دسته بندی

سرویس وبلاگ پرتال خدمات پرداخت الکترونیک پیمنت ۲۴ در راستای معرفی فرصت های تحصیلی و بورسیه به مخاطبان خود، امروز به سراغ یکی دیگر از دانشگاه های مهم فنی و مهندسی در شمال اروپا رفته تا شما را با ظرفیت های این دانشگاه آشنا کند. با ما در گزارش امروز همراه باشید.

تحصیل در سوئد

سرویس وبلاگ پرتال پیمنت ۲۴ در طول ۴ ماه اخیر،‌ به معرفی گسترده و مصور فرصت های تحصیلی و بورس در کشور های مختلف جهان پرداخته و تلاش می کند تا مخاطبان گرامی پرتال را با ظرفیت های پذیرش و بورسیه در دانشگاه های مهم دنیا آشنا کند.

تا کنون به معرفی فرصت های تحصیلی در سوئد، نروژ، فنلاند، اقیانوسیه،اسپانیا و پاتوق های آسیایی چون سنگاپور پرداخته و سلسله مطالب متنوعی درباره فرآیند های اخذ پذیرش،آشنایی با موسسات اعزام دانشجو، رزومه نویسی، شرکت در کنفرانس های بین المللی، اصول اپلای، اصول بورسیه را نیز معرفی کرده ایم و این رویه در طی هفته های آینده نیز ادامه خواهد یافت.

با توجه به این که در طول سال،‌ ده ها هزار ایرانی علاقمند به تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، در آزمون های بین المللی آیلتس، تافل و GRE شرکت می کنند  و برخی از این عزیزان از خدمات پیمنت ۲۴ برای ثبت نام در آزمون و پرداخت APPLICATION FEE استفاده می نمایند، لذا سرویس وبلاگ می کوشد تا به اطلاع رسانی گسترده فرصت های تحصیلی و بورس اقدام کرده تا این عزیزان با اشراف اطلاعاتی در این راه گام بردارند.

همان طور که در گفتار معرفی دانشگاه اوپسالا هم عنوان کردیم، سوئد، یکی از اصلی ترین پاتوق های تحصیلی ایرانیان در اروپا در ۵ دهه اخیر بوده و تا کنون ده ها هزار ایرانی در رشته های مختلف فنی و غیر مهندسی از دانشگاه های سوئد دانش اموخته شده اند.

با وجود آن که کشور کارآفرین سوئد از سال ۲۰۱۰ میلادی، شهریه رایگان را برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا لغو کرد، هم اکنون تحصیل رایگان در این کشور امکان پذیر نیست و دانشجویان می بایست حدود ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان برای هر ترم تحصیلی در مقطع ارشد هزینه کنند.

از طرفی، کشور فنلاند نیز که در ۵ سال اخیر یکی از پاتوق های جدید ایرانیان در اروپا بود، از پاییز ۲۰۱۷ میلادی،  سیستم شهریه رایگان خود را برای رشته های انگلیسی زبان حذف می کند و به نظر می رسد آخرین مقصد ایرانیان برای تحصیل رایگان در شمال اروپا ، کشور پادشاهی آرام نروژ باشد.

اکنون کلیه متقاضیان تحصیل در دانشگاه های سوئد می بایست از طریق سیستم جامع ثبت نام در دانشگاه های سوئد، مدارک خود را ارسال و هزینه ۹۰۰ کرونی مربوط به APPLICATION FEE را نیز پرداخت کنند.

برای این کار می بایست به سایت STUDYINSWEDEN.SE رفته و شیوه تکمیل پروفایل و ثبت نام و پرداخت هزینه که توسط خدمات پرداخت الکترونیک پیمنت ۲۴ نیز امکان پرداخت دارد را مشاهده کنید. در این سایت، درباره مدارک و نیازمندی های پذیرش (ADMISSION’S REQUREMENTS) و هم چنین DEADLINE و معرفی رشته های کارشناسی، ارشد و دکترا، اطلاعات کاملی ارایه شده است.

تحصیل در سوئد

پس از دریافت اطلاعات درباره فرصت های تحصیلی در سوئد، برای تکمیل پروفایل و ثبت نام، به سایت https://www.universityadmissions.se/intl/start رفته و ثبت نام کنید.

