‍‍
دسته بندی

آیا می‌دانید بیت کوین چیست؟ طی چند سال گذشته، خرید بیت کوین به خوبی توجه عمومی را به خود جلب کرده و برخی را هم به ثروت هنگفتی رسانده است. در عین حال این ارز رمزپایه (کریپتوکارنسی) همواره مورد اتهام جرائم اینترنتی بوده و تفکر مردم درباره پول را به کلی تغییر داده است. بسیاری از دولت‌ها هنوز هم نمی‌دانند در مورد بیت کوین باید چه تصمیمی بگیرند. اما واقعا این بیت کوین چیست و چگونه ساخته می‌شود؟

ویدیو معرفی بیت کوین

 

بیت کوین چیست؟

شبکه‌ای است که تحت کنترل هیچ‌کس نیست. یک شکل جدید از پول دیجیتال است با یک تفاوت بزرگ با سایر پول‌ها؛ هیچ کس آن را کنترل نمی‌کند.

پول‌های معمولی به وسیله بانک‌های مرکزی ایجاد می‌شوند؛ در واقع بانک‌های مرکزی تصمیم می‌گیرند این پول‌ها وجود داشته باشند تا به وسیله‌ آن از دولت اوراق قرضه خریداری کنند. بانک‌ها و شبکه پرداخت آن را به دقت کنترل می‌کنند تا بتوانند از امتیاز آن بهره‌مند شوند. آن‌ها دروازه‌های سیستم مالی هستند. این ارز رمزپایه این رویه را تغییر داده است.

بلاکچین بیت کوین

Bitcoin یک شبکه پرداخت غیر متمرکز است؛ یعنی نه یک شخص و نه یک کمپانی روی فرایند تولید و تغییر قیمت آن هیچ کنترلی ندارند. به جای آن، هرکسی روی شبکه کنترل پول خود را بر عهده دارد و هرکسی می‌تواند با دانلود نرم افزار رایگان Bitcoin و اجرای آن روی کامپیوتر شخصی‌اش، روی سیستم مالی Bitcoin تاثیرگذار باشد.

همچنین بیت کوین یک نوع ارز دیجیتال است که به صورت مجازی ساخته و نگهداری می‌شود. کسی آن را کنترل نمی‌کند، چاپ نمی‌شود و به وسیله نرم‌افزاهای رایانه‌ای که در سراسر جهان مشغول حل مسائل ریاضی هستند، تولید می‌شود.

این ارز دیجیتال اولین نمونه، از ارزهایی است که با نام ارزهای رمز پایه شناخته می‌شوند.

چه کسی آن را خلق کرده است؟

یک برنامه‌نویس رایانه‌ای به نام ساتوشی ناکاموتو ایده تولید آن را مطرح کرد که یک سیستم پرداخت براساس اصل «اثبات کار» بود. ایده اصلی او تولید پول، مستقل از هر نوع مرکز دولتی، قابل انتقال به صورت مجازی، با سرعت انتقال بالا و با هزینه انتقال خیلی کم بود.

چه کسی بیت کوین را ساخت

از آنجایی که این ارز دیجیتال تحت کنترل کسی نیست، یا باید قوانینی وجود داشته باشد یا افراد می‌توانند به راحتی هرگونه تخلفی مرتکب شوند. در این سیستم  افراد می‌توانند برای کسی بیت کوین بفرستند سپس بگویند که این کار را انجام نداده‌اند؛ بنابراین می‌توانند هرجایی آن را مصرف کنند. این مشکلی است که به آن مصرف دوباره (double spending) گفته می‌شود و بیت کوین در حال طراحی سیستمی است که از این اتفاق جلوگیری کند.

 • قیمت بیت کوین چه زمانی سقوط خواهد کرد؟
 • بیت کوین یک سرمایه‌گذاری سودآور است یا خیر؟

در واقع کسانی که نرم افزار بیت کوین را روی کامپیوتر خود دارند، از طریق اینترنت به یکدیگر وصل می‌شوند، به این شبکه از کامپیوترها، شبکه پرداخت با بیت کوین گفته می‌شود که بخش مهمی از کل پدیده bitcoin را شامل می‌شود. در واقع این ارز دیجیتال بدون این شبکه پرداخت بی معنی خواهد بود.

