‍‍
دسته بندی

بعد از فورک بیت کوین در ماه آگوست که باعث شد دو ارز دیجیتال بیت کوین و بیت کوین کش به وجود بیاید ما به یک دوراهی بزرگ رسیدیم. در عین حال هاردفورک دیگری نیز قرار بود در اواسط نوامبر اتفاق بیفتد که اندازه بلاک بیت کوین را افزایش دهد اما این هاردفورک به دلایلی لغو شد. نبود توافق جمعی در میان جامعه بیت کوین علت اصلی به سرانجام نرسیدن برنامه SegWit2x بود.

لغو این فورک قیمت بیت کوین را از ۷.۲۰۰ دلار به ۷.۸۰۰ دلار رساند، چرا که نگرانی سرمایه‌گذاران در مورد موفقیت آمیز بودن یا نبودن آن از بین رفت. اما ماجرا به همینجا ختم نمی‌شود. قیمت خرید و فروش بیت کوین در حال حاضر با ارزش ۶.۰۰۰ دلار است، چرا که سوداگران و سرمایه‌گذاران نگرانند که SegWit نتواند ظرفیت لازم برای تراکنش‌های بیت کوین را فراهم کند. جالب است بدانید در هنگام نگارش این مقاله بیش از ۱۴۰.۰۰۰ تراکنش تایید نشده بیت کوین وجود دارد.

با همه‌ی این اوصاف بیت کوین کش (Bitcoin Cash) حداقل به صورت موقت هم که شده، پیروز همه‌ی این اتفاقات بود. این ارز رمزپایه که به طور پیوسته در حال کاهش ارزش بود پس از خبر لغو SegWit2x جهش قیمتی چشمگیری داشت و به قیمت ۲.۶۰۰ دلار رسید. هرچند که تجربه نشان داده است اینگونه افزایش قیمت‌ها با کاهش ۵۰ درصدی روبرو خواهند شد اما سرمایه‌گذاران همچنان از افزایش ناگهانی آن شگفت زده هستند.

فورک segwit

بیت کوین و بیت کوین کش ؛ بحران در مسیر بیت کوین

نبود یک برنامه شفاف در مورد موضوع مقیاس پذیری بیت کوین، تاثیر جدی در قیمت این ارز دیجیتال گذاشته است. هرچه که کابران بیشتری به بیت کوین ملحق می‌شوند و بر محبوبیت آن افزوده می‌شود، مشکل مقیاس پذیری و اندازه بلاک بیت کوین هم بیشتر احساس می‌شود که می‌تواند منجر به قربانی کردن بیت کوین شود.

چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) مدیر عامل شرکت هنک کنگی Input Output درباره این چالشی که بیت کوین با آن مواجه است توضیح می‌دهد:

بیت کوین در مسیر یک بحران وجودی قرار گرفته است، چرا که به اندازه کافی بزرگ شده و مردم را جذب کرده است تا با پشتیبانی اشتیاق، پول و استعداد یک نقشه راه روشن اما متفاوت برای آینده خود ترسیم کند. از یک منظر این موضوع باعث یک اصطکاک و در نتیجه جدایی می‌شود. از سوی دیگر می‌بینیم بیت کوین از هر دو این فسلفه برای کسب سهم بازار بیشتر استفاده می‌کند. در نهایت غیر ممکن است بگوییم چه کسی پیروز است، اما این نشانه قابل پیش بینی بلوغ است، نه نشانه‌ای از هرج و مرج. هیچ اکوسیستمی نمی‌تواند همه را خوشحال کند و موجب رضایت همه دیدگاه‌ها شود. بنابراین آن‌ها باید به دنبال راهی برای تقسیم این پروژه‌های متنوع باشند قبل از اینکه ارزش و مخاطبانی که به دست آورده‌اند را از دست بدهند.

کاربران بیشتر دردسر بیشتر

مقیاس پذیری بیت کوین

بیشتر بخوانید:

چرا در سال ۲۰۱۷ سه بار بیت کوین سقوط کرد؟

این مطلب را از دست ندهید:  قیمت بیت کوین از ۱۰۷۰۰ دلار هم عبور کرد

قیمت بالای بیت کوین می‌تواند کاربران را مانند زنبور به سمت عسل جذب کند، اما خیلی از آن‌ها ممکن است به اندازه کافی باهوش و آگاه نباشند. این سردرگمی میان کاربران ممکن است باعث بدتر شدن اوضاع شود. بسیاری از آن‌ها احتمالا نمی‌توانند تشخیص دهند که بیت کوین و بیت کوین کش از هم جدا هستند. ما در این رابطه با مدیرعامل Bravenewcoin صحبت کردیم، Fran Strajnar اعتقاد دارد ما دوباره به سمت یک دوره FUD (نگرانی، عدم اطمینان و تردید) حرکت می‌کنیم.