با ورود به گزینه LOGIN، می توانید در سایت ثبت نام کنید و مدارک را آپلود نمایید. همواره به فرآیند اپلای و هم چنین هزینه ها و تاریخ های مهم توجه کنید.

اگر قصد داشته باشید که در یکی از دانشگاه های سوئد در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد تحصیل کنید، همواره باید سایت فوق را بوک مارک کرده و بخش خبری آن را ملاحظه نمایید.

کشور سوئد

همان طور که قبلا نیز اشاره کردیم، سرزمین سرد شمالی،‌جایی که در ذهن خیلی ها، مملو از برف و یخ و سرما است، دهه ها مقصد ایرانیان برای تحصیل ارزان و با کیفیت بوده است. با وجود آن که زبان این کشور انگلیسی نیست، اما تسلط اکثر مردم به زبان انگلیسی سبب شده تا تحصیل و زندگی ایرانیان در این کشور، خیلی هم سخت نباشد.

سوئد اکنون نیز که رایگان نیست، باز با علاقه ایرانیان برای تحصیل مواجه می شود و بعضا دانشجویانی با بورس به این کشور سفر می کنند و در مقطع دکترا و پسا دکترا مشغول به تحصیل می شوند.

حضور هزاران ایرانی شاغل به تحصیل و فارغ التحصیل شده از دانشگاه های سوئد ظرف نیم قرن اخیر نشان می دهد که سوئد و سوئدی ها،‌ هم چنان به عنوان یک محفل علمی و فرهنگی معتبر برای ایرانیان در قاره سبز به شمار می روند. اگر چه موقعیت قطبی آب و هوای این کشور،‌ زندگی را برای ساکنان خاورمیانه سخت می کند و زبان سوئدی در دنیا کاربرد چندانی ندارد، اما افرادی که با شناخت کافی،‌ این کشور را برای تحصیل انتخاب کرده اند،‌ به این واقعیت پی بردند که سوئد، ظرفیت های بالایی دارد. ظرفیت هایی که شاید برخی از کشورهای مترقی قاره سبز و حتی قاره کهن از آن ها بی بهره باشد.

داستان چالمرز

تحصیل در سوئد

اگر به گوتنبرگ، یکی از پایتخت های فرهنگی اروپا سفر کنید، نام دانشگاه چالمرز سوئد، نامی تقریبا آشنا برای شهروندان گوتنبرگ است. شهری زیبا در جنوب سوئد که با یک پل به دانمارک متصل می شود. این شهر، از قدیمی ترین شهر های سوئد بوده و یکی از پایتخت های فنی این کشور به شمار می رود.

بخش قابل توجهی از موفقیت های فنی سوئد را باید مدیون KTH و دانشگاه چالمرز گوتنبرگ دانست. بیش از ۱.۷ میلیون نتیجه جست و جوی ایندکس شده گوگل برای کلید واژه دانشگاه چالمرز نشان می دهد تا چه اندازه این دانشگاه در صفحات وب مورد نظر و توجه کاربران بوده است.

دانشگاه چالمرز سوئد

درباره دانشگاه چالمرز در اینترنت، بیش از ۱.۷ میلیون صفحه ایندکس شده که نشان از اهمیت این مرکز علمی در سوئد و قاره سبز است. برای این دانشگاه مقولات توسعه پایدار از اهمیت فراوانی برخوردار است. برای همین اگر در این زمینه کار می کنید، توصیه می کنیم کورسی یا PROGRAM در این دانشگاه بردارید.

این مطلب را از دست ندهید:  ۸ مورد از مزایای تحصیل در خارج از کشور که به آن فکر نکرده بودید

دانشگاه چالمرز یا به قول سوئدی ها چالمرش، یکی از معتبر ترین دانشگاه های فنی و مهندسی در اروپا و سوئد به شمار می رود. دانشگاه Chalmerse University of Technology در سال ۱۸۲۹ میلادی تاسیس شد و هم اکنون بیش از ۱۴ هزار دانشجو و محقق در این دانشگاه مشغول به فعالیت هستند.

