‍‍
دسته بندی

راه‌اندازی کسب‌وکار جدید به ویژه در استارتاپ هایی که در حوزه‌های نوینی چون فین تک فعالیت می‌کنند مستلزم تفکر و برنامه‌ریزی‌هایی دقیق است. اثرات فناوری بر صنایع مالی بسیار چشم‌گیر و زیاد بوده است. راه اندازی فین تک در راستای ایجاد تطبیق و هماهنگی میان فناوری‌های تازه با اقدامات مالی سنتی بوده است. موسسات مالی سنتی مانند بانک‌ها به خوبی دریافته‌اند که اگر با تغییرات جدید، سازگاری پیدا نکنند در آستانه انحلال و فروپاشی قرار خواهند گرفت.

به همین دلیل، موسسات سنتی مالی سعی می‌کنند تا با حمایت از راه اندازی فین تک یا خرید شرکت‌هایی که در این عرصه مشغول به فعالیت هستند، آینده خود را نجات بدهند. اما واقعیت این است که اقداماتی فوری و بی‌برنامه نمی‌تواند باعث رشد و رونق در راه اندازی فین تک و استمرار موفقیت در این عرصه بشود. برنامه‌ریزی استراتژیک و تفکر آگاهانه از ملزومات اصلی راه اندازی فین تک و سایر استارتاپ‌های نوظهور است. در ادامه به تعدادی از ملزومات موثر در این راه پرداخته‌ایم:

۱. قوانین و نظم

راه اندازی فین تک - قوانین

قوانین و مقررات از مولفه‌های اصلی در فعالیت‌های اقتصادی است زیرا به واسطه مقررات و قانون است که می‌توان در مقابل سواستفاده‌های مختلف ایستاد. فین‌تک‌ها معمولا نیاز به همراهی تعداد زیادی از وکلا و حسابداران نیز دارند تا برای اعمال و اجرای قوانین و حسابرسی‌ها توانمند ظاهر بشوند. علاوه بر جلوگیری از سواستفاده‌های محتمل گوناگون، شناخت قوانین موجود در بازارهای مختلف، الزمات ورود و خروج و … نیز باید به دقت از سوی بنیان‌گذاران فین تک رصد بشود. این الزامات و قوانین بنا به بازارهای مختلف و محیط‌های گوناگون متفاوت است اما در هر حال شناخت آنها برای راه اندازی فین تک ضروری است.

۲. رقابت راه اندازی فین تک با موسسات

درست است که فین تک در حال توسعه و ایجاد تحولات اساسی در حوزه فناوری‌های مالی است اما موسسات مالی سنتی نظیر بانک‌ها نیز با داشتن دارایی‌های چشم‌گیر همچنان عناصر بسیار مهمی در بازار مالی به شمار می‌روند. پس با وجود استقبال و تا حدودی احساس خطری که بانک‌ها و موسسات مالی ستنی نسبت به ظهور فین تک داشته‌اند، همچنان رقابت با این موسسات در جریان است و برای حل اختلافات احتمالی لازم است تا فین تک ها از طریق مذاکره سازنده و برد-برد با موسسات ملی وارد فضایی با رقابت سالم بشوند که نهایتا به همکاری می‌انجامد.

۳. جلب اعتماد مشتریان

راه اندازی فین تک - جلب اعتماد مشتریان

یکی دیگر از ابعاد مهمی که در راه اندازی فین تک باید به آن اندیشید، بُعد امنیت و جلب اعتماد مشتریان است. فین تک‌ها اساسا با حجم وسیعی از داده‌های کاربران و مشتریان در ارتباط هستند. داده‌هایی که روی پایگاه‌های داده مجازی و در فضای سایبری قرار دارند. از همین رو، امکان حملات سایبری، مورد هجوم قرار گرفتن از سوی مجرمان فضای مجازی و… به شدت آنها را تهدید می‌کند. برخی از آمارها نشان می‌دهد که تنها ۸ درصد از مشتریان به در اختیار گذاشتن داده‌های مالی خود در اختیار فین تک‌ها اعتماد دارند. بنابراین برای توسعه فین‌تک‌ها نیاز است که ساز و کارهایی جدی برای مقابله با سواستفاده‌های احتمالی صورت بگیرد.

