‍‍
دسته بندی

در مقالات پیشین در رابطه با شرایط کلی تحصیل در ژاپن و بهترین دانشگاه‌های این کشور صحبت کردیم. در این مقاله هزینه تحصیل در ژاپن به علاوه هزینه‌های کلی زندگی در این کشور و همچنین فرصت‌های بروسیه تحصیلی برای دانشجویان خارجی بالاخص متقاضیان ایرانی برای شما خوانندگان گرامی مطرح خواهد شد. ژاپن هم یک گزینه متفاوت برای تحصیل در خارج از کشور است.

هزینه تحصیل در ژاپن

شهریه دانشگاه مطمئنا مهم‌ترین جز هزینه تحصیل در ژاپن خواهد بود. اگرچه هزینه تحصیل در ژاپن نسبت به دیگر کشورهای آسیایی یکی از بالاترین‌ها است اما باز هم از بسیاری از کشورهای غربی از جمله انگلستان و آمریکا به مراتب پایین‌تر است. به طور کلی شما باید منتظر پرداخت عددی بین ۵۰۰ هزار ین تا ۱ میلیون ین (۱۹ میلیون تا ۳۸ میلیون تومان) در سال برای شهریه دانشگاه باشید. اما این‌گونه نیست که هرچه رتبه دانشگاه در جهان بالاتر باشید شهریه بالاتری نیز از دانشجویان اخذ می‌کند. برای مثال دو تا از بهترین دانشگاه‌های این کشور طبق رتبه‌بندی دانشگاهی QS، یعنی دانشگاه توکیو و اوساکا، تقریبا برای تمامی رشته‌های کارشناسی و مقاطع بالاتر شهریه‌ای برابر با ۵۳۵ هزار ین (۲۰ میلیون تومان) در سال از دانشجویان طلب می‌کنند. البته علاوه بر شهریه، این دو دانشگاه هزینه دیگری به مقدار ۲۸۲ هزار ین (۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان) بابت «هزینه پذیرش» از دانشجویان اخذ می‌کند. به علاوه دانشجویان سالانه باید بین ۱۷ هزار ین تا ۳۰ هزار ین (۶۵۰ هزار تا ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان) بابت «هزینه امتحانات» پرداخت کنند.

هزینه زندگی در ژاپن

هزینه زندگی در ژاپن

بیشتر بخوانید:

تحصیل در ژاپن ؛ بهترین شهرها و اخذ ویزای دانشجویی

در کنار هزینه تحصیل در ژاپن ، هزینه زندگی در این کشور نیز مهم است. متوسط هزینه زندگی در ژاپن ۸۸ هزار ین (۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان) در ماه است. طبیعتا گران‌ترین شهر ژاپن پایتخت این کشور، توکیو، است. سازمان خدمات دانشجویی ژاپن (JASSO) هزینه بالغ بر ۱۰۳ هزار ین (۴ میلیون تومان) در ماه را برای مخارجی همچون کرایه خانه، غذا، بیمه، تفریح و دیگر هزینه‌ها مناسب می‌داند.

اگرچه بسیاری از دانشگاه‌های این کشور مسکن مناسبی برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته‌اند. هزینه این مسکن‌ها به نسبت پایین است اما تعداد آن‌ها به اندازه همه دانشجویان خارجی نیست. بنابراین باید زودتر از موعد نسبت به اجاره آن‌ها اقدام کرد. سوپرمارکت‌های این کشور هم برای تامین مایحتاج غذایی قیمت‌های بسیار مناسبی دارند. به طور کلی یک دانشجو ماهیانه حدود ۱۰ هزار ین (۳۸۰ هزار تومان) باید صرف غذا کند.

ژاپن شهر توکیو

بیمه

دانشجویان خارجی که به قصد اقامت بیش از سه ماه وارد این کشور می‌شوند باید برای تهیه «بیمه سلامت ملی» اقدام کنند. همین که به ژاپن رسیدید در نزدیک‌ترین اداره، حق بیمه «بیمه سلامت ملی» را پرداخت کنید. بعد از این‌که حق بیمه پرداخت و ثبت‌نام شما نهایی شد باید به صورت ماهیانه هزینه بیمه را بپردازید.

این مطلب را از دست ندهید:  کار در فرانسه در حین تحصیل چه مزایایی دارد و باید به چه نکاتی دقت کرد؟

فرصت‌های بورسیه تحصیلی کشور ژاپن برای دانشجویان خارجی

بورسیه های کشور ژاپن

بیشتر بخوانید:

بهترین دانشگاه های ژاپن؛ تحصیل در کشور آفتاب تابان

به لطف سیاست‌های جاه‌طلبانه دولت ژاپن، دانشجویان خارجی اکنون فرصت‌های بیشتری برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی نسبت به گذشته دارند. از آنجایی که درصد دانشجویان خارجی به مراتب پایین‌تر از برنامه‌های دولت این کشور است بنابراین دریافت بورسیه‌های تحصیلی نیز برای دانشجویان خارجی ساده‌تر می‌شود. «بورسیه دولت ژاپن» از جمله بورسیه‌هایی است که با توصیه یک دانشگاه ژاپنی یا سفارت ژاپن در کشور متقاضی به دانشجو اعطا می‌شود.

برای کسب اطلاعات مناسب در رابطه با بورسیه‌های تحصیلی کشور ژاپن می‌توان از وبسایت JASSO دیدن کرد یا در پایگاه داده‌ای که اداره پشتیبان آموزشی ژاپن (JPSS) فراهم آورده است جستجو کرد. برقراری ارتباط با قسمت پذیرش دانشگاه مد نظر یا سفارت کشور ژاپن از دیگر گزینه‌ها است.

دانشحویان خارجی در ژاپن

برخی از مهم‌ترین بورسیه‌های تحصیلی کشور ژاپن برای دانشجویان خارجی عبارتند از:

به علاوه اگر به تحصیل در شهر توکیو علاقه‌مند هستید، دانشگاه‌هایی که به جز دانشگاه توکیو و موسسه فناوری توکیو، بورسیه تحصیلی برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته‌اند عبارتند از:

خیابان های توکیو

بورسیه‌های تحصیلی سفارت ژاپن در ایران

همان‌طور که اشاره شد یکی از راه‌های کسب بورسیه‌های تحصیلی کشور ژاپن اقدام از طریق سفارت این ژاپن در کشورهای مبدا است. وزارت آموزش و پرورش، فرهنگ، تربیت بدنی، علوم و فناوری (MEXT) برای چهار مقطع تحصیلی زیر بورسیه‌های مناسبی در نظر گرفته است. توجه داشته باشید که از معدود فرصت‌های موجود در جهان برای کسب بورسیه تحصیلی برای مقاطع کارشناسی و پایین‌تر همین فرصت‌های بورسیه تحصیلی دولت ژاپن است.

این مطلب را از دست ندهید:  بورسیه های تحصیلی چین؛ فرصتی ایده آل برای دانشجویان خارجی

آزمون های بین المللی

اگر شما هم به تحصیل در ژاپن علاقه‌مند هستید، پیمنت‌۲۴ علاوه بر کمک به شما برای ثبت‌نام در آزمون‌های بین‌المللی و پرداخت شهریه دانشگاه از طریق خدمات پرداخت با ویزا کارت، شما را در رزرو آنلاین پرواز و ارسال و دریافت پول از خارج از کشور، راه یاری خواهد کرد.

انتشار : ۲۱ دی ۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام
ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی ترکیهمشاوره رایگان ۵۴۵۰۷-۰۲۱