دسته بندی

تحصیلات تکمیلی در کانادا به علت ویژگی‌های خاص این کشور مانند داشتن شهرهای دانشگاهی گوناگون و امکانات شهری فوق‌العاده، به عنوان یکی از گزینه‌های پیشتاز برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته می‌شود و برای این گفته دلایل بسیاری وجود دارد. اولین دلیل محبوبیت کانادا این است که سالانه میزبان حدود ۱۶ میلیون گردشگر و اخیراً میزبان ۳۰۰ هزار دانشجوی بین‌المللی بوده است. دومین مورد این است که خیلی‌ها که شیفته‌ی ورزش‌های برفی و حتی سایر فعالیت‌های ورزشی در فضای آزاد هستند کانادا را به دلیل امکانات ویژه‌اش در این ورزش‌ها دوست دارند، در کنار پررونق بودن این ورزش‌ها برای طرفدارانش، انواع تفریحات را هم باید اضافه کنم که برای دانشجویان تضمین کننده‌ی یک زندگی پرجنب و جوش و جذاب بعد از یک روز خسته‌کننده خواهد بود.

تحصیلات عالی در کانادا

بیش از ۹۰ دانشگاه در کانادا وجود دارد. از این تعداد ۱۷ مورد از آن‌ها خصوصی هستند. همانطور که در هرجای دیگری از دنیا رایج است، سیستم دانشگاه‌های کانادا نیز به سه مقطع تحصیلی کارشناسی (که چهار سال به طول می‌انجامد)، کارشناسی ارشد (یک الی دو سال) و دکترا (که معمولاً بیش از سه سال طول می‌کشد) تقسیم می‌شود.

در مجموع، ۲۶ دانشگاه درکانادا در لیست برترین دانشگاه‌های دنیا در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶  قرار گرفته‌اند که سه تا از آنها رتبه‌ی زیر ۵۰ را آورده‌اند. این سه دانشگاه عبارتند از: دانشگاه مک گیل (رتبه ۳۰) دانشگاه تورنتو (رتبه ۳۲) و دانشگاه بریتیش کلمبیا (رتبه ۴۵).

کانادا هم‌چنین حدود ۱۵۰ دانشکده دارد، مانند دانشکده‌ی علوم اجتماعی، دانشکده‌های فنی، دانشکده‌های منطقه‌ای (در کبک) که دوره‌های کوتاه مدت و دیپلم نیز ارائه می‌دهند.

در کنار این دانشکده‌ها، کانادا تاریخچه‌ای طولانی در زمینه‌ی ارائه دوره‌های گوناگون در دانشکده‌های مشاغل خاص دارد و همواره میزبان دانشجویانی بوده که به دنبال آماده کردن خود برای ورود به یک شغل خاص بوده‌اند.

تحصیلات تکمیلی در کانادا

فرآیند پذیرش در دانشگاه‌های کانادا

فرآیند پذیرش بر اساس هر استان و موسسه متفاوت است. شما باید قبل از ورود به هر دوره نیازمندی‌ها و شرایط خاص هر دوره را مطالعه کنید و سپس به صورت مستقیم از دانشگاه پذیرش بگیرید. بهتر است از یک سال قبل از شروع دوره، درخواست پذیرش بدهید و ترجیحاً در مارچ و اواخر سپتامبر اقدام کنید. البته اگر به دنبال گرفتن پذیرش در یک دوره پرطرفدار هستید بهتر است برای افزایش شانس خود زودتر از این تاریخ اقدام کنید. برای مثال در یک دوره تنفسی دانشگاهی مانند ژانویه و فوریه که در هرسال امکان این کار را فراهم می‌کند.

شرایط پذیرش

دو مورد از مهم‌ترین شرایط پذیرش برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل در کانادا عبارتند از: تسلط به زبان و تمکن مالی. زبان انگلیسی و فرانسوی هردو در کانادا صحبت می‌شوند، هرچند که زبان فرانسوی زبان رسمی ایالت کبک است ولی دانشگاه‌های کانادا دوره ها را به هردو زبان ارائه می‌دهند. اگر هیچکدام از این دو زبان، زبان مادری شما نباشند، لازم است که سندی برای نشان دادن تسلط کافی خودتان به این زبان‌ها ارائه دهید.

این مطلب را از دست ندهید:  ۱۰ بورسیه تحصیلی برتر در ایتالیا برای دانشجویان بین المللی

شما هم‌چنین نیاز دارید نشان دهید که پول کافی دارید تا هزینه‌های زندگی‌تان را در حین تحصیل پوشش دهد. ۱۰۰۰۰ دلار یا (۷.۴۷۰ دلار آمریکا) و برای هر سال ماندن در این کشور و برای تحصیل در کبک ۱۱۰۰۰ دلار یا (۸.۲۱۰ دلار آمریکا)  برای تامین شهریه دانشگاه باید داشته باشید.