این دانشگاه در شهر گوتنبرگ، دومین شهر بزرگ سوئد قرار دارد و توانسته قطب صنعتی این کشور در سه دهه اخیر باشد. علوم فنی و مهندسی،‌علوم طبیعی، معماری و علوم دریایی از جمله مقولاتی هستند که دانشگاه چالمرز به ترتبیت متخصصین در این عرصه مشغول است. شمار زیادی از ایرانیانی که تحصیل رایگان در اروپا را مد نظر قرار داده بودند،‌ دانشگاه چالمرز گوتنبرگ را به عنوان یکی از مقصدهای تحصیل انتخاب کردند.

دانشگاه چالمرز

پیش از ادامه بحث با ما همراه باشید تا گشتی ویدئویی در دانشگاه چالمرز و محیط اطرافش بزنیم.

https://www.youtube.com/watch?v=SDBWG5Maero

فردی به نام ویلیام چالمرز، موسس شرکت Swedish East India Company در اوایل قرن نوزدهم میلادی، بخشی از ثروت خود را برای تاسیس این دانشگاه اختصاص داد تا مدرسه فنی در گوتنبرگ راه اندازی شود. چالمرز تا سال ۱۹۳۷ میلادی، مدرسه ای خصوصی بود که فقط اعیان می توانستند در ان مشغول به تحصیل شوند. اما از پایان جنگ جهانی دوم، این دانشگاه به دانشگاهی عمومی بدل شد و از سال ۱۹۴۴ میلادی تحت نظر دولت سوئد قرار گرفت. دانشگاه چالمرز به همراه دانشگاه KAROLINSKA و دانشگاه لینائوس سوئد، هر سه توسط سه تن از کارآفرینان سوئدی پایه گذاری گردیدند و نام دانشگاه،‌ نام موسس ان را به دنبال دارد.

موضوعاتی که دانشگاه چالمرز به تربیت دانشجو در مقطع کارشناسی،‌ ارشد و دکترا می پردازد عبارتند از:

۱٫ Applied Information Technology

۲٫ Applied Mechanics

۳٫ Applied Physics

۴٫ Architecture

۵٫ Chemical and Biological Engineering

۶٫ Civil and Environmental Engineering

۷٫ Computer Science and Engineering

۸٫ Energy and Environment

۹٫ Fundamental Physics

۱۰٫ Materials and Manufacturing Technology

۱۱٫ Mathematical Sciences

۱۲٫ Microtechnology and Nanoscience

۱۳٫ Product and Production Development

۱۴٫ Radio and Space Science

۱۵٫ Shipping and Marine Technology

۱۶٫ Signals and Systems

۱۷٫ Technology Management and Economics

برخی از فارغ التحصیلان دانشگاه چالمرز، اعتبار بین المللی دارند. مانند گوستاو دالن، که برنده نوبل فیزیک بود یا لیف یوهانسون که در سال های نه چندان دور،‌ مدیرعامل شرکت VOLVO‌ شد. یا Rune Andersson که صاحب شرکت Mellby AB بود و از میلیاردرهای سوئد محسوب می شود.

دانشگاه چالمرز دارای بنایی تاریخی و مدرن است که در طراحی و ساخت ان، اصول طراحی سبز (Green design) رعایت شده و جلوه خاصی را به شهر گوتنبرگ داده است.

تحصیل در سوئد

سایت دانشگاه در نشانی chalmerse.se قرار دارد و به دو زبان سوئدی و انگلیسی در دسترس می باشد.

در سایت دانشگاه می توان به اطلاعات کامل و کافی درباره رشته هایی که این دانشگاه برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می کند در اختیار داشت. فهرست رشته ای مقطع کارشناسی ارشد در بخش ارشد و تحصیلات تکمیلی در بخش دکترا ارائه شده است. شرایط پذیرش در دانشگاه چالمرز به طور کامل در بخش admission دانشگاه در دسترس است که با مطالعه دقیق آن،‌ می توانید به شرایط پذیرش (admission requirement) و هم چنین deadline های مربوطه آگاهی یافت.