این مطلب را از دست ندهید:  BitPay با ویزا کارت پیش پرداخت بیت کوین به ۱۳۱ کشور دنیا نفوذ می کند

این شبکه ردیابی می‌کند چه کسی بیت کوین را برای دیگران می‌فرستند و هر شخص چه مقدار در اختیار دارد. اگر کسی فرستادن بیت کوین برای دیگران را مخفی کند، شبکه متوجه این پنهان‌کاری خواهد شد.

بیت کوین چگونه ساخته می شود؟

شبکه همچنین وظیفه‌ تولید و ساختن بیت کوین را هم برعهده دارد و به وسیله بانک مرکزی چاپ نمی‌شود، بلکه افرادی که از نرم‌افزارهای ماین روی کامپیوتر خود استفاده می‌کنند، آن را تولید می‌کنند. در واقع به این فرآیند استخراج (Mining) می‌گویند. شبکه، قوانینی برای تولید بیت کوین دارد، که چه کسی و چه وقت یک بیت کوین را تولید کند.

نحوه ساخت بیت کوین

چه کسی آن را چاپ می‌کند؟

هیچ کس. این یک پول فیزیکی نیست که توسط بانک مرکزی، بدون هیچ حساب و کتابی و با قوانین دولتی ایجاد شود. چنین بانک‌هایی برای پوشش بدهی ملی، اقدام به چاپ پول می‌کنند و این کار سبب کاهش ارزش پول خواهد شد.

ماین بیت کوین

اما این ارز به صورت دیجیتال توسط هر کسی که به شبکه آن ملحق ‌می‌شود ایجاد شده است و توسط قدرت رایانه‌ها در یک شبکه توزیع شده، استخراج (ماین) می‌شود.

این شبکه همین‌طور تراکنش‌هایی که صورت می‌گیرد را بررسی می‌کند و به صورت موثر شبکه پرداخت خود را ایجاد می‌کند.

در کجا نگهداری می‌شوند؟

این ارز دیجیتال جسم فیزیکی ندارد و شما نمی‌توانید آن‌ را در بانک پس‌انداز کنید. آن‌ها وجود دارند فقط به این دلیل که شبکه موافق وجود داشتن آن‌ها است و شما صاحب آن هستید، فقط به خاطر اینکه شبکه موافق این است که شما مالک آن باشید. سابقه‌ مالکیت در یک دفتر کل، به نام بلاک چین (blockchain) ثبت می‌شود و توسط تمامی کامپیوترهای موجود در شبکه مشاهده و نگهداری می‌شود.

نگهداری از بیت کوین

این دفتر کل سوابق کسانی که مالک این ارز دیجیتال هستند را نگهداری می‌کند؛ اما نه به صورت نام و حساب بانکی، بلکه از طریق آدرس‌های بیت کوینی این کار را انجام می‌دهد که از کاراکترهای تصادفی و طولانی ایجاد می‌شود. به سادگی نمی‌توان پی برد که صاحب این آدرس چه کسی است و به این ترتیب اگر سیستم به صورت صحیح مورد استفاده قرار بگیرد، کاملا ناشناس باقی خواهد ماند.

وقتی کسی بیت کوینی را برای شخص دیگری ارسال می‌کند، به شبکه گفته می‌شود که دفترکل را بروزرسانی کند و از آدرس بیت کوینی شخص فرستنده کم شده و به آدرس بیت کوینی شخص گیرنده اضافه می‌شود.