این مطلب را از دست ندهید:  بهترین شهرهای کارآفرینی و استارتاپ در آمریکا را بشناسید

۴. همکاری با تیمی قوی

راه اندازی فین تک با سایر انواع استارتاپ متفاوت است زیرا موانع ورود به این حوزه خیلی بیشتر از سایر زمینه‌ها است. ضمن اینکه برای ورود به حوزه فین تک علاوه بر توانمندی در مباحث و فعالیت‌های مرتبط با فناوری، شناخت و آگاهی از شرایط فضای کسب‌وکار و وقایع مالی نیز بسیار حائز اهمیت است. هر دوی این زمینه‌ها بسیار حساس هستند و برای موفقیت در آنها نیز به نیروهایی متخصص، قوی و تیمی منسجم وجود دارد.

۵. ارائه خدمات منحصربفرد و ویژه

راه اندازی فین تک - خدمات ویژه

پایه‌گذاران فین تک، آنقدر خلاقیت و نوآوری به خرج داده‌اند که تا مدت‌های مدید راه برای شرکت‌های پیرو باز شده است. اکنون فین تک در زمینه‌های متنوعی مانند: امور مالی شخصی، پرداخت، تعیین بودجه، سرمایه‌گذاری و بیمه و… ورد کرده است. بنابراین فرصت‌های متعددی برای ارائع خدمات ویژه و خاص در حوزه‌های مختلف وجود دارد. آنچه در راه اندازی فین تک بسیار مهم به شمار می‌رود، تلفیق راهکارهای جدید برای نسل‌های گوناگون و پرهیز از همرنگ جماعت شدن در فعالیت‌های مختلف است.

۶. استفاده از فناوری‌های تازه

فناوری‌های به روز و بسیار موثری در بازار وجود دارند که به راحتی می‌توان با استفاده از آنها، قدم‌هایی جدیدتر و مهم‌تر در زمینه خدمات فین تک برداشت. یکی از این فناوری‌های به شدت مهم و جالب، یادگیری ماشینی است. هوش مصنوعی و استفاده از چت‌بات‌هایی که به کاربران بانکی اجازه انجام فعالیت‌های مختلف مالی را با استفاده از پیام رسان‌های مختلفی نظیر فیسبوک می‌دهند یا کاربرد زنجیره بلوکی یا همان بلاک‌چین معروف باعث شده تا فناوری و خدمات مالی جدا وارد مرحله تازه‌ای از حیات خود بشود. بلاک چین که در واقع همان فناوری پشت پول الکترونیک بیت‌کوین است با تمرکززدایی معاملات آنلاین یکی از بزرگ‌ترین تهدیدها برای بانک‌های سنتی به حساب می‌آید. پس برای راه اندازی فین تک حتما باید بازار فناوری‌های تازه را به دقت رصد کنید و زیر نظر داشته باشید.

۷. تامین مالی

راه اندازی فین تک - تامین مالی

تامین مالی و جلب سرمایه‌گذاران برای راه اندازی فین تک نیز بسیار چالش‌برانگیز است. بنابراین مانند هر استارتاپ و کسب‌وکار نوپای دیگری باید تمام تلاش خود را برای جلب اعتماد سرمایه‌گذارانی که به شیوه کاری شما اعتماد ندارند، خرج کنید. همان‌طور که عنوان شد، بانک‌های سنتی مجبورند که دیر یا زود مذاکرات خود را برای همکاری با فین تک ها آغاز کنند پس چه بهتر که برای جلب سرمایه از همان ابتدا رایزنی با آنها را امتحان کنید.

در نهایت راه اندازی فین تک …

در نهایت باید بپذیرید که خلاقیت و نوآوری می‌تواند راه حل اصلی موفقیت شما در زمینه راه اندازی استارتاپ و کسب و کاری نوین و موفق باشد. واقعیت این است که فین‌تک به مهارت، هوش و تخصص بسیار بالایی نیاز دارد. در نتیجه به سادگی نمی‌توان به این عرصه وارد شد. اگر نتوانید پا به پای تغییرات سریع و پیچیده این بازار حرکت کنید، سرنوشت‌تان قطعا شکست خواهد بود.

این مطلب را از دست ندهید:  دو شغلی بودن نیاز به مدیریت زمان دارد؛ اما چطور و چگونه؟

 

نویسنده :
انتشار : ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام
ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی ترکیهمشاوره رایگان ۵۴۵۰۷-۰۲۱