هر رشته در این دانشگاه دارای یک مسئول هماهنگی یا اصطلاحا program coordinator است که پاسخ به پرسش های شما توسط ایشان صورت می گیرد. حتی الامکان پیش از اپلای برای هر برنامه در این دانشگاه، با مسئول هماهنگی رشته مورد نظر خود،‌ درباره کیفیت و کمی ارسال مدارک و شیوه تحصیل در ان رشته،‌ اطلاعات لازم را کسب کنید. برخی از رشته های ارشد و دکترا در دانشگاه چالمرز به صورت interdisciplinary research و برخی هم به صورت exchange student است و دانشجوی می بایست یک یا چند ترم را خارج از دانشگاه سپری کند. برای همین‌،‌ وضعیت تحصیل و چارت درسی هر رشته را پیش از اپلای به دقت مطالعه کنید و پرسش های خود را با admission officer و program coordinator در میان بگذارید.

کل دانشگاه های سوئد را می توان از طریق پرتال studera.nu بررسی کرد و از دانشجویان خواسته می شود مدارک خود را از طریق این پرتال به دانشگاه ارسال کنند.

تحصیل در سوئد

(تصویر ایندکس سایت STUDERA.NEU، از مهم ترین سایت های رسمی تحصیلی در سوئد)

دانشگاه چالمرز، ‌بهشت دانشجویان فنی و مهندسی است به دلیل آن که در زمینه های گوناگون مهندسی، رشته هایی برای عرضه دارد. خود شهر گوتنبرگ نیز شهر بزرگ و صنعتی و یکی از قطب های صنعتی و فنی سوئد محسوب می شود و پتانسیل لازم را برای فراهم کردن فرصت های کارآموزی و تحصیلی و تحقیقاتی به دانشجویان فنی می دهد. در حالی که همین فرصت در شهرهایی شمالی سرد سوئد مهیا نیست.

همان طور که گفتیم برخی از رشته های ارشد در این دانشگاه سوئدی،‌ با همکاری دانشگاه های دیگر در سراسر دنیا برگزار می شود و به این رشته ها double degree programs می گویند. این اطلاعات را در بخش رشته های تبادلی مشاهده کنید.

مثلا رشته کارشناسی ارشد مهندسی شیمی پایدار (sustainable chemical engineering) که با همکاری دانشگاه شانگهای چین به مدت ۲ سال برگزار می شود و دانشجو بایستی ۲ ترم در گوتنبرگ و ۱ ترم را در شانگهای بگذراند. شهریه کل دوره برای شهروندان خارج اتحادیه اروپا نیز ۱۴۰ هزار کرون سوئد اعلام شده است.

فهرست رشته های کارشناسی ارشد دانشگاه چالمرز

این مطلب را از دست ندهید:  نحوه اخذ پذیرش دانشگاه تورنتو

دانشگاه چالمرز، اخیرا ۵ رشته کارشناسی ارشد را که به صورت مشارکتی با مراکز علمی دیگر اروپا برگزار می کند را نیز در اختیار مخاطبان قرار داده است. سیستم کار به این صورت است که شما ۲ ترم را در دانشگاه چالمرش و ۲ ترم را در دانشگاه طرف  قرارداد دانشگاه در منطقه نوردیک می گذارنید و این دانشگاه خارج از سوئد است. اطلاعات بیشتر را عینا در زیر مشاهده می کنید.

Nordic Five Tech’s joint Master’s programmes

Nordic Five Tech’s joint Master’s programmes include two years of study at two different Nordic universities in different countries (thus, it is not possible to study at both Chalmers and KTH). The joint programmes lead to double Master’s degrees – one from each of the universities where the studies have taken place.

اکثر قریب به اتفاق رشته های دانشگاه چالمرز،‌ مدارک زیر را از دانشجویان به عنوان شرایط پذیرش درخواست می کنند:‌

۱- مدرک تحصیلی کارشناسی ترجمه شده رسمی

۲- در اختیار داشتن مدرک آیلتس آکادمیک با overall‌ در سطح ۶.۵ که هیچ یک از skill ها زیر ۵.۵ نباشد.

۳- در اختیار داشتن مدرک تافل اینترنتی (TOEFL IBT) با نمره OVERALL در حد ۹۰

۴- ۲ توصیه نامه

۵- رزومه و بیانیه هدف جهت تحصیل در رشته مورد نظر

۶- گواهی پرداخت شهریه دانشگاه

۷- پرداخت ۹۰۰ کرون سوئد جهت APPLICATION FEE که توسط خدمات پرداخت مجازی Payment24 ارائه می شود.