خرید و فروش بیت کوین

خوب، اگر این ارز دیجیتال دارای جسم فیزیکی و قابل لمس نیست، پس چطور از آن نگهداری کنیم؟ در واقع شما از آن نگهداری نمی‌کنید، بلکه در واقع شما از سوابق نقل و انتقال Bitcoin نگهداری می‌کنید. که آن هم از یک آدرس طولانی از عدد و حروف تشکیل شده است و به مثابه رمز عبور شما تلقی می‌شود. شما می‌توانید این آدرس را در نرم‌افزار کیف پول الکترونیکی نگهداری کنید یا حتی آن را روی کاغذ پرینت بگیرید. به خاطر داشته باشید که خود شبکه اطلاعات، اینکه کدام آدرس چه مقدار در اختیار دارد را در خود ثبت کرده است. شما تنها چیزی که نگهداری می‌کنید، همان آدرس یا رمز شخصی است که به شما اجازه می‌دهد به بیت کوین‌های خود دسترسی پیدا کنید و یا آن را به شخص دیگری منتقل کنید.

این مطلب را از دست ندهید:  آینده بیت کوین ؛ درخشان یا رو به ویرانی؟

نمی‌توان به اندازه بی‌نهایت بیت کوین ایجاد کرد؟

پروتکل این ارز دیجیتال اجازه نمی‌دهد بیشتر از ۲۱ میلیون بیت کوین توسط ماینرها ایجاد شود. البته آنها را می‌توان به صورت واحدهای کوچک‌تر درآورد. (کوچک‌ترین واحد قابل تقسیم بیت کوین معادل ۰/۰۰۰۰۰۰۰۰۱ است که به افتخار بنیان‌گذار این ارز به آن یک ساتوشی می‌گویند)

تولید بیت کوین

پشتوانه بیت کوین چیست؟

پشتوانه ارزهای رایج، طلا و نقره است. از لحاظ تئوری اگر شما یک دلار را به بانک بدهید آنها بایستی به اندازه آن به شما طلا بدهند (هر چند در عمل، این امکان وجود ندارد).

اما پشتوانه این ارز دیجیتال طلا نیست بلکه فرمول‌های ریاضی است.

کدهای ریاضی بیت کوین

در سراسر جهان افراد از نرم‌افزارهای رایانه‌ای برای تولید آن استفاده می‌کنند. این فرمول ریاضی در اختیار همه است و هر کسی می‌تواند آن را بررسی کند.

خود نرم افزار نیز منبع باز است. بنابراین هر کسی می‌تواند صحت عملکرد آن را تایید کند.

شفافیت بیت کوین

یکی از ویژگی‌های اصلی بیت کوین شفافیت آن است. با وجود اینکه تنها دارنده آن، آدرس یا رمز شخصی می‌تواند به بیت کوین‌هایش دسترسی داشته باشد؛ ولی هر کسی در شبکه می‌تواند میزان بیت کوین‌های هر آدرس را مشاهده کند و اینکه بیت کوین‌ها از کجا و به چه آدرسی منتقل شده‌اند هم کاملا قابل مشاهده است. اما چون آدرس‌ها کاملا ناشناس است، بیت کوین در واقع شفافیت و محرمانگی را با هم دارد. برخلاف حساب‌های بانکی که به نام شما متصل است، آدرس‌ بیت کوین هرگز با نام واقعی شما کاری نخواهند داشت.

شفافیت بیت کوین

بیت‌ کوین در واقع یک ترکیب عجیب است. پولی است که شبکه پرداخت هم محسوب می‌شود. ضمن محرمانگی، کاملا داد و ستد در آن شفاف است. کاملا غیر متمرکز است، اما قوانین سفت و محکمی دارد.

چه تفاوتی با پول‌های رایج دارد؟

بوسیله بیت کوین می‌توانید کالاها را به صورت مجازی خرید کنید. از این منظر، درست شبیه دلار و یورو است که از آنها نیز می‌توان به صورت دیجیتالی در معاملات استفاده کرد.

تفاوت بیت کوین با دلار

با این حال مهم‌ترین تفاوت ذاتی این ارز با سایر پول‌ها، عدم تمرکزگرایی آن است. یک موسسه واحد، شبکه بیت کوین را کنترل نمی‌کند. این موضوع برای عده‌ای مایه خرسندی است چرا که هیچ بانک بزرگی، کنترل پول آنها را به دست ندارد.

