‍‍
دسته بندی

اگر قصد تحصیل در آلمان را داشته باشید، احتمالا شهر برلین یکی از گزینه‎های اصلی‌تان است. اگر از پرسه زدن در سایت‌های مختلف خسته شدید و می‌خواهید همه اطلاعات مربوط به زندگی و تحصیل در برلین را یکجا بخوانید با ما همراه باشید. در این مطلب هر چیزی که باید درباره زندگی در برلین بدانید را به شما می‌گوییم.

قبل از اینکه سراغ معرفی شرایط زندگی و تحصیل در برلین برویم، بگذارید به سرفصل‌های این مقاله اشاره کنیم:

 • معرفی شهر برلین
 • چرا تحصیل در برلین
 • دانشگاه‌های برلین
 • مسکن و اقامت در برلین
 • هزینه‌های زندگی در برلین
 • اشتغال در حین تحصیل در برلین
 • مکان‌های دیدنی شهر برلین
 • تفریحات رایج در برلین

معرفی شهر برلین

برلین نه تنها پایتخت آلمان است بلکه با مساحت بیش از ۸۸۹ کیلومتر مربع، بزرگترین شهر این کشور هم محسوب می‌شود. در حال حاضر حدود ۳.۵ میلیون نفر در این شهر اقامت دارند.

برلین در مرکز اروپا (عرض جغرافیایی 13:25 E، طول جغرافیایی 52:32 N و ۳۴ متر بالاتر از سطح دریا) و بین رودخانه‌های شپری و هافل قرار دارد. منطقه زمان این شهر به وقت اروپای مرکزی (یک ساعت جلوتر از GMT) است و تابستان‌ها ساعت تابستانی در این شهر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برلین به عنوان پایتخت جمهوری فدرال آلمان، تاریخ بسیار متنوع و پرفراز و نشیبی داشته و هنوز نشانه‌هایی از این تاریخچه در سطح شهر دیده می‌شود. این شهر سرشار از زندگی است و فرهنگ‌های زیادی را کنار هم آورده است. فقط چند شهر دیگر در آلمان هستند که این تنوع فرهنگی و مردمی در آنها دیده می‌شود.

برلین شهر جوانان و دانشجویان است. بسیاری از دانشجویان آلمانی این شهر را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند و درصد قابل توجهی از دانشجویان مهاجر هم در این شهر ساکن هستند. همین باعث شده فضای شهر برلین بسیار جوان، باطراوت و فعال باشد.

برلین در زمان‌های گذشته و دوران حاکمان و پادشاهان مختلف از جمله فردریش سوم هم به کرات به عنوان مرکز فرماندهی انتخاب شده بود. به همین خاطر شهر به سرعت رشد کرد و در حین انقلاب صنعتی به چهارمین شهر بزرگ اروپا تبدیل شد. این روند رشد تا زمان جمهوری وایمار و رایش آلمان هم ادامه داشت. در دوران رایش سوم، برلین دوران بدی را تجربه کرد و به عنوان مرکز پروپاگاندای حزب نازی شناخته می‌شد و در طول جنگ جهانی دوم هم مرکز شهر به کلی نابود شد. بعد از جنگ هم شهر به قسمت‌های مختلف تقسیم شد و این تقسیم‌بندی در نهایت منجر به شکل‌گیری آلمان شرقی و آلمان غربی شد. آلمان و برلین به مدت ۵۰ سال از یکدیگر جدا بودند تا در سال ۱۹۹۰ دوباره متحد شدند و جمهوری فدرال آلمان شکل گرفت.

برلین

یادآوره این خاطرات تلخ در چندین موزه در برلین نگه‌داری می‌شود. تاریخ برلین نزدیکی زیادی با تاریخ آلمان دارد و به همین خاطر بسیاری از یادگارهای دوران جنگ و تقسیم‌بندی کشور همچنان حفظ شده‌اند؛ مثل بخش‌هایی از دیوار برلین که از نقاط مختلف شهر قابل رویت است.

