‍‍
دسته بندی

هویت دیجیتالی و جغرافیای حقوق بشر که این روزها اینقدر درباره‌اش صحبت می‌شود چیست و در دوره‌ی مهاجرت جهانی و برای مهاجران چگونه می‌تواند اجرایی شود؟ ماجرای جغرافیای جدید حقوق بشر که توسط مارگی چیسمن بیان شد، از این قرار بود که مارگی چیسمن در ماه ژوئن ۲۰۱۶ در اولین نشست سازمان ملل متحد درباره‌ی هویت حقوقی شرکت کرد و بحث آی دی ۲۰۲۰ در نیویورک با حضور نمایندگان دولت‌ها، سازمان‌های غیردولتی و شرکت‌های فناورانه مطرح شد و سپس مارگی چیسمن در مورد آی دی ۲۰۲۰ و چگونگی دستیابی به بخشی از آن با هدف توسعه‌ی پایدار سازمان ملل توضیح داد: وی گفت: تا سال ۲۰۳۰ هویت قانونی دیجیتال که شامل ثبت زمان تولد هرفرد است، برای هر شخصی در دنیا فراهم خواهد شد. این موضوع برای مهاجران و کسانی که هویتشان مورد تردید است اهمیت بیشتری خواهد داشت.

نگرانی گروه‌های آسیب پذیر از هویت دیجیتالی

یو.ان.اس.دی. جی ۱۶.۹برای حق دسترسی مسالمت آمیز جوامع به توسعه‌ی پایدار و دسترسی به عدالت برای همه تلاش می‌کند. البته این موضوع ممکن است به طور آشکار منافع همه‌ی اقشار مردم به خصوص گروه‌های آسیب پذیر برای داشتن هویت دیجیتال را در نظر نگیرد. برای مثال خیلی از مهاجرانِ غیرقانونی مجبور هستند که به شکل غیر قانونی از مرزها خارج شوند و یا اینکه زمانی که می‌خواهند برای جلوگیری از نظارت و آزار و اذیت توسط نیروهای دولتی یا گروه‌های غیر دولتی از چارچوب‌ها (خواه دیجیتالی و خواه فیزیکی) فرار کنند، گیر بیفتند. خیلی از این پناهندگان نسبت به هویت دیجیتالی شده نامطمئن و نگران هستند و تمایلی برای پذیرش آن ندارند.

هویت دیجیتالی

هویت حقوقی دیجیتال و پناهندگان و مهاجران

با همه‌‌ی این حرف‌ها، هویت حقوقی دیجیتال به طور بالقوه برای پناهندگان و مهاجران مفیدتر از آن است که تصورش را می‌کنیم.

هویت حقوقی چیزی است که شهروندان به اصطلاح “جهان اولی” آن را به رسمیت شناخته‌اند؛ و ما آن را به عنوان یک حق بررسی می‌کنیم. اما هویت حقوقی قرار است که یک حق انسانی باشد که دربردارنده‌ی ۱.۵ میلیارد نفر – که یک پنجم جهان هستند – نیز بشود و متأسفانه این جمعیت از مردم دنیا چون به درستی آن را نمی‌شناسند از آن لذت نمی‌برند.

مزایای هویت حقوقی دیجیتال

  • هویت حقوقی حضور فیزیکی شما در جهان را تأیید می‌کند و ثابت می‌کند که شما دقیقاً همانی هستید که ادعا می‌کنید.
  • بدون هویت حقوقی دیجیتال، شما مورد آسیب‌هایی مانند بهره برداری و سوء استفاده‌های گوناگون، قاچاق، ازدواج اجباری و برده داری واقع خواهید شد.
  • شما بدون هویت حقوقی دیجیتال دسترسی امن به خدمات حقوقی، پزشکی، آموزشی و یا اقتصادی نخواهید داشت.
  • بدون هویت حقوقی دیجیتال، شما یک فرد در حاشیه، یک بار مصرف و از نظر فنی نامرئی می‌شوید.
  • هویت حقوقی دیجیتال می‌تواند ابزار فوق العاده ارزشمندی برای توسعه باشد. در زمان مهاجرت، داده‌های شناسایی دیجیتال می‌تواند نقش مهمی در ردیابی و درمان بیماری‌ها داشته باشد.
  • ثبت تولد و حقوق شهروندی، یک ابزار مهم برای هردولت جهت برنامه ریزی جمعیت و کنترل مهاجرت بی رویه‌ی جهانی است.
  • بخش مالی نیز از هویت حقوقی دیجیتال سود خواهد برد.گسترش هویت حقوقی، فعالیت بازیگران اقتصادی را بیشتر می‌کند و در مقابل تبادلات بازار سیاه را کاهش می‌دهد. اهدای هویت رسمی اداری به زنان نیز کمک می‌کند که از لحاظ اقتصادی مستقل و توانمند باشند.
  • هویت حقوقی دیجیتال همچنین می‌تواند به پناهندگان کمک کند که به شهرت و درآمد خوبی برسند. بیش از ۶۰ درصد پناهندگان افراد جوانی هستند که اسناد آموزشی برای آن‌ها بسیار مهم است. هویت دیجیتالی به خیلی از آنها کمک می‌کند که توانایی‌های تحصیلی خود را اثبات کنند و به کمک سازمان‌ها آن را تایید کنند.
این مطلب را از دست ندهید:  گران ترین نقاشی های جهان که تا به حال به فروش رفته اند کدامند؟