مشخصات بیت کوین چیست؟

بیت کوین چندین مشخصه دارد که باعث تفاوت آن با ارزهای رایج می‌شود:

مشخصات بیت کوین

۱. مرکزی ندارد

شبکه بیت کوین توسط یک بانک مرکزی کنترل نمی‌شود. هر رایانه‌ای که بیت کوین را استخراج و تراکنش‌ها را تایید می‌کند بخشی از شبکه است. بنابراین هیچ دستگاه دولتی نمی‌تواند با اتخاذ سیاست‌های پولی سبب ایجاد بحران مالی شود یا اینکه بیت کوین‌های افراد را ضبط کند. درست مانند اتفاقی که توسط بانک مرکزی قبرس در سال ۲۰۱۳ صورت گرفت. در ضمن اگر بخشی از شبکه به هر دلیلی خاموش شود، بیت‌کوین همچنان به کار خود ادامه می‌‌دهد.

این مطلب را از دست ندهید:  آیا بزرگ ترین شرکت سرمایه گذاری دنیا به بیت کوین علاقه‌ مند است؟

۲. راه‌اندازی آن ساده است

برای افتتاح حساب در بانک‌های معمولی بایستی گرفتار بروکراسی اداری شوید تا بتوانید یک حساب تجاری داشته باشید. با این حال راه‌اندازی حساب بیت‌کوین خیلی سریع است و نیازی به پرداخت هزینه‌ای هم ندارد.

۳. حریم خصوصی در آن رعایت می‌شود

شما می‌توانید در این شبکه چندین حساب کاربری داشته باشید که به هیچ نام و نشانی مرتبط نیستند. با این حال بیت کوین کاملاً شفاف عمل می‌کند.

۴. بیت کوین شفاف عمل می‌کند

بیت کوین جزئیات هر تراکنشی که در شبکه انجام شده را در یک دفتر کل به نام بلاک چین ذخیره می‌کند.

اگر شما از یک آدرس عمومی بیت کوین استفاده کرده باشید هر کسی می‌تواند بگوید چقدر بیت کوین در آن آدرس وجود دارد اما نمی‌دانند که آن آدرس متعلق به چه کسی است.

۵. هزینه انتقال ناچیز است

شاید بانک‌ها برای انتقال پول در سطح بین‌المللی از شما ۱۰ پوند طلب کنند اما بیت کوین این‌طور نیست.

۶. بسیار سریع است

به محض اینکه شبکه، پرداخت را تایید کند قادر خواهید بود در عرض چند دقیقه پول را به هر جایی که می‌خواهید، بفرستید.

۷. قابل بازگشت نیست

وقتی برای کسی پول می‌فرستید، هیچ راهی برای بازگشت آن وجود ندارد مگر اینکه دریافت‌کننده، آن را به شما بازگرداند.

خرید بیت‌کوین از پیمنت۲۴

خرید و فروش بیت کوین

بیت کوین، چه شباهتی با اینترنت دهه 80 دارد؟

 

بیت کوین چیست؟

پیمنت۲۴ به عنوان بزرگ‌ترین مرکز خدمات آنلاین ارزی در کشور، خدمات مربوط به خرید و فروش بیت کوین، BTCe، خرید با بیت کوین و دیگر خدمات مربوط به این ارز رمزپایه را به مشتریان عزیز ارائه می‌دهد. شما می‌توانید جهت خرید مطمئن از قسمت پنل کاربری خود در وب‌سایت پیمنت۲۴ هر میزان از این ارز را که بخواهید خریداری کنید. برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه خرید بیت کوین کد یا بیت کوین با بخش پشتیبانی پیمنت۲۴ تماس بگیرید.

نویسنده :
انتشار : ۷ آبان ۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاه ها (46)

 1. سلام .بیتکویین من بعد از اینکه اپدیتش کردم سرعتش کم شده به طوری ک قبلا با60 تا میرف ولی الان نصف شده .ممنون میشم اگ کمکم کنید

 2. من یک مبتدی هستم
  قصد استخراج هم ندارم
  میخوام یک بیت کوین بخرم ولی قبل از اون مثل اینکه باید یک کیف پول مجازی درست کنم لطفا راهنمایی بفرمایید که چطور ی عمل کنم تا ایمن هم باشه

 3. سلام دوستان
  میخوام تعدادبیشتری مجموعه بگیرم اما بعضی میپرسن .مگه الکیه به ما به طور رایگان بیت کوین بده؟
  چه باید گفت ؟

 4. سلام
  دانلود هسته بیت کوین به چه دردی میخوره آیا با صرف وقت برای این کار میتوان بیت کوین بدست آورد ، یا تنها راه آن ماینینگ هست

  1. شما زیر مقاله ای که بیت کوین توضیح داده شده این سوال را پرسیده‌اید. لطفا همین مقاله را مطالعه کنید. در صورت نیاز به توضیحات بیشتر به دسته بندی بیت کوین و ارزهای رمزپایه رجوع کنید.

 5. الان این بلاک چین رو کی مدیریت میکنه.اگه مشکلی پیش بیاد بالاخره ی گروهی در مرکزیت قضیه باید باشه که هندل کنه یا نه؟
  این که مرکز خاصی نداره رو دقیقا نفهمیدم منظورشو.

 6. وای بر شما که برای همه چیز توهم توطئه دارید و بدون مطالعه و فقط با شنیدن حرف ۴ تا آدم غیر مطلع میاید اظهار نظر میکنید!!! امثال شما در مواجهه با تمام موضوعات همینجوری برخورد میکنند

 7. سلام. مطالب بشکل اجرایی ب ام قابل درک نبود و تئوریکی از جنبه سوال پاسخ متوجه شدم. لطفا لینک‌مطالب آموزشی مفیدتر معرفی کنید. ممنون

 8. پولی که هیچ دولتی آنرا قبول ندارد و بدون پشتوانه است و حتی بزرگترین بانکهای دنیا از سوئیس گرفته تا شانگهای چین ،چطوری میشود سرمایه گذاری کرد .خواهش من این است ، برای رهای از چنگ بییکاری و یا رسیدن به سرمایه چنین کاری را انجام ندهید

 9. با سلام
  دوستان این یک نوع پولشوئی جدید است مثل گولد گوئیست فقط باید پول بی زبون را دست باد هوا داد چراکه کدوم عقل سلیمی قبول میکند دلار را بدهی و نوع پولی را دریافت کنی که دسترسی به آن با این مشکلات توام باشد. اگر میخواهید سرمایه گذاری کنید جای امنتر از خودتان جای دیگر نیست ،خودت سر خودت کلاه نمیگذاری

 10. تاجایی که من اطلاع پیدا کردم افراد معمولی نمیتونن استخراج کننده بشن ، فقط میتونن بیت کوین هارو با قیمت نجومی فعلی خرید و فروش کنن و البته سود سرشاری به استخراج کننده ها برسونن !!! بنظرم یه قمار ، فقط یکم اسمش باکلاسه 🙂

 11. سلام و خسته نباشید . بنده هم دارم اطلاعاتی در مورد بیت کوین بدست میارم ولی هیچی ازش نمیدونم کسی میتونه کمکم کنه ممنون میشم .

 12. با سلام و خسته نباشید
  من متوجه نشدم ذقیقا الان این پول رو چطوری میشه تولید کرد؟ این پ.ل رو که بخای داشته باشی بازم باید دلاربدی که بخریش خوب این الان چه ارز ذیجیتالی هس ؟ اسکناس رو میگیره یه پول مجازی میده ؟