این بخش‌های باقیمانده از دیوار برلین معمولا جزو مهمترین مناظر شهر شناخته می‌شود اما فقط همین نیست. معروف‌ترین خیابان شهر برلین، الکساندر پلاتز است که بناهای معروفی مثل برج برلین و ساعت جهانی در آن قرار دارند. برج برلین یکی از نشانه‌های اصلی این شهر است و نمای بسیار خوبی از شهر دارد. یکی دیگر از مکان‌های دیدنی شهر هم دروازه براندربورگ است. این دروازه که نماد اتحاد دو آلمان شرقی و غربی محسوب می‌شود، یک بنای منحصر به فرد و بسیار زیباست. وقتی دیوار برلین همچنان پابرجا بود، مرز دو کشور به سختی مورد محافظت قرار می‌گیرد اما امروزه این مرزبندی جای خودش را به ایست بازرسی چارلی داده که یکی از مناظر زیبا و تاریخی شهر است. تورهای دوچرخه‌سواری زیادی برای بازدید از بخش‌های باقیمانده دیوار برلین در شهر وجود دارد که راهنمایان آن شما را به خوبی با تاریخچه عجیب این دیوار آشنا می‌کند. یادبود یهودیان قتل‌عام اروپا هم یکی دیگر از یادآواره‌های تاریخی شهر است که بیش از ۲۷۰۰ سنگ قبر در آن قرار دارد. موزه یهودی و بوندستاگ که محل استقرار دولت آلمان است و ساختمان‌های سیاسی اطراف آن هم بسیار تماشایی هستند.

شهر برلین به ۱۲ منطقه شهری تقسیم می‌شود که هر کدام از آنها تاریخچه و پس‌زمینه فرهنگی متفاوتی دارند.

گشت‌وگذار در برلین زمان زیادی می‌برد و حتی اگر این شهر را به خوبی بشناسید، همیشه چیز جدیدی برای کشف کردن وجود خواهد داشت. زندگی در پایتخت آلمان هیچ‌گاه خسته‌کننده نخواهد بود و همیشه جایی برای رفتن و تفریحی برای انجام دادن خواهید داشت.

از قرون وسطی که برلین یک مرکز تجاری مهم بود تا نابود شدن در جنگ جهانی دوم و ساخته شدن دوباره شهر؛ اینها همه بخشی از تاریخ پرفراز و نشیبی است که برلین را برلین کرده است. این آشفتگی‌های تاریخی اما چیزی از شکوه و قدرت این شهر کم نکرده و برلین هربار راهی برای ادامه حیات به عنوان یکی از مهم‌ترین شهرهای اروپا پیدا کرده است.

برلین سال‌هاست که نه تنها یکی از مقاصد گردشگری مردمان کشورهای مختلف است بلکه بسیاری به دنبال فرصت‌های شغلی و تحصیلی جدید، این شهر را برای اقامت دائم انتخاب می‌کنند. جریان‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مختلف این شهر را به یکی از مراکز مهاجرتی تبدیل کرده و بسیاری از افراد برلین را به عنوان یک شهر رویایی برای دنبال کردن آرزوهایشان می‌شناسند. تنوع فرهنگی ناشی از مهاجرپذیری باعث شده این شهر بستر خوبی برای رشد هنر و هنرمندان بشود.

این مطلب را از دست ندهید:  ارزان ترین دانشگاه های انگلیس برای دانشجویان خارجی

چرا تحصیل در برلین؟

آلمان یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی دنیا را دارد. مدارک دانشگاه‌های آلمان در سرتاسر دنیا اعتبار زیادی دارند و سابقه تحصیل در موسسات آموزشی این کشور در هر رشته‌ای یک امتیاز خوب برای آینده فرد محسوب می‌شود. در شهر برلین چهار دانشگاه و تعداد زیادی کالج فنی وجود دارد و انتخاب از بین آنها برای تحصیل در برلین چندان آسان نیست.

