‍‍
دسته بندی

بزرگ‌ترین کشورهای دنیا خود را در جنگل‌های بارانی و توندرا، کوهستان‌ها و دره‌ها، سواحل و صحراها جای داده‌اند.

البته تاریخ نشان داده که مرزهای جغرافیایی با گذر زمان تغییر می‌کند. شاید دهه‌ها بعد کشورهای دیگری تبدیل به بزرگ‌ترین کشورهای دنیا شوند.

وقتی ۱۱٫۵ درصد همه زمین‌های دنیا در یک کشور قرار دارد و جای تعجب ندارد که روسیه بزرگ‌ترین کشور دنیا بتواند هفت بار، دهمین کشور بزرگ دنیا (الجزایر) را در خود جای دهد. وقتی مساحت ۱۰ کشور بزرگ دنیا را با هم جمع کنیم آن‌ها ۴۹٪ مساحت سطح زمین را تشکیل می‌دهند.

بزرگ‌ترین کشورهای دنیا

۱۰. الجزایر

صحرای الجزایر بزرگ‌ترین صحرای روی زمین است. الجزایر با ۲٫۳۸ میلیون متر مربع، دهمین کشور بزرگ در لیست بزرگ‌ترین کشورهای دنیا است و تنها کشور آفریقایی در این فهرست است.

این کشور در شمال آفریقا قرار دارد و حدود ۹۹۸ کیلومتر ساحل با دریای مدیترانه دارد. ۹۰٪ این کشور را صحرا تشکیل می‌دهد و اغلب مناطق صحرایی آن در ارتفاع بالایی قرار دارد. کوه‌های اطلس در شمال این کشور قرار دارند، بخش داخلی کشور نیز چند صد متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد و بخش اعظم آن را صحرا تشکیل می‌دهد. بخش جنوبی این صحرا نیز هم مرز با کشورهای نیجریه و مالی است.

۹. قزاقستان

قزاقستان با ۲٫۷۲ کیلومتر مربع شامل دشت‌ها و بلندی‌های متعددی است. هوای سرد و خشک که چندان هم شبیه به صحرا نیست هوای اغلب این کشور را شکل می‌دهد. قزاقستان از تنوع آب و هوایی زیادی برخوردار است هر چند به اندازه همسایه شمالی‌اش روسیه، سرد نمی‌شود.

این کشور قبلا عضو اتحاد جماهیر شوروی بود و در قرن بیستم بخشی از بزرگ‌ترین کشور جهان را تشکیل می‌داد. قزاقستان در حال حاضر بزرگ‌ترین کشور در محاصره خشکی دنیا است که هیچ مرز آبی ندارد.

۸. آرژانتین

بزرگ‌ترین کشورهای دنیا

این کشور ۳۲ کشور پر جمعیت و هشتمین کشور بزرگ در لیست بزرگ‌ترین کشورهای دنیا است و بیشترین جمعیت اسپانیولی زبان دنیا را در خود جای داده است. آرژانتین ۲٫۷۸ میلیون کیلومتر مربع مساحت دارد و جز متنوع‌ترین مناطق آب و هوایی دنیا است.

باتلاق، هوای استوایی در شمال این کشور و یخبندان در جنوب این کشور بخشی از این آب و هوا است. پاتاگونیا یکی از جالب‌ترین و خطرناک‌ترین مناطق دنیا است که از جنوب آندز در غرب تا اقیانوس اطلس در شرق امتداد دارد. جنوب آرژانتین به نام دماغه کیپ یکی از طوفانی‌ترین مناطق سطح زمین است.

۷. هند

هند دومین کشور پرجمعیت است و به عنوان هفتمین کشور پهناور دنیا در میان بزرگ‌ترین کشورهای دنیا جای گرفته است. مرزهای هند در طی قرون گذشته مرتب تغییر کرده‌اند. حتی امروزه هند معتقد است که منطقه شمالی کشمیر متعلق به این کشور است. هند بدون احتساب کشمیر حدود ۳٫۲۹ میلیون کیلومتر مربع مساحت دارد.

چین، پاکستان، بنگلادش و نپال با هند مرز مشترک دارند و مناطق جغرافیایی آن شامل کوهستان هیمالیا تا سواحل استوایی در جنوب این شبه جزیره است. از نظر جغرافیایی هند یک شبه قاره است و تحقیقات زمین‌شناسی نشان می‌دهد که هند زمانی از قاره آسیا جدا بوده است.

این مطلب را از دست ندهید:  ۱۰ شهر آلمانی پرطرفدار برای گردشگران خارجی را می شناسید؟

۶. استرالیا

استرالیا ۷٫۶۹ میلیون کیلومتر مربع مساحت دارد و دو برابر هند مساحت دارد. استرالیا بزرگ‌ترین کشور دنیا در اقیانوس است. از نظر فنی نمی‌توان آن را یک جزیره به حساب آورد بلکه یک قاره است.

اغلب جمعیت آن در سواحل این کشور مثل: سیدنی در شرق و Perth در غرب زندگی می‌کنند. دلیل اصلی این است که منطقه میانی استرالیا یکی از خشک‌ترین و گرم‌ترین مناطق دنیا است. استرالیا از نظر جغرافیای آب و هوای متنوعی دارد. استرالیا را به خاطر مناظر باشکوه و طبیعت مرگبار آن می‌شناسند.