 13. « ارز رمز پایه cryptocurrency فرصتی تاریخی » برای« اقتصاد انرژی محور » ایران
  بیت کوین Bitcoin« فاز صفر » ارائه ارزهای رمز پایه بین المللی است
  بیت کوین Bitcoin و ارزهای رمز پایه مشابه یک مشق شب اولیه برای تولید « پول موازی بین المللی » است
  ارزهای رمز پایه در پاسخگوی به دو نیاز اساسی بین المللی ارائه و یا مطرح خواهند شد
  – شکستن انحصار ارزهای کاغذی، ناعادلانه و بدون پشتوانه بین المللی
  – ضرورت مبادله مالی مطمئن بدون کنترل مرکزی ، سریع، محرمانه، در مقیاس بین اللملی است
  بیت کوین Bitcoin بر امواج تکنولوژی « بلاکچین Block Chain» سوار شده است که ظرفیت عظیم تکنولوژی « بلاکچین Block Chain» برای حذف مطمئن مرکزیت برای کنترل در سطح بین المللی عرضه نموده است
  آینده از آن ارزهای رمز پایه cryptocurrency ای خواهد بود که از سکتورهای اقتصادی Economic sector خاصی منشأ گرفته باشند مثلا بخش نفت و انرژی، بخش تولید دارو، بخش تولیدات کشاورزی، بخش صنعت بانکداری و بیمه … بین آین ارزهای رمز یایه cryptocurrency مبادلات ارزی وسیع، باپشتوانه واقعی، محرمانه، و در مقیاس بین المللی خواهدگرفت
  بیت کوین Bitcoin درست است که از تکنولوژی « بلاکچین Block Chain» استفاده نموده است اما دو کار بی ارزشی در بطن ان نهفته است
  – استخراج ماینیگ Mining امر غیر ضروری است ولی استفاده از تکنولوژی « بلاکچین Block Chain» امر ضروری است لذا کارگاهای ماینیگ Mining در آینده نزدیک حذف خواهند شد ولی تکنولوژی « بلاکچین Block Chain» به گستردگی تمام به کار خود ادمه خواهد داد
  – بیت کوین Bitcoin هیچ پشتوانه اقتصادی خاصی ندارد لذا مبادله این نوع ارز زیر سؤال خواهد رفت
  ارائه ارز رمز پایه cryptocurrency با پشتوانه انرژی توسط دولت ایران به جذب عظیم نقدینگی در سطح جهانی به نفع اقتصاد خواهد انجامید و با توجه به پشتوانه انرژی این نوع ارز رمز یایه cryptocurrency قابل مبادله با ارزهای موازی دیگری که بر اساس سکتورهای اقتصادی دیگر ارائه می شوند خواهد داشت
  محمد رحیم جمشیدی
  اول دی ماه 1396
  شیراز

 14. سلام
  وقت بخیر
  بنده مقاله ای در باره بیت کوین دارم تهیه می کنم به مشکلی بر خوردم
  می خواهم بدونم ایا:((با توجه به ساختار زنجیره ای بیت کوین،امکان پیدا کردن آدرس مورد نظر از طریق پویش های آدرس های موجود می باشد.
  یا به عبارتی چطور می توان مالکان bitcoin را پی جویی کرد
  ممنون اگر کامل پاسخ بدید

 15. الان یک بیت کوین معادل 8100 دلار هست میشه تقریبا 34 میلیون
  چقدر و با چه سیستمی میشه تولیدش کرد؟
  مثلا در چند ماه و با چه منابع انرژی؟
  مثل اینه هرکی یه دستنگاه چاپ پول داشته باشه خودش اسکناس تولید کنه
  وقتی تولید کرد چطوری به شبکه بگه من فلان مقدار دارم؟

  1. سلام، مقالاتی درباره نحوه استخراج بیت کوین منتشر شده در وبلاگ که می‌تونید مطالعه کنید

 16. سلام، مقاله ای هست که راجع به شکل گیری و سازو کار بیت کوین باشد که در ژورنال های معتبر چاپ شده باشد؟

