‍‍
دسته بندی

ثروتمندترین کشورها در آسیا در کجا قرار گرفته‌اند؟ این سوالی است که احتمالاً دانستن آن برای خیلی از ما باید جذاب باشد زیرا ما هم به عنوان یک ایرانی در همین قاره به دنیا آمده‌ایم و در آن زندگی می‌کنیم. اقتصاد آسیا سریع‌ترین و بزرگترین پیشرفت اقتصاد قاره‌ای را از نظر تولید ناخالص داخلی دارد. ما از همان اقتصادی داریم صحبت می‌کنیم که بزرگترین جمعیت دنیا را دارد. قاره‌ای که بیش از ۴.۴ میلیارد نفر از ۴۹ ملیت  در آن زندگی می‌کنند. ولی آنچه اهمیت دارد این است که ثروت این قاره به صورت برابر در بین کشورهای آن توزیع نشده است.

در این مقاله قصد داریم ۹ مورد از ثروتمندرین کشورها در آسیا را از آخر به اول، از نظر تولید ناخالص داخلی سرانه معرفی و بررسی کنیم.

۹.بحرین – ۲۲.۳۵۴ دلارسرانه تولید ناخالص داخلی

ثروتمندترین کشورها در آسیا

بحرین در بین ثروتمندترین کشورها در آسیا رتبه دهم را دارد. این کشور، جزیره‌ای در خاورمیانه است که از طریق جاده‌ی پادشاهی فحد به عربستان سعودی متصل شده است. بحرین دارای جمعیت ۱۲۳۴۵۷۱ نفری است که از این تعداد، ۶۶۶۱۷۲ نفر جزء شهروندان بومی آن نیستند. این کشور سریع‌ترین رشد اقتصادی را در دنیای عرب دارد. اقتصاد بحرین را از لحاظ سرعت در میان کشورهای خاورمیانه رتبه‌ی ۱۲ دنیا را دارد و مهم‌ترین صادرات آن نفت، آلومینیوم، و مواد ساختمانی است.

۸. برونئی یکی از ثروتمندترین کشورها در آسیا 

ثروتمندترین کشورها در آسیا

                                                                                 

برونئی از لحاظ اقتصادی نهمین کشور ثروتمند آسیا به حساب می‌آید که تولید ناخالص داخلی آن معادل ۲۶۹۳۸۵ دلار آمریکا است. این کشور، در امتداد دریای جنوبی چین دارای خط ساحلی بوده و با کشور مالزی هم مرز است. اقتصاد برونئی شاید کوچک باشد اما شاید برایتان عجیب باشد که بدانید همین اقتصاد کوچک بسیار غنی بوده و عواملی مانند قانون حکومتی موثر و کارآمد، اقدامات رفاهی و محیط مناسب باعث شده که فرصت کارآفرینی و رشد اقتصادی در برونئی افزایش یابد. صادرات نفت خام و گاز طبیعی بزرگ‌ترین سهم را در تولید ناخالص داخلی این کشور دارند. برونئی سومین تولید کننده‌ی نفت در منطقه‌ی آسیای جنوب شرقی و بزرگ‌ترین تولید کننده‌ی گاز طبیعی در جهان است. تولید داخلی این کشور هم توسط سرمایه‌گذاری‌های خارجی تکمیل می‌شود. اینها برای اینکه یک کشور در لیست ثروتمندترین کشورها در آسیا قرار بگیرد دلایل کمی نیستند.

۷. سئول، کره جنوبی- ۲۷۵۳۸۸ دلار

ثروتمندترین کشورها در آسیا

 

کره‌ی جنوبی کشور توسعه بافته‌ای است که در شرق آسیا و در قسمت جنوبی شبه جزیره کره واقع شده است، برای بسیاری از ما این کشور با نام برندهایی مانند سامسونگ و ال جی شناخته شده است. باید بدانید که در میان ثروتمندترین کشورهای آسیا، این کشور دارای اقتصاد ترکیبی بوده و یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای آسیا با تولید ناخالص داخلی سرانه ۲۷۵۳۸۸ دلار آمریکا را دارد. کره‌ی جنوبی دارای نیروی کار بسیار متخصص و تحصیلکرده است و اقتصاد آن به شدت به تجارت بین المللی وابسته است.

این مطلب را از دست ندهید:  مجله بانکداری مجازی Payment24 | از تراژدی مستر کارت ایرانی تا نسل جدید کارتخوان های ایرانی

۶. امارات متحده عربی- ۳۷۶۶۲ دلار تولید ناخالص داخلی

ثروتمندترین کشورها در آسیا

تولید ناخالص سرانه‌ی داخلی امارات متحده عربی، ۳۷۶۶۲ دلار آمریکا است و از لحاظ رتبه‌بندی ثروت در جایگاه ششم کشورهای آسیایی قرار گرفته است.

این کشور در غرب آسیا در انتهای جنوب شرقی شبه جزیره عربستان واقع شده است و جمعیتی معادل ۹.۲ میلیون نفر دارد که از بین این تعداد ۷.۸ میلیون نفر غیر اماراتی و بقیه اماراتی هستند. اقتصاد امارات متحده‌ی عربی در میان کشورهای عضو شواری همکاری خلیج از لحاظ بزرگی و از نظر میزان تولید ناخالص داخلی پس از عربستان سعودی قرار گرفته و جزء متنوع‌ترین اقتصادها است. با اینکه هنوز امارات متحده به درآمدهای نفتی بسیار وابسته است و یکی از مهم‌ترین صادرات آن گاز و نفت طبیعی است ولی این کشور در بین ۲۶ کشور برتر سازنده موقعیت‌های کسب و کار قرار گرفته است.

۵. ژاپن با ۳۸۸۹۴دلار یکی از ثروتمندترین کشورها در آسیا

ثروتمندترین کشورها در آسیا

ژاپن که یکی از کشورهای معروف شرق آسیا است در اقیانوس آرام واقع شده و از لحاظ اقتصادی در بین ثروتمندترین کشورها در آسیا پنجمین رتبه را به خود اختصاص داده است. سرانه‌ی تولید ناخالص داخلی ۳۸۸۹۴ دلار است.

اقتصاد ژاپن بیش از همه بسیار به صنعت خودرو و وسایل الکترونیکی وابسته است. این کشور سومین تولید کننده‌ی بزرگ خودرو و همچنین بزرگترین تولید کننده‌ی کالاهای الکترونیکی در جهان است. ژاپن یکی از نوآورترین و با اعتبارترین کشورها در دنیا است. البته با وجود همه‌ی این ویژگی‌های مثبت، اقتصاد ژاپن با تهدیدات قابل توجهی نیز روبرو است که یکی از بارزترین آن‌ها کاهش یافتن جمعیت آن است.

۴. منطقه خودمختار هنگ کنگ، چین- ۴۳۶۸۱۱ دلار

ثروتمندترین کشورها در آسیا

منطقه‌ی خودمختار هنگ کنگ چین بر روی دلتای رودخانه‌ی مروارید واقع شده است. بندر هنگ کنگ یکی از بزرگ‌ترین بنادر از لحاظ  توان ظرفیتی است. وسعت هنگ کنگ ۱۱۰۴ کیلومتر مربع است و جمعیت چند ملیتی بالغ بر۷.۲ میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند. بر اساس نرخ تولید ناخالص داخلی سرانه، هنگ کنگ چهارمین کشور ثروتمند آسیایی به شمار می‌رود. تولید ناخالص داخلی سرانه هنگ کنگ ۴۳۶۸۱۱ دلار آمریکا است.

اقتصاد هنگ کنگ بسیار وابسته به امور مالی و تجارت بین المللی است. هنگ کنگ یکی از اولین رتبه‌ها را در زمینه‌ی دارا بودن مراکز مالی بین‌المللی دارد. نرخ مالیات در این کشور بسیار پایین بوده و از نظر درجه‌ی آزادی اقتصادی نیز بالاترین رتبه را دارد. هنک کنگ دارای ذخایر زیادی از ارزهای خارجی، مقدار بسیار کمی بدهی‌های عمومی و سیستم قانونی کارآمد است.

تعداد زیادی نیروی ماهر و ارزان در هنگ کنگ وجود دارد و درصد زیادی از درآمد سرانه‌ی این کشور از بخش گردشگری تأمین می‌شود.

۳. سنگاپور- ۵۲۹۶۰ دلار

ثروتمندترین کشورها در آسیا

 

سنگاپور در بین ثروتمندترین کشورها در آسیا با درآمد سرانه‌ی تولید ناخالص داخلی ۵۲۹۶۰۷ دلار سومین کشور است. این کشور که یکی از کشورهای جنوب شرقی آسیا است شامل یک جزیره اصلی و ۶۲ جزیره کوچک است. بندر این کشور به عنوان دومین بندر شلوغ در دنیا برای بارگیری محموله‌ کشتی‌ها شناخته شده است. سنگاپور دارای یک بازار ساختار یافته‌ی تجاری معتبر و هدفمند در بازار جهانی است. سازگار و دوستانه یودن این کشور برای‌ کسب و کار همراه با میزان فساد اقتصادی کم از یک طرف و ترویج نوآوری و کارآفرینی به میزان زیاد و سناریوی سرمایه‌گذاری بسیار سودمند در سنگاپور از طرف دیگر تعداد زیادی سرمایه‌گذار جهانی را همواره به خود جذب کرده است.

این مطلب را از دست ندهید:  مزایای تحصیل MBA را تا چه حد و اندازه ای می دانید؟

۲.قطر: ۵۹۳۳۰۹

ثروتمندترین کشورها در آسیا

قطر یکی از کشورهای غربی آسیا است که در ساحل شمال شرقی شبه جزیره‌ی عربستان قرار گرفته است و در لیست ثروتمندترین کشورهای آسیا، رتبه‌ی دومین کشور ثروتمند آسیا را به خود اختصاص داده است. تولید ناخالص داخلی سرانه‌ی این کشور ۵۹۳۳۰۹ دلار است. تنها مرز این کشور با عربستان سعودی است و یک باریکه‌ی ساحلی در خلیج فارس دارد.

اقتصاد قطر مبتنی بر صادرات نفت و گاز طبیعی مایع بوده و این مبلغ ۷۰٪ درآمد دولتی این کشور و بیشتر از ۸۵٪ درآمدهای صادرات و بیش از ۶۰ ٪ تولید ناخالص داخلی را در برمی‌گیرد. درست است که قطر دارای ذخایر عظیم نفتی است ولی این منابع به دلیل تجدید ناپذیر بودن تنها می‌تواند برای ۲۳ سال موقعیت خوبی برای این کشور داشته باشد. از این رو هدف‌های بلند مدت قطر تنوع بخشی به اقتصاد به منظور کاهش وابستگی به منابع نفتی است.

۱. منطقه خود مختار ماکائوی چین- ۷۳۱۸۷ دلار

و بالاخره به رتبه‌ی اول این لیست رسیدیم. نمی‌دانم می‌توانستید حدس بزنید یا نه، به هرحال رتبه‌ی اول لیست ثروتمندترین کشورها در آسیا تعلق دارد به منطقه خود مختار ماکائو که یکی از پرجمعیت‌ترین مناطق چین و یکی از پرجمعیت‌ترین مناطق جهان است. جمعیت ماکائو در حدود ۶۵۰۹۰۰ و وسعت این کشور ۳۰.۵ کیلومتر مربع است. بیشترین سهم اقتصاد ماکائو به بخش گردشگری اختصاص دارد. تولید پارچه و پوشاک به هدف صادرات وخدمات مالی و بانکداری از بخش های سودآور دیگر ماکائو هستند. بیش از ۵۰٪ تولید ناخالص داخلی کشور توسط صنعت گردشگری، بازی و مهمانداری تامین می‌شود. ورود گردشگران به ماکائو از ۹.۱ میلیون نفردر سال ۲۰۰۰ به ۲۲ میلیون نفر در سال ۲۰۰۶ رسیده است. از سوی دیگر ماکائو از ان دسته کشورهایی است که روابط تجاری خوبی داشته و با بیش از ۱۲۰ کشور دنیا روابط اقتصادی سودمند و پایدار ایجاد کرده است. این بندر آزاد تجاری که تجارت بین المللی را در منطقه افزایش داده است به عنوان یک پناهگاه مالیاتی نیز شناخته شده است.

نویسنده :
انتشار : ۱۸ مرداد ۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام
ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی ترکیهمشاوره رایگان ۵۴۵۰۷-۰۲۱