دانشگاه آزاد برلین امکان تحصیل در رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی، علوم طبیعی و پزشی را در اختیار دانشجویان سرتاسر دنیا قرار می‌دهد. دانشگاه هومبولت برلین هم رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی، علوم فرهنگی، پزشکی و معماری را شامل می‌شود. دانشگاه فنی برلین روی رشته‌های مهندسی و علوم طبیعی متمرکز است اما برخی رشته‌های حوزه علوم انسانی، اقتصاد و برنامه‌ریزی را هم پوشش می‌دهد. چهارمین دانشگاه هم دانشگاه هنر برلین است که همانطور که از نامش پیداست روی هنرهای نمایشی، موسیقی، هنر و طراحی تمرکز دارد.

در کنار امکانات تحصیلات عالی، برلین امکانات خوبی برای رشد فردی در اختیار افراد قرار می‌دهد. برلین به عنوان پایتخت آلمان به سیاست، تاریخ و جریان‌های روز دنیا بسیار نزدیک است و ساکنین آن به راحتی می‌توانند در فرهنگ آلمان ادغام بشوند و تنوع فرهنگی این کشور را در مقیاس کوچک‌ تجربه کنند.

برلین یک شهر بین‌المللی هم محسوب می‌شود و فرهنگ‌های زیادی را از سرتاسر دنیا کنار هم آورده است. ضمن اینکه تحصیل در برلین در مقایسه با سایر شهرهای دانشگاهی ارزان‌تر است چون هزینه‌های زندگی و مسکن در آن چندان بالا نیست.

شهر برلین

دانشگاه‌های برلین

تحصیل در برلین هر روز بیشتر از قبل مورد استقبال دانشجویان بین‌المللی قرار می‌گیرد. علاوه بر ویژگی‌های منحصربه‌فرد این شهر که قبلا به آنها اشاره کردیم، دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی تراز اول هم دلیل توجه دانشجویان بین‌المللی به این شهر است. اگر تصمیم‌تان برای تحصیل در برلین جدی است، با ما همراه باشید تا شناخت دقیق‌تری از چهار دانشگاه برتر برلین کسب کنید.

دانشگاه آزاد برلین

این دانشگاه دوازه دانشکده در سه موسسه مرکزی مختلف دارد که بیش از ۱۵۰ برنامه تحصیلی با شرایط مختلف را در اختیار دانشجویان ملی و بین‌المللی قرار می‌دهد. یکی از بهترین دانشکده‌های پزشکی آلمان یعنی دانشکده شاریت به طور مشترک توسط دانشگاه آزاد برلین و دانشگاه هامبورگ اداره می‌شود. این دانشگاه به خاطر روش‌های آموزشی نوین و کادر آموزشی بسیار حرفه‌ای، اعتبار خوبی در سطح بین‌المللی دارد. تحصیل در دانشگاه آزاد برلین برای دانشجویان تمام کشورها آزاد است و برنامه‌های مالی آن بسیار انعطاف‌پذیر و تجربه تحصیل در دانشکده‌های تابستانی و زمستانی آن منحصربه‌فرد است.

بکی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در برلین

دانشگاه هومبولت برلین

این دانشگاه همواره در لیست ده دانشگاه برتر آلمان (طبق استاندارهای ملی و بین‌المللی) قرار دارد. کادر آموزشی دانشگاه هامبورت متعهد به آموزش برابر تکنیک‌های آموزشی عالی هستند و همین باعث می‌شود فارغ‌التحصیلان این دانشگاه به متخصصان خبره تبدیل بشوند. دانشگاه هامبورت تمایل زیادی به جذب دانشجویان با استعداد و تربیت آنها دارد.

دانشگاه فنی برلین

فناوری یکی از نقاط قوت کشور آلمان است و این به لطف آموزش‌های پیشرفته محقق شده است. نظم و اخلاق کاری قابل تحسین، دانشجویان پرتلاش و کادر آموزشی فعال در حوزه فناوری و صنعت و دانشگاه‌های فنی ملی و بین‌المللی متعدد در آلمان جای تعجب ندارد که اختراعات دانشمندان آلمانی دنیا را به آینده خودش نزدیک‌تر می‌کند. دانشگاه فنی برلین هم یکی از قطب‌های تولید فناوری در کشور آلمان است که به خاطر همکاری‌های بین‌المللی گسترده‌ای که با موسسات مختلف دارند، همواره یکی از مقاصد اصلی دانشجویان برای تحصیل در برلین بوده است.