او می‌گوید:

من فکر می‌کنم این دوره (نگرانی، عدم اطمینان و تردید) برای میلیون‌ها فرد جدیدی که به تازگی وارد فضای ارزهای رمزپایه شده‌اند بسیار گیج کننده است و همین وجود بیت کوین و بیت کوین کش هم برای سردرگم کردن افراد کافی است.

 

افرادی وجود دارند که وقتی شایعات زیادی درباره یک سکه خاص وجود دارد توانایی افزایش قیمت آن را دارند، آن‌ها صرفا این کار را برای دامپینگ آن و کسب سود انجام می‌دهند.

کومار گواراو (Kumar Gaurav) رئیس Auxesis Group و موسس Cashaa در رابطه با افزایش قیمت اخیر بیت کوین کش (BCH) می‌گوید:

افزایش ناگهانی قیمت بیت کوین کش از ۶۰۰ دلار به ۲۴۰۰ دلار و کاهش آن به قیمت ۱.۳۰۰ دلار در طی ۳۰ دقیقه نشان دهنده یک افزایش قیمت و دامپینگ مصنوعی است. در مقایسه با بازار سهام، بازار ارزهای رمزپایه هنوز کوچک است و انجام این کار آسان است اما در آینده اگر اندازه بازار بیت کوین و بیت کوین کش بزرگتر شود انجام این کار به این آسانی نخواهد بود.

گواراو در رابطه با بالغ شدن بیت کوین با گذشت زمان می‌گوید:

بیت کوین بر چالش‌های زیادی غلبه کرده است، اگر به الگوی قیمتی آن توجه کنید متوجه افزایش قیمت آن به طور مستمر خواهیم شد هر چند که این کاهش قیمت فعلی تنها یکی از چندین کاهش قیمتی است که بیت کوین در جولای و سپتامبر امسال تجربه کرده است، و ما می‌توانیم انتظار داشته باشیم بیت کوین به زودی دوباره در مسیر ۸۰۰۰ دلار قرار بگیرد. در مقایسه با بیت کوین، بیت کوین کش هنوز بسیار جوان است برای اینکه بتوانیم تخمین بزنیم در دراز مدت هم موفق خواهد بود یا نه.

بیت کوین و بیت کوین کش

خبر خوب این است که با وجود اینکه افراد بیشتری وارد فضای ارزهای رمزپایه می‌شوند، فضا برای موفقیت هر دو نوع بیت کوین مهیا است. اما با توجه به بحث‌هایی که در درون جامعه بیت کوین وجود دارد مشخص است که در آینده فورک‌ها و در نتیجه انواع بیشتری برای خرید آنلاین بیت کوین وجود خواهد داشت. در واقع ماهیت ارزهای رمزپایه اینگونه است.

هاسکینسون در این رابطه می‌گوید:

به نظر می‌رسد بیت کوین کش یک جدایی موفق و تاثیر گذار برای بیت کوین بود چرا که نه بازار بیت کوین را به خطر انداخت و نه نیاز به حمایت طرفداران بیت کوین داشت. در حاضر بیت کوین آزاد است که دیدگاه بلاک کوچک خود را ارائه دهد و بیت کوین کش هم بلاک بزرگ. امیدوارم که در بلندمدت این مبارزه کاهش یابد چرا که هر دو طرف متوجه هستند که طرف مقابل از صحنه کنار نخواهد رفت. درست مانند اتفاقی که برای اتریوم و اتریوم کلاسیک هم رخ داده بود.

به نظر می‌رسد دموکراسی بزرگترین برنده و محصول ظهور ارزهای رمزپایه است. به نظر شما بین بیت کوین و بیت کوین کش کدام یک راه درست‌تری را در نظر گرفته‌اند؟

این مطلب را از دست ندهید:  بلاک چین چه ویژگی هایی برای ایجاد یک اقتصاد خلاقانه دارد؟

نویسنده :
انتشار : ۲۳ آبان ۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =

کانال تلگرام
فروش ویژه کیف پول سخت‌افزاری Ledger Nano S (کیف پول سخت‌افزاری برای ارز‌های دیجیتال)خرید انلاین
+