‍‍
دسته بندی

بنا به تحقیق انجمن مدیران آمریکا (asaecenter) سبک رهبری ، روش استفاده از قدرت برای هدایت مردم است. این تحقیق انواع مختلف رهبری را معرفی می‌کند. مناسب‌ترین سبک‌های رهبری بسته به عملکرد رهبر و دنبال‌کننده‌های این روش و موقعیت رهبری دارد.

بعضی رهبران نمی‌توانند همراه تعداد بالایی افراد برای تصمیم‌گیری اقدام کنند. از طرفی خود موقعیت نیز برای تعیین نوع سبک رهبری مهم است. گاهی اوقات رهبران باید مشکلات را بدون مشورت با دیگران حل کنند.

سبک‌های مختلف رهبری

هیچ کدام از این سبک‌های مدیریتی برای تمام موقعیت‌ها کاربرد ندارند.

سبک رهبری

۱. رهبری خودکامه

در این سبک، رئیس در مرکز قرار دارد. رهبر عهده‌دار تمام مسئولیت‌ها است. رهبر بدون مشورت، تمام تصمیمات را می‌گیرد. آنها تصمیم را می‌گیرند و به زیردستان خود ابلاغ می‌کنند و انتظار اجرای آن را دارند. این سبک محل زیادی برای انعطاف‌پذیری ندارد.

در این نوع سبک رهبری، دستور العمل‌ها، سیاست‌ها و رویه‌ها همه بخشی از سبک رهبری هستند. از نظر آماری موقعیت‌های خیلی کمی هستند که مناسب این نوع سبک رهبری باشند.

۲. رهبری دموکراتیک

در این روش، زیردستان در جریان تصمیم سازی قرار دارند. در این سبک تمرکز روی همکاری زیردستان است. رهبر دموکراتیک مسئول نهایی است اما اختیارات خود را به دیگران واگذار می‌کند. این سبک محبوبی از رهبری است و مستلزم: عدالت، شایستگی، خلاقیت، شجاعت، هوش و صداقت است.

سبک رهبری

۳. مدیریت استراتژیک

این رهبری شامل رهبر سازمان است که مدیریت آن را به عهده دارد. رهبر استراتژیک محدود به افراد رده بالای سازمان نیست. مخاطب آن بخش گسترده‌ای را برمی‌گیرد که می‌خواهند زندگی، تیم و سازمان باکیفیتی داشته باشند.

رهبر استراتژیک فاصله بین نیاز برای احتمالات جدید و نیاز برای عملگرایی را با ایجاد عادت‌هایی نو، فراهم می‌کند. رهبر استراتژیک، تغییرات مفیدی را که سازمان نیاز دارد، فراهم می‌کند. ۵۵ درصد این نوع رهبری، نیازمند رهبری استراتژیک است.

۴. رهبری تحول گرا

برخلاف سایر روش‌های رهبری، این نوع رهبری در رابطه با شروع تغییرات در سازمان‌ها و گروه‌ها است. این نوع رهبری، به دیگران انگیزه می‌دهد و اغلب این انگیزه بیشتر از چیزی است که کارکنان انتظار دارند. آنها با چالش‌های بیشتری روبه‌رو می‌شوند و عموما عملکرد بالاتری دارند.

این نوع رهبری دنبال‌کننده‌های متعهد و راضی زیادی دارد. چون این نوع رهبری باعث ارتقا سطح شخصیتی افراد می‌شود.

رهبری

۵ مدیریت تیمی

مدیریت تیمی شامل خلق تصویری شفاف از آینده و اینکه به کجا ختم می‌شود و نمایانگر چه چیزی است. این چشم انداز باعث الهام و ایجاد حس قوی از داشتن هدف و مسیر می‌شود. مدیریت تیمی شامل کار کردن از صمیم قلب و توجه فراوان است. مهم‌ترین چالش این نوع سبک رهبری این است که آیا موفق می‌شود یا نه. این سبک رهبری به دلیل رهبری ضعیف می‌تواند شکست بخورد.

۶. رهبری بین فرهنگی

این نوع رهبری زمانی رخ می‌دهد که فرهنگ‌های مختلف در جامعه وجود دارد. این نوع رهبری در دوره حاضر که بازارهای جهانی وجود دارد، مفید واقع می‌شود.