دانشگاه هنر برلین

این دانشگاه یکی از بزرگترین و موفق‌ترین دانشگاه‌های هنر در منطقه خودش است که از چهار بخش هنرهای زیبا، موسیقی، طراحی و هنرهای نمایشی تشکیل شده است. دانشگاه هنر برلین بیش از ۴۰ زیرشاخه تحصیلی دارد که بسیاری از آنها در مقاطع کارشناسی ارشد هم فعال هستند. ورودی‌های این دانشگاه از ملیت‌های مختلف هستند و به همین خاطر همواره محلی برای تولد هنرمندان بین‌المللی و چندفرهنگی بوده است. ساختار جهان‌شهری حاکم بر سیستم آموزشی و ارتباط دانشجویان و اساتید هم یکی دیگر از ویژگی‌های منحصربه‌فرد دانشگاه هنر برلین محسوب می‌شود.

این دانشگاه‌ها چهار دانشگاه برتر این شهر هستند که معمولا اولویت دانشجویان برای تحصیل در این شهر محسوب می‌شوند. با این وجود، دانشگاه‌ها و موسسات عالی دیگری هم برای تحصیل در برلین وجود دارد که با کمی تحقیق می‌توانید با آن‌ها آشنا شوید.

مسکن و اقامت در برلین

در مجموع بیش از ۳۰ اقامتگاه دانشجویی در مناطق مختلف شهر برلین وجود دارد. بسته به اینکه در کدام دانشگاه برلین تحصیل می‌کنید، برخی اقامتگاه‌های دانشجویی انتخاب بهتری برای شما هستند چون به محل تحصیل‌تان نزدیک‌ترند.

اقامتگاه‌های دانشجویی در برلین مزایا و معایبی دارند که برخی از آنها عبارتند از:

این مطلب را از دست ندهید:  هزینه تحصیل در فرانسه چقدر است؟

مزایا:

 • به عنوان دانشجوهای بین‌المللی فرصت استفاده از اقامتگاه دانشجویی برایتان محفوظ است.
 • اقامتگاه‌های دانشجویی به دانشگاه نزدیک هستند.
 • فرصت آشنایی با سایر دانشجویان زودتر برایتان فراهم می‌شود.

معایب:

 • معمولا آشپزخانه و حمام با سایر دانشجویان اشتراکی است.
 • اقامتگاه‌های دانشجویی معمولا شلوغ و پرسروصدا هستند.
 • اتاق‌ها معمولا بسیار کوچک هستند و تجهیزات و وسایل زیادی ندارند.

 بیشتر دانشجویان آلمانی که برای تحصیل به خارج از کشور می‌روند از اتاق‌های کرایه‌ای استفاده می‌کنند و اتاق‌های خودشان را کرایه می‌دهند؛ بنابراین پیدا کردن اتاق در برلین برایتان چندان دشوار نخواهد بود. توصیه می‌کنیم در اطراف محل تحصیل در برلین به دنبال اتاق بگردید. مرکز شهر هم انتخاب بدی نیست چون دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی در آن بخش از شهر آسان نیست. نکته مهم دیگر در انتخاب محل زندگی، فضای خانه دانشجویی است؛ این نکته را در نظر داشته باشید که ترجیح می‌دهید در یک خانه آرام زندگی کنید یا خانه شلوغ باشد و صمیمیت بیشتری با همخانه‌هایتان داشته باشید.

استفاده از خانه دانشجویی و خدمات سایت‌هایی مثل WG هم مزایا و معایب خودش را دارد.

مزایا:

 • اختیار عمل‌تان در انتخاب محل زندگی بیشتر خواهد بود.
 • فضای خانه نسبت به اقامتگاه‌های دانشجویی آرام‌تر است و اتاق‌ها معمولا بزرگ‌تر و تمیزتر هستند.
 • همخانه‌ها می‌توانند به بهترین دوستان شما در برلین تبدیل بشوند.

معایب:

 • اجاره اتاق در برلین گران‌تر از اقامتگاه‌های دانشجویی خواهد بود.
 • خانه‌های دانشجویی ممکن است خیلی از محل تحصیل در برلین دور باشند.
 • اگر رابطه خوبی با همخانه‌ها نداشته باشید، دوری کردن از آنها تقریبا غیرممکن خواهد بود.

