دسته بندی

در قسمت نخست معرفی فرصت‌های تحصیلی در دانشگاه گنت، به معرفی این دانشگاه مطرح کشور بلژیک پرداختیم. امروز در نظر داریم در ادامه‌ی این بحث به معرفی رشته‌های کارشناسی ارشد دانشگاه و هم‌چنین نکات مهمی که متقاضیان تحصیل دکترا باید رعایت کنند، بپردازیم.

تحصیل در بلژیک

برای تحصیل در بلژیک چه باید کرد؟

ابتدا به این موضوع توجه کنید که برای تحصیل در این کشور کوچک اروپایی، تقویت زبان آلمانی یا فرانسوی اهمیت زیادی دارد. حتی اگر شما به زبان انگلیسی مشغول به تحصیل شوید، فرصت‌های علمی و شغلی و حتی کارآموزی که ممکن است برای شما اتفاق بیافتند، عموماً به زبان انگلیسی خواهد بود.
جهت افزایش شانس پذیرش در دانشگاه‌های بلژیک به خصوص همین دانشگاه گنت، تعامل با اساتید دانشکده‌ای که قصد ارسال مدارک دارید، اهمیت زیادی دارد. برای همین توصیه می‌ که رزومه و بیانیه‌ی هدف و پروپزال تحقیقاتی خود را به اساتید داده تا مطالعه کنند تا شانس شما را برای پذیرفته شدن در دانشگاه افزایش بیابد.
اگر شما پیش از اقدام برای تحصیل در این کشور، بتوانید مدرک زبان آلمانی یا فرانسوی اخذ کنید و به این زبان‌ها با اساتید مورد نظر مکاتبه کنید، شانس شما برای کسب نظر مثبت سوپروایزر‌ها جهت دریافت پذیرش تحصیلی با بورس افزایش خواهد یافت.
موضوع مهم دیگری که باید درباره تحصیل در این کشور، به خصوص دانشگاه گنت، در نظر داشته باشید، اهمیت رشته‌های فنی و مهندسی است که فرصت‌های کارآموزی و تعامل با شرکت‌های صنعتی و چند ملیتی بزرگ بلژیکی را برای شما فراهم می‌کند.
بخش تحقیقات این دانشگاه، سالانه ده‌ها میلیون یورو با مراکز دانش بنیان و پارک‌های فناوری اروپا، پروژه مشترک انجام می‌دهد که در صورت رایزنی با اساتید دانشکده‌های این دانشگاه، اولویت‌های تحقیقاتی مرتبط با این پروژه‌ها به شما معرفی خواهد شد. پس اگر علایق و رشته‌ی تحقیقی شما به فرصت‌های موجود در دانشگاه نزدیک باشد، شانس بیشتری برای دریافت بورسیه خواهید داشت.

رشته‌های کارشناسی ارشد دانشگاه گنت

در صورت علاقه به ادامه‌ی تحصیل در دانشگاه گنت در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی می‌توانید فهرست رشته‌های ارشدی که در این دانشگاه ارائه می‌شود را مطالعه کنید تا رشته‌ی متناسب با تحصیلات کارشناسی خود را بیابید.
اگر وارد صفحه‌ی مربوط به هر رشته بشوید، اطلاعات کاملی از تمام مدارک و پیش‌نیازهای اجباری برای ورود به این رشته‌ها به دست بیاورید. همچنین اطلاعات تماس دانشکده‌ی مربوطه و برنامه‌ی کاملی از واحدهای ارائه شده در هر ترم تحصیلی برای علاقه‌مندان در این صفحه‌ها قرار داده شده است.
شهریه‌های دانشگاه گنت

دانشگاه گنت بلژیک

شهریه دانشگاه برای رشته‌های مختلف متفاوت است. اما برای گذراندن مقطع ارشد با ۱۲۰ واحد، بین ۳۰ تا ۱۰۰ یورو به ازای هر واحد از دانشجویان شهریه دریافت می‌شود و به نظر می‌رسد که گذراندن مقطع ارشد در این دانشگاه، بین ۱۰ تا ۲۰ هزار یورو هزینه در بر داشته باشد.
برای آگاهی از جزییات شهریه برای رشته‌های مختلف این دانشگاه می‌توانید به قسمت tuition‌ وب‌سایت دانشگاه مراجعه کنید.