گرفتن اجازه تحصیل در کانادا

شما می‌توانید در کانادا به مدت شش ماه بدون داشتن ویزا تحصیل کنید که این یعنی شما می‌توانید به سادگی یک ترم تحصیلی را در این کشور بگذرانید. برای تحصیلات تکمیلی در کانادا برای بیشتر از ۶  ماه، احتیاج است که مجوز تحصیل داشته باشید. این ویزا برای اقامت شما در طول تحصیل نیز هست. براساس ملیت شما ممکن است که هم زمان با تحصیل‌تان نیاز به اجازه‌ی اقامت موقت نیز داشته باشید. که این فرآیند برایتان به صورت هم زمان امکان‌پذیر است. قبل از عزیمت، برای پذیرش باید از طریق سایت مهاجرت و شهروندی کانادا اقدام کنید تا مطمئن شوید که هنگام رسیدن به مقصد مدارک‌تان را به موقع دریافت می‌کنید و این فرآیند معمولا ۱۰ هفته طول می‌کشد.

کار شما اینجا به پایان نمی‌رسد. برای گرفتن اجازه‌ی تحصیلات تکمیلی در کانادا نیز شما در ابتدا باید نامه‌ی پذیرش از یک ارائه دهنده آموزش عالی داشته باشید. برای ایالت کبک شما باید مدرک پذیرش(کاک) را قبل از اقدام به پذیرش از دولت داشته باشید. در مرحله‌ی بعدی شما باید بسته‌ی درخواست ویزای تحصیلی را از وبسایت سی آی سی، اداره‌ی ویزای محلی، سفارت و یا کنسولگری کانادا در کشور خودتان دریافت کنید.

به شما تبریک میگویم. اگر مراحل را به خوبی پشت سر گذاشته باشید، در این مرحله باید یک کد چک لیست شخصی را به صورت آنلاین دریافت کرده باشید. برای انجام این کار هم باید یک حساب مای سی آی سی ایجادکنید و سپس در این حساب جزئیات درخواست شده در فرم را پر کرده و هزینه‌ی مورد نیاز را نیز پرداخت و مدارک موردنیاز را نیز آپلود می‌کنید. این مدارک شامل ارائه‌ی بلیت و گذرنامه‌ی معتبر است.

بعضی از متقاضیان ممکن است برای تکمیل فرآیند تحصیلات تکمیلی در کانادا به انجام مصاحبه در اداره‌ی ویزای محلی نیاز داشته باشند و بعضی از کشورها حتی مجبورند یکسری مدارک دال بر انجام آزمایش‌های پزشکی و گزارش پلیس را ارائه دهند. در صورت تأیید همه این موارد، شما یک نامه معرفی دریافت می‌کنید در حالی‌که برای دانشجویانی که از کشورهایی هستند که به مجوز سفر الکترونیکی نیاز دارند، در صورت لزوم یک ویزای موقت صادر می‌شود. این مدارک را باید به همراه گذرنامه‌تان، و گواهی اثبات توانایی مالی و نامه‌ی پذیرش به اداره‌ کنترل مرزی در کانادا ببرید و در همان‌جاست که اجازه نامه‌ی تحصیلی‌تان را دریافت می‌کنید.

هزینه‌های تحصیلی و هزینه‌های زندگی در کانادا

همان‌طور که در خیلی از کشورها رایج است هزینه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی معمولاً بالاتر از دانشجویان محلی است و این موضوع برای تحصیلات تکمیلی کانادا هم صدق می‌کند. هزینه‌ها از استان به استان دیگر و از یک موسسه و دوره تا موسسه و دوره‌ای دیگر متفاوت است. این هزینه‌ها عبارتند از هزینه‌ی برنامه‌های تحصیلات تکمیلی از ۶.۵۰۰ دلار کانادا (۴.۸۶۰ دلار امریکا) و ۳۳۰۰۰ دلار (۲۴.۶۸۰ دلار امریکا) ( از ۲۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تا حدود یک میلیارد تومان) در سال متغیر است.

این مطلب را از دست ندهید:  ۱۰ دانشگاه برتر فرانسه برای تحصیل کدام هستند

و هزینه‌های زندگی هم شامل هزینه‌ی مسکن است که به طور تقریبی از ۱۰۰۰۰ دلار تا ۱۵۰۰۰ دلار کانادا (۷.۴۸۰ دلار امریکا تا ۱۱.۲۲۰ دلار آمریکا ) متغیر است. شما بر این هزینه‌ها باید هزینه‌ی بیمه‌ی اجباری سلامتی و هزینه‌هایی مانند غذا، سفر ، هزینه‌ی تجهیزات موردنیاز دوره‌ها و هزینه‌های فعالیت‌های ورزشی و فرهنگی و اجتماعی را هم اضافه کنید.