اینکه اقامتگاه دانشجویی را برای زندگی در برلین انتخاب کنید یا خانه‌های دانشجویی به شرایط خودتان بستگی دارد. نمی‌توان گفت کدام تصمیم درست است و هرکسی بهترین فرد برای تصمیم‌گیری بین این دو گزینه است چون درک بهتری از شرایط خودش دارد.

برلین

هزینه‌های زندگی در برلین

زندگی در برلین به نسبت ارزان است اما این مسئله به سبک زندگی شما بستگی دارد. اگر تصمیم بگیرید هزینه‌های لوکس و غیرضروری را از زندگی حذف کنید، می‌توانید با چندصد یورو زندگی کنید اما اگر بخواهید هر شب تفریح کنید و بهترین خوراک و پوشاک را داشته باشید، هزینه زندگی‌تان بیشتر می‌شود.

زندگی آپارتمانی با در نظر گرفتن هزینه‌های جمعی بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ یورو است و هزینه دقیق به محل آپارتمان بستگی دارد. حتی می‌توانید یک آپارتمان با هزینه ماهانه ۲۵۰ یورو هم پیدا کنید اما تقریبا یک ماه قبل از اقامت در برلین، جستجو را شروع کرده باشید.

هزینه‌های مربوط به شهریه به علاوه هزینه رفت‌وآمد که در همه دانشگاه‌های برلین اجباری است، بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ یورو خواهد بود.

هزینه‌های غذا به عادت‌های غذایی‌تان بستگی دارد؛ اگر عادت دارید همیشه غذای سالم بخورید، هزینه بیشتری نسبت به کسانی که غذاهای آماده و رستورانی هم می‌خورند، خواهید داشت. هزینه نهایی ۳۰۰ یورو است اما با ۲۰۰ یورو و کمتر هم هزینه‌های مربوط به خوراک را مدیریت کنید.

اگر بخواهید در رستوران‌ها و کافه‌های برلین غذا بخورید، دست‌تان در انتخاب باز است و می‌توانید اینکار را با هر بودجه‌ای انجام بدهید.

اگر اهل ورزش هستید، می‌توانید امکانات دانشگاهی که در آن هستید را بررسی کنید و ببینید امکانات ورزشی دارد یا خیر. اگر دانشگاه محل تحصیل در برلین امکانات ورزشی نداشت، می‌توانید بدون هیچ هزینه‌ای از پارک‌های نزدیک به محل زندگی‌تان استفاده کنید.

بلیت‌های سینما در برلین معمولا گران است و اگر سعی دارید هزینه‌هایتان را کاهش بدهید، بهتر است سینما را از لیست سرگرمی‌هایتان خارج کنید.

اشتغال در حین تحصیل در برلین

بسیاری از دانشجویان نمی‌توانند فقط با کمک هزینه‌ای که خانواده در اختیارشان قرار می‌دهند، زندگی کنند. بدون بورسیه تحصیلی، اشتغال در حین تحصیل گزینه بعدی برای کسب درآمد است. اما اگر قصد ادامه تحصیل در برلین را دارید، محدودیت‌هایی برای اشتغال در حین تحصیل خواهید داشت که باید آنها را در نظر بگیرید.

به عنوان یک شهروند خارج از اتحادیه اروپا، برای اشتغال در برلین باید مجوز اقامت و کار داشته باشید. اما در این صورت هم به عنوان یک دانشجو اجازه کار تمام‌وقت را نخواهید داشت. تعداد روزهای مجاز برای اشتغال هم محدود به ۱۲۰ روز کامل یا ۲۴۰ نصف روز هستند که نباید آن را رد کنید. کسانی که بیشتر از این تعداد روز کار کنند، باید دوباره برای تحصیل در برلین اپلای کنند. پذیرش یا عدم پذیرش تقاضای اپلای هم به دلایل مختلفی بستگی دارد؛ مثلا نرخ بالای بیکاری یکی از این دلایل است. بهترین راهکار برای کسانی که می‌خواهند در حین تحصیل کار کنند، اشتغال در خود دانشگاه است. دانشجویانی که در کمپ محل تحصیل‌شان کار می‌کنند، این محدودیت‌ها را ندارند.

