‍‍
دسته بندی

کورسرا (Coursera) یک موک رایگان است که صدها دوره با کیفیت را به کاربران ارائه می‌کند. بسیاری از افراد فکر می‌کنند دوره‌های کورسرا پولی هستند اما این گونه نیست و بیشتر به خاطر طراحی سایت کورسرا است که قصد هدایت کاربران به سمت پیشنهادات غیر رایگان را دارد و مراجعه کنندگان به سایت تصور می‌کنند همه دوره‌ها پولی است. ثبت نام در دوره های رایگان کورسرا در چند مرحله و به سادگی انجام می‌شود. در این مطلب به چند پرسش اساسی درباره دوره های رایگان کورسرا پاسخ می‌دهیم و همین طور ثبت نام در دوره های رایگان کورسرا را آموزش می‌دهیم.

کورسرا چیست ؟

کورسرا چیست

کورسرا یک پلتفرم آموزش آنلاین یا به اصطلاح موک (MOOC) است که دوره‌هایی را با کمک دانشگاه‌های برتر جهان فراهم و ارائه می‌کند. کورسرا اکنون با حدود ۱۵۰ دانشگاه از ۲۹ کشور مختلف همکاری می‌کند. دانشگاه‌هایی مثل استنفورد، دوک، پن، پرینستون و میشیگان همین طور کورسرا در طرحی شروع به همکاری با شرکت‌های بزرگ مثل آی بی ام، گوگل و PwC کرده است. این شرکت‌ها دوره‌هایی را با همکاری کورسرا می‌سازند. دوره های رایگان کورسرا یک فرصت ویژه برای همه افراد است تا از محتوای با کیفیت آموزشی در صدها موضوع عمومی و تخصصی به راحتی استفاده کنند.

آیا مدارک پایان دوره کورسرا رایگان است؟

در ابتدای راه‌اندازی کورسرا صدور مدارک دوره‌ها رایگان بود اما اکنون برای صدور مدرک باید مبلغی را بپردازید. دیگر رقبای کورسرا هم مدارک رایگان ارائه نمی‌کنند.

آیا دوره‌های کورسرا رایگان است؟

جواب این سوال هم بله است و هم خیر. تعداد کمی دوره در کورسرا هستند که پولی هستند؛ دوره‌هایی مثل رایانش گوگل یا ذخیره‌سازی و امنیت داده پولی هستند. در کنار چند دوره سطح بالا و مجموعه دوره‌های تخصصی که پولی هستند، بقیه دوره‌ها رایگان هستند و فقط برای دریافت مدرک پایان دوره نیاز به پرداخت هزینه است.

بیشتر بخوانید:

با نانومدرک یوداسیتی به راحتی استخدام شوید

اگر در سایت کورسرا عبارت free را جستجو کنید، در بالای نتایج جستجو نکاتی را در مورد دوره‌ها همانند تصویر زیر به شما یادآوری می‌کند که تماشای فیلم‌های آموزشی دوره‌ها بدون دریافت مدرک رایگان است و قیمت نمایش داده شده در هر دوره مربوط به صدور مدرک بعد از اتمام دوره است.

دوره های رایگان کورسرا

آموزش ثبت نام در دوره های رایگان کورسرا

سایت کورسرا همواره در حال تغییر است و امکان دارد تصاویر یا مراحلی که در ادامه آموزش ثبت نام در دوره های رایگان کورسرا آمده است، در آینده وابسته به سیاست‌های کورسرا کمی تغییر کند. سیاست فعلی کورسرا برای دوره‌های رایگان در قالب طرح آزمایش یا میهمان (auditing) است.

بیشتر بخوانید:

۴ پلتفرم برتر ارائه دهنده دوره های آموزش آنلاین

این سیاست آموزشی در برخی دانشگاه‌های حضوری هم اجرا می‌شود؛ یعنی دانشجو می‌تواند به صورت رایگان در کلاس‌ها شرکت کند اما در آزمون‌ها نمی‌تواند شرکت کند و به طبع مدرکی هم دریافت نمی‌کند. برای ثبت نام در دوره های رایگان کورسرا مراحل زیر را انجام دهید:

این مطلب را از دست ندهید:  کورسرا (Coursera) از چه طریقی کسب درآمد می کند؟

در سایت کورسرا ثبت نام کنید

ثبت نام در سایت کورسرا

برای ثبت نام در سایت و استفاده از دوره های رایگان کورسرا کافی است در صفحه اصلی روی دکمه ثبت نام (sign up) کلیک کنید و در پنجره نمایش داده شده نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و رمز دلخواه را وارد کنید. بعد از پر کردن فرم و ارسال آن وارد سایت می‌شوید. در ادامه می‌توانید وارد بخش پروفایل خود شوید و اطلاعات شخصی خودتان را کامل کنید. گفتنی است باید آدرس ایمیل خودتان را تایید کنید.

