‍‍
دسته بندی

حتما این گفته قدیمی به گوش هر دانش آموز دبیرستانی خورده است: برای پرداخت هزینه‌­های کالج پول نداری؟ اصلا اشکالی ندارد. بورسیه‌ی تحصیلی بلیط طلایی توست.بنابراین این سوال مطرح می­شود که: آیا برای دریافت بورسیه تحصیلی شما باید یک ابر نابغه باشید؟

لزوما خیر. میلیون­‌ها بورسیه تحصیلی برای دانش آموزانی که دارای پتانسیل و آینده درخشانی هستند موجود است.  تقریبا به همان اندازه هم راه­‌هایی برای دریافت آن‌ها وجود دارد. فقط اینکه پیدا کردن این راه­‌ها نیازمند صرف وقت و تلاش است. تا زمانی که خواندن این مطلب را تمام می­کنید، (یعنی حدود ۶ دقیقه) باید متوجه شده باشید که چطور می‌­توان بورسیه تحصیلی دریافت کرد و خیلی آماده و مجهز و با سرعت هرچه تمام به سمت فرم درخواست بورسیه تحصیلی روانه شوید.

بورسیه تحصیلی چیست ؟

پاسخ کوتاه این سوال این است : پولی که با هدف تحصیلات آکادمیک به یک دانش آموز اعطا می­شود. ممکن است در نگاه اول بورسیه تحصیلی، کمک هزینه تحصیلی و کمک مالی شبیه به هم به نظر بیایند. اما آن‌ها چند تفاوت کلیدی با یکدیگر دارند:

کمک هزینه‌­های تحصیلی براساس نیاز­های مالی دانش آموز به او اعطا می­‌شود.

کمک مالی مانند وام­‌های دانش آموزی دولتی باید بازپرداخت شوند.

اما بورسیه تحصیلی شبیه به هیچ کدام از این دو نیست. بورسیه تحصیلی از طریق سرمایه گذاری خصوصی تامین می­‌شود و در حقیقت هدیه‌ه­ای رایگان در غالب پول است. بورسیه تحصیلی به هرکسی اختصاص داده نمی­شود! بر خلاف کمک هزینه تحصیلی و کمک مالی، بورسیه تحصیلی را باید با شایستگی خود به دست بیاورید.

بورسیه تحصیلی

انواع بورسیه تحصیلی

زمانی که من به عنوان یک دانش آموز فرم های بورسیه تحصیلی را بررسی می­کردم، دریافت بورسیه کالجی را تصور می­کردم که بیشتر از بقیه کالج ها خواهان من باشند. اگرچه چنین بورسیه تحصیلی­ای وجود دارد، اما باید بدانید که این تنها نوع از بورسیه تحصیلی­ای نیست که می­توانید به دست بیاورید. طیف بورسیه های تحصیلی از چند صد دلار تا هزار و هزاران دلار متغیر است. و آنها برای چیز­هایی بیشتر از صرفا کالج اختصاص داده می­شوند. جامعه، موسسات مذهبی و حتی شخص شهروندان از شما می­خواهند تا شایستگی خود برای دریافت بورسیه تحصیلی را ثابت کنید. و اگر لیاقت و شایستگی خود را ثابت کنید، آنها نیز شما را کمک خواهند کرد.

در ادامه اصلی­ترین گروه­های بورسیه های تحصیلی را خواهید شناخت:

 • بورسیه تحصیلی آکادمیک:براساس عملکرد تحصیلی در طی دبیرستان اعطا می­‌شود.
 • بورسیه تحصیلی ورزشی:بر اساس عملکرد در ورزش اعطا می‌­شود.
 • بورسیه تحصیلی اقلیت:به افرادی اعطا می‌­شود که نماینده یک اقلیت قومی هستند.
 • بورسیه تحصیلی زنان:که صرفا به زنان اعطا می­شود، بویژه زنانی که در طول زندگی خود دستاورد مهمی داشته­‌اند.
 • بورسیه تحصیلی خلاق:به دانش آموزان رشته­‌های هنری براساس اجرا و عملکرد­های آنها در زمینه­‌های هنری آنها اعطا می­‌شود.
 • بورسیه تحصیلی خدمات اجتماعی:براساس مشارکت و یا رهبری در زمینه فعالیت­‌های اجتماعی به شخص اعطا می­‌شود.
 • بورسیه تحصیلی رقابتی:براساس عملکرد در یک مسابقه خاص به شخص اعطا می­شود.
 • بورسیه تحصیلی غیر معمول: همان‌طور که از نامش پیداست به معنای واقعی کلمه ممکن است به هر چیزی تخصیص پیدا کند. مثل توانایی منحصر به فرد در تقلید صدای اردک و یا نوشتن یک مقاله خوب راجع سامانه آب پاش اطفاء حریق. (بله تعجب نکنید. چنین بورسیه‌­هایی وجود دارند، کافی است در گوگل راجع به آنها تحقیق کنید).
این مطلب را از دست ندهید:  تحصیل در ژاپن ؛ بهترین شهرها و اخذ ویزای دانشجویی

چطور بورسیه­ ها را پیدا کنیم و برای دریافت آنها اقدام کنیم؟

بسیار خب، درک کردن مقوله بورسیه تحصیلی آنچنان هم دشوار نیست. اما چطور می­شود واقعا آنها را دریافت کرد؟ از آنجایی که من در مساله بورسیه‌های تحصیلی خبره نیستم، تصمیم گرفتم از کسی که در این زمینه متخصص است راهنمایی بگیرم.

ربکا دکر، یکی از مشاوران علمی ما، بیش از ۶ سال است که به هزاران دانش آموز کمک کرده است تا با سوال چطور باید هزینه‌های کالج را بپردازم؟ برخورد کنند. با خودم فکر کردم او بهترین شخصی است که می‌­تواند راجع به بورسیه تحصیلی به ما مشاوره بدهد. کاشف به عمل آمد که ربکا هم کلی حرف برای در میان گذاشتن با ما دارد؛ از تجربه شخصی­اش تا تجربه اش در هدایت کردن صدها دانش آموز در ضمن فرایند‌های اقدام برای درخواست بورسیه تحصیلی.

ربکا یک سیستم ۳ مرحله‌ه­ای ساده برای درخواست بورسیه تحصیلی پیشنهاد کرد؛ این سیستم نه تنها تضمین می­‌کند که شما تمام پایه و زیرساخت­‌ها را پوشش می‌­دهید بلکه باعث می­‌شود که غول بزرگ استرس را که مدام به شما دلشوره می‌­دهد نیز از سر راهتان حذف شود.

بورسیه تحصیلی

1-یک برنامه تهاجمی داشته باشید

چه زمانی باید برای درخواست بورسیه تحصیلی اقدام کنید؟ برای چند بورسیه تحصیلی درخواست خواهید داد؟ هر چند وقت یکبار می‌­خواهید روی فرایند بورسیه تحصیلی خود کار بکنید؟

پیشنهاد خانم دکر این است که از تابستان بعد از سال سوم دبیرستان فرایند اقدام برای بورسیه‌ی تحصیلی را کلید بزنید. هرچند، این فرایند به آسانی شروع کردن آن نیست. اقدام برای درخواست بورسیه‌­های تحصیلی متعدد می‌­تواند فرایند طولانی و طاقت فرسایی باشد، و بدترین قسمت آن این است که هر بورسیه تحصیلی با دیگری متفاوت است.  بیشتر آ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ن‌ها نیاز به نگار‌‌‌‌ش مقاله دارند، در برخی شخص باید توصیه نامه­‌های تحصیلی داشته باشد، حتی برخی از آنها ملزوماتی بیشتر از این‌­ها می­طلبند. اگر به دست آوردن یک بورسیه‌ی تحصیلی کالج برای شما و آینده­تان مهم است، پس نباید کورکورانه پیش بروید. شما نیاز به یک برنامه دارید. متاسفانه پیش بینی این مساله که شما تا زمان کالج چند بورسیه تحصیلی را به دست خواهید آورد امری غیر ممکن است. اما حداقل می­‌توانید تصمیم بگیرید که حاضرید برای پیش رفتن در فرایند درخواست بورسیه‌ی تحصیلی چقدر تلاش بکنید؛ حاضرید چقدر برای این مساله سرمایه گذاری زمانی بکنید و برای چند بورسیه تحصیلی درخواست خواهید داد.

