‍‍
دسته بندی

بیاییم به صورت جدی با موضوع تحصیل رایگان رو‌ برو شویم. هنوز سرمایه‌گذاری در تحصیل یکی از مسیرهای خوب برای داشتن آینده‌ای روشن‌تر است. ولی اگر شما ساکن یا مقیم یکی از شهرهای ایالات متحده یا انگلستان باشید می‌دانید که باید برای رفتن به مدارس دانشگاهی آن هزینه‌های گزافی را بپردازید. البته در اینکه کیفیت آموزشی در این مراکز تحصیلی بسیار بالا است، شکی نیست. اما اگر شما توانایی مالی پرداخت کامل شهریه‌ این دانشگاه‌ها را نداشته باشید چطور؟ به‌خصوص اگر شما برای درجه‌ی کارشناسی و پرداخت شهریه‌ی آن مجبور به گرفتن وام یا قرض شده باشید، باید چه کنید؟

گرفتن وام فقط یک راه‌حل ظاهری است اما در واقع نوعی غرق شدن بیشتر در مشکل است. پس راه‌‌چاره چیست؟ پاسخ این است که نباید خودتان را محدود به مناطقی که می‌دانید گران هستند، کنید. برنامه‌های تحصیلی کشورهای دیگر را بررسی کنید و نگران نباشید چون کشورهایی را خواهید یافت که هزینه‌ی تحصیلشان یا صفر یا خیلی پایین است.

معامله‌ای بهتر از این سراغ دارید؟

ما دراینجا ۵ تا از مدارس دانشگاهی فارغ‌التحصیلی رایگان (یا تقریبا رایگان) در سه کشور را به شما معرفی می‌کنیم.

۱. تحصیل رایگان در آلمان

حتماً این سوال به ذهنتان رسیده که چرا آلمان رتبه‌ی یک این لیست را به خود اختصاص داده است. خب به این خاطر که آلمان از معدود کشورهایی است که تحصیلات کاملاً رایگان را برای دانشجویانش فراهم می‌کند. در آلمان، آموزش عالی یکی به‌صورت دولتی و دیگری هم به شکل خصوصی است که توسط شرکت‌های مستقل، سازمان‌ها و خیریه‌ها اداره می‌شوند. به‌صورت کلی، برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی پول بیشتری باید پرداخت کنید. از سال ۲۰۱۴، کشور آلمان شروع به ارائه‌ی خدمات تحصیل رایگان به منظور حذف هزینه‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی در تمام دانشگاه‌های دولتی‌اش کرده است. با وجود این، بعضی از دوره‌های تحصیلی همچنان از این قانون پیروی نکرده‌اند.

هم‌چنین وقتی از تحصیلات رایگان در آلمان صحبت می‌کنیم، یعنی شما می‌توانید از مطالعات متوالی (ادامه دادن تحصیلاتتان در این کشور بعد از گرفتن مدرک کارشناسی مرتبط) نیز بهره‌مند شوید. در واقع شما فقط هزینه‌های ترم شامل ثبت‌نام، تایید و هزینه‌های اداری را می‌پردازید ولی اگر قصد مطالعات غیر‌متوالی (کسب مدرک کارشناسی‌تان در کشوری دیگر و ادامه دادن در مقطع ارشد در آلمان) را داشته باشید، قضیه مقداری متفاوت می‌شود.

حالا اگر علاقه‌مند به تحصیل در مقطع دکترا باشید چطور؟ در این مقطع تحصیلی اگر دانشگاه‌های دولتی را انتخاب کرده باشید که نانتان حسابی تو روغن است. برای اینکه در شش ترم اول تحصیلتان از پرداخت هرگونه هزینه به غیر از پرداخت مقداری هزینه‌های اداری معاف هستید.

معمولاً حساب تحصیل در دانشگاه را باید از هزینه‌های زندگی جدا کرد. با وجود اینکه بر طبق رتبه‌بندی اخیر کیو اس در سال ۲۰۱۷ برلین و مونیخ جزء شهرهای برتر و گران دنیا شناخته شده‌اند اما این دو شهر خدماتی را برای دانشجویانشان در نظر گرفته‌اند تا آن‌ها بتوانند از انواع کمک هزینه‌های تحصیلی و بورسیه بهره‌مند شوند.

