت کوین استخراج شده در ماه: ۷۵۰ بیت کوین
 • هزینه ماهانه برق: ۱۱۷۰۰۰۰ دلار

بزرگ ترین معادن استخراج ارزهای دیجیتال

چین به خاطر وجود شرکت‌های سازنده کارت گرافیک و چیپ‌های ASIC مشهور است. همین موضوع باعث شده تا ماینرهای چینی این ابزارها را با قیمت ارزان‌تری تهیه کنند.

این مطلب را از دست ندهید:  پتنت مسترکارت در سیستم بلاک چین برای امنیت پرداخت ها

چین در میان کشورهایی مثل: ونزوئلا، تایوان و اوکراین قرار دارد که پایین‌ترین هزینه تولید برق را دارند. مهم‌ترین عامل، تصمیم دولت چین برای حمایت از تولید کنندگان ارزهای دیجیتال است که با کاهش هزینه‌های مصرفی برق این کار را انجام می‌دهد.

چین جمعیت زیادی دارد که باعث می‌شود بازار این کشور بسیار رقابتی باشد. در این کشور، شهرهای صنعتی برای مدت‌های طولانی است که وجود دارند و کارگران هم امکان ملاقات دنیای بیرون خود را ندارند. این اتفاق برای کارگران معادن استخراج هم رخ می‌دهد. کارگران در خوابگاه‌هایی نزدیک این معادن قرار می‌گیرند تا از تولید بی‌وقفه ارز دیجیتال اطمینان حاصل پیدا کنند.

بزرگ ترین معادن استخراج ارزهای دیجیتال

همه این عوامل باعث شده‌اند تا بزرگ‌ترین مزارع استخراج دنیا در مناطقی مثل: Liaoning در شهر دالیان شکل بگیرند و تبدیل به بزرگ‌ترین معادن استخراج دنیا شوند. این یک مزرعه ۳ طبقه است که یک سیستم تهویه مخصوص هم دارد. این مزرعه، ۳ درصد قدرت هش دنیا را در اختیار دارد.

سیچوآن یک منطقه دیگر در چین است که نزدیک یک نیروگاه هیدرو الکتریک ایجاد شده است. از سال ۲۰۱۶ ظرفیت این مزرعه ۳ برابر شده و به ۱۲ پتا هش رسیده است. در سایر مناطق چین نیز می‌توانید این مزارع را پیدا کنید.

مزارع استخراج سوئیس

 • سال تاسیس: ۲۰۱۶
 • محل قرارگیری: شهر Linthal سوئیس
 • نرخ هش: نامشخص

بزرگ ترین معادن استخراج ارزهای دیجیتال

بزرگ‌ترین مزارع استخراج ارز دیجیتال در روستای کوچکی به نام Linthal در شرق این کشور قرار گرفته است. گودیو رودولفی مالک آن، هم اکنون تشکیلات استخراجی را در زوریخ اداره می‌کند. او به خاطر هزینه‌های بالای این شهر سراغ منطقه Linthal رفت که هزینه برق آن کمتر است.

این مزرعه جدید در محل ساختمان یک کارخانه قدیمی قرار دارد و بزرگ‌ترین مزرعه استخراج در سوئیس است. هر چند مشکل خنک نگه داشتن پردازنده‌ها همچنان پابرجاست اما مدیر این مزرعه معتقد است که دلایل غیر اقتصادی برای او بیشتر اهمیت دارد. او معتقد است که دنیا به بیت کوین به دلایل سیاسی نیاز دارد. او ارزهای دیجیتال را به وضعیت اینترنت در دهه ۹۰ میلادی تشبیه می‌کند که اغلب مردم به دیده تردید به آن نگاه می‌کردند.

مزارع روسی

 • میزان بیت کوین تولید شده در هر ماه: ۶۰۰ بیت کوین
 • نرخ هش: ۳۸ پتا هش

روسیه نیز در میان کشورهایی است که ماینرهای بزرگی در آن قرار دارند. بزرگ‌ترین آنها در نزدیکی مسکو قرار دارد اما محل دقیق آن مشخص نیست. این مزرعه می‌تواند ماهانه ۶۰۰ بیت کوین استخراج کند. برای خنک سازی تجهیزات این محل از خنک کننده‌های جدیدی که در ایسلند طراحی شده‌اند، استفاده شده است. هزینه برق ماهانه ۱۲۰۰۰۰ دلار است.

نگاهی به آینده

بزرگ‌ترین مزارع استخراج تنها چند سال پیش ایجاد شدند. امروزه مزارع استخراج نیازمند زیرساخت‌های فنی بزرگ همراه با کارمندان حرفه‌ای و تمام وقت است. مزارعی مثل: GigaWatt، Genesis و Coinmint در محل کارخانه‌ها و انبارهای قدیمی قرار گرفته‌اند. با افزایش پیچیدگی و کاهش قیمت ارزهای دیجیتال، ماینرهای شخصی از بازار بیرون می‌روند. هر چند افرادی که توانسته‌اند زیرساخت‌های عظیمی ایجاد کنند قادر خواهند بود تا تعادلی بین عملکرد و کاهش هزینه‌ها ایجاد کنند.

این مطلب را از دست ندهید:  ارز دیجیتال: راهنمایی برای مبتدیان

نویسنده :
انتشار : ۱۱ تیر ۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام
ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی ترکیهمشاوره رایگان ۵۴۵۰۷-۰۲۱