‍‍
دسته بندی

هرکسی که به اینترنت دسترسی دارد می‌تواند از طریق دوره‌ های فراگیر آموزش آنلاین یا «موک» (MOOC) به‌طور رایگان از کلاس‌های دانشگاه استفاده کند. این دوره‌ها اغلب توسط دانشگاه‌ها و با همکاری شرکت‌هایی مانند edX یا Coursera اجرا می‌شود.

دوره‌ های فراگیر آموزش آنلاین در چند سال گذشته در بیشتر کشورهای دنیا مورد استقبال قرار گرفته‌اند. برای مثال روش‌های پرداختی نوینی برای دریافت مدرک‌ها و گواهی‌نامه‌ها وجود دارند. در این مقاله به ده نکته که بهتر است درباره‌ی این دوره‌ها بدانید، اشاره می‌شود.

۱. می‌توان به‌ طور رایگان به موک دسترسی داشت

دوره‌ های فراگیر آموزش آنلاینرای اسکرودر، معاون دانشگاه دانشگاه ایلینوی برای یادگیری آنلاین در این دانشگاه می‌گوید:

وقتی دوره‌ های فراگیر آموزش آنلاین یا موک در سال ۲۰۱۱ آغاز به کار کردند، توسعه‌دهندگان موک‌ها با فراهم کردن فرصت‌ برای افرادی که به امکانات آموزشی دسترسی ندارند، انگیزه‌ی بیشتری را در حوزه آموزش ایجاد کردند. این طرز کار موک است، اما تنها مزیت آن‌ نیست. امروزه هر کسی می‌تواند بدون پرداخت هزینه‌ای به یک موک دسترسی داشته باشد.

۲. افراد زیادی با دانشگاه‌ها شروع می‌کنند

شروع با دانشگاه دوره‌ های فراگیر آموزش آنلاین

متخصصان می‌گویند به‌ خاطر این که edX و Coursera برای توسعه‌ی موک با دانشگاه‌های عالی مشارکت می‌کنند، دانشجویان دروس از اساتید عالی‌رتبه یاد می‌گیرند و به مشروعیت موک می‌افزایند. اسکرودر می‌گوید:

این‌ها اعضای هیئت علمی هستند که به‌ طور آنلاین درس می‌دهند و در بسیاری از موارد برای چندین سال تدریس کرده‌اند.

۳. امروزه موک‌های زیادی گواهی‌ نامه‌های پرداختی ارائه می‌دهند

پرداخت برای دوره‌ های فراگیر آموزش آنلاین

اگرچه دوره‌ های فراگیر آموزش آنلاین می‌تواند رایگان باشد، Coursera و edX برای تکمیل درس، «گواهی‌ تایید شده» پولی را پیشنهاد می‌دهند. دانشجویان باید در ارزیابی‌ها موفق شوند و هویت‌های خود را ثابت کنند. کارفرمایان می‌توانند گواهی‌ها را به‌طور آنلاین تصدیق کنند. دافنه کولر، رئیس و موسس Coursera در گزارشی بیان می‌کند:

در دوره‌هایی که مزایای مستقیم اعطا می‌کنند، ما به‌طور روز افزون تعداد بیشتری از دانشجویان را می‌بینیم که تمایل دارند برای مدرک یا گواهی پول پرداخت کنند. به عنوان مثال در خیلی از موارد برای تکمیل رزومه‌شان، مشکلی با پرداخت هزینه ارسال مدرک ندارند.

۴. پرداخت هزینه برای یک موک، مزایای بیشتری دارد

دوره های پولی دوره‌ های فراگیر آموزش آنلاین

در کنار مدرک، دانشجویانی که برای موک پول پرداخت می‌کنند اغلب به مزایای بیشتری دسترسی خواهند داشت. برای مثال، در بیشتر موک‌های پولی مربوط به Coursera، دانشجویان شاید از اساتید بازخورد بیشتر و دقیق‌تری دریافت کنند و گاهی اوقات به مطالعه و سنجش‌های تکمیلی هم دست پیدا می‌کنند.

۵. گاهی اوقات اعتبار دانشگاهی یک اولویت است

اعتبار دانشگاهی دوره‌ های فراگیر آموزش آنلاین

بعضی از موک‌ها، از قبیل وبسایت edX تحت برنامه Global Freshman Academy از طرف دانشگاه ایالت آریزونا، به دانشجویان سال اولی اعتبارنامه ارائه می‌کنند. این موک‌ها برای تمامی دانشجویان جدیدالورود و سال اولی‌ها باز و در دسترس است. متخصصان زیادی می‌گویند که گاهی اوقات دانشکده‌ها از طریق موک‌ها اعتبار کسب می‌کنند، اگرچه تخمین دقیق آن دشوار است.