هویت دیجیتالی

معایب اسناد هویت قانونی کاغذی

در حال حاضر، هویت قانونی با اسناد دولتی صادر شده – گذرنامه‌ها، کارت‌های شناسایی، تأییدیه‌های فیزیکی شهروندی یا وضعیت قانونی دیگر (مانند پناهجویان) نشان داده شده است. وابستگی جهانی به روش‌های شناسایی فیزیکی ناخوشایند در حال از بین رفتن هستند. برای مثال اگر هرکدام از این اسناد گم شوند، شما نمی‌توانید ثابت کنید که چه کسی هستید. قربانیان نابودی اسناد کاغذی کمک کننده به صنعت چند میلیون دلاری قاچاق انسان هستند. البته افراد بسیاری نیز هستند که ازاین امکان ناپدید شدن یا از بین بردن هویت خود بهره برداری شخصی می‌کنند. برای مثال مهاجرانی که با شرایطی مانند مشکلات بزرگ در ارتباط با بوروکراسی، زیرساخت‌های ضعیف در کشور خود، تورم و فساد روبرو هستند و از این امکان به نفع خود استفاده می‌کنند.

شاخصه‌های زیستی و هویت حقوقی دیجیتال

به خاطر این دلایل، یو ان اچ سی آر در حال جمع آوری شاخصه‌های زیستی است. برنامه‌های آنها نظارت و کنترل اردوگاه‌های پناهندگان و به طور خاص گروه‌های فاقد هویت است که در معرض خطر استثمار هستند مانند: کودکان تنها و بدون سرپرست. بنابراین این اشخاص را روی نقشه قرار می‌دهند و به آن‌ها یک هویت بیولوژیکی هسته‌ای برای اثبات وجودشان می‌دهند. تاریخ پزشکی و سایر داده‌های مفید می‌تواند به اشتراک گذاشته شود و این کار باعث پیوند ساده‌تر دوباره‌ی پناهندگان با دوستان و خانواده‌شان می‌شود.

به نظر می‌رسد که هویت دیجیتالی شده، هویت آینده را شکل می‌دهد. با اینکه هنوز هویت در طول تاریخ به عنوان یک سلاح مورد استفاده افراد و دولت‌ها قرار گرفته است. سوالی که پیش می‌آید این است که چگونه می‌توان از این آینده اجتناب کرد؟ و این حرکت چگونه می‌تواند با آسیب کمتری برای افراد خاص آسیب پذیر همراه باشد؟

هویت دیجیتالی

چگونه هویت دیجیتال می‌تواند -و باید- در زمان مهاجرت جهانی اجرا شود؟

مهم‌ترین نگرانی اخلاقی هویت دیجیتال امنیت داده‌های خصوصی است. این موضوعی است که باید به وضوح محافظت شده و در آینده اثبات شود. دامنه‌ی سوء استفاده از اطلاعات شخصی بسیار وسیع است. در این راستا فناوری‌هایی در آی دی ۲۰۲۰ با کمک پیشگام رمزنگاری اینترنتی آلن کریستوفر، و کمک توسعه‌دهنده‌ی بیتکوین اصلی، جف گارزیگ باعث ایجاد ایده‌ی هویت مستقل شدند. این مفهوم توسط این اصل اداره می‌شود که باید این ایده در دست مردم باشد. هرکسی باید یک هویت داشته باشد که متعلق به خودش است و هیچ کس دیگری مجاز نیست که این هویت را بردارد. حکومت‌ها و دولت‌ها می‌توانند این هویت مستقل شما را تشخیص دهند و شما می‌توانید اداعا کنید که چه کسی هستید و چه نشانه‌های زیستی دارید. داده‌های پزشکی، مالی و اجتماعی و … برای هر کسی به طور شخصی می‌تواند ذخیره شود و سپس به شکل ایمن و مستقل به اشتراک گذاشته شود و در غیر این صورت استفاده از این داده‌ها خارج از چارچوب یک عمل غیر قانونی و هنجار شکنی است.

این مطلب را از دست ندهید:  آموزش کارآفرینی به فرزند و ساختن آینده مالی خوب و مطلوب

اصل کمینه سازی به کمک هویت قانونی دیجیتال

عنصر حیاتی هویت دیجیتالی مستقل، اصل کمینه سازی و به حداقل رساندن است. این به معنای اجتناب از جمع آوری داده‌ها و به حداقل رساندن با تنظیم سطح اطمینان به وسیله‌ی ابتدایی‌ترین عنصر هویت یعنی دی ان ای است.