تحصیل در سوئد

مدارک عمومی برای پذیرش و مدارک خاص برای پذیرش دانشجویان بین المللی را همواره مطالعه کنید.

اکنون که دانشگاه های سوئد، برای پذیرش دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا، شهریه دریافت می کنند، پذیرش از این دانشگاه ها خیلی کار سختی نیست اما باید حداقل های علمی مورد نیاز را داشته باشید.

برای آگاهی از DEADLINE ها و اطلاعات تکمیلی به نشانی KEY DATES مراجعه کنید.

برخی از رشته های دانشگاه از متقاضیان تحصیل در این دانشگاه، مدارک بیش تری را درخواست می کنند که برای آگاهی درباره این مدارک و هم چنین معادل کردن نمرات کارشناسی یا کارشناسی ارشد خود به سیستم سوئدی و اروپایی،‌ بهتر است به بخش SPECIFIC REQUIREMENTها مراجعه کنید.

آی دی دانشگاه چالمرز در نرم افزار سوئدی SKYPE ( که اکنون به تملک غول نرم افزار دنیا یعنی مایکروسافت در امده است) nextstopchalmers که با ADD  کردن ان می توانید با مسئولان دانشگاه انلاین صحبت کنید.

یک پنجم فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه، مقطع دکترای این دانشگاه را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند و دانشگاه چالمرز هم اکنون بیش از ۱۰۰۰ دانشجوی دکترا از سراسر جهان دارد. حتی برخی از فارغ التحصیلان مقطع PhD دانشگاه های آمریکا، دانشگاه چالمرز را برای مقطع post PhD انتخاب می کنند. شمار دانشجویان ایرانی که مقطع دکترا را برای تحصیل در سوئد انتخاب کرده اند در سال های اخیر روند صعودی گرفته است.

بیش از ۳۰ رشته تحصیلی در مقطع دکترا در این دانشگاه در دسترس متقاضیان است که برای کسب اطلاعات تکمیلی به بخش مربوطه مراجعه کنید.

مساله مهمی که برای تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های سوئد به خصوص چالمرز باید به آن توجه کنید به شرح زیر است:

۱- مقطع دکترا در دانشگاه های سوئد به صورت استخدام دانشجو می باشد.

۲- مقطع دکترا در دانشگاه های سوئد و چالمرز، به صورت تمام fund و پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی است.

۳- مقطع دکترا در دانشگاه های سوئد در طول سال، فرصت های استخدامی را معرفی می کند.

۴- مقطع دکترا در دانشگاه های سوئد به زبان انگلیسی بوده و آشنایی به زبان سوئدی،‌ امتیاز محسوب خواهد شد.

۵- همانند دانشگاه های آمریکا، بدون ارائه vacancy ، نمی توان برای رشته ای خاص اپلای کرد.

بخش فرصت های بورسیه و پذیرش دانشجویان دکترا و پسا دکترا در دانشگاه چالمرز در نشانی قرار دارد. هر هفته فرصت های استخدامی دانشجویان دکترا که کمک دستیار اساتید دپارتمان های مختلف می شوند به همراه اطلاعات مربوطه در سایت دانشگاه به روز رسانی می شود. بنابراین اگر خواهان تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه چالمرز سوئد هستید، توصیه می کنیم این صفحه را بوک مارک کرده و هفته ای یک بار به بررسی فرصت های تحصیلی و بورسیه نگاه کنید.

مثلا فرصت تحصیل و بورسیه در رشته مهندسی کوانتوم در نشانی مربوطه ارائه شده است. از زمانی معرفی فرصت های بورسیه تا انتخاب دانشجو، معمولا ۱ ماه deadline تعیین می شود. برای آشنایی با فارغ التحصیلان دانشگاه می توان از بخش alumni‌ کسب اطلاع کرد. به هر حال اگر سوالی درباره PhD position های دانشگااه چالمرز دارید، به صفحه مربوط به فرصت های دکترا مراجعه کنید.

