‍‍
دسته بندی

یکی از محبوب‌ترین مشاغل آموزش زبان انگلیسی است اما انتخاب مدرک برای این شغل از میان انبوهی از کلمات اختصاری مانند TEFL، TESOL، TOEFL، TESL، CELTA و …می‌تواند گیج‌کننده باشد. چگونه می‌توانید تفاوت‌های آن‌ها را بشناسید و مهم‌تر اینکه چگونه تشخیص دهید که کدام یک برای شما و حرفه‌‌ای که دارید مناسب است؟ در این مطلب به صورت موردی تفاوت بین CELTA و TEFL را به طور دقیق‌تر بررسی می‌کنیم.

هنگامی‌که تفاوت بین CELTA و TEFL مطرح است، اولین چیزی که باید بدانید این است که این‌ها مخفف چه کلماتی هستند:

  • TEFL: آموزش زبان انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی (Teaching English as a Foreign Language)
  • TESOL: آموزش زبان انگلیسی به متکلمان زبان‌های دیگر (Teaching of English to Speakers of Other Languages)
  • TESL: آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم (Teaching English as a Second Language)
  • CELTA : مدرک آموزش زبان انگلیسی به بزرگسالان (در حال حاضر به عنوان مدرک آموزش زبان انگلیسی به متکلمان دیگر زبان‌ها هم شناخته می‌شود). (Certificate in English Language Teaching to Adults)

در حالی‌که این کلمات مخفف از نظر معنای اصلی کمی با هم تفاوت دارند اما در واقع سه مدرک اول اغلب به جای همدیگر استفاده می‌شوند و به برنامه صدور مدرکی اشاره دارند که به یک انگلیسی زبان آموزش می‌دهد تا زبان خود را به دیگران آموزش دهد. در همین حال تفاوت دیگر بین CELTA و TEFL ، CELTA نام برنامه‌ای است که توسط دانشگاه کمبریج پشتیبانی می‌شود، CELTA را همانند یک برند تجاری از TEFL، TESOL یا TESL در نظر بگیرید. به خاطر مختصر کردن در ادامه متن به عنوان «برنامه‌های TEFL» اشاره می‌‌شود.

از آنجا که هر آموزشگاهی که CELTA را ارائه می‌دهد باید به استانداردهای سختگیرانه‌ی کمبریج متعهد شود و معلمانی را که توسط آن‌ها تأیید می‌شوند را استخدام کند، اغلب به عنوان معتبرترین گزینه‌ی برنامه TEFL شناخته می‌شود. در حقیقت، گاهی برای معلمان زبان انگلیسی پیشنهادهای شغلی وجود دارد که شرط لازم برای استخدام در آن‌ها داشتن مدرک CELTA  است.

برخی درباره تفاوت بین CELTA و TEFL می‌گویند مدرک CELTA باارزش‌تر از TEFL است. بسیاری از برنامه‌های دیگر استانداردهای مشابهی را ارائه می‌دهند و برخی از آن‌ها در جایگاهی بالاتر از CELTA قرار دارند. یکی از اساسی‌ترین تفاوت بین CELTA و TEFL این است که در CELTA کیفیت دوره تقریبا تضمین شده است اما برای TEFL، باید کمی تحقیق کنید تا مطمئن شوید برنامه چیزی را ارائه می‌دهد که شما به دنبال آن هستید.

برای کمک به شما در تعییین اینکه کدام برنامه برای شما مناسب است، تفاوت بین CELTA و دیگر برنامه‌های TEFL را به صورت جزئی بررسی می‌کنیم.

تفاوت بین CELTA و TEFL در مدت زمان دوره

تفاوت بین CELTA و TEFL در مدت زمان دوره

برای گرفتن مدرک CELTA دانش‌آموزان باید ۱۲۰ ساعت کلاس و ۶ ساعت تدریس به زبان‌آموزان واقعی را بگذرانند. اکثر دوره‌های CELTA بصورت تمام وقت ارائه می‌شوند و تکمیل آن چهار هفته طول می‌کشد اما برخی از آموزشگاه‌های CELTA، دوره‌های نیمه وقت نیز برگزار می‌کنند که تکمیل آن سه ماه طول می‌کشد.

این مطلب را از دست ندهید:  چگونه خود را برای آزمون جی آر ای آماده کنید؟

برنامه‌های TEFL بسیار متنوع هستند، آن‌ها بصورت دوره‌های کوتاه مانند یک آخر هفته فشرده یا حدود ۲۰ ساعت کلاس درس و دوره‌های چند ماهه با بیش از ۳۰۰ ساعت کلاس درس برگزار می‌شوند.

