‍‍
دسته بندی

دکتری در آلمان، یکی از بهترین تجربه‌های تحصیلی را برای شما فراهم خواهد کرد. این کشور نخستین مکانی است که در قرن ۱۹ میلادی، اقدام به ارائه این دوره درسی کرد. کیفیت بی‌نظیر دانشگاه‌ها، بورسیه‌های تحصیلی مختلف و شرایط ایده‌آلی که برای دانشجو ایجاد می‌کنند باعث شده است که این کشور یکی از مقاصد اصلی دانشجویان تحصیلات تکمیلی باشد. در این مقاله می‌خواهیم درباره تحصیل دکتری در آلمان برایتان بگوییم. با ما همراه باشید:

فرصت‌های تحصیل دکتری در آلمان به چه ترتیب است؟

آلمان دارای جاذبه‌های دیدنی تاریخی و طبیعی زیادی است. سابقه دانشگاه‌های بزرگ این کشور و حضور افرادی چون آلبرت اینشتین نیز باعث شده است که اعتبار علمی این کشور بیش از پیش بشود. دلایل متعددی برای تحصیل دکتری در آلمان وجود دارد. در ادامه به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد:

 • دانشگاه‌های آلمانی زیادی در رتبه‌بندی‌های جهانی قرار دارند. تعداد دانشگاه‌های معتبر آلمانی که در ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان هستند بیشتر از آمریکا و بریتانیا است.
 • علاوه بر دانشگاه‌های بسیار معتبری که در آلمان وجود دارد، مراکز تحقیقاتی شدیدا قوی و مطرحی نظیر مکس پلانک هم در این کشور مشغول به فعالیت هستند.
 • بیشتر دانشگاه‌های آلمان در مقطه دکتری از دانشجویان شهریه‌ای دریافت نمی‌کنند. این عدم دریافت شهریه لزوما مشمول دانشجویان آلمانی نیست و برای همه ملیت‌ها قانونی مشابه دارد.
 • آلمان اولین کشوری بوده که مقطع تحصیلی دکتری را به دانشگاه‌های خود اضافه کرده است، بنابراین غنای تحصیل در این کشور بسیار زیاد خواهد بود.
 • حدود ۵۲۰ دانشگاه آلمانی، تحصیل در مقطع دکتری را امکان‌پذیر می‌کنند. سهم این دانشگاه‌ها از جایزه نوبل ۱۰۸ عدد است و دانشگاه هایدِلبرگ، قدیمی‌ترین دانشگاه این کشور است.
 • تحصیل دکتری در آلمان ۳ تا ۴ سال به طول می‌انجامد.

تحصیل دکتری در آلمان - فرصت ها

انواع دانشگاه‌های آلمانی چیست؟

برای تحصیل دکتری در آلمان، گزینه‌های مختلفی پیشروی شما است. در مقطع تحصیلات تکمیلی، دانشگاه‌های آلمانی به قرار زیر هستند:

 • دانشگاه‌هایی با تمرکز بر تحقیقات که در آنها روی موضوعات و رشته‌های علمی مختلف پژوهش صورت می‌گیرد.
 • دانشگاه‌های فنی که متمرکز بر علوم فنی، کاربردی و مهندسی هستند و گاهی به سایر زمینه‌های پژوهشی و… نیز سرک می‌کشند.
 • دانشگاه‌های کاربردی که به زمینه‌های تحصیلی مانند مهندسی، کسب‌وکار، علوم اجتماعی و… می‌پردازند.
 • مراکز پژوهشی که به شکل دانشگاهی مستقل نیستند اما در همکاری با دانشگاه‌ها اقدام به انجام تحقیقات مختلف می‌کنند.
 • دانشگاه‌های هنر و موسیقی که از دوره‌های آموزشی بسیار باکیفیتی برخوردار هستند.

نوع دیگری از طبقه‌بندی برای دانشگاه‌های آلمانی، تقسیم‌بندی به‌صورت خصوصی و عمومی است. آلمان دارای ۱۶ ایالت است که هر ایالت مسئول تأمین بودجه مراکز دانشگاهی خود است. بخشی از بودجه لازم برای این دانشگاه‌ها از سوی کلیساهای کاتولیک و پروتستان تأمین می‌شود. برای تحصیل دکتری در آلمان باید در دانشگاه‌های پژوهشی یا مراکز تحقیقات مشغول بشوید. ۱۲۰ دانشگاه خصوصی نیز در آلمان وجود دارد. این دانشگاه‌ها، بودجه دولتی دریافت نمی‌کنند و بیشتر در زمینه مهندسی و علوم کاربردی هستند و دوره دکتری نیز ارائه نمی‌کنند.