این مطلب را از دست ندهید:  مدرک سلتا یا گواهی آموزش انگلیسی به بزرگسالان چیست؟

۶. مدارک فارغ‌التحصیلی بر پایه موک رو به افزایش است

مدرک موک دوره‌ های فراگیر آموزش آنلاین

edX با ۱۴ دانشگاه همکاری می‌کند تا مدارک MicroMasters ارائه دهد. دانشجویان بخشی از کارشناسی ارشد را از طریق چند موک تکمیل می‌کنند و سپس درخواستی را می‌دهند تا آن دوره را در محل دانشگاه و به صورت حضوری به‌ پایان برسانند. Coursera هم در دانشگاه ایلینوی با همین الگو دو رشته درسی به دانشجویان ارائه می‌کند که آن‌ها فوق لیسانس مدیریت بازرگانی و فوق لیسانس علوم کامپیوتر در علم داده‌ها هستند.

۷. میزان دوره‌ های فراگیر آموزش آنلاین رایگان معدود است

دوره‌ های فراگیر آموزش آنلاین

آنانت آگاروال، مدیرعامل edX طی گزارشی اعلام کرد که برای حالت رایگان، میزان تکمیل دوره توسط دانشجویان به طور متوسط کمتر از ۱۰ درصد است، اما وقتی دانشجویان پول پرداخت می‌کنند این درصد بسیار بالاتر است. کلی والش، کارمند دانشگاه وست ‌چستر که سال گذشته یک موک Coursera را به پایان رساند طی گزارشی اعلام کرد:

موک‌ها قطعا سطحی از تعهد را ایجاد می‌کنند، در غیر این صورت شما می‌توانستید هر زمان که بخواهید دوره‌ های فراگیر آموزش آنلاین را ترک کنید.

۸. نگرانی‌ های ابتدایی درباره موک‌ها به‌تدریج کاهش یافته‌اند

دوره‌ های فراگیر آموزش آنلاین

دوره‌ های فراگیر آموزش آنلاین مدت زمان زیادی است که در میان متخصصان بحث‌هایی را ایجاد کرده است. حامیان، آن‌ها را به‌عنوان ابزار پیشرفت حرفه‌ای رایگان، در کشورهای توسعه یافته و همچنین درحال توسعه می‌پندارند، در حالی که منتقدان به تعداد معدود دوره‌ های فراگیر آموزش آنلاین و عدم تعامل دانشجو با استادان دانشگاه اشاره می‌کنند. اسکرودر می‌گوید:

در مدل‌های جدید پرداختی، بعضی از نظرهای منفی کاهش پیدا کرده‌اند.

۹. به دانش‌آموزان دبیرستان اجازه می‌دهند دانشگاه را کشف کنند

دوره‌ های فراگیر آموزش آنلاین

موک‌ها همچنین به دانش‌آموزان دبیرستان اجازه می‌دهد تا علاقه‌ی خود به رشته‌های دانشگاهی و کلاس‌های دانشگاه واقعی را بسنجند. یک پسر ۱۸ ساله به نام ماهیر جتانانادانی که در دوران دبیرستان در موک ثبت‌ نام کرده بود می‌گوید:

موک به من یک درک واقعی از این داد که انتخاب رشته‌ اقتصاد به چه معنی است، انتخاب رشته آمار به چه معنی است و انتخاب رشته علوم کامپیوتر چه معنی دارد.

۱۰. از موک در سراسر دنیا استفاده می‌شود

دوره‌ های فراگیر آموزش آنلاین

اسکرودر گفت که توسعه‌دهندگان موک در خارج از آمریکا هم آن را بهبود می‌بخشند. آگاروال، مدیرعامل edX در ماه فوریه نوشت که در کشورهایی مانند عربستان سعودی از دوره‌ های فراگیر آموزش آنلاین برای مبارزه با شکاف مهارتی در بازارهای کاری استفاده می‌شود. آگاروال می‌افزاید:

درحالی که وجود پتانسیل برای تغییرات بزرگ بسیار حیرت‌انگیز است، اما نقشی که موک می‌تواند در زندگی افراد بازی کند را نمی‌توان به‌ خوبی درک کرد.

بنابراین این دوره‌های آموزشی که به صورت آنلاین برای مردم فراهم شده است، بسیار سودمند بوده‌اند؛ چرا که بیشتر مردمی که امکان دسترسی به این دوره‌ها را ندارند می‌توانند از طریق دوره‌ های فراگیر آموزش آنلاین از خدمات آن‌ها بهره ببرند. همانطور که پیشتر گفته شد، این دوره‌ها به دو صورت رایگان و پولی در اختیار افراد قرار گرفته است. درصورتی که به یک دوره آموزشی نیاز دارید که به صورت رایگان ارائه نشده است و برای شرکت در آن دوره نیاز به پرداخت پول داشتید، جای هیچ نگرانی وجود ندارد. وبسایت پیمنت۲۴ این کار را برای شما آسان کرده است تا به راحتی از طریق ثبت سفارش به سهولت هزینه هر دوره را از طریق پی پال یا مستر کارت پرداخت کنید.

این مطلب را از دست ندهید:  MCSE 2012؛ آزمون مایکروسافت برای متخصصین

 

نویسنده :
انتشار : ۲۳ اسفند ۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام
ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی ترکیهمشاوره رایگان ۵۴۵۰۷-۰۲۱