هزینه های تحصیلات تکمیلی در کانادا

کمک‌های مالی (بورسیه) برای تحصیلات تکمیلی در کانادا

برای دانشجویان بین‌المللی یک سری بورسیه‌های تحصیلی وجود دارد که هم از طرف دولت کانادا و هم از طرف دانشگاه‌های شخصی ارائه می‌شوند. مثال‌هایی از این دست عبارتند از: برنامه‌های بورسیه‌ی کشورهای مشترک المنافع کانادا و جایزه‌ی بین‌المللی آموزشی که توسط خیلی از دانشگاه‌های کانادایی ارائه می‌شوند. مورد دیگر برای کمک کردن به دانشجویان فارغ التحصیل کارشناسی است که در برنامه‌های تمام وقت کارشناسی ارشد و دکترا در کانادا ثبت نام کرده‌اند. دانشجویان بین المللی به طور خودکار اگر شرایط لازم را دارا باشند، مشمول این جایزه‌ی بین‌المللی می‌شوند.

توصیه‌ی من به شما این است که هنگامی که برای بورسیه تحصیلات تکمیلی در کانادا جستجو می‌کنید وبسایت هر دانشگاه و جزئیات آن را به دقت بررسی کنید تا از شرایط انواع بورسیه‌ها، کمک هزینه‌های تحصیلی، فلوشیپ‌ها و .. به خوبی درک کنید. درکنار وبسایت دانشگاه شما می‌توانید، اطلاعات ارائه شده توسط وبسایت مرکز بین‌المللی اطلاعات کانادا یا وبسایت اختصاصی دولت کانادا برای برنامه‌های بورسیه‌ی دانشجویان بین المللی را نیز بررسی کنید.

این مجوز تحصیلی به شما اجازه‌ی کار کردن تا ۲۰ ساعت در هفته را در حین تحصیل می‌دهد.

تحصیل در دانشگاه مک‌گیل یا تورنتو

کار بعد از فارغ التحصیلی در کانادا

اگر شما بخواهید به محض اینکه تحصیلات تکمیلی‌تان در کانادا تمام شد کار در کانادا را انتخاب کنید، باید مجوز کار بعد از فارغ‌التحصیلی بگیرید که به شما این امکان را می‌دهد تا برای سه سال بعد از فارغ‌التحصیلی در کانادا بمانید. از آنجایی که این کشور به دنبال نیروهای ماهر در زمینه‌های گوناگون مانند: مهندسی، امورمالی، طراحی گرافیک، منابع انسانی، فناوری اطلاعات، علوم طبیعی و خدمات بهداشتی است پس خیلی راحت‌تر از یکسری از کشورها می‌توانید از امکان کار کردن در این کشور بهره‌مند شوید.

سفر به مدارس عالی فارغ التحصیلی کانادا

در رویداد گشت‌وگذار به مدارس عالی در شهر نزدیک محل‌تان، مدارس عالی از کانادا و اطراف را ملاقات کنید. در این سفر شما این شانس را خواهید داشت تا با مدیران پذیرش صحبت کنید و پرسش‌هایتان را مطرح کنید. مطمئن باشید آن‌ها با صبوری به سوالاتتان پاسخ می‌دهند، و در کنارش می‌توانید در سمینارهای رایگان شرکت کنید و یا حتی می‌توانید شایسته‌ی دریافت بورسیه‌های خاص موردنظر خود برای انتخاب تحصیلات تکمیلی در کانادا شوید.

در پایان لازم به ذکر است پیمنت۲۴ با تجربه‌ای که در زمینه کمک به دانشجویان برای تحصیل در خارج از کشور دارد می‌تواند در تمامی مراحل اخذ مجوز تحصیل و پرداخت‌های بین المللی همراه شما باشد. پیمنت۲۴ در خدمت شما است تا با ارائه‌ی خدمات در زمینه‌ ثبت‌نام آزمون‌های بین‌المللی و تعیین وقت سفارت، در امور مهاجرتی و تحصیلی شما را همراهی کند.

این مطلب را از دست ندهید:  راهنمای معروف‌ترین بورسیه‌های تحصیلی دنیا

نویسنده :
انتشار : ۲۱ خرداد ۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − دوازده =

کانال تلگرام
فروش ویژه کیف پول سخت‌افزاری Ledger Nano S (کیف پول سخت‌افزاری برای ارز‌های دیجیتال)خرید انلاین
+