برای آگاهی از فرصت های تحقیقاتی و تعاملاتی که دانشگاه چالمرز با دانشگاه ها و مراکز علمی دنیا دارد می توانید بخش research پرتال را ملاحظه کنید. فهرست ده ها موسسه که چالمرز با ان ها در تعامل است،‌ در بخش centers در دسترس خواهد بود.

این مطلب را از دست ندهید:  هزینه تحصیل در ترکیه چقدر است؟

در دانشگاه چالمرز ۸ موضوع علمی بیش از سایرین مورد توجه قرار گرفته که در بخش Area of advance می توان به این مقولای که موضوعات محیط زیست و جامعه را نیز در بر می گیرد، اشاره داشت.

موضوعاتی هم چون : انرژی، فناوری اطلاعات و ارتباطات و نوآوری، مهندسی علوم زیستی، نانو فناوری و علوم نانو، علوم مواد، علوم تولید و ساخت و مهندسی حمل و نقل، به عنوان بخشی های تحقیقاتی قابل ملاحظه و فوق پیشرفته در دانشگاه چالمرز مورد نظر قرار دارد که می توانید برای ادامه تحصیل، در صورت علاقه یکی از این ۸ مورد را در دستور کار خود قرار دهید. ۵ مورد از این ۸ مورد فوق الاشاره، حمایت های مالی دولت سوئد را برای محققان دانشگاه چالمرز به همراه آورده است. مثلا بخش مهندسی ICT در قسمت مربوطه اطلاعات خوبی را درباره پروژه های حال و آینده دانشگاه ارائه می کند.

تحصیل در سوئد

(تصویر صفحه تویتر رسمی دانشگاه چالمرز گوتنبرگ سوئد – جولای ۲۰۱۶ میلادی)

برای آگاهی از جدید ترین خبرهای این دانشگاه هر از گاهی توییتر ان را نیز بررسی کنید. توییتر چالمرز در نشانی اینترنتی به آدرس  https://twitter.com/chalmersnyheter قرار دارد. در ۵ سال اخیر بیش از ۴ هزار توییت منتشر کرده است و البته مخاطب چندان زیادی ندارد.

تحصیل در سوئد

(بخش مطالعه بر روی رادیو تلکسوپ های در بخش هوا فضا دانشگاه چالمرز)

دانشگاه چالمرز در زمینه اکتشافات فضایی نیز همکاری های گسترده ای با مراکز علمی اروپا و آمریکا دارد که اطلاعات بیشتر را در بخش مربوطه جست و جو کنید. این بخش برای مهندسان مکانیک و هوا فضا می تواند فرصت آفرین باشد.

نکاتی برای تحصیل در دانشگاه چالمرز

اگر علاقمند به تحصیل در دانشگاه چالمرز هستید،‌ نکات ۱۴ گانه زیر را در نظر داشته باشید:

۱- تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاه چالمرز اصولا به زبان انگلیسی امکان پذیر است. اما برای مقطع کارشناسی، اکثر رشته ها به زبان سوئدی ارائه می شود. فرصت اپلای برای ارسال مدارک به دانشگاه چالمرز، از ۲۷ مهر ماه آغاز می شود.

۲- توجه داشته باشید که در واقع تحصیل در رشته های مختلف دانشگاه چالمرز برای ایرانی ها با پرداخت شهریه امکان پذیر است. در صورتی که توانایی پرداخت شهریه را ندارید از دانشگاه های رایگان فنلاند و نروژ که همسایه این کشور هستند استفاده کنید.

۳- برای پذیرش دانشجویان کارشناسی ارشد، بورس تحصیلی تعلق نخواهد گرفت. اما در بعضی از CASE ها،‌ امکان ارائه تخفیف در پرداخت شهریه از ۵۰ تا ۱۰۰ درصد وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر با هماهنگ کننده رشته ای که دوست دارید اقدام کنید مکاتبه کنید.

۴- پذیرش دانشجو در مقطع دکترای دانشگاه چالمرز فقط بر اساس PhD position صورت می گیرد. یعنی اگر موقعیتی برای استخدام دانشجو جهت کمک به استاد خاص فراهم باشد، این موقعیت اعلام عمومی می شود و شما بر اساس اطلاعاتی که در این گفتار به شما دادیم،‌می توانید برای رشته مورد نظر اقدام کنید. شاید ماه ها باید صبر کنید تا رشته مورد نظر شما در مقطع دکترا در بخش vacancy دانشگاه چالمرز اعلامی عمومی شود.