اگر قصد کار در طول تعطیلات را داشته باشید هم قانون ۲۴۰/۱۲۰ همچنان معتبر است. فقط دوره‌های کارآموزی از این قانون مستثنی هستند؛ آنهم فقط اگر برای تحصیل ضروری باشند.

هیچ مقررات خاصی برای اشتغال در حین تحصیل دانشجویان اتحادیه اروپا در برلین وجود ندارد.

هر کسی که قصد اشتغال در برلین را دارد، باید یک حساب پرداخت مالیات داشته باشد؛ این یعنی باید در یک دفتر امور مالی ثبت‌نان کنید. برای شغل‌های ۴۵۰ یورویی (یعنی در ماه بیشتر از ۴۵۰ یورو درآمد ندارید)، نیاز به پرداخت مالیات نخواهید داشت اما برای اشتغال در طول تعطیلات که معمولا درآمد بیشتری دارد، باید مالیات بپردازید.

این مطلب را از دست ندهید:  تحصیل در پاریس، شهر رویاها | قسمت دوم

اگر از بورسیه تحصیلی یا هر نوع کمک مالی دیگر استفاده می‌کنید هم باید دقت کنید درآمد مازاد از مقدار مجاز بیشتر نشود.

کسانی که قصد اشتغال در حین تحصیل دارند، باید مدت زمان لازم برای مطالعات تحصیلی را هم در نظر داشته باشند. به خصوص در ابتدای دوره تحصیل در برلین که عدم آشنایی با زبان می‌تواند مشکل ایجاد کند، باید وقت بیشتری صرف مطالعه کنید.

مکان‌های دیدنی شهر برلین

در برلین هر طرف که سر بچرخانید، چیزی پیدا می‌کنید که تا بحال ندیده‌اید. خلاصه بگوییم امکان ندارد حوصله‌تان سر برود. در ادامه به چندتا از مهمترین نقاط دیدنی و گردشگری شهر برلین اشاره می‌کنیم:

 • یادواره دیوار برلین
 • یادواره هولوکاست
 • جزیره موزه
 • کاخ شارلوتنبورگ
 • سالن شهر برلین
 • پارک تیر گاردن
 • باغ‌ وحش برلین
 • موزه Designpanoptikum
 • دروازه براندربورگ

تفریحات رایج در برلین

در بازارهای کهنه‌فروشی گردش کنید

فرصت گردش در بازارهای کهنه‌فروشی برلین را از دست ندهید. می‌توانید برای خودتان و آشنایانتان سوغاتی‌های جالب و خاطره‌انگیز بخرید و با مردم و فرهنگ شهر آشنا شوید.

دوچرخه کرایه کنید و از مناظر شهر لذت ببرید

اگر از دوچرخه‌سواری لذت می‌برید، یک دوچرخه کرایه کنید. به این ترتیب با کمترین هزینه ممکن هم ورزش کرده‌اید و هم از مناظر بی‌نظیر برلین لذت برده‌اید.

به رستوران‌های برلین بروید

برخی از بهترین و متفاوت‌ترین رستوران‌های دنیا در برلین قرار دارند. توصیه می‌کنیم اگر مشغول تحصیل در برلین هستید، کمی پول پس‌انداز کنید و در این رستوران‌ها غذا بخورید.

فست‌فودهای ارزان برلین را امتحان کنید

اگر در برلین زندگی کرده باشید، بالاخره یک روز غذای سرخ‌کردنی خواهید خورد! این شهر پر از فست‌فود با غذاهای سرخ‌شده بسیار متنوع است که توصیه می‌کنیم آنها را تجربه کنید.

مهمانی شبانه را تجربه کنید

مهمانی‌های شبانه در برلین تمام‌نشدنی و البته جذاب هستند. می‌توانید آخر هفته به این مهمانی‌ها بروید و دوستان جدید پیدا کنید.

