دسته بندی

در قسمت اول این مقاله، به معرفی انواع برنامه‌های تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه‌های دانمارک و فضای شهری مردم این کشور زیبا و دوست‌داشتنی پرداختیم. در این قسمت قصد داریم خوانندگان عزیز را با نحوه پذیرش، هزینه تحصیل و زندگی و همچنین محل‌های مناسب برای اقامت دانشجویی در حین تحصیل در دانمارک آشنا کنیم.

مطالعه قسمت اول

امکانات رفاهی و اجتماعی در دانمارک

دانمارک کشوری امن و سازمان‌یافته است. خدمات درمانی رایگان، محیط پاکیزه و ایمن، سیستم حمل‌‌‌و‌نقل ارزان و کارامد و شبکه‌ای منحصر به فرد از فعالیت‌های جمعی تنها برخی از مزایای زندگی در دانمارک است. زندگی در دانمارک بر پایه اعتماد متقابل و شکیبایی استوار است. بر خلاف سایر کشور‌های پیشرفته، نرخ بزهکاری در دانمارک بسیار پایین است. اما طبیعتا همیشه باید مراقب اشیاء قیمتی خود باشید. اگر اتفاق ناگواری برایتان افتاد می‌توانید با شماره ۱۱۴ با پلیس در ارتباط باشید. اگر در موقعیت اورژانسی قرار گرفتید با شماره ۱۱۲ تماس گرفته و مشکل خود را بازگو کنید تا این مرکز سریعا به شما کمک کند.

دسترسی به سیستم درمانی برای تمام افرادی که در دانمارک هستند، اعم از دانشجویان بین‌المللی و شهروندان دانمارکی یکسان است. بنابراین شما به عنوان یک دانشجو می‌توانید به خدمات درمانی رایگان به جز دندان‌پزشکی و فیزیوتراپی دسترسی داشته باشید.

تحصیل در دانمارک

توصیه می‌شود در زمان تحصیل در دانمارک، حتما بیمه‌های لازم مثل بیمه شخص ثالث، بیمه تصادفات، بیمه منزل و بیمه خودرو را داشته باشید. می‌توانید به وب‌سایت شرکت‌های بزرگ بیمه‌ای در دانمارک مراجعه کرده و انواع بیمه‌نامه‌ها را مطالعه کنید و سپس با مشورت با کارگزاران آنها، بیمه مناسب خود را انتخاب کنید.

دانشجویان بین المللی که برای تحصیل در دانمارک وارد این کشور می‌شوند، باید یک شماره شناسایی شخصی (CPR) داشته باشند. برای به دست آوردن این شماره باید در Civil Registration System دانمارک ثبت‌نام کنید. بعد از ثبت‌نام در این سیستم، یک CPR به شما اختصاص داده می‌شود که فقط منحصر به شخص شماست و به عنوان شماره شناسایی شما در دانمارک به کار می‌رود. این شماره در زمان افتتاح حساب بانکی، ثبت‌نام در کلاس‌های آموزشی و سایر موارد از شما خواسته می‌شود. شرایط دریافت شماره شناسایی این است که مدت اقامت شما بیش از سه ماه باشد، محل زندگی‌تان ثابت و مشخص باشد و اینکه اقامت شما در دانمارک به صورت قانونی انجام گرفته باشد.

عادت کردن به زندگی در دانمارک

ورود به یک کشور جدید می‌تواند گاهی شوکه کننده باشد. افراد وقتی جایی که با آن آشنایی و دلبستگی داشته‌اند را ترک کرده و به جایی وارد می‌شوند که کاملا برایشان ناآشناست، احساس می‌کنند بر تن آن کشور وصله ناجوری هستند. به این مساله شوک فرهنگی می‌گویند که بسیار هم رایج است.

اگرچه دانمارک کشوری سازمان یافته بوده و مردم آن مشتاق هستند تا برای شما اقامت راحت و خوبی در کشورشان فراهم کنند، باز هم باید مدتی بگذرد تا رفته رفته با تفاوت‌های فرهنگی وفق یابید. بنابراین در این رابطه نگرانی نداشته باشید و بدانید که این هم جزوی از فرآیند آموزشی شماست و پس از پایان تحصیلات، با اعتماد به نفس بیشتر و توانایی بالاتر برای موفقیت در محیط‌هایی با تنوع فرهنگی، به کشور باز می‌گردید.

سعی کنید زبان دانمارکی را یاد بگیرید. دوره‌های آموزش زبان توسط مراکز دولتی و خصوصی به صورت رایگان ارائه می‌شوند. می‌توانید دوره‌های روزانه یا شبانه را انتخاب کنید. ثبت‌نام در این دوره‌ها مستلزم داشتن شماره CPR دانمارک است. برخی از موسسات دوره‌های آنلاین برگزار می‌کنند که مرکز زبان دانشگاه کپنهاگ، یکی از آن‌هاست. اگر ذهنی باز داشته و همیشه آماده یادگرفتن باشید، طولی نمی‌کشد که از شما برای شرکت در فعالیت‌های جمعی درخواست می‌شود. به این درخواست‌ها «نه» نگویید چون بهترین راه برای یافتن دوست و آشنا شدن با فرهنگ مردم این کشور است.