۵. برزیل

بزرگ‌ترین کشورهای دنیا

بزرگ‌ترین کشور در آمریکای جنوبی با مساحت ۸٫۵۱ میلیون کیلومتر مربع است. برزیل خانه بزرگ‌ترین جنگل بارانی دنیا یعنی آمازون است. آمازون آنقدر متراکم و وسیع است که دانشمندان، انسان‌ها و تمدن‌هایی را پیدا کردند که تا به حال با جهان خارج ارتباطی نداشته‌اند.

برزیل همچنین طولانی‌ترین ساحل را با اقیانوس اطلس دارد که حدود ۸۰۰۰ کیلومتر طول دارد. اغلب شهرهای بزرگ این کشور مثل: ریودوژانیرو و سائوپائولو در امتداد این ساحل قرار دارند.

۴. جمهوری خلق چین

چین، آمریکا و کانادا، هر کدام زیر ۷٪ سطح زمین را تشکیل می‌دهند. از این سه کشور، چین با مساحت ۹٫۶ میلون کیلومتر مربع کوچک‌ترین آن‌هاست. این کشور با ۱۴ کشور مرز مشترک دارد که شامل افغانستان در شرق، روسیه در شمال و ویتنام در جنوب است. چین بزرگ‌ترین کشور در آسیا است و در جایگاه چهارم بزرگ‌ترین کشورهای دنیا قرار دارد.

آب و هوا و مردمان این کشور از تنوع زیادی برخوردارند. در شمال این کشور دما به شدت افت می‌کند، در مرکز کشور صحرای گبی چهارمین صحرای بزرگ دنیا قرار دارد و در جنوب هوای استوایی دارد. این کشور بیش از ۱٫۳۵ میلیارد نفر جمعیت دارد، چین محل اسکان ۵۶ گروه قومی مختلف است و هجدهمین کشور از نظر جمعیت مسلمان و نوزدهمین جمعیت مسیحی دنیا است. ۱٫۹ نفر پزشک به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت کشور وجود دارد. چین پزشکان بیشتری از جمعیت قطر را در خود جای داده است.

۳. ایالات متحده آمریکا

آمریکا بزرگ‌تر از چین و کمی کوچک‌تر از کانادا است و ۹٫۶۳ میلیون کیلومتر مربع مساحت دارد. این کشور از جنوب با مکزیک و از شمال با کانادا مرز مشترک دارد. این کشور از تنوع جغرافیایی و حیات وحش بالایی برخوردار است.

این کشور را می‌توان به ۳ ناحیه تقسیم کرد: غرب کوهستان‌های راکی، ایالت‌های حاشیه اقیانوس آرام به خاطر دمای ثابت‌شان و ساحل طولانی کالیفرنیا. منطقه بین کوه‌های راکی و رودخانه می‌سی‌سی‌پی، یک سرزمین گسترده از کانادا تا مکزیک را ایجاد کرده که جز حاصلخیزترین مناطق دنیا هستند. شرق رودخانه می‌سی‌سی‌پی نیز منطقه صنعتی و اقتصادی آمریکا را تشکیل می‌دهد که شهرهای بزرگ آن در کنار ساحل شرقی قرار دارند.

۲. کانادا

کانادا با ۹٫۹۸۴ میلیون کیلومتر مربع بزرگ‌ترین کشور در نیم کره غربی است که ۲۰۲۰۸۰ کیلومتر ساحل دارد که بزرگ‌ترین خط ساحلی دنیا است. تراکم جمعیت این کشور ۴ نفر به ازای هر کیلومتر مربع است یعنی به هر نفر از جمعیت ۳۵ میلیونی کانادا ۶۱ هکتار زمین می‌رسد.

این مطلب را از دست ندهید:  نمایشگاه داروسازی مونیخ ۲۰۱۸؛ عرضه آخرین دستاوردهای صنعت دارو

این کشور بین قطب شمال و آمریکا قرار دارد. این کشور هم مثل آمریکا تقسیم شده است: در غرب کشور کوه‌های راکی از شمال تا جنوب امتداد دارند و یک چمن‌زار بزرگ و وسیع را فراهم می‌کند. شرق کانادا قلب منطقه سنتی شرق این کشور است که شامل: تورنتو، مونترال و اتاوا پایتخت است.

۱. روسیه

بزرگ‌ترین کشورهای دنیا

روسیه ۱۷٫۱ میلیون کیلومتر مربع مساحت دارد و به آسانی تبدیل به بزرگ‌ترین کشور دنیا می‌شود. حتی اگر ۷ میلیون کیلومتر مربع را از آن کم کنیم همچنان بزرگ‌ترین کشور دنیا است.

مثل چین این کشور هم با ۱۴ کشور مرز مشترک دارد. برخلاف چین این کشور منطقه استوایی ندارد هر چند مناطق جنوبی این کشور، تابستان‌هایی مرطوب دارد. ذخایر عظیم نفتی زیر جنگل‌های یخ زده و توندرای این کشور قرار دارد. البته به خاطر هزینه و سختی استخراج، بیشتر نفت روسیه دست نخورده مانده است.

برای سفر به این مناطق هیچ زمان دیر نیست و کافی است به زودی برنامه سفر خود را بچنید. مجموعه پیمنت۲۴ برای رزرو هتل و خرید بلیط هواپیما شما به‌عنوان یاری همیشگی در کنار شما خواهد بود. کافیست در سایت ما ثبت‌نام کرده و به پنل کاربری خود بروید و در آنجا به راحتی سفارش خود را ثبت کنید. همچنین می‌توانید با همکاران ما در پیمنت۲۴ تماس حاصل نمایید. سفر خوشی را برای شما آرزومندیم.

نویسنده :
انتشار : ۱۸ مرداد ۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام
ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی ترکیهمشاوره رایگان ۵۴۵۰۷-۰۲۱