این مطلب را از دست ندهید:  با بورسیه های تحصیلی کانادا بیشتر آشنا شویم

تحصیل رایگان در آلمان

چند نمونه از مدارس رایگانی که می‌توانید در آلمان انتخاب کنید، عبارتند از:

مدرسه بین‌المللی تحقیقات علوم میکروبیولوژی دریایی ماکس پلانک، آلمان

اگر شما به دنبال کسب مدرک ارشد و تحصیل رایگان در علوم هستید، استخاره را کنار گذاشته و این مدرسه را انتخاب کنید. مدرسه‌ی بین‌المللی تحقیقات علوم میکروبیولوژی ماکس پلانک در برمن به‌صورت بین رشته‌ای مدرک ارشد و دکترای این رشته را ارائه می‌دهد و هزینه‌ای که باید بپردازید تنها ۲۰۰ دلار است. هزینه‌ای که اگر می‌خواستید در یک هتل لوکس اقامت کنید فقط برای یک شب آن مجبور بودید بپردازید. پس این فرصت رویایی، تحصیل در یک دانشگاه بین‌المللی تقریباً رایگان را از دست ندهید.

مرکز آموزش عالی فارغ‌‌التحصیلی در علوم اعصاب، آلمان

آیا شما خودتان را به عنوان اِمی فرح فولهر بعدی می‌بینید؟ مرکز آموزش عالی فارغ‌التحصیلی در علوم اعصاب در توبینگن واقع شده است. آلمان قول داده که هیچ‌گونه هزینه‌ای به عنوان شهریه در دوره‌های ارشد و دکترا از متقاضیان این رشته‌های تحصیلی نمی‌گیرد. اگر شما در آرزوی پژوهشگر شدن هستید یا به تحصیل در علوم و کار در دانشگاه علاقه دارید، این مدرسه از دانش‌پژوهان علوم اعصاب حمایت می‌کند. از سوی دیگر، همه‌ی دوره‌های این مدرسه به زبان انگلیسی آموزش داده می‌شوند و این خیلی عالی است زیرا شما مجبور نیستید که زبان آلمانی را برای کارهای دانشگاهی یاد بگیرید.

این مدرسه پژوهش‌های به روز را نیز برای دانشجویان دکترا و ارشد (در قالب سه برنامه) ارائه می‌دهد. البته این نکته را در نظر داشته باشید که ممکن است این برنامه‌ها به شدت رقابتی باشند.

مرکز انجمن فناوری مونیخ، آلمان

در این مرکز که در دانشگاه فتی آکا مونیخ توم قرار گرفته، می‌توانید یک کارشناسی ارشد علوم و فناوری پژوهش محور بگیرید، البته با هزینه‌ای ناچیز. هزینه‌ای که باید برای هر ترم در این مرکز بپردازید تنها ۱۳۰ دلار است که دوره‌های گسترده‌ای مانند بیوتکنولوژی، فلسفه، بهداشت عمومی، توسعه‌ی پایدار، مدیریت و فناوری را نیز دربرمی‌گیرد. چیز جالبی که در این مدرسه به چشم می‌خورد بین رشته‌ای بودن آن است که در آن دانشمندان، فیلسوفان، تاریخ‌دانان و بقیه اندیشمندان در کنار یکدیگر به بررسی حوزه‌هایی مانند انرژی، رباتیک، و پویایی می‌پردازند. نکته مثبت دیگر این دوره‌ها این است که امکان حضور در این دوره‌ها برای همه در سرتاسر جهان میسر است و هم‌چنین همگی به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.

۲. تحصیل رایگان در فرانسه

چه کسی می‌تواند بگوید که تا به حال رویای رفتن به یک مدرسه‌ی دانشگاهی تخصصی را در سرزمین کلاه‌بره‌ای‌ها، مبداً سس مایونز و بالن‌های پر از هوای داغ یعنی فرانسه (آن هم به صورت کاملاً رایگان) را نداشته است؟ این کشور محبوب، یک مسیر فوق‌العاده برای همه‌ی کسانی است که می‌خواهند از کارشناسی تا دکترا چه به صورت تخصصی کاری و چه پژوهش محور تحصیل کنند. فرانسه کشوری است که از دیرزمان تاکنون پذیرای دانشجویان بین‌المللی بوده است. حتی اگر آموختن زبان فرانسه برایتان دشوار باشد، این مشکل هم توسط این کشور حل شده است چون دوره‌های متنوعی از انگلیسی نیز در این کشور ارائه می‌شوند.

این مطلب را از دست ندهید:  تحصیل در دانشگاه‌ های کانادا بدون داشتن مدرک آیلتس ممکن است؟

همانند کشور آلمان، دانشگاه‌های دولتی فرانسه از نوع خصوصی آن ارزان‌تر هستند چون هزینه‌ی دانشگاه‌های دولتی از بودجه‌ی دولتی تامین می‌شوند. فرانسه همچنین از لحاظ دوستی با محیط زیست نیز طبق رتبه‌بندی کیو اس در سال ۲۰۱۷ در لیست شهرهای دوستدار با محیط زیست قرار گرفته است.

