‍‍
دسته بندی

سیستم مهاجرت کانادا باید در مقابل همه عادلانه رفتار کند. هرچند در ماه‌های اخیر به برخی از افراد اطلاع داده شده که روند رسیدگی به تقاضای اقامت دائم آن‌ها بیشتر از زمانی که توسط کارمندان بخش مهاجرت تخمین زده شده است، طول خواهد کشید. بسیاری از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان ایرانی در کانادا در شرایط بی‌ثباتی زندگی می‌کنند چرا که مشخص نیست تاخیر در رسیدگی به تقاضای اقامت دائم ایرانیان تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.

زمان طبیعی رسیدگی به درخواست‌ها

تاخیر در رسیدگی به تقاضای اقامت دائم ایرانیان

اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) زمان تقریبی رسیدگی به تقاضانامه‌ها را اعلام کرده است که با توجه به نوع درخواست، متفاوت است. در حال حاضر مدت زمان انجام این پروسه برای اقامت دائم حدود شش ماه اعلام شده است.

تقاضانامه افراد با ملیت ایرانی

اما بسیاری از ایرانیانی که درخواست اقامت دائم خود را به اداره IRCