‍‍
دسته بندی

براساس یک مطالعه که توسط موسسه لگاتوم در سال ۲۰۱۷ انجام شده، نروژ بهترین کشور دنیا برای زندگی است. رتبه‌های بعدی در لیست بهترین کشورها برای زندگی هم به نیوزلند، فنلاند، سوئیس، سوئد، هلند و دانمارک اختصاص دارند. در این مطلب به ده کشور برتر این لیست می‌پردازیم و بهترین کشورها برای زندگی از لحاظ سطح رفاه را به شما معرفی می‌کنیم.

بریتانیا

بریتانیا که در شمال‌غربی اروپا قرار دارد، از چهار کشور ایرلند شمالی، اسکاتلند، ولز و انگلستان تشکیل می‌شود. این کشور که همواره بالاترین رتبه‌های لیست بهترین کشورهای دنیا برای زندگی قرار دارد، شبکه درمانی بسیار قوی و زیرساخت‌های آموزشی پیشرفته دارد. متوسط طول عمر در بریتانیا ۸۱.۶۰ سال است. فقدان رشد اقتصادی کافی و هزینه‌ بالای مسکن دو عاملی است که مانع از بهبود رتبه بریتانیا در این لیست می‌شود.

بریتانیا

استرالیا

استرالیا در حال حاضر در رتبه نهم مرفه‌ترین کشورهای دنیا قرار دارد. اکثر جمعیت ۲۰ میلیون نفری استرالیا در مناطقه حاشیه‌ای این کشور زندگی می‌کنند. همین جمیعت کم این کشور را به یکی از کم‌تراکم‌ترین کشورهای دنیا تبدیل کرده است. سیستم درمانی قوی و فضای کسب‌وکار موفق دو عامل اصلی افزایش سطح رفاه در استرالیا محسوب می‌شوند. درآمدهای بسیار زیاد و ثبات سیاسی بالا هم نقش مهمی در بهبود وضع زندگی در این کشور دارند.

استرالیا

کانادا

کانادا تنها نماینده امریکای شمالی در لیست بهترین کشورها برای زندگی محسوب می‌شود. کانادا معمولا به خاطر برخورداری از سطح بالای آزادی‌های سیاسی و دولت‌های کارآمد شناخته می‌شود. کانادا هم مثل استرالیا کشوری با درآمدهای زیاد و ثبات سیاسی بالاست که کیفیت زندگی شهروندان را بالا نگه می‌دارد. میانگین امید به زندگی در این کشور بیش از ۸۲ سال است.

کانادا

دانمارک

دانمارک یک کشور در امریکای شمالی است که به خاطر کیفیت بالای زندگی مشهور است. سیستم اجتماعی قوی و سیستم حمل‌ونقل عمومی کارآمد و گسترده کمترین چیزهایی است که مردم این کشور به آنها دسترسی دارند. دانمارک معمولا در بین شادترین کشورهای جهان هم قرار دارد.

دانمارک

هلند

ششمین رتبه لیست بهترین کشورها برای زندگی به یک کشور کوچک در غرب اروپا تعلق دارد. هلند با بیش از ۱۶.۵ میلیون جمعیت، یکی از متراکم‌ترین کشورهای دنیاست. شهروندان هلند از یک دولت کارآمد و عاری از فساد برخوردار هستند. سیستم خدمات اجتماعی این کشور که شامل سلامت و آموزش می‌شود، بسیار کارآمد و گسترده است.

هلند

سوئد

همسایه شمالی دانمارک هم یکی از گزینه‌های همیشگی لیست بهترین کشورها برای زندگی محسوب می‌شود. کشور سوئد سه سال متوالی (۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲) رتبه اول شاخص رفاه لگاتوم را به خودش اختصاص داده بود. اکنون رتبه سوئد به پنجم کاهش یافته اما کیفیت زندگی در این کشور همچنان در بالاترین سطح قرار دارد و شهروندان آن دسترسی بسیار خوبی به خدمات آموزشی و درمانی دارند.

سوئد

سوئیس

این کشور کوهستانی همواره در لیست بهترین کشورهای دنیا برای زندگی قرار دارد. سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی صحیح اتخاذ شده توسط دولت، یکی از بیشترین درآمدهای سرانه در جهان را نصیب شهروندان سوئیس کرده است. علاوه براین، سیستم آموزشی و درمانی سوئیس هم گستردگی و کیفیت بالایی دارد.

این مطلب را از دست ندهید:  تنهایی سفر کردن با دانستن ریزه کاری هایی جذاب و کاربردی

 

سوئیس

فنلاند

فنلاند همواره مقام خوبی در رتبه‌بندی‌های جهانی مربوط به کیفیت زندگی دارد. این وضعیت بیش از هر چیز ناشی از پیشرفت‌های سریع در خدمات آموزشی و درمانی و بهبود آزادی‌های فردی و سیاسی است. درآمد سرانه فنلاند در سال‌های اخیر با اندکی کاهش مواجه بوده اما این کشور همچنان ثروت بالایی دارد. فنلاند  شاهد شکاف جنسیتی بسیار کم و آزادی مطبوعات به صورت گسترده است.

نیوزلند

این کشور که در نیمکره جنوبی قرار دارد و شامل یک جزیره شمالی و یک جزیره جنوبی است، با جمعیت ۴.۸ میلیونی از کیفیت خدمات آموزشی و درمانی بالا، آزادی فردی و سیاسی گسترده و فرصت‌های اقتصادی متعدد و برابر برخوردار است. ثروت و کیفیت زندگی در نیوزلند همواره از نرخ رشد ثابتی برخوردار بوده است.

نیوزلند

نروژ

نروژ که در سال‌های گذشته هم به عنوان بهترین کشور برای زندگی انتخاب شده بود، در سال‌های اخیر بیشتر در رتبه دوم قرار می‌گرفت. نروژ به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان با کمترین میزان فساد، کیفیت زندگی بالایی را برای شهروندانش فراهم می‌کند. به خاطر زیرساخت‌های خدمات اجتماعی قوی، نروژ تقریبا در تمام شاخص‌های مربوط به کیفیت زندگی از جمله ثروت، آموزش، آزادی، سیاست و … از رتبه خوبی برخوردار است. این کشور برای سالیان متمادی در لیست شادترین کشورهای دنیا هم قرار می‌گیرد.

رتبه اول لیست بهترین کشورها برای زندگی به نروژ تعلق دارد

چه چیزی یک کشور را در لیست بهترین کشورها برای زندگی قرار می‌دهد؟

این رتبه‌بندی براساس شاخص رفاه لگاتوم هر کشور تهیه شده و شامل سایر عوامل موثر بر کیفیت زندگی از جمله آب‌وهوا، سبک زندگی و جمعیت نمی‌شود. عوامل اصلی که در این شاخص مورد بررسی قرار می‌گیرند، عبارتند از: رشد اقتصادی، آزادی‌های فردی، درمان، آموزش، ثروت، کیفیت زندگی و سلامت فردی.

این فقط یکی از رتبه‌بندی‌های مربوط به بهترین و مرفه‌ترین کشورهای دنیاست و رتبه‌بندی‌های معتبر دیگری هم وجود دارد. مدل سازمان ملل برای اجرای مطالعات مشابه از سه گروه عوامل توسعه انسانی دسترسی به آموزش، استانداردهای مناسب زندگی و زندگی طولانی و سالم استفاده می‌کند. شاخص توسعه انسانی یا HDI ابزاری برای اندازه‌گیری توسعه انسانی در ۱۸۸ کشور دنیاست که آمار آن هر ساله در قالب یک گزارش منتشر می‌شود.

اگر قصد اخذ ویزای شینگن را دارید، کارشناسان ما در پیمنت۲۴ آماده راهنمایی و پاسخ‌دهی به شما هم‌وطنان عزیز هستند. همچنین با استفاده از خدمات پرداخت با ویزا کارت می‌توانید کلیه پرداخت‌ها یا رزرو آنلاین هتل‌ها و پرداخت هزینه‌های گرفتن وقت سفارت  را به آسانی انجام دهید. رزرو آنلاین پرواز و ارسال و دریافت پول از خارج از کشور از دیگر خدماتی است که برای مهاجران و مسافران عزیز فراهم شده است.

نویسنده :
انتشار : ۱۸ مرداد ۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام
ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی ترکیهمشاوره رایگان ۵۴۵۰۷-۰۲۱