دسته بندی

تحصیل در اتریش شاید کمتر مورد توجه دانشجویان بین‌المللی قرار بگیرد اما با اینکه اتریش کشور نسبتا کوچکی است، دلایل متعددی برای تحصیل در آن وجود دارد. از میان این دلایل می‌توان به تعداد قابل توجه دانشگاه‌های اتریش که در میان بهترین دانشگاه‌های جهان هستند، اشاره کرد. از نظر مساحت، اتریش بزرگ‌تر از ایالت مِین در ایالات‌متحده نیست. از نظر جمعیت هم اتریش جمعیتی حدودا به اندازه ساکنین پایتخت انگلستان یعنی لندن دارد؛ اما این کشور زیبا در اروپای مرکزی پر از مناظر خیره‌کننده و شهرهای پرهیجان است که قطعا نباید به واسطه اندازه‌ قضاوت شوند و تحصیل در اتریش می‌تواند مقصدی پر از شگفتی و هیجان باشد.

اتریش کشوری است که آهنگسازان بزرگ دنیا، مانند ولفگانگ آمادیوس موتزارت و متفکرین نوآوری مانند زیگموند فروید و لودیگ ویتگنشتاین را گرد هم آورده است. البته نباید موسیقی نمادین، فیلم اشک‌ها و لبخندها و همچنین شوخی‌های کوتاه و به یادماندنی آرنولد شوارتزنگرِ بازیگر و سیاستمدار را هم فراموش کرد.

دانشگاه‌های اتریش

برای تحصیل در اتریش قبل از هر چیزی باید با دانشگاه‌های آن آشنا شوید. هفت دانشگاه اتریش در میان رتبه‌بندی شرکت QS از دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۸ هستند. از این میان، پنج دانشگاه اتریشی زیر در میان ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا هستند:

دانشگاه وین (University of Vienna)

دانشگاه وین بهترین دانشگاه برای تحصیل در اتریش است و در رتبه ۱۵۴‌ رتبه‌بندی QS از دانشگاه‌های جهان قرار دارد. هم‌چنین، این دانشگاه بزرگ‌ترین دانشگاه اتریش و قدیمی‌ترین دانشگاه آلمانی زبان هم است و ششصد و پنجاهمین سالگرد خود را در سال ۲۰۱۵ جشن گرفت. امروزه، دانشگاه وین یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌ها در سراسر اروپا است و ۹۴ هزار دانشجو در آن ثبت‌نام کرده‌اند. در این دانشگاه طیف وسیعی از دروس تدریس می‌شوند که عمدتا به زبان آلمانی هستند. با این حال، تعداد قابل توجهی از دروس دوره ارشد، به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. این دانشگاه با ۱۵ برنده جایزه نوبل ازجمله اِلفریده یِلینک، دریافت‌کننده جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۰۴، در ارتباط است. دانشکده‌های دانشگاه وین در بیش از ۶۰ مکان در سراسر پایتخت اتریش پراکنده شده‌اند.

تحصیل در اتریش

دانشگاه صنعتی وین (Vienna University of Technology)

دومین نماینده اتریش در رتبه‌بندی‌ها، دانشگاه صنعتی وین است که به‌طور مشترک با دانشگاه دیگری در مکان ۱۸۲‌ قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۸۱۵ تأسیس شده و یکی از معتبرترین مؤسسات صنعتی در اروپا است. دانشگاه صنعتی وین بر رشته‌های مهندسی و علوم طبیعی تمرکز دارد، حدود ۲۹۹۰۰ دانشجو در آن ثبت‌نام کرده‌اند و درصد قابل توجهی از دانشجویان آن بین‌المللی هستند (این دانشگاه در این شاخص میان ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا است). دانشگاه صنعتی وین هم در پایتخت زیبای اتریش قرار دارد و فرصت بهره‌وری از زندگی فرهنگی و پرجنب‌وجوش این شهر را به دانشجویانش عرضه می‌دارد.

دانشگاه صنعتی وین

دانشگاه اینسبروک (Universität Innsbruck)

دانشگاه اینسبروک در رتبه ۲۸۶‌۵ جهانی قرار دارد و در شاخص بین‌المللی حتی از دانشگاه وین هم پیشی گرفته است. این دانشگاه به دلیل نسبت بالای تعداد دانشجویان بین‌المللی‌ خود در میان ۳۵ دانشگاه برتر دنیا و به دلیل نسبت بالای تعداد اعضای بین‌المللی هیئت علمی‌ در میان ۹۵ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد. تعداد دانشجویان ثبت‌نام شده در این دانشگاه حدود ۲۸ هزار نفر است. به همین دلیل، این دانشگاه سومین دانشگاه بزرگ اتریش است.

مقاله‌های مرتبط:

دانشکده‌های دانشگاه اینسبروک در سراسر شهر جذاب اینسبروک و به سمت غرب کشور اتریش پراکنده هستند. این شهر به عنوان یک قطب عمده برای ورزش‌های برفی شناخته می‌شود. با توجه به موقعیت محصور به کوهستان این شهر، تعجبی ندارد که دانشگاه اینسبروک به ویژه به دلیل فعالیت‌هایش در زمینه پژوهش‌های کوهستانی مشهور است.