مدت زمان برنامه یک عامل مهم در مورد تصمیم‌گیری برای انتخاب دوره است اما در نظر داشته باشید که هر میزان زمانی که طول بکشد تا مدرک خود را بگیرید، یک برنامه خوب حداقل باید شامل ۱۰۰ ساعت کلاس درس (بصورت حضوری یا آنلاین) و حداقل ۶ ساعت تمرین عملی آموزش قبل از اعطای مدرک به شما باشد.

تفاوت بین CELTA و TEFL ‌ در زمینه سخت و فشرده بودن

تفاوت بین CELTA و TEFL ‌ در زمینه سخت و فشرده بودن

در بیشتر دوره‌های CELTA دانشجویان مجبورند در دوره‌های تمام وقت یا ماهانه طولانی مدت شرکت کنند که شامل ۶ ساعت کلاس در روز و در کنار آن تکالیف زیاد از جمله برنامه‌ریزی کردن برای درس دادن در هنگام آموزش عملی و انجام دادن چهار تکلیف است. برنامه ماهانه CELTA یک تعهد تمام وقت است. در طول دوره نمی‌توانید کار دیگری انجام دهید.

حتی برای یک دانشجوی پاره‌وقت هم دوره CELTA بسیار سخت و فشرده است چون در این دوره‌ها فرض می‌شود که دانشجویان دارای درک کاملی از مفاهیم گرامری زبان انگلیسی هستند، چیزی که به سادگی یاد گرفته نمی‌شود، حتی اگر زبان مادری شما باشد. اگر در این مورد مشکل دارید، ممکن است نیاز باشد در حین تکمیل دوره، مطالعات اضافه‌ای انجام دهید.

درباره دیگر تفاوت بین CELTA و TEFL می‌توان گفت، دوره‌های TEFL تنوع زیادی دارند. برخی از آن‌ها به صورت آنلاین و آخر هفته‌ها برگزار می‌شوند که امکان تغییر دادن آن در طول تکمیل دوره برای دانشجویان امکانپذیر است.

در برخی از دوره‌های TEFL نیاز نیست تا دانشجویان دوره عملی‌ خود را با آموزش به زبان‌آموزان واقعی تکمیل کنند اما انتخاب این نوع دوره می‌تواند مشکل‌ساز باشد: کار کردن با زبان‌آموزان واقعی نه تنها بخش مهمی از یادگیری تدریس است بلکه بسیاری از کارفرمایان در سراسر جهان چیزی دیگری رادبه عنوان یک تمرین عملی معتبر قبول ندارند.

تفاوت بین CELTA و TEFL از نظر هزینه‌ها

تفاوت بین CELTA و TEFL از نظر هزینه‌ها

قیمت اغلب عاملی تعیین کننده برای دانشجویانی است که مدرک TEFL را به جای CELTA انتخاب می‌کنند. هزینه CELTA در همه جا بسته به آموزشگاه از ۱۵۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار است. بخشی از این هزینه به دلیل اعتبار این برنامه است، چرا که در سطح بین‌المللی شناخته شده است و آموزشگاه‌ها معلمانی را استخدام می‌کنند که دقیقا می‌دانند برنامه چه کاری را از آن‌ها می‌خواهد. علاوه براین، چون همه افراد شرکت‌کننده در دوره نمی‌توانند با موفقیت آن را بگذرانند، اگر شخصی به دنبال استخدام معلمی باشد و در رزومه او مدرک CELTA را ببیند، نه تنها می‌داند که او چه آموزش‌هایی دیده است، همچنین مطمئن خواهد بود که معلم با انجام دادن کامل تکالیف درسی سخت به این موفقیت دست یافته است.

این مطلب را از دست ندهید:  مرحله سوم USMLE

در عین حال، دوره‌های TEFL می‌توانند هزینه کمتری از ۲۰۰ دلار داشته باشند. البته برخی از دوره‌های TEFL همانند CELTA گران هستند اما بیشتر آن‌ها قیمت معقولی دارند و به همین دلیل از نظر مالی گزینه جذاب‌تری به نظر می‌رسند.

تفاوت بین CELTA و TEFL  از نظر ارزش و اعتبار

تفاوت بین CELTA و TEFL  از نظر ارزش و اعتبار

در حالی‌که هزینه مدرک CELTA بیشتر از TEFL است اما ممکن است ارزش آن را داشته باشد. دلایلی که ممکن است بخواهید CELTA را به رغم قیمت بالای آن انتخاب کنید، عبارتند از:

  • در سطح بین‌ المللی شناخته شده است و دارنده آن از امتیاز پیدا کردن شغلی خوب برخوردار است در حالی‌که افرادی با مدارک کمتر شناخته شده واجد شرایط نخواهند بود. حتی اگر شغل‌هایی ظاهرا فقط برای افرادی با مدرک TEFL باشد، در مقابل درخواست دارنده مدرک CELTA در صدر قرار می‌گیرد.
  • از جای دیگری مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، بدین معنی است که اگر شما وقت نداشته باشید تا مدرک‌های مختلف TEFL را بررسی کنید، انتخاب مطمئن و درستی است.