پرداخت شهریه‌ی دانشگاه با Payment24

شما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی که خارج از حوزه‌ی یورو قرار دارید، باید مدارک تحصیلی خود را تا اول ژوئن از طریق وب‌سایت دانشگاه ارسال کنید. این دانشگاه هزینه‌ای بابت بررسی مدارک (Application Fee) در زمان ارسال پرونده‌ی تحصیلی از شما دریافت نمی‌کند. در صورت پذیرش در دانشگاه، بخشی از شهریه را باید قبل از دریافت پذیرش قطعی پرداخت کنید.
برای پرداخت شهریه، می‌توان از خدمات خرید با درگاه ویزا کارت و مستر کارت پیمنت۲۴ استفاده کرد. اگر برای پرداخت شهریه در این دانشگاه با سوالی مواجه هستید، موارد را از طریق نشانی الکترونیکی studiegeld@UGent.bee سوال کنید.

دانشجویان دکتری

اگر علاقه‌مند به تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه گنت بلژیک هستید، می‌توانید اطلاعات لازم برای این کار را از قسمت PhD وب‌سایت به دست بیاورید. اطلاعات مفیدی هم در قسمت‌ فرصت‌های دریافت بورسیه‌ی دانشگاه وجود دارد که به شما پیشنهاد می‌کنیم حتماً آن‌ها را مطالعه کنید. برای آشنایی با دانشجویان دکترا، هم می‌توانید قسمت event را بررسی کنید.
برخی از فرصت‌های تحصیلی در مقطع دکترای دانشگاه گنت، به صورت مشارکتی(Joint PhD)  با دانشگاههای دیگر برگزار می‌شود.
از اول آوریل، پیش از آغاز سال تحصیلی در دانشگاه گنت، دانشکده‌ها از متقاضیان ثبت نام در دانشگاه درخواست می‌کنند تا سطحی از صلاحیت زبان انگلیسی را ارائه کنند. گر چه معیار مشخصی اظهار نشده است، اما حداقل داشتن مدرک CEF-LEVEL B2 در زبانن انگلیسی برای متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا مورد نیاز خواهد بود.

دانشگاه Ghent

البته با داشتن یکی از شرایط زیر، از ارائه‌ی مدرک زبان معاف هستید:
–    در اختیار داشتن مدرک دبیرستان از موسساتی در بلژیک.
–    در اختیار داشتن مدرک تحصیلات عالی از دانشگاه‌های بلژیک.
–    طی کردن حداقل ۶۰ واحد درسی در دانشگاه یا موسسه آموزش عالی که زبان آموزشی در آن‌جا انگلیسی باشد.
–    تاییدیه مکتوب از استاد راهنمایی در دانشگاه گنت که صلاحیت زبان انگلیسی متقاضی را احراز کند.
اگر هیچ یک از موارد بالا درباره‌ی شما مصداق ندارد، یکی از مدارک زبان انگلیسی زیر را در زمان ارسال مدارک، ضمیمه‌ی پرونده تحصیلی خود کنید:
–    مدرک زبان آیلتس یا تافل که حداکثر دو سال از زمان اخذ آن گذشته باشد. حداقل نمره ۵۱۰ تا ۵۵۹ در آزمون کاغذی تافل یا نمره ۸۷ تا ۱۰۹ در آزمون اینترنتی تافل.
–     آیلتس با حداقل نمره ۶ نیز می‌تواند جایگزین تافل باشد.
در زمان ارسال کارنامه‌ی زبان آیلتس یا تافل خود به دانشگاه گنت، از کد ۲۶۴۳ استفاده کنید.
همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، آیلتس و تافل با نمرات مورد نظر، به عنوان نیازمندی پذیرش در مقطع دکترا معرفی شده است.

امیدواریم گفتاری که در بالا ارائه شد، توانسته باشد علاقه‌مندان را برای تحصیل در یکی از معتبرترین دانشگاه‌های بلژیک راهنمایی کند. همان‌طور که پیش از این هم اشاره کرده‌ایم، یکی از بهترین منابع برای تحصیل در بلژیک، پرتال تحصیل بلژیک است. همچنین مجموعه‌ی پیمنت۲۴ در زمینه‌ی هرگونه پرداخت ارزی در زمینه‌ی هزینه‌های دانشگاه همراه شما دانشجویان خواهد بود.

نویسنده :
انتشار : ۱۹ دی ۱۳۹۵

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =

کانال تلگرام