این مطلب را از دست ندهید:  ۵ اشتباه پولی رایج در بین دانشجویان بین‌ المللی آمریکا

دکتری در آلمان - دانشگاه ها

رتبه‌بندی دانشگاه‌های آلمانی چگونه است؟

اگر به دنبال تحصیل دکتری در آلمان هستید و می‌خواهید از تازه‌ترین رتبه‌بندی دانشگاه‌های این کشور در رتبه‌بندی جهانی Q.S باخبر بشوید، نگاهی به فهرست زیر بیاندازید:

 • دانشگاه LMU مونیخ
 • دانشگاه فنی مونیخ
 • دانشگاه هایدلبرگ
 • دانشگاه هامبولت برلین
 • دانشگاه فنی آخن (RWTH Aachen)
 • دانشگاه فرایبورگ
 • دانشگاه آزاد برلین
 • دانشگاه توبینگن
 • دانشگاه بُن

لازم به ذکر است که موسسات پژوهشی مانند موسسه معتبر مکس پلانک در رتبه‌بندی‌های دانشگاهی لحاظ نمی‌شوند. علت این عدم حضور به هیچ عنوان بی‌کیفیت بودن این موسسات نیست بلکه دلیل این است که این مراکز فقط دوره‌های تحصیلات تکمیلی را پوشش می‌دهند و بنابراین نمی‌توان آنها را با شاخص‌های دانشگاهی سنجید. شهرهای مونیخ، برلین، کلن، هامبورگ، فرایبورگ، فرانکفورت و هایدلبرگ از جمله شهرهای دانشگاهی کشور آلمان هستند.

دکتری در آلمان - رتبه بندی

ساختار تحصیل دکتری در آلمان چطور است؟

تحصیل دکتری در آلمان تابع فرآیند بولونیا است. فرآیند بولونیا به مجموعه‌ای از جلسات و توافق‌های وزری کشورهای اروپایی اطلاق می‌شود، که در راستای اطمینان حاصل کردن از صلاحیت استانداردها و بالا بردن کیفیت مدارک تحصیلی دانشگاهی کشورهای اروپایی انجام گرفت. مدرک دکتری در آلمان به دو شکل سنتی و ساختاریافته اعطا می‌شود. در دوره دمتری سنتی، هر دانشجو در مرکز آموزشی خود تحت‌نظر استاد راهنمایش به پژوهش درمورد موضوعی خاص می‌پردازد اما در شکل ساختاریافته، دانشجو باید کار را به‌صورت انگلیسی پیش ببرد و امکان همکاری با سایر دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی نیز برایش میسر است. در شیوه سنتی میزان مشارکت استاد راهنما فقط در حد نظارت است ولی در شیوه ساختاریافته، کار به‌صورت تیمی پیش می‌رود.

برای پایان تحصیل در مقطع دکتری آلمان، در روش سنتی باید برای دفاع از تِزی که نوشته می‌شود، اقدام کرد اما در دوره دکتری ساختاریافته این موضوع به شکل ارائه چند سمینار خواهد بود. هزینه تحصیل در مقطع دکتری در آلمان رایگان است اما اگر طول تحصیل در این سطح بیشتر از زمان قانونی بشود، دانشجو ملزم به پرداخت شهریه خواهد بود.

دکتری در آلمان - ساختار

هزینه زندگی در آلمان چگونه خواهد بود؟

برای تحصیل دکتری در آلمان نیازی به پرداخت هزینه ندارید. بنابراین هزینه دوران دانشجویی معطوف به هزینه زندگی و خوراک و… است. هزینه زندگی در آلمان نسبت به سایر کشورهای اروپایی بیشتر است. به‌طور متوسط هر دانشجو در کشور آلمان ماهیانه به ۸۲۰ یورو نیاز دارد. این مبلغ، هزینه مسکن، خوراک و… را پوشش می‌دهد.

برای اسکان دانشجویان ۳۳ گزینه وجود دارد. اتاقی در خوابگاه هزینه‌ای بالغ بر ۱۶۰ تا ۳۶۰ یورو در ماه دارد. اجاره آپارتمانی با هم‌خانه‌ای‌ها مبلغ ۱۵۰ تا ۳۵۰ یورو می‌شود و اجاره خانه‌ برای یک نفر هم حدودا ماهیانه ۴۰۰ یورو است. هر وعده غذا در رستوران‌ها تقریبا ۱۰ یورو است. بلیت سینما و هزینه قبوض مصرفی هم به ترتیب ۱۰ یورو و ۲۱۴ یورو تمام می‌شود.