تحصیل در دانمارک

بسیاری از دانشجویان می‌توانند شغل پاره وقت داشته باشند که شما هم به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی این حق را دارید که در زمان تحصیل و زندگی در دانمارک، برای خود شغلی پیدا کنید. با یاد گرفتن زبان دانمارکی، یافتن شغل دانشجویی برایتان آسان‌تر خواهد شد. مشاغلی که معمولا دانشجویان به آن مشغول می‌شوند کار در رستوران‌ها، کافه‌ها، توزیع روزنامه و مشاغل اینچنینی است. بعضی از دانشجویان هم خوش شانس هستند و می‌توانند کاری مرتبط با رشته تحصیلیشان پیدا کنند. برای ساعات کار دانشجویی محدودیت‌هایی در نظر گرفته شده‌است. شما هنگام تحصیل مجاز به کار کردن بیش از ۲۰ ساعت در هفته نیستید. اما طی ماه‌های ژوئن، جولای و اوت که دانشگاه‌ها تعطیل هستند، می‌توانید کار تمام وقت داشته باشید. البته باید برچسب اجازه کار توسط دولت دانمارک در پاسپورت شما خورده باشد.

هزینه زندگی و تحصیل در دانمارک

استاندارد بالای زندگی و رشته‌های متنوع تحصیلی، دانمارک را به یکی از پرطرفدارترین مقاصد تحصیلی تبدیل کرده‌است. البته برای دانشجویان آسیایی هزینه تحصیل و زندگی در این کشور اندکی بالاست. دانشجویانی که از کشور‌های خارج از اتحادیه اروپا به دانمارک می‌آیند، با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل خود، باید سالانه ۱۲ تا ۱۵ هزار یورو شهریه بپردازند.

مقاله های مرتبط:

علاوه بر شهریه، دانشجویان هزینه‌های دیگری مانند هزینه مکان اقامت، غذا، پوشاک، کتاب، تفریحات، حمل و نقل و غیره هم دارند. از آنجایی که در پردیس هیچ‌یک از دانشگاه‌های دانمارک خوابگاه دانشجویی وجود ندارد، بنابراین دانشجویان قبل از ورود به دانمارک باید به فکر مکان زندگی خود باشند. اکثر دانشجویان در پانسیون‌هایی که در نزدیکی دانشگاه قرار دارد سکونت دارد. سیستم حمل و نقل شهری، رفت‌و آمد دانشجویان بین خوابگاه، دانشگاه و مرکز شهر را تسهیل کرده‌است.

بعضی از دانشجویان ترجیح می‌دهند در آپارتمان‌های شخصی زندگی کنند که هزینه آن ماهانه بین ۴۰۰ تا ۴۵۰ یورو است. بعضی دیگر از دانشجویان در آپارتمان‌های مشترک زندگی می‌کنند که هزینه آن ماهانه ۳۰۰ تا ۳۵۰ یورو است. دانشجویانی که زندگی در خوابگاه را انتخاب می‌کنند، ماهانه بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ یورو پرداخت می‌کنند. در این خوابگاه‌ها، اتاق‌ها مبله بوده و دسترسی رایگان به اینترنت برای دانشجویان مهیا شده‌است. آشپزخانه، یخچال، وسایل تفریحی، سالن تلویزیون و سالن مطالعه به صورت مشترک استفاده می‌شود. خوابگاه‌ها بهترین مکان برای توسعه روابط اجتماعی و یافتن دوست است.

تحصیل در دانمارک

میانگین هزینه‌ای که دانشجویان مشتاق به تحصیل در دانمارک باید ماهانه برای خوراک، پوشاک، تفریحات، کتاب و حمل‌و‌نقل در نظر بگیرد، ۵۰۰ تا ۶۰۰ یورو است. دانشجویانی که زبان دانمارکی می‌دانند می‌توانند برای خود کار پاره‌وقت داشته باشند و  ساعتی ۱۲ تا ۱۴ یورو دستمزد دریافت کنند. با توجه به اینکه هر دانشجو مجاز به ۲۰ ساعت کار در هفته و ۸۰ ساعت کار در ماه است، می‌تواند ماهانه تا ۱۰۰۰ یورو درآمد داشته باشد. همچنین با خرید یک دوچرخه دست دوم، امکان حذف هزینه حمل‌و‌نقل به میزان ماهانه ۵۰ یورو وجود دارد. اگر دانشجویان خرید‌ مواد غذایی خود را به صورت یکجا و از سوپرمارکت‌های تخفیف‌دار انجام دهند، ماهانه ۳۰ تا ۸۰ دلار در هزینه‌های مواد خوراکی صرفه‌جویی خواهد شد.

امیدواریم اگر قصد تحصیل در دانمارک را دارید، این مقاله توانسته باشد اطلاعات مفیدی درباره زندگی دانشجویی در این کشور زیبا در اختیار شما قرار بدهد.

نویسنده :
انتشار : ۲۷ اسفند ۱۳۹۵
مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =

کانال تلگرام
فروش ویژه کیف پول سخت‌افزاری Ledger Nano S (کیف پول سخت‌افزاری برای ارز‌های دیجیتال)خرید انلاین
+