دسته بندی

در بخش اول مقاله تحصیل در مالزی در مورد شرایط جغرافیایی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور مالزی صحبت کردیم. همچنین مهم‌ترین شهرهای کشور مالزی برای زندگی و تحصیل را نام بردیم و به برترین دانشگاه‌های این کشور اشاره کردیم تا بیشتر با تحصیل در خارج از کشور آشنایی پیدا کنیم. در بخش دوم قصد داریم بیشتر به بورسیه‌های تحصیلی مالزی، شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه‌های مالزی و شهریه لازم برای تحصیل در این دانشگاه‌ها و در نهایت نحوه اخذ ویزا برای تحصیل در مالزی بپردازیم.

مطالعه قسمت اول

فرصت تحصیلی در مالزی

انواع کمک هزینه‌های تحصیل در مالزی

اگر بخواهیم کمک هزینه‌های تحصیل در مالزی را دسته‌بندی کنیم، می‌توانیم آن را به دو دسته تخفیف در شهریه و کمک هزینه ماهیانه تقسیم کنیم. کمک هزینه شهریه تحصیل در مالزی معمولا به دانشجویان مقطع کارشناسی تعلق می‌گیرد و کمک هزینه ماهیانه به دانشجویان تحصیلات تکمیلی ارائه می‌شود.

کمک هزینه تخفیف در شهریه معمولا توسط توسط دانشگاه‌های خصوصی مالزی ارائه می‌شود که بین ۲۰ تا ۵۰ درصد از شهریه سالانه را شامل می‌شود.

کمک هزینه ماهیانه تحصیل در مالزی که معمولا به دانشجویان ارشد و دکترا تعلق می‌گیرد، چند نوع است. این کمک هزینه می‌تواند به صورت قرارداد رسمی با دانشگاه باشد به این صورت که دانشجو در قبال انجام یک پروژه، مبلغی به صورت ماهیانه دریافت می‌کند. نوع دیگر کمک هزینه ماهیانه توسط استاد راهنما پرداخت می‌شود. در این نوع کمک هزینه دانشجو در قبال انجام کارهایی مانند دستیاری در تدریس (Lecturer Assistant) و یا دستیاری در تحقیق (Research Assistant) ماهیانه مبلغی را از استاد راهنمای خود دریافت می‌کند.

از آنجایی که این بورسیه‌ها هر ساله تغییر می‌کند، برای اطلاع از بورسیه‌ها و فرصت‌های تحصیلی حال حاضر در مالزی می‌توانید به Malaysia Scholarship مراجعه کنید.

هزینه تحصیل در مالزی

هزینه های تحصیل در دانشگاه های مالزی

دوره کارشناسی در مالزی

دوره کارشناسی یا همان لیسانس در مالزی به طور معمول ۳ سال طول خواهد کشید که هزینه آن، با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی ۱۲۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ دلار است. اگر بخواهید از دوره زبان دانشگاه هم استفاده کنید، باید ترمی ۶۰۰ تا ۷۰۰ دلار بپردازید. برای پذیرش در مقطع کارشناسی از دانشگاه‌های مالزی باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی داشته باشد و معدلتان کمتر از ۱۲/۵ نباشد. آموزش در این مقطع به زبان انگلیسی است و برای تحصیل باید یک مدرک معتبر زبان هم داشته باشید؛ در غیر این صورت می‌توانید از دوره‌های زبان خود دانشگاه استفاده کنید.

دوره کارشناسی ارشد در مالزی

طول دوره کارشناسی ارشد در مالزی به طور معمول ۲ سال است و به زبان انگلیسی برگزار می شود. هزینه دوره کارشناسی ارشد بسته به دانشگاه محل تحصیل متفاوت است؛ اما به طور معمول تحصیل در دانشگاه‌های دولتی بین ۶۰۰۰ تا ۷۵۰۰ دلار و در دانشگاه‌های خصوصی بر حسب رشته و دانشگاه، بین ۱۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار هزینه دارد. برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های مالزی در مقطع کارشناسی ارشد به مدرک کارشناسی با معدل بالاتر از ۱۲/۵ نیاز دارید. داشتن سوابق کاری و تحقیقاتی به گرفتن پذیرش کمک می‌کند.