۵- برای اپلای جهت مقطع دکترا یا پسا دکترا، پیش از دریافت پذیرش نهایی،‌ نیاز به ارسال اصل مدارک ترجمه شده نیست. فرصت های استخدامی را هر روز در این قسمت بررسی کنید.

۶- اگر خواهان تحصیل در مقطع دکترا در چالمرز هستید، نیازی به پرداخت شهریه نیست و شما به مدت ۴ سال به استخدام دانشگاه در امده و حقوقی حداقل معادل ۱۸ هزار کرون سوئد در ماه دریافت خواهید کرد.

۷- از طریق مقالات اساتید و دانشجویان دانشگاه چالمرز در نشریات معتبر بین المللی،‌ می توان با این افراد پیش از اقدام جهت اپلای رایزنی کرد و اطلاعات بیش تری بدست آورد.

۸- دسترسی به اطلاعات اساتید و دانشجویان دانشگاه از طریق شبکه های اجتماعی به خصوص فیس بوک و توییتر و اینستاگرام، فرصتی است تا شما با این افراد تعامل کرده و وضعیت زندگی و تحصیل و بورس در این دانشگاه را ارزیابی کنید.

۹- پیدا کردن خانه دانشجویی در شهر گوتنبرگ کار آسانی نیست. برخی از دانشجویان چالمرز برای پیدا کردن خانه با مشکل رو به رو هستند. در صورتی که قصد تحصیل در این دانشگاه را دارید به این موضوع توجه داشته باشید که شاید مجبور باشید در شهر گران گوتنبرگ، یک اتاق از خانه ای ۶۰ متری را اجاره کرده و چند سال در آن اقامت کنید.

۱۰- در صورتی که در این دانشگاه پذیرفته شدید، ۳ ماه پیش از عزیمت نسبت به پیدا کردن محل اقامت دانشجویی ارزان و مقرون به صرفه اقدام کنید.

۱۱- کل شهر گوتنبرگ تحت پوشش قطار و اتوبوس منظم است که با خرید کارت های شش ماهه، می توانید هر مقدار که نیاز دارید از خدمات حمل و نقل عمومی استفاده کنید. بنابراین خیلی الزامی به پیدا کردن خانه در مرکز شهر گوتنبرگ که دانشگاه چالمرز در آن واقع است ندارید.

تحصیل در سوئد

(تصویر سایت ارائه پایان نامه های دانشگاهی در سوئد با بیش از ۶۰ هزار پایان نامه قابل دانلود رایگان)

۱۲- از طریق پرتال http://www.dissertations.se به متن بیش از ۵۹ هزار پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترای دانشگاه سوئد از جمله دانشگاه چالمرز می توانید دسترسی داشته باشید.

۱۳- دانش آموختگان چالمرش را برای آگاهی از فرصت های تحصیلی در این دانشگاه همواره دنبال کنید.

۱۴- همواره در نظر داشته باشید که یکی از بهترین روش های برای کسب اطلاع درباره یک دانشگاه،‌ تعامل با دانشجویان حال و گذشته آن در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و لینکدین است.

سرویس وبلاگ Payment24 آمادگی ارائه مشاوره به علاقمندان تحصیل در سوئد و دیگر نقاط دنیا را دارد.

دنیای بورس و تحصیل را هر روز با سرویس وبلاگ پرتال پیمنت ۲۴ دنبال کنید.

 

نویسنده :
انتشار : ۱۹ مهر ۱۳۹۵
مطالب مرتبط

دیدگاه ها (2)

  1. “پذیرش از این دانشگاه ها خیلی کار سختی نیست اما باید حداقل های علمی مورد نیاز را داشته باشید”

    به صورت دقیقتر منظور از حداقل ها چیست؟

    1. سلام، برای اطلاع از پیش نیاز پذیرش در هر رشته و دانشگاه باید به وب‌سایت خود دانشگاه مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 1 =

کانال تلگرام
فروش ویژه کیف پول سخت‌افزاری Ledger Nano S (کیف پول سخت‌افزاری برای ارز‌های دیجیتال)خرید انلاین
+