لذت فوتبال را در کنار هواداران متعصب تجربه کنید

آلمان‌ها به خاطر علاقه شدید به فوتبال معروفند و اگر اهل فوتبال هم نباشید، تماشای فوتبال کنار آنها برایتان جذاب خواهد بود.

در KaDeWe خرید کنید

بزرگ‌ترین فروشگاه خرده‌فروشی دنیا در برلین وجود دارد و اگر اهل گردش در بازارهای خرید باشید، حتما از آن لذت خواهید برد.

از هنر خیابانی لذت ببرید

هنر همیشه در برلین مطرح بوده و هست. با کمی جستجو در اینترنت می‌توانید پاتوق گروه‌های موسیقی و نمایشی مختلف را در شهر پیدا کنید و بدون صرف هزینه از هنر لذت ببرید.

یادگیری زبان آلمانی در برلین

تحصیل در آلمان به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی مستلزم یادگیری زبان آلمانی است. حتی اگر بیشتر برنامه‌های درسی‌تان به زبان انگلیسی هم باشند، یادگیری زبان آلمانی باید جزو اهداف‌تان باشد. بالاخره یک روز یک واحد درسی به زبان آلمانی خواهید داشت و درک مکالمات روزمره و لهجه‌های محلی هم برای مبتدیان چندان آسان نخواهد بود. خیلی زود با استفاده روزمره، به زبان آلمانی مسلط خواهید شد اما یک دوره آموزشی کمکی هم می‌تواند یادگیری زبان را سریع‌تر کند و لهجه‌تان را بهبود ببخشد.

اولین گزینه برای یادگیری زبان در برلین، دوره‌های دانشگاهی هستند. این دوره‌ها گزینه‌ انتخابی بسیاری از دانشجویان بین‌المللی هستند و بسیار ارزان هستند. مزیت دیگر دوره‌های زبان دانشگاهی این است که در خود دانشگاه برگزار می‌شوند و برای استفاده از آنها نیاز به طی کردن مسافت اضافی نخواهید داشت. معمولا قبل از ورود به این دوره‌ها باید در یک آزمون کوچک شرکت کنید تا سطح شما در زبان آلمانی مشخص بشود و در دوره مناسب ثبت نام بشوید.

به جز دانشگاه‌ها، سایر مدارس و موسسات آموزشی در برلین هم دوره‌های آموزش زبان آلمان برگزار می‌کنند. از معتبرترین موسسات آموزش زبان در برلین، Deutschinstitut و Volkshochschule هستند. سایر موسسات را هم می‌توانید با یک جستجوی ساده در اینترنت پیدا کنید.

دوره‌های آموزش زبان آلمانی برای تقویت نوشتن و گرامر بسیار مفید هستند اما مهارت‌های گفتاری را فقط می‌توانید با حضور در جامعه تقویت کنید.

بنابراین فقط با دانشجویان هموطن خودتان ارتباط برقرار نکنید و به جز زبان مادری، به زبان آلمانی هم صحبت کنید. تکالیف درسی و ارائه‌های دانشجویی فرصت خوبی برای تمرین بیشتر روی زبان آلمانی و صحبت کردن با دانشجویان محلی است.

اینها تمام اطلاعات اولیه و اساسی هستند که برای زندگی و تحصیل در برلین به آنها نیاز دارید. اگر تجربه زندگی و تحصیل در برلین را دارید، تجربیات خودتان را با سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

اگر قصد اخذ ویزای شینگن را دارید، کارشناسان ما در پیمنت۲۴ آماده راهنمایی و پاسخ‌دهی به شما هم‌وطنان عزیز هستند. همچنین با استفاده از خدمات پرداخت با ویزا کارت می‌توانید کلیه پرداخت‌ها یا رزرو آنلاین هتل‌ها و پرداخت هزینه‌های گرفتن وقت سفارت  را به آسانی انجام دهید. رزرو آنلاین پرواز و ارسال و دریافت پول از خارج از کشور از دیگر خدماتی است که برای مهاجران و مسافران عزیز فراهم شده است.

نویسنده :
انتشار : ۱۷ مرداد ۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام
ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی ترکیهمشاوره رایگان ۵۴۵۰۷-۰۲۱