همچنین یکی دیگر از مدارک مورد نیاز مدرک معتبر زبان است. هر چند که در صورت نداشتن مدرک زبان می‌توانید از دوره‌های زبان دانشگاه استفاده کنید؛ اما داشتن نمره آیلتس بالاتر از ۶ و تافل بالاتر از ۷۹ می‌تواند خیال شما را بابت مدرک زبان آسوده کند.

دوره دکترا در مالزی

دکترا در دانشگاه‌های مالزی معمولا ۴ سال به طول می‌انجامد. تحصیل در مقطع دکترا بر حسب رشته و دانشگاه بین ۱۰۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ دلار هزینه در بر دارد. برای پذیرش در مقطع دکترا داشتن مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد با معدل بالاتر از ۱۵ و داشتن مدرک زبان معتبر الزامی است. در دوره دکترا، دانشجویان می‌توانند از طریق همکاری در تدریس و همکاری در تحقیق از طرف دانشگاه یا استاد راهنما حقوق هم دریافت کنند.

لازم به ذکر است هزینه‌های جزئی در حدود ۲۰۰ دلار در ترم برای موادری مانند بیمه، عضویت در کتابخانه و استفاده از اینترنت ممکن است به هزینه‌های قبلی افزوده شود. ارائه خوابگاه دانشجویی به شرایط دانشگاه‌ها بستگی دارد. اما به طور کلی هزینه یک سال زندگی مانند هزینه مسکن، خوراک، حمل و نقل و غیره سالانه در حدود ۱۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار است.

پذیرش از دانشگاه های مالزی

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های مالزی

برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های مالزی بعد از انتخاب رشته و دانشگاه، باید به وب‌سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید و مدارک مورد نیاز آن را مطالعه کنید؛ اما به طور کلی مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های مالزی عبارتند از:

مقاله‌های مرتبط:

• ترجمه آخرین مدرک تحصیلی
• توصیه‌نامه اساتید (برای مقطع ارشد و دکترا)
• پروپوزال تخصصی با فرمت مورد نظر دانشگاه (برای مقطع ارشد و دکترا)
• ضمانت‌نامه بانکی
• کپی از تمام صفحات پاسپورت

مدت زمان اخذ پذیرش برای مقطع کارشناسی بین ۲ تا ۳ هفته و برای مقطع ارشد و دکترا تا ۲ ماه طول خواهد کشید.

اخذ ویزای تحصیلی مالزی

اخذ ویزای تحصیلی مالزی

برای گرفتن ویزای تحصیلی مالزی باید از طریق دانشگاه یا موسسه آموزشی مورد نظر خود اقدام کنید. پس از درخواست از طریق وب‌سایت دانشگاه و ارسال مدارک مورد نیاز مراحل ذکر شده آن را دنبال کنید.

درخواست شما توسط موسسه آموزشی به مدیریت بخش ویزا و مجوز در مالزی ارسال می‌شود. ظرف مدت یک هفته از از طریق موسسه آموزشی از نتیجه درخواست خود مطلع می‌شود. در صورت تایید باید ادامه روند درخواست از طرف موسسه آموزشی را پیگیری کنید. در صورت نبودن مشکل در روند اخد ویزا در عرض ۲ هفته، ویزای شما به اداره مهاجرت ارسال و یک برچسب ویزای دانشجویی به آن ضمیمه می‌شود.

در انجام مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه‌های مالزی ممکن است نیاز به پرداخت هزینه به صورت آنلاین باشد؛ در صورتی که در انجام این کار با مشکل مواجه شدید، بهتر است بدانید یکی از خدمات پیمنت۲۴ کمک به دانشجویان ایرانی برای انجام پرداخت‌های دانشجویی مربوط به ثبت‌نام آزمون‌های بین‌المللی، پذیرش از دانشگاه و اخذ ویزا است. افتخار ما است بتوانیم در راه موفقیت جوانان و دانشجویان ایرانی همراه آن ها باشیم.

نویسنده :
انتشار : ۲۱ شهریور ۱۳۹۶
مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − شش =

کانال تلگرام
فروش ویژه کیف پول سخت‌افزاری Ledger Nano S (کیف پول سخت‌افزاری برای ارز‌های دیجیتال)خرید انلاین
+