این موضوع ثابت شده است که به دست آوردن اعتماد گروه‌های آسیب پذیرتر مانند مهاجران برای انجام این فرایند دشوار است. این ایده در واقع این است که اعتماد مورد نظر توسط هویت ارائه شده به دست می‌آید، ولی یک هویت بیرونی است که به افراد داده می‌شود و توسط افراد درونی نمی‌شود. امنیت در فناوری می‌تواند با استفاده از فناوری بلاک چین به دست بیاید. این فناوری به گونه‌ای است که سیستم‌های غیر قابل تعویض و ناسازگار را توانا می‌کند و بین کوین را برجسته می‌کند. اما در این حالت حفظ حریم خصوصی نیازمند گفتگوی با اشخاص و ایجاد اعتماد در آنها توسط یک فرد ثالث یا سازمان غیر انتفاعی است. در حقیقت سوال این است که اگر همه این فرایند توسط دولت اجرا نشود. پس توسط چه کسی اجرا خواهد شد؟ چه کسی استانداردهای این سیستم‌ها را تعیین خواهد کرد؟ آنچه که مشخص است این است که چنین سیستمی باید شناسایی شود. نه برندهایی مانند مایکروسافت و یا فیس بوک بلکه سیستمی که جهان تا به حال به خود ندیده باشد.

هویت دیجیتالی

این فناوری باید پایدار و برای هر کسی در دسترس باشد- حتی خانم روستایی بی سواد که از درگیری در سوریه فرار می‌کند. برای کارکرد هویت دیجیتالی در مقیاس جهانی، بسته‌ای که در آن قرار می‌گیرد. باید برای همه، از جمله افراد غیر فنی، به اندازه کافی رضایت بخش، ساده و قابل درک باشد. هر کس باید توانایی شرکت در حوزه‌ی هویت دیجیتالی مستقل خود را داشته باشد. یعنی اینکه باید طراحی و اجرای آن کاربر محور باشد. سیستم‌های جهانی باید با استانداردهای سازگاری کار کنند و به صورت یکپارچه و ساده مدیریت شوند و برای افرادی که در حال حرکت و مهاجرت هستند قابل حمل باشند. هم‌چنین باید به گونه‌ای طراحی شوند تا با تغییرات تکنولوژیکی در طول زمان سازگار باشند.

همین الان به نظر می‌رسد که یک چنین نظم در وسعت بالا نه قابل اجرا و نه مطلوب باشد. همانطور که قبیله‌ی جهانی جاز در آی دی ۲۰۲۰ اشاره کرد پناهندگان نگران این هستند که شاید هویت دیجیتالی هم یک نوع استعمارگری فناورانه باشد. یک رویکرد انسان شناختی باید برای این موضوع در نظر گرفته شود و این بدین معناست که مکالمات دشواری در سرتاسر دنیا شکل خواهد گرفت.

با این حال، مزایای دیجیتالی سازی شدن هویت می تواند یک گام بزرگ برای توسعه‌ی مثبت و پایدار جهانی باشد. یک سیستم ایمن، به خوبی مدیریت شده و یکپارچه که می‌تواند روند سروسامان دادن بلاتکلیفی فرآیند جستجوی پناهندگان را سریعتر کند که در بسیاری از کشورها به مدت طولانی مردم را در وضعیت محدودی قرار می‌دهد.

این مطلب را از دست ندهید:  ۱۰ مورد از زشت ترین خودروهای جهان را تا کنون دیده اید؟

این سیستم برای خانواده‌های آواره آسان‌تر می‌شود. این موضوع می‌تواند برای یک اینترنت انسانی ایجاد و روند شهروند جهانی شدن را تشویق و تسریع کند. ردیابی مهاجرت همچنین به سازمان ملل کمک خواهد کرد تا برنامه ریزی پیچیده‌ای برای جمعیت‌ها و خدمات را که جهان به طور جدی به آن نیاز دارد را بگیرد. شرایط بحران‌های محلی می‌تواند با تجزیه‌ی و تحلیل داده‌های زیستی نقشه برداری و نظارت شود. بنابراین، هشدار دهنده بودن این ایده ممکن است به خاطر قول دادن فراهم کردن یک ائتلاف جامع چندبخشی مانند آی دی ۲۰۲۰ باشد که به همین خاطر روند بررسی احتمالات و خطرات ناشی از هویت دیجیتالی قانونی با دقت شروع شده است

در پایان گفتنی است اگر شما به‌عنوان یک فریلنسر با شرکت‌ها و سایت‌های بین‌المللی همکاری دارید، می‌توانید برای نقد کردن درآمد ارزی خود از خدمات پیمنت۲۴ استفاده کنید.

 

نویسنده :
انتشار : ۲۸ آذر ۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام
ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی ترکیهمشاوره رایگان ۵۴۵۰۷-۰۲۱