دکتری در آلمان - هزینه ها

بورسیه‌های تحصیلی برای دکتری در آلمان چگونه است؟

برای تحصیل دکتری در آلمان، بنیاد آکادمی آلمان به دانشجویان زبده مبلغ ۱۲۵۰ یورو در هر ماه کمک‌هزینه اعطا می‌کند. نوع دیگری از بورسیه موسوم به بورسیه DAAD نیز وجود دارد که ماهانه مبلغ ۱۲۰۰ یورو به دانشجویان خارجی اعطا می‌کند. موسسات علمی مختلفی نیز در این کشور وجود دارند که امکان تحصیل در مقطع دکتری در آلمان را برای دانشجویان در سراسر جهان فراهم می‌کنند. دانشجویان خارجی در حین تحصیل می‌توانند به کار کردن هم مشغول بشوند اما در صورتی که ساعت کاری آنها از ۲۰ ساعت در هفته بیشتر بشود باید هزینه بیمه ملی این کشور را پرداخت کنند. بیشتر دانشجویان مقطع دکتری در دانشگاه و به‌عنوان دستیار پژوهشی و… مشغول به کار می‌شوند.

این مطلب را از دست ندهید:  دانشگاه بیلگی استانبول

دکتری در آلمان - بورسیه

شیوه تقاضای دکتری چگونه است؟

برای تحصیل دکتری در آلمان به شیوه سنتی نیاز به مکاتبه و هماهنگی با یک استاد راهنما دارید. اما برای شیوه ساختاریافته باید مستقیما با خود دانشگاه هماهنگی‌های لازم را صورت بدهید. برای ادامه تحصیل در آلمان باید ۸ سال از دوره‌های تحصیلی در مقاطع قبل از دکتری را سپری کرده باشید. مدارک مقاطع قبلی باید به تأیید دانشگاه مقصد در آلمان برسد. برای ادامه تجصیل دکتری در آلمان به شیوه سنتی باید بتوانید تِز پایانی خود را به زبان آلمانی بنویسید و در شیوه ساختاریافته نیز باید توانایی و مهارت خود را در زمینه زبان انگلیسی با ارائه مدارک معتبری چون آیلتس و تافل به اثبات برسانید.

دریافت ویزای دانشجویی چگونه است؟

کشور آلمان، کشوری است که در آن مهاجران زیادی مشغول به زندگی هستند و دانشجویان بین‌المللی زیادی دارد. اگر فردی دارای ملیتی از کشورهای زیر باشد نیازی به دریافت ویزا برای ورود به آلمان نخواهد داشت:

 • فرد اهل کشوری از کشورهای اتحادیه اروپا و سوئیس باشد
 • استرالیا، کانادا، آمریکا، ژاپن، کره جنوبی، نیوزلند، رژیم صهیونیستی
 • ماکوآ، چین، هنگ‌کنگ، تایوان، بوسنی‌، هرزگوین، صربستان، مولداوی، آلبانی، مقدونیه، اوکراین، برزیل و سایر کشورهایی که محدودیتی برای تردد در آلمان ندارند.

ویزای دانشجویی در ابتدا به شکل ۳ ماهه به دانشجویان خارجی سایر کشورها داده می‌شود و بعد از بررسی‌های قانونی و طی شدن مراحل مختلف هم این ویزا به مدت اقامت دانشجو در طول تحصیل صادر می‌شود. علاوه بر ویزا بعد از ورود به آلمان باید حضور خود در این کشور را اعلام و به ثبت برسانید. مدارک لازم برای تقاضای تحصیل در آلمان شامل: مدارک هویتی، گذرنامه، مدارک تحصیلی قبلی، مدرکی دال بر توانایی مالی برای زندگی ماهانه در این کشور است. باید حدودا مبلغ ۸۷۰۰ یورو به‌طور سالانه در حساب شما وجود داشته باشد. مدرک بیمه سلامت هم برای تحصیل و ثبت‌نام اجباری است. اگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیامده باشید، باید به دنبال موسساتی بروید که کار بیمه کردن دانشجویان در بخش بیمه سلامت را انجام می‌دهند.

دکتری در آلمان - بورسیه

.و در پایان گفتنی است پیمنت۲۴ با سال‌ها تجربه در زمینه کمک به دانشجویان برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارجی می‌تواند در تمامی مراحل از پرداخت‌های آنلاین دانشجویی گرفته تا تعیین وقت سفارت همراه شما باشد.

نویسنده :
انتشار : ۱۹ تیر ۱۳۹۷

دیدگاه ها (1)

 1. سلام من مدرک لیسانس از دانشگاه آزاد ایلام دارم مایل هستم که برای گرفتن فاند در آلمان اقدام کنم شرایط و هزینه ها اپلای چقدر هست و آیا برای دکتری شرایط بهتر است یا سخت تر چون من الان برای کنکور ارشد درس میخونم و میخواهم فوق لیسانس بگیرم از یک دانشگاه دولتی در ایران وبعد برای دکتری اقدام کنم لطفاً ذدر این زمینه بنده رو راهنمایی کنید ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام
ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی ترکیهمشاوره رایگان ۵۴۵۰۷-۰۲۱