تحصیل رایگان در فرانسه

مدرسه‌ای در فرانسه که اینجا از آن نام می‌بریم عبارت است از:

دانشگاه پاسکال بلایز

اگر به زبان فرانسه (زبان عشق) تسلط کافی دارید چرا تعلل می‌کنید و قلب اروپا را به عنوان مقصد تحصیلیتان درنظر نمی‌گیرید؟

شما می‌توانید در این دانشگاه در رشته‌ی طراحی اطلاعات و ارتباطات فنی در دوره‌ی کارشناسی ارشد (که به صورت دو زبانه ارائه می‌شود) مدرک بگیرید. این دانشگاه در کلرمونت فرند (پایتخت فیلم‌های کوتاه دنیا) واقع شده است و به بزرگ‌ترین پارک ملی فرانسه نیز نزدیک است. چقدر هیجان‌انگیزتر هم خواهد بود که شما قادرید در این دانشگاه مهارت‌های میان فرهنگیتان را نیز با دانشجویانی از مکزیک، فرانسه، آفریقا، روسیه و آسیای جنوبی به اشتراک بگذارید.

برنامه‌ این دانشگاه به‌‌گونه‌ای است که در زمینه‌ی کاری نیز دانشجویان می‌توانند با نویسنده‌های فنی زندگی واقعی، شرکت‌های محلی و سازمان‌ها به همکاری بپردازند و این همکاری در حوزه‌های مختلفی مانند روانشناسی، طراحی سایت، مهندسی مکانیک و حتی زبان‌شناسی خواهد بود.

هزینه‌ی این برنامه تقریباً ۵۴۰ دلار است که شامل شهریه و بیمه‌ی سلامتی است.

۳. تحصیل رایگان در ژاپن

خیلی از مردم نسبت به انتخاب ژاپن حس ترس دارند، شاید به این دلیل که یا خیلی شهر گرانی است و یا اینکه یادگرفتن زبانش کار هر کسی نیست. به نظر من این چیزها نباید مانعی برای انتخاب این کشور هیجان‌انگیز به عنوان محل تحصیلتان باشد. البته من چالش‌هایی که هر دانشجویی ممکن است با ورود به این کشور برای تحصیل با آن‌ها روبرو شود را انکار نمی‌کنم، اما خب چرا خوش‌بین نباشید و همین چالش‌ها را شروعی برای یک سفر هیجان‌انگیز تحصیلی و خروج از نقطه آسایش و تکراری زندگیتان ندانید. بی‌شک همه‌ی ما می‌دانیم که این چالش‌ها هستند که فرد را قوی‌تر می‌کنند.

توکیو پایتخت ژاپن طبق رتبه‌بندی کیو اس درسال ۲۰۱۷ جزء ۷ شهر برتر تحصیلی برای دانشجویان قرار گرفته است و این کشور در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی‌اش برنامه‌هایی را به زبان ژاپنی و انگلیسی در مقاطع ارشد و دکترا ارائه کرده است و این یعنی تحصیل رایگان حتی در این کشور نیز امکان‌پذیر است. این‌ها دلایل خوبی برای انتخاب این شهر برای تحصیل می‌باشد ولی اگر فکر می‌کنید که هزینه‌ی زندگی در این شهر برایتان بالاست می‌توانید روستاهای اطراف ژاپن را که البته امکاناتشان برای دانشجوها رضایت‌بخش ولی ارزان‌تر هستند را در هنگام تحصیل انتخاب کنید.

تحصیل رایگان در ژاپن

مدرسه رایگان دانشجویی‌ای در ژاپن که اینجا می‌خواهیم درباره‌اش صحبت کنیم:

تحصیل رایگان در دانشگاه توکیو

اگر از هوش کافی برخوردار باشید، رفتن به یکی از مدارس فارغ‌التحصیلی تخصصی در شهر ژاپن شما را به آرزویتان می‌رساند. مدرسه‌ی تخصصی معتبر علوم در دانشگاه توکیو دوره‌های جهانی را برای دانشجویان بین‌المللی که می‌خواهند در ژاپن تحصیل کنند ارائه می‌دهد. دانشجویانی که شایستگی کافی داشته باشند می‌توانند در دوره‌های ارشد و دکترا به تحصیل بپردازند و ماهانه مبلغی تحت عنوان ۱۸۰۰۰۰ ین دریافت کنند که هزینه‌هایشان را پوشش می‌دهد. این محل یک دانشگاه بین‌المللی رایگان عالی است. موضوعاتی همانند علوم زمین‌شناسی، اخترفیزیک و سایر علوم طبیعی در این دانشگاه برای تحصیل وجود دارند و نکته‌ی خوب‌تر این که دوره‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

این مطلب را از دست ندهید:  ۵ دانشگاه برتر یورکشایر و هامبر را می شناسید ؟

نویسنده :
انتشار : ۲۴ خرداد ۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام
ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی ترکیهمشاوره رایگان ۵۴۵۰۷-۰۲۱