زمانی که خود ربکا یک دانش آموز بود، هدف شخصی­اش این بود که هر جمعه شب برای ۳ بورسیه تحصیلی درخواست ارائه دهد. او با این مساله طوری برخورد می‌­کرد که گویی این کار شغل اوست. مهم نبود که این کار چقدر طول می­کشد، او مسئولیت داشت تا هر جمعه شب برای ۳ بورسیه تحصیلی اقدام بکند.

وقتی که نقشه تهاجمی خود را طرح ریزی کردید، آن را با والدین خود در میان بگذارید. والدین شما باعث می‌­شوند تا شما نسبت به برنامه‌­های خود پاسخگو و مسئول باشید، همچنین این مساله باعث می­‌شود تا توقع و انتظار محکمی نسبت به اینکه چقدر برای این فرایند تلاش خواهید کرد ایجاد شود. به این ترتیب زمانی که موعد شهریه­‌ها فرا می­‌رسد دیگر کسی شما را بابت عدم تلاش سرزنش نخواهد کرد.

این مطلب را از دست ندهید:  عجیب ترین دوره های دانشگاهی؛ از بکهام شناسی تا چطور تلویزیون ببینیم!

بورسیه تحصیلی

2-در یک موتور جستجوگر ثبت نام کنید

بهترین راه برای دانش آموزان مدرن امروزی این است که از طریق میلیون­‌ها موتور جستجوگری که در وب موجود هستند برای درخواست بورسیه‌ی تحصیلی خود اقدام نمایند. برخی از دانش آموزان فکر می­کنند اینکه در هر موتور جستجوگر برای خود پروفایل و حساب کاربری داشته باشند مفید واقع می­‌شود، اما حقیقت امر این است که همه موتورهای جستجوگر در میان همان بورسیه‌های تحصیلی موجود به جستجو می­‌پردازند. پس سعی بکنید صرفا به یک یا دو موتور جستجوگر اکتفا بکنید و باعث سردرد اضافی برای خودتان نشوید!

وقتی از ربکا پرسیدم که خودش شخصا کدام موتور جستجوگر برای بورسیه تحصیلی را پیشنهاد می‌­کند؟ بدون ذره­ای شک پاسخ داد، وقتی شما برای خودتان در این وبسایت پروفایل می­‌سازید، این وبسایت شما را هدایت می­کند تا یک پرسشنامه کلی را پر بکنید. براساس پاسخ‌­های شما در این پاسخ­نامه، وبسایت انتخاب­های شما را از میان ‍۱/۵ میلیون بورسیه‌ی تحصیلی محدود کرده، و به شما امکان دسترسی به مقاله‌های بورسیه­‌های تحصیلی­ای که واجد شرایط آنها هستید را می­‌دهد. راه اندازی حساب کاربری در این وبسایت آسان است. اما این وبسایت درخواست بورسیه تحصیلی شما را ارائه نمی‌­دهد، این دیگر کار شماست!

3-رویایتان را به تحقق برسانید

نتوانستید برای بورسیه‌ی تحصیلی اقدام بکنید چون کسی که قرار بود برایتان توصیه نامه بنویسد آن را تمام نکرده است؟ این اصلا بهانه خوبی نیست! به یاد داشته باشید پیدا کردن بورسیه‌ی تحصیلی کاملا وظیفه شماست! و این بسته به خودتان است که این امر را به تحقق برسانید. معلم‌های شما و دوستان شما انسان‌­های پرمشغله­‌ای هستند و ممکن است فرصت و یا فضای ذهنی کافی نداشته باشند تا برای شما ۵ توصیه‌­نامه بنویسند!

