دسته بندی

انتخاب شهر مناسب برای تحصیل در خارج از کشور احتمالا یکی از سخت‌ترین تصمیم‌هایی است که یک فرد علاقه‌مند به تحصیل در خارج از کشور در عمر خود خواهد گرفت. شما زمانی که می‌خواهید مقدمات لازم برای ادامه تحصیل خود در خارج از کشور را مهیا کنید قطعا به چگونگی تامین هزینه‌های خود و همچنین دانشگاه و رشته مناسب فکر خواهید کرد. اما در کنار این‌ها انتخاب شهر مناسب برای تحصیل و زندگی نیز بسیار مهم است.

شهر مناسب برای تحصیل

برای انتخاب شهر مناسب برای تحصیل ابتدا باید با معایب و مزای تحصیل در شهرهای بزرگ یا چک یا بدانید. البته که کلان‌شهرهای بزرگی همچون برلین، پاریس و لندن اولین شهرهای اروپایی هستند که برای تحصیل به ذهن شما می‌آیند اما شهرهای کوچک‌تر هم مزیت‌های خود را دارند. شاید شما بهترین تجربه تحصیلی خود را در شهرهایی همچون لاپینرانتا، آیندهوون یا دورتموند به دست آورید.

مزیت‌های تحصیل در شهرهای بزرگ

مزیت‌های تحصیل در شهرهای بزرگ

۱. به آسانی خو گرفتن

خو گرفتن یکی از مزیت‌های مهم یک شهر مناسب برای تحصیل است. کلان‌شهرها چهره بسیار بین‌المللی دارند؛ بنابراین زندگی در شهری که مردم آن رابطه بسیار خوبی با خارجی‌ها دارند برای یک دانشجوی خارجی ساده‌تر خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

چگونه خود را با کشوری غریب تطبیق بدهیم؟

شما در این شهرها خارجی‌های بسیاری از جمله هموطنان ایرانی را خواهید دید و به احتمال زیاد هرگز دلتنگ غذاهای ایرانی هم نخواهید شد؛ زیرا حتما رستوران‌های ایرانی و فروشگاه‌های اجناس ایرانی زیادی در این شهرها وجود دارند.

۲. تفریحات متنوع و فراوان

لندن

تعداد فراوانی از مناسبت‌های فرهنگی و اجتماعی و همچنین زندگی شبانه سرزنده در شهرهای بزرگ اجازه نمی‌دهد که شما درگیر روزمرگی شوید.

۳. شانس فرار از فشارهای موقتی تحصیل و زندگی

هر زمانی که شما از فشارهای تحصیل و خستگی‌های زندگی پر سرعت در شهرهای بزرگ به ستوه آمدید، به آسانی می‌توانید سوار قطار یا اتوبوس شوید و خود را به یکی از مناظر زیبای طبیعی پیرامون کلان‌شهرها برسانید و از زیبایی‌های آن‌ها لذت ببرید.

معایب تحصیل در شهرهای بزرگ

پاریس

۱. هزینه‌های بالای زندگی

تقریبا در تمام نقاط دنیا زندگی در یک کلان‌شهر گران‌تر از زندگی در شهرهای کوچک‌تر است. احتمالا برای شما بسیار سخت یا حتی غیرممکن خواهد بود تا یک مسکن با کیفیت و با قیمت مناسب را در مرکز شهر بیابید. احتمالا مجبور می‌شوید تقریبا ۴۰۰ یورو در ماه هزینه کنید و یک اتاق کوچک در یک خانه بزرگ با تعداد فراوانی از دانشجویان مثل خودتان اجاره کنید. پس برای هر چیزی آماده شوید.

این مطلب را از دست ندهید:  ۱۰ دوره برتر MBA جهان در سال ۲۰۱۸ کدامند؟

بیشتر بخوانید:

هزینه تحصیل در دانشگاه های اروپا چقدر است

شاید به این فکر کنید که خوابگاه‌های دانشجویی گزینه بهتری باشند. از آنجایی که اغلب دانشگاه‌ها به ویژه دانشگاه‌های اروپایی در طی صدها سال گسترش یافته‌اند، معمولا یک مجموعه مرکزی از ساختمان‌ها را ندارند که خوابگاه‌ها هم در این محوطه ساخته شده باشند. بنابراین در حالی که دانشگاه یک یا چند خوابگاه دارد اما اغلب دانشجوها در خانه‌های شخصی سکونت می‌کنند.

۲. تلف شدن بخش قابل توجهی از روز برای حمل و نقل

ساختمان‌های دانشگاه معمولا در سرتاسر شهر پخش شده‌اند؛ بنابراین حمل و نقل در شهر بخش قابل توجهی از زمان و هزینه‌های شما را در بر می‌گیرد. حتی اگر بدشناس باشید ممکن است چند کلاس در یک روز و در ساختمان‌های مختلف شهر داشته باشید و مجبور شوید که یک مسیر را چند بار طی کنید.

۳. مشکل بودن کسب تجربه نزدیک از فرهنگ محلی مردمان آن کشور

کپنهاگ

بیشتر بخوانید:

راهنمای پذیرش از دانشگاه های خارجی در سال ۲۰۱۸

در کنار مزایای بیشمار تحصیل در یک شهر بزرگ، محیط یک کلان شهر معایب خود را نیز دارد. از جمله آن که در یک شهر بزرگ نمی‌توان تجربه دست اولی از فرهنگ عامه و محلی مردم آن کشور به دست آورد. به ویژه آن که شما در شهری زندگی خواهید کرد که نه تنها ایرانی‌های بسیاری دارد احتمالا بسیاری از شهروندان دیگر هم زبان انگلیسی را می‌دانند.

بنابراین ممکن است تحصیل در یک شهر کوچک‌تر از این منظر بسیار بهتر باشد.

مزایای تحصیل در شهرهای کوچک

مزایای تحصیل در شهرهای کوچک

۱. هزینه زندگی پایین‌تر و استفاده از تخفیف‌های دانشجویی

هزینه زندگی هم از دیگر جنبه‌های مهم انتخاب شهر مناسب برای تحصیل در خارج از کشور است. هزینه زندگی در شهرهای کوچک نسبت به شهرهای بزرگ به مراتب پایین‌تر است. شما حتی از ارزان بودن زندگی در برخی از شهرهای اروپای غربی شگفت زده خواهید شد. برای مثال اگر بخواهید در یکی از شهرهای کوچک آلمان تحصیل کنید، می‌توانید یک خوابگاه یا یک اتاق مناسب در یک آپارتمان اشتراکی را به قیمت ۲۵۰ تا ۳۰۰ یورو در ماه اجاره کنید.

بیشتر بخوانید:

ارزان ترین دانشگاه های انگلیس برای دانشجویان خارجی

پولی را که شما از این طریق ذخیره می‌کنید می‌توانید در سفر کردن خرج کنید. مکان‌های تفریحی فراوانی در اروپا وجود دارد و از آنجایی که مسافت‌ها در اروپا بسیار کوتاه است از بسیاری از این مکان‌های تفریحی می‌توان در آخر هفته‌ها دیدن کرد. همچنین بسیاری از ایرلاین‌های ارزان اروپایی را می‌توان در فرودگاه‌های نزدیک به شهرهای کوچک یافت.

این مطلب را از دست ندهید:  ECTS چیست و چه کاربردی در دانشگاه های اروپا دارد؟

به علاوه زندگی دانشجویی در شهرهای کوجک می‌تواند جذاب‌تر باشد. در برخی از شهرهای کوچک نیمی از جمعیت آن شهر را دانشجویان تشکیل می‌دهند. در نیتجه شما می‌توانید رستوران‌ها و مکان‌های تفریحی بسیاری را بیابید که تخفیف‌های بسیار خوبی به دانشجویان ارائه می‌کنند.

۲. تجربه دست اول از فرهنگ محلی آن کشور

ادینبرو

همان طور که گفته شد زندگی در یک شهر کوچک امکان بیشتری برای کسب تجربه از فرهنگ عامه مردم آن کشور فراهم می‌آورد؛ به طوری که سریع‌تر هم زبان آن کشور را فرا خواهید گرفت. خارج از دانشگاه ممکن است شما جزو معدود خارجی‌های آن شهر باشید. بنابراین فرصت بسیار خوبی برای شما به وجود خواهد آمد تا بر سختی‌هایی که در زمان یادگیری زبان و فرهنگ مردم آن کشور برای شما پدید می‌آید فایق آیید. به علاوه احتمالا دوستان خیلی خوبی هم از طریق پیدا خواهید کرد.

۳. توجه شخصی بیشتر به شما از طرف کارکنان دانشگاه

شهرهای دانشجویی کوچک معمولا به معنی این است که تعداد دانشجویان دانشگاه هم چندان زیاد نیست. بنابراین شما به عنوان یک دانشجوی خارجی در این دانشگاه توجهی بیشتری را از سمت مسئولان دانشگاه احساس خواهید کرد.

بیشتر بخوانید:

چگونه خود را برای تحصیل در خارج از کشور آماده کنیم؟

نسبت تعداد استادها و کارمندان دانشگاه به تعداد دانشجویان معمولا در این دانشگاه‌ها بیشتر است؛ به گونه‌ای بیش از دانشگاه‌های بزرگ امکان تجربه آموزشی کارآمد را با کارمندان و استادهای دانشگاه به وجود می‌آورد. حتی ممکن است برای شما مشاور اختصاصی تعیین شود تا شما را در طول تحصیل در آن دانشگاه راهنمایی کند.

معایب تحصیل در شهرهای کوچک

شهرهای دانشجویی کوچک

۱. فرصت‌های شغلی کمتر

شاید یکی از فاکتورهایی که بسیاری در انتخاب شهر مناسب برای تحصیل در خارج از کشور در نظر می‌گیرند فرصت‌های شغلی برای دانشجوها باشد. اغلب مواقع پیدا کردن شغل در شهرهای کوچک مشکل‌تر است؛ به ویژه اگر شما زبان محلی آن شهر را هم به خوبی ندانید. حتی اگر زبان آن‌ها را هم خوب بدانید فرصت‌های شغلی بسیاری پیدا نخواهید کرد. احتمالا اغلب فرصت‌های شغلی در چنین شهرهایی در همان محوطه دانشگاه قابل دستیابی است. اما رقابت برای همین مشاغل هم بسیار زیاد است؛ چون بسیاری از دانشجویان دیگر هم مثل شما به دنبال شغل هستند.

این مطلب را از دست ندهید:  تحصیل در رشته های مهندسی بدون نیاز به نمره بالا در آزمون آیلتس

۲. فعالیت کمتر جتماعی

در شهرهای کوچک فعالیت‌های اجتماعی همچون کنسرت‌های موسیقی معمولا هر سه ماه یک بار یا بیشتر رخ می‌دهد؛ بنابراین اگر چیزی در این باره شنیدید حتما شرکت کنید. البته اگر به چنین مراسم‌هایی علاقه دارید.

بیشتر بخوانید:

۱۰ شغل پر درآمد مهندسی در جهان در سال ۲۰۱۸

تعداد رستوران‌ها و دیگر اماکن این چنینی هم در شهرهای کوچک چندان زیاد نیست و احتمالا شما در طول اقامت خود در آن شهر از همه این مکان‌ها دیدن خواهید کرد. اگرچه اتفاق بدی هم نیست؛ زیرا شما برای مثال این‌گونه یک رستوران همیشگی برای خود پیدا خواهید کرد و می‌توانید با تبدیل شدن به یک مشتری وفادار از تخفیف‌های ویژه برخوردار شوید.

۳. زیرساخت‌ها و خدمات کمتر

فوسن

جدا از این که معمولا سطح زیرساخت‌های شهری در شهرهای کوچک نسبت به شهرهای بزرگ پایین‌تر است، احتمالا شما قادر نخواهید بود تا برای مثال برند مورد علاقه خود در پوشاک یا خوراک را پیدا کنید. شما مجبور خواهید شد که خود را با لوازمی که در آن شهر در دسترس شما است تطبیق دهید.

بیشتر بخوانید:

نمایشگاه های دانشگاهی ؛ راهی مناسب برای انتخاب مسیر تحصیل

در هر صورت انتخاب نهایی شهر مناسب برای تحصیل در خارج از کشور، به ویژه اروپا، به علایق شخصی شما و همچنین فرصت‌های تحصیلی که برای شما پیش می‌آید بستگی دارد. اما به هر حال بهتر است همه گزینه‌های موجود را بسنجید.

شهرهای لاپینرانتا، کنستانس یا کادیز را تنها به خاطر این‌که اسم آن‌ها را قبلا نشنیده‌اید از فهرست خود حذف نکنید. شاید شما تجربه تحصیلی بسیار بهتری در این شهرهای کوچک داشته باشید که با نادیده گرفتن آن‌ها خود را از این تجربه گران‌بها محروم خواهید کرد.

اگر به تحصیل در خارج از کشور و گرفتن بورسیه دانشجویی علاقه‌مند هستید، همکاران ما در پیمنت۲۴ می‌توانند در بسیاری از موارد به شما کمک کنند. با استفاده از خدمات پرداخت با مستر کارت می‌توانید کلیه پرداخت‌ها از جمله پرداخت شهریه دانشگاه را به آسانی انجام دهید؛ بنابراین هزینه‌های تعیین وقت سفارت و ثبت نام آزمون‌های بین‌المللی زبان، رزرو آنلاین پرواز و ارسال و دریافت پول از خارج از کشور به شما برای افزایش آمادگی برای تحصیل در خارج از کشور کمک می‌کنند.

انتشار : ۲۶ فروردین ۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 3 =

کانال تلگرام
فروش ویژه کیف پول سخت‌افزاری Ledger Nano S (کیف پول سخت‌افزاری برای ارز‌های دیجیتال)خرید انلاین
+