یک دوره مناسب پیدا کنید

دوره های رایگان کورسرا

کورسرا در کل دو نوع دوره دارد؛ دوره‌های معمولی و مجموعه دوره‌های تخصصی (Specializations). دوره‌های تخصصی در واقع ترکیبی از چند دوره هستند که یک موضوع خاص را پوشش می‌دهند و در انتهای بعضی از این دوره‌ها یک پروژه انتهایی برای به چالش کشیدن آموخته‌ها قرار داده شده است. اگر در سایت کورسرا برای موضوعات مختلف جستجو کنید، متوجه می‌شوید که دوره‌های تخصصی و معمولی مخلوط با یکدیگر هستند و فقط دوره‌های تخصصی در ابتدای نتایج نمایش داده می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

آموزش آنلاین رایگان با این ۱۰ وب سایت امکان پذیر است

در دوره‌های زیر مجموعه دوره‌های تخصصی نمی‌توانید رایگان ثبت نام کنید و در صورتی که روی دکمه ثبت نام (enroll) کلیک کنید، شما را به صفحه‌ای برای پرداخت هزینه کل دوره تخصصی هدایت می‌کند. اگر می‌خواهید دوره زیر مجموعه یک دوره تخصصی را طی کنید، باید آن دوره را در ادامه نتایج جستجو پیدا کنید. نام آن دوره زیر مجموعه را کپی کنید و آن را جستجو کنید تا همان دوره را خارج از مجموعه‌های تخصصی و به صورت مستقل پیدا کنید.

در دوره ثبت نام کنید

ثبت نام در دوره های رایگان کورسرا

بعد از ورود به صفحه مربوط به دوره های رایگان کورسرا روی دکمه آبی رنگ ثبت نام (enroll) کلیک کنید. در پنجره باز شده دو گزینه قابل انتخاب است؛ گزینه اول به صورت پولی است که در انتهای دوره مدرک دریافت می‌کنید و گزینه دوم آموزش رایگان بدون دریافت مدرک و شرکت در آزمون‌ها است. اگر فقط می‌خواهید به صورت رایگان از محتوای آموزشی استفاده کنید، گزینه دوم را انتخاب کنید. در بعضی دوره‌ها امکان دارد گزینه full course یا همان رایگان نمایش داده نشود، در این موارد در همان صفحه دوره روی اطلاعات بیشتر (learn more) کلیک کنید و بعد audit را انتخاب کنید تا به صورت رایگان وارد دوره شوید.

وضعیت ممنوعیت برخی از مباحث را بررسی کنید

ثبت نام در دوره های رایگان کورسرامتاسفانه به دلیل اعمال تحریم‌ها، ایرانیان اجازه ثبت نام در برخی از دوره‌ها را نخواهند داشت. معمولا رشته‌هایی مانند ریاضیات، فناوری، مهندسی و علوم پایه شامل این تحریم‌ها می‌شوند. اگر بعد از کلیک بر روی گزینه ثبت نام (enroll) با پیغامی مبنی بر عدم دسترسی در منطقه مدنظر رو به رو شدید، به این معنی است که درس و دوره انتخابی جزو تحریم‌ها است. اگر همچنان مشتاق هستید که در این دوره‌ها ثبت نام کنید، لازم است با IP کشوری دیگر به سایت کورسرا وارد شوید اما باید توجه داشته باشید پس از اتمام دوره، مدرکی به شما تعلق نمی‌گیرد.

این مطلب را از دست ندهید:  بهترین موک کدام است؟ یودمی، یوداسیتی، ایدیکس یا کورسرا؟

اگر قصد شرکت در دوره‌های تخصصی یا دریافت مدرک برای دوره‌های معمولی کورسرا را دارید، می‌دانید که پرداخت اینترنتی برای خدمات خارج از کشور، تحت تحریم و سایر مشکلات موجود امکان‌پذیر نیست. اما این مشکلات نمی‌تواند مانعی برای محروم شدن ایرانیان شود. راهکار این مشکل استفاده از خدمات پرداخت با پی پال یا پرداخت آنلاین با مستر کارت پیمنت۲۴ است. پیمنت۲۴ می‌تواند برای شما مستر کارت صادر کند و شما با داشتن این کارت می‌توانید پرداخت‌های اینترنتی مورد نیاز در کورسرا را انجام دهید و از همین کارت می‌توانید برای سایر پرداخت‌های خارج از کشور هم استفاده کنید. همچنین می‌توانید سفارش پرداخت اینترنتی برای شرکت در دوره‌های آموزشی کورسرا از طریق پی پال را در صفحه مربوطه ثبت کنید تا درخواست شما به سرعت و بدون نگرانی انجام شود.

نویسنده :
انتشار : ۱۷ اسفند ۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاه ها (3)

  1. با سلام و وقت بخیر
    آیا با ثبت نام در دوره های پولی درحالی که از ایران و با IP سایر کشورها وارد دوره بشیم و دوره را به اتمام برسانیم. مدرکی به ما تعلق میگیرد؟!

    1. سلام سایت‌های زیادی مثل Udemy و Coursera هستند که خدمات آموزش آنلاین ارائه میدن و در وبلاگ پیمنت۲۴ هم معرفی شدند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام
ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی ترکیهمشاوره رایگان ۵۴۵۰۷-۰۲۱