افسار امور را به دست بگیرید و کار را برای همه آسان کنید: از هر کدام از این کسانی که برایتان توصیه­‌نامه می­‌نویسند بخواهید تا برایتان فقط یک توصیه­‌نامه بنویسند و با کمال احترام از آنها بخواهید تا یک موعد مقرر این توصیه‌­نامه را به دست شما برسانند. از هرکدام از این اشخاص اجازه تکثیر این توصیه­‌نامه‌ها را بگیرید و چند نسخه از آنها را کپی بگیرید، و در انتهای هر کدام از این توصیه­‌نامه­‌ها ذکر بکنید که شما اجازه تکثیر آن‌ها را از نویسنده گرفته‌­اید. زمانی که تعداد کپی­‌های لازم را گرفتید تمام این توصیه­‌نامه‌ها را پیش نویسنده ببرید و از او بخواهید این کپی­‌ها را یکجا امضا بکند. دریافت بورسیه‌ی تحصیلی نیازمند تلاش است، اما شما با رهبری خوب و سازمان­دهی خلاقانه می­توانید تمام این فرایند را برای افراد دخیل آسان‌­تر بکنید. اگر واقعا می­‌خواهید این پول را ببرید، بهانه تراشیدن را فراموش کنید و به کارها جامه‌­ی تحقق بپوشانید.

بورسیه تحصیلی

فراتر از بورسیه‌ی تحصیلی

ای کاش می‌­توانستم به شما بگویم تا دقیقا برای کدام بورسیه درخواست ارائه کنید و یا اینکه چطور یک مقاله بنویسید که به طور تضمینی بورسیه را از آن خود کنید. اما حقیقت این است: بهترین کاری که شما می‌­توانید انجام دهید دنبال کردن مراحلی است که پیش تر ذکر کردیم و فقط وارد این فرایند شوید.

این مطلب را از دست ندهید:  ۸ مورد از مزایای تحصیل در خارج از کشور که به آن فکر نکرده بودید

به هر حال می‌­توانم یک نصیحت نهایی به شما ارائه دهم: درست است که بورسیه‌­های تحصیلی یک راه عالی برای پرداخت هزینه کالج هستند، اما لزوما بهترین راه نیستند. ارائه درخواست بورسیه‌ی تحصیلی به مثابه انجام یک کوه کار در قبال دریافت یک پاداش بسیار کوچک است. تلاش برای دریافت بورسیه تحصیلی سالانه ۴۰ هزار دلار ممکن است به خودی خود غیر واقع‌­بینانه باشد و مفید واقع نشود. چراکه علاوه بر دریافت پول بورسیه‌ی تحصیلی، باید به دنبال راه‌­های خلاقانه‌­ای باشید تا بتوانید هزینه­‌های کلی کالج را کاهش دهید. تخصص ما در موسسه «آن بوند» (Unbound) این است که برای هزینه­‌های کالج شما پول پس انداز بکنیم. با کمک ما، بیشتر دانش آموزان عضو موسسه «آن بوند» (Unbound) موفق شده‌­اند تا هزینه­ های کالج خود را به نصف کاهش دهند. و جالب این است که آن‌ها مجبور نیستند حتی یک مقاله برای این کار بنویسند!

اگر شما هم به تحصیل در خارج از کشور علاقه‌مند هستید، پیمنت‌۲۴ با فراهم کردن امکان پرداخت هزینه ثبت‌نام در آزمون‌های بین‌المللی با شما همراه خواهد بود؛ همچنین با استفاده از خدمات پرداخت با ویزا کارت می‌توانید کلیه پرداخت‌ها از جمله پرداخت شهریه دانشگاه را به آسانی انجام دهید.

نویسنده :
انتشار : ۱۹ مرداد ۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاه ها (1)

 1. سلام من ۱۶ سال دارم و رشته الکترونیک هستم و میخوام بورسیه تحصیلی بگیرم.
  من نمیدونم چطوری باید اقدام کرد و چه کشوری و چه کاری باید انجام داد من معدله پارسالم ۱۵ شد ایا امکانش هست که من بورسیه شوم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام
ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی ترکیهمشاوره رایگان ۵۴۵۰۷-۰۲۱