این مطلب را از دست ندهید:  ۲۰ دلیل برای این که به کارمند خود اجازه دهید در خانه کار کند

سازمان‌ها به خصوص سازمان‌های بین المللی نیازمند رهبری هستند که به طور موثر بتوانند سبک خود را با توجه به محیط تغییر دهند. اغلب رهبران در آمریکا از این نوع هستند چرا که فرهنگ‌های مختلف در زندگی و کار وجود دارند.

سبک رهبری

۷. رهبری سازنده

این رهبری بیشتر از اینکه به مهارت مرتبط باشد به اندازه‌گیری و نتایج وابسته است. عملکرد گروه وابسته به بهینه بودن فرایند است. اگر گروه از توانایی‌های بالایی برخوردار باشد رهبر دخالت کمتری در فرایند می‌کند.

اگر گروه عملکرد پایینی داشته باشد رهبر سعی می‌کند نقش بیشتری بازی کند. یک رهبری سازنده شامل: نظارت روی گروه، پیشنهادهایی برای تغییرات و دخالت برای بهبود عملکرد گروه است.

۸. رهبری لس‌فر

در این نوع رهبری اختیارات به کارمندان داده می‌شود. زیردستان یا دپارتمان‌ها اجازه دارند با حداقل یا بدون دخالت مدیر کار کنند. نتایج نشان می‌دهد که این نوع رهبری رضایت کمتر و اثر کمتری ایجاد می‌کند.

سبک رهبری

۹. رهبری عملیاتی

این رهبری خواستار حفظ و ادامه وضع موجود است. این رهبری شامل فرایند مبادله نیز هست. کارمندان به خاطر همکاری با رهبر، پاداش دریافت می‌کنند. این رهبری خیلی ابتدایی است چرا که بیشتر روی فرایند تبادل تمرکز دارد.

داشتن مهارت‌هایی مثل: تمرکز روی انتظارات، دادن بازخورد خیلی مهم هستند. رفتارهای این نوع رهبری شامل: شفاف کردن انتظارات کارمندان، توضیح به کارمندان برای برآورده کردن این انتظارات و نوع پاداش دریافتی در صورت برآورده کردن آنها است.

۱۰. رهبری مربی‌گری

این نوع رهبری شامل: آموزش و نظارت کارمندان است. یک رهبر مربی فردی اجرایی در زمینه مشخص کردن نحوه افزایش عملکرد است. در این نوع رهبری به کارمندان کمک می‌شود تا مهارت‌های خود را بهبود دهند. این رهبر به کارمندان انگیزه می‌دهد و منبع الهام آنها برای کسب شجاعت می‌شود.

سبک رهبری

۱۱. رهبری کاریزماتیک

این رهبر، قدرت انقلابی خود را به نمایش می‌گذارد. رهبری کاریزماتیک به معنای تغیرات شدید رفتاری نیست. بلکه شامل تغییر ارزش و باورهای کارمندان است.

این تفاوت این نوع رهبری با رهبری پوپولیست است که شاید رفتار خاصی نسبت به موضوعی داشته باشد اما آمادگی رهبر کاریزماتیک را ندارد تا زیرساخت‌های رفتاری را تغییر دهد.

۱۲. رهبری الهام بخش

این نوع رهبر می‌داند که هر تغییر در روش‌ها و رویه‌های سازمانی از طریق افراد صورت می‌گیرد. اغلب رهبران بزرگ و موفق، این جنبه از رهبری را دارند. رهبران الهام بخش، رویاهای خود را محقق می‌سازند.

یکی از سرویس های منحصر به فرد پیمنت ۲۴ فراهم کردن تسهیلاتی جهت نقد کردن درآمد های ارزی شما از اینترنت می باشد. اگر شما طراح، عکاس و یا دارای هرگونه حرفه خاصی هستید که با مشتریان خارج از کشور همکاری دارید می‌‌توانید از طریق این سرویس درامد ارزی خود را به ریال نقد کنید!

نویسنده :
انتشار : ۱۴ آذر ۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام
ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی ترکیهمشاوره رایگان ۵۴۵۰۷-۰۲۱