در مقابل دلایلی هم وجود دارد که ممکن است مدرک CELTA انتخاب مناسبی نباشد:

  • اگر می‌خواهید با کودکان کار کنید CELTA به صراحت برای آموزش بزرگسالان طراحی شده است. بنابراین اگر می‌خواهید به کودکان یا نوجوانان تدریس کنید دیگر مدارک TEFL برای شما مناسب‌تر خواهد بود.
  • در حالی‌که دارندگان مدرک CELTA این تضمین را دارند که حتما شغل مناسبی پیدا می‌کنند، به دارندگان دیگر مدرک‌های TEFL ممکن است مشاغل بیشتری خصوصا در مدارس محلی پیشنهاد شود.
  • انعطاف‌پذیری. در دوره‌های CELTA دانشجویان باید در آموزشگاه حضور داشته باشند در حالی‌که گاهی اوقات ممکن است دیگر برنامه‌های TEFL به صورت کامل یا پاره‌وقت آنلاین برگزار شوند.
  • برای مدرک CELTA نیاز است که دیپلم داشته باشید و سن‌ شما حداقل ۱۸ سال باشد. اگر جوانتر هستید یا دیپلم ندارید، دیگر برنامه‌های TEFL برای شما گزینه‌های مناسب‌تری هستند.

CELTA با فاصله زیادی تنها برنامه معتبر TEFL است و دیگر موسسات معتبر و شناخته‌شده TEFL عبارتند از Trinity، ACCET و CIT. علاوه براین، برنامه‌های TEFL بسیاری موجود است ولی آموزشگاه‌های معتبر زیادی وجود ندارند تا بتوانند استانداردهای مورد نیاز CELTA مانند معلمان به خوبی آموزش دیده، حداقل ۶ ساعت تمرین عملی با دانش‌آموزان واقعی که انگلیسی زبان دوم آن‌ها است و حداقل ۱۰۰ ساعت کلاس درس را برآورده کنند.

تجربه‌ ‌آموخته‌ها از تفاوت بین CELTA و TEFL

تجربه‌ ‌آموخته ها از تفاوت بین CELTA و TEFL:

وقتی‌که من برنامه TEFL را انتخاب کردم، کمی گیج شدم. ده‌ها برنامه مختلف با قیمت‌های متفاوت در پاریس ارائه می‌شد. از آنجا که در آرژانتین درخواست‌های شغلی زیادی برای معلمان دارای مدرک CELTA بود و چون در آن زمان پول و زمان مسئله مهمی برای من نبود، CELTA را انتخاب کردم.

من نه تنها دانش زیادی در مورد انگلیسی به عنوان یک زبان بدست آوردم بلکه ابزارهای آموزشی CELTA و تجربه تمرین عملی به من اعتماد به‌نفس زیادی را برای اداره یک کلاس داد و موفقیت کاری من را تضمین کرد.

این مطلب را از دست ندهید:  همه آن چیزی که درباره آزمون آیلتس باید بدانیم

من متوجه شدم که CELTA ضروری نیست. من در آرژانتین تدریس نکردم اما در فرانسه و آمریکا شغل معلمی را تجربه کردم. اسم CELTA پیشنهادهای شغلی کمی را برایم ایجاد کرد اما بسیاری از همکاران من در برنامه‌های آموزشی دیگر شرکت کرده بودند و به اندازه من استعداد، مهارت و شانس استخدام شدن داشتند.

در نهایت، مدرک CELTA با فاصله زیادی بهتر از بقیه برنامه‌ها است و می‌تواند به شما اعتماد به‌نفس، تجربه و مهارت‌های لازم برای معلم شدن را به شما بیاموزد. تکالیف خود را انجام ‌دهید و به دنبال یک برنامه معتبر TEFL (با تمرین عملی با زبان‌آموزان واقعی) باشید و بخواهید بدون در نظر گرفتن نام برنامه‌ای که برای مدرک گرفتن انتخاب می‌کنید به صورت کامل و خوبی آموزش ببینید.

آیا می‌دانستید که شما می‌توانید پس از کسب مهارت کافی در زبان انگلیسی به راحتی اقدام به ثبت‌نام در آزمون‌های بین‌المللی کنید؟ مجموعه پیمنت۲۴ همواره یکی از پیشگامان این عرصه بوده است و شما را یاری می‌کند تا پرداخت هزینه آزمون خود را به راحتی هر چه تمام‌تر تجربه کنید.

نویسنده :
انتشار : ۲۰ تیر ۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام
ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی ترکیهمشاوره رایگان ۵۴۵۰۷-۰۲۱