دانشگاه اینسبورک

دانشگاه کارل – فرانتسنس در گراتس (Karl-Franzens-Universität Graz)

دانشگاه کارل – فرانتنسن در گراتس که دانشگاه گراتس هم نامیده می‌شود، در میان ۴۸۰ مؤسسات آموزشی برتر دنیا قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۵۸۵ تأسیس شده و دومین دانشگاه قدیمی اتریش است. همچنین، دومین دانشگاه بزرگ اتریش هم هست و در آن بیش از ۳۲۵۰۰ دانشجو ثبت‌نام کرده‌اند. مانند دانشگاه اینسبروک، دانشگاه گراتس هم اخیرا از دانشکده پزشکی‌ خود که اکنون یک مؤسسه مستقل مطرح، یعنی دانشگاه پزشکی گراتس است، جدا شده است. دانشگاه کارل – فرانتسنس در گراتس به منظور ارائه برنامه‌های مشترک در علوم طبیعی و زیستی با دانشگاه صنعتی گراتس هم همکاری دارد.
دیگر دانشگاه‌های اتریش که در میان بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند شامل دانشگاه یوهانس کِپلِر در لینتس (Johannes Kepler University Linz)، دانشگاه آلپِن- آدریا در کلاگِنفورت (Alpen- Adria- Universität Klagenfurt) و دانشگاه پاریس لادرون در زالتسبورگ (Paris Lodron University of Salzburg) هستند.

ارائه درخواست، هزینه‌ها و ویزای تحصیلی اتریش

درخواست تحصیل در اتریش

به‌منظور تحصیل در اتریش شما باید مستقیما به دانشگاه‌های اتریشی که می‌خواهید در آن‌ها ثبت‌نام کنید، درخواست دهید. صلاحیت‌های ثانویه شما باید در سطحی برابر با سطح صلاحیت‌های ارائه شده در اتریش در نظر گرفته شوند و باید برای دریافت مجوز ورودی به برنامه‌ای مشابه در دانشگاهی که به دست آمده‌اند کافی باشند. همچنین، باید ثابت کنید که در سطح مشخص شده توسط دانشگاه و وابسته به زبانی که دوره تحصیلی شما به آن تدریس می‌شود، آلمانی یا انگلیسی صحبت می‌کنید.

در سطح کارشناسی، اکثر دوره‌ها در اتریش به زبان آلمانی تدریس می‌شوند و تعداد زیادی از دوره‌های تدریس شده به زبان انگلیسی در سطح کارشناسی ارشد هستند. اگر شما می‌خواهید به یک دانشگاه هنر درخواست تحصیل دهید، باید در یک آزمون ورودی هم شرکت کنید.

ویزا اتریش

ویزای تحصیلی اتریش

دانشجویانی که از یکی از کشورهای اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا به اتریش می‌آیند به ویزای تحصیلی اتریش نیازی ندارند. با این وجود، اگر می‌خواهید برای مدت بیش از شش ماه در اتریش بمانید، باید برای مجوز سکونت درخواست دهید. شما باید این درخواست را پر کرده و پیش از آمدن به اتریش منتظر تأیید آن بمانید. برای دریافت این اطلاعات، با سفارت اتریش در محل زندگی خود تماس بگیرید.

دانشجویانی که از کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا به اتریش می‌آیند، باید برای دریافت یک ویزای نوع D درخواست دهند. مستندات موردنیاز این ویزا شامل موارد زیر هستند:

  • فرم درخواست ویزای D
  • دو عکس گذرنامه
  • گذرنامه (باید تا حداقل سه ماه پس از مدت زمان مورد نظر اقامت شما اعتبار داشته باشد)
  • نامه پذیرش صادر شده از دانشگاه اتریشی برای شما
  • اثبات انجام مقدمات محل اقامت
  • اثبات بیمه سلامت
  • اثبات سرمایه کافی (اظهاریه بانک یا تأییدیه صادر شده توسط کارفرمای آینده شما)
  • نامه محضری امضا شده توسط یکی از والدین یا هر دوی آن‌ها که قبول مسئولیت مالی شما را اعلام می‌دارند (اگر بتوانید خودتان حمایت مالی خود را انجام دهید به این موردنیازی نیست).
  • کپی برنامه سفر یا بلیت رفت و برگشت
  • تمامی متقاضیان باید داده‌های زیست‌سنجشی (ده اثر انگشت) را هم ثبت کنند. بدین منظور، باید با سفارت اتریش در کشور خود یک قرار ملاقات تنظیم کنید.

هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری

اگر شما یک دانشجوی اتریشی یا دانشجویی از یک کشور عضو اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا هستید، به پرداخت شهریه نیازی نیست؛ زیرا تحصیلات عالی در اتریش رایگان است. اگر تکمیل دوره شما بیش از دو ترم از زمان استاندارد دوره‌ شما طول بکشد، باید به ازای هر ترم حدود ۳۶۴ یورو هزینه بپردازید.

اگر از یک کشور غیر عضو اتحادیه اروپا هستید، شهریه هر ترم ۷۲۷ یورو است. هزینه عضویت در اتحادیه دانشجویی به ازای هر ترم ۱۷/۵ یورو و برای تمامی دانشجویان اجباری است. هم‌چنین، برای دانشجویان بین‌المللی بورس‌های تحصیلی متعددی وجود دارد.

اکنون که با دانشگاه‌ها و اطلاعات مربوط به ویزا و درخواست تحصیل در اتریش آشنا شدید، با ما همراه باشید تا در قسمت دوم مقاله به شهرهای دانشجویی اتریش آشنا شویم.

مطالعه قسمت دوم

انتشار : ۲۵ تیر ۱۳۹۶
مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − شش =

کانال تلگرام
فروش ویژه کیف پول سخت‌افزاری Ledger Nano S (کیف پول سخت‌افزاری برای ارز‌های دیجیتال)خرید انلاین
+