 17. سلام..
  یک نفر و میشناسم که از کامپیوتر استفاده میکنه به طرف مقابل که ناشناسه اجازه استفاده از CPU کامپیوترش و به میزانی که خودش تعیین می کنه رو میده که طرف مقابل یه فایل hash (زمز نگاری شده) رو برای این شخص رو کامپیوتر میفرسته و از فضای CPU استفاده میکنه در ازای این کار بیت کوین به دست میاره ولی این فرد متوجه نمیشه که از این فضا چه استفاده ای میشه
  میخواستم بیینم این کار قانونیه و این که میشه که کامپیوتر این فرد هک بشه و بهش حمله بشه؟

  1. بیاید ساده نباشیم.اون شخص چرا باید از cpu سیستم دوست شما استفاده کنه؟اگر این کار سود داره چرا نمیره چند تا لپ تاب دیگه بخره؟

 18. خیلی عالی
  اما بغیر از این اطلاعات روش گام به گام استفاده رو هم قرار بدین الان می دونیم چیه اما نمی دونیم چطور استفاده کنیم

 19. چطور میشه با استفاده از بیت کویین خرید کنیم؟و ایا بیت کویین در زمینه خرید انلاین در ایران جواب میده یا جایی پشتیبانی میکنه؟

  1. سلام،
   سایت‌های زیادی در دنیا هستند که درگاه خرید بیت کوین دارند. چند کمپانی بزرگ در دنیا بیت کوین را می‌پذیرند که درباره این فهرست مقالاتی هم در وبلاگ ما منتشر شده. در ایران هم اخیرا فروشگاه‌هایی اقدام به فروش محصولات با بیت کوین کردند.

 20. سلام؛ از آنجا که هیچ شخص حقیقی و حقوقی قادر به رهگیری دریافت و پرداخت ها نیست ,آیا پولشویی محسوب نمیشود.

  1. سلام، خیر پولشویی به حساب نمی‌آید اما یکی از دغدغه‌های استفاده از ارزهای دیجیتال همین موضوع پولشویی است که راهکارهایی هم برای پیشگیری از آن وجود دارد. این دغدغه به نظر چندان منطقی به نظر نمی‌رسه، زیرا همین الان با سیستم کنترل شده بانکی به اصطلاح پیشرفته هم موارد زیادی پولشویی اتفاق می‌افته. پولوشویی ریشه در جای دیگری داره 🙂
   در کل فواید استفاده از بلاک چین و ارزهای دیجیتال بسیار بیشتر از معایب آن است.

  2. میشه گفت من هنوز درک درستی از این کار ندارم تنها کاری که کردم نصب اپلیکیشن pivot بوده هرکسی که کمک کنه من هم در امد داشته باشم قسمتی از درامد رو بهش میدم

  3. توی این اوضاع و احوال که هرکس از راه میرسه حق وحقوقمون رو میخوره به طور مثال ،، من یه کارمندم امسال 15% به خاطر تورم روی حقوقم اومده یه چیزی در
   حدود 170هزار تومان ولی ازون طرف 35%از مزایاو دیون ازمن کم کردند درنتیجه من20% از سال قبل کمتر میگیرم . از طرفی هم گرونی 100% امسال رو
   هم که اضافه کنم ( یعنی یک میلیون امسال = 200هزار تومان پارسال) …… با
   این تفاسیر کی اهمیت میده پول شویی هست یا نه … از طرفی تولید و رشد اقتصادی وجود ندارده که بهش ضرری بخوره … البته اشتباه نشه خود من هیچ
   اشنایی با بیت کویین ندارم از درد ناچاری اومدم… فعلا هم فقط نصبش کردم
   …شاید هرکسی اینو بخونه بگه این بابا چرند نوشته … ولی ادمی که داره
   غرق میشه به هر چیزی چنگ میزنه.
   حتی فکر شم نمی‌کردم روزی غرورمو زیر پا بزارم واین چیزارو بنویسم

 21. سلام.از آنجا که هیچ شخص حقیقی و حقوقی قادر به ره گیری آن نیست ؛آیا خود نوعی پولشویی بحساب نمیاد.
  بااحترام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام
ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی ترکیهمشاوره رایگان ۵۴۵۰۷-۰۲۱