‍‍
دسته بندی

انتخاب نام برای کسب و کار جدید بسیار مهم است. نام درست می‌تواند در ذهن مخاطبان اثرات به شدت مثبتی بگذارد و در میان مشتریان سریعا جا بیافتد. اما انتخاب نام اشتباه روی برندتان اثرات بدی خواهد گذاشت و هزینه زیادی را به کسب و کارتان تحمیل خواهد کرد. انتخاب نام فروشگاه آنلاین هم بسیار مهم است و نقش اساسی در پیروزی شما در بازار دارد. اما برای نام مناسب باید به چه نکاتی دقت کنید؟ در این متن درباره انتخاب نام فروشگاه آنلاین توصیه‌هایی مطرح شده است. با ما همراه باشید:

۱. کوتاه و مختصر بودن در انتخاب نام فروشگاه آنلاین

نامی که کوتاه باشد و اصطلاحا به صورت مختصر و مفید انتخاب شود، در ذهن‌ها ماندگار می‌شود و از نظر گرافیکی هم با آن طراحی‌های بهتری را می‌توان انجام داد. استفاده از ترکیب دو واژه که با هم هماهنگی دارند و قافیه می‌سازند هم در ذهن مخاطبان به خوبی می‌نشیند. مثلا اسنک‌بک (snack back). برای انتخاب اسمی ماندگار می‌توانید از واژه‌های خوش‌تلفظی استفاده کنید که دقیقا معنای خاصی ندارند اما از نظر طراحی لوگو و در ذهن مخاطب نشستن بسیار مطلوب هستند.

از نمونه این اسامی می‌توان به: گوگل، بینگ، اسکایپ و… اشاره کرد. استفاده از نام شخصی خود هم می‌تواند گزینه خوبی برای تمایز با سایر نام‌های موجود در بازار باشد. البته انتخاب نام صاحب کسب و کار به عنوان نام کسب و کار نیازمند این است که اسمی خوش‌تلفظ و کوتاه داشته باشید. فرضا اگر اسم شما مونت‌گومری اسکاراپیناسوسوس باشد، چنین ایده‌ای جوابگو نخواهد بود.

انتخاب نام فروشگاه آنلاین

۲. متمایز و متفاوت باشید

با تحقیقات بازاری که انجام می‌دهید، باید بفهمید که کدام نام‌ها از سوی رقبای مستقیم‌تان قبلا انتخاب نشده‌اند. بنابراین، نام و اسمی متمایز انتخاب کنید که مشتریان با شنیدن آن متوجه شوند که چه محصولی را به فروش می‌رسانید و از واژه هم خوششان بیاید. مثلا اگر در زمینه فناوری تولید محصول و خدمات دارید و رقبایتان در نام‌های کسب و کارشان از عناوینی مانند: آینده، تکنولوژی، الکترونیک و… بهره می‌برند، شما حتما گزینه‌های دیگری را در نظر بگیرید تا متمایز و متفاوت باشید.

تا جایی که می‌توانید از شبیه بودن به دیگران خودداری کنید. فقط تمایز داشتن با رقبا مهم نیست، مهم این است که با سایر ایده های کسب و کار هم متفاوت باشید. مثلا شاید شما نام ستاره شرق را برای خود برگزیده باشید و با تحقیقاتی که صورت داده‌اید، متوجه شده‌اید که چنین نامی میان رقبایتان وجود ندارد اما شاید در کسب و کاری دیگر در زمینه‌ای متفاوت، چنین نامی وجود داشته باشد.

انتخاب نام فروشگاه آنلاین

۳. خلاق باشید

چشم‌اندازی کوتاه‌مدت را در نظر نگیرید، در انتخاب نام فروشگاه آنلاین به این موضوع فکر کنید که شاید در آینده، کارتان ابعاد بین‌المللی پیدا کند. در این صورت باید نامی داشته باشید که برای نقاط دیگر جهان هم خوش‌تلفظ و جالب توجه باشد. پس از میان اسامی لاتین هم می‌توانید به گزینه‌ای برسید که هم تلفظ خوبی دارد و هم معنایی متناسب با کسب و کارتان را منتقل می‌کند. قانون و قاعده خاصی برای انتخاب نام فروشگاه آنلاین یا به طور کلی هر کسب و کار دیگری وجود ندارد اما چیزی که باید دقت کنید، جذابیت و استفاده از خلاقیت در این نام‌گذاری است.

این مطلب را از دست ندهید:  بهترین کشورها برای مهندسان دنبال کار در خارج از کشور کجا است؟

انتخاب نام فروشگاه آنلاین

۴. به انتخاب دامنه وب سایت دقت داشته باشید

دامنه وب‌سایت هم بسیار مهم است. دات‌.کام  یکی از رایج‌ترین عناوینی است که وب‌سایت‌های مختلف برای نام سایت خود انتخاب می‌کنند و بیشتر مردم هم با این عنوان، آشناتر هستند. پس بهتر است تلاش کنید تا در نام دامنه وب‌سایت‌تان از پسوند دات‌.کام بهره ببرید. اگر هم نتوانستید برای دامنه خود به دات‌.کام دست پیدا کنید، خلاق باشید و ترتیبی اتخاذ کنید که به جای کام، حروفی بعد از نقطه در نشانی وب‌سایت‌تان ظاهر شود که در تکمیل واژه‌ای که به عنوان نام اصلی انتخاب کرده‌اید، یک ترکیب جالب و معنادار داشته باشد. برای مثال پسوندهایی نظیر ly هم می‌توانند در کنار نام فروشگاه آنلاینی که یک صفت است، مثلا happy به یک ساختار جالب بدل شود: www.happy.ly. البته این یک مثال است و از این‌که واقعا چنین چیزی وجود دارد یا خیر، اطلاعاتی در دست نیست.

انتخاب نام فروشگاه آنلاین

۵. به املای واژه دقت کنید

یکی از موضوعات بسیار مهمی که در انتخاب نام فروشگاه آنلاین باید به آن دقت داشته باشید، این است که املای واژه به شکلی دشوار و عجیب و غریب نباشد و دوخوانی در آن به وجود نیاید. منظور از دوخوانی، این است که واژه نباید طوری باشد که بتوان آن را به چند شکل تلفظ کرد و خواند. شکل واژه هم باید قابلیت بدل شدن به لوگو را داشته باشد. املای واژه‌ای که برای نام فروشگاه آنلاین خود انتخاب می‌کنید باید در شکل نشانی وب‌سایت هم زیبا و دیدنی باشد.

انتخاب نام فروشگاه آنلاین

۶. روی نقاط جغرافیایی تاکید نکنید

همان‌طور که پیش‌تر هم عنوان شد، در انتخاب نام فروشگاه آنلاین باید به این موضوع دقت کنید که شاید، در آینده‌ای دور یا نزدیک، ابعاد کارتان تغییر کند. تغییر ابعاد کاری به معنای گسترش دایره فروش محصول به شهرها و کشورهای دیگر است. در این صورت، اگر نامی که برای کسب و کار خود انتخاب کرده‌اید، روی یک منطقه یا جغرافیای خاص تاکید داشته باشد، احتمال این‌که مشتریان در سایر نواحی، آن را نپذیرند بیشتر می‌شود.

البته یادتان باشد که حساب بعضی از محصولات از این قضیه جدا است. منظور محصولاتی است که در یک ناحیه حغرافیایی از کیفیت و شهرت بیشتری برخوردار هستند. به جز چنین محصولاتی، باید به این فکر کنید که نامی عمومی می‌تواند، همراهی و علاقه مشتریان مختلف را بیشتر برانگیزد و آن‌ها را ترغیب به خرید کند.

انتخاب نام فروشگاه آنلاین

در آخر:

آن‌چه در بهترین فروشگاه‌های آنلاین جهان حائز اهمیت است انتخاب نام  برای آن‌هاست. این کار بخشی از فرآیند برندسازی محسوب می‌شود. پس باید مانند هر اقدام دیگری در برندینگ به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. برخی هنوز با شعارهای نخ‌نمای دیروز در بازارهای مختلف کسب و کار حاضر می‌شوند و مثلا معتقد هستند که کیفیت، بهترین تبلیغ است و دیگر نیاز به توجه به عناصر مختلف برندسازی نیست.

این مطلب را از دست ندهید:  اینفوگرافی: جایگاه تجارت الکترونیک در خاورمیانه

چنین اعتقادی در روز و روزگار فعلی، کاملا مردود است. زیرا این روزها به خاطر تنوع گسترده محصولاتی که همگی از کیفیت نسبی خوبی برخوردار هستند دیگر نمی‌توان به باکیفیت بودن اکتفا کرد. توجه به برندسازی و شکل دادن تصویر مناسبی از برند در ذهن مخاطب بسیار حائز اهمیت است و نمی‌توان از آن غافل شد.

اگر شما هم با شرکت‌ها و سایت‌های بین‌المللی همکاری دارید، می‌توانید برای نقد کردن درآمد ارزی خود از خدمات پیمنت۲۴ استفاده کنید.

نویسنده :
انتشار : ۱۴ آذر ۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام
ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی ترکیهمشاوره رایگان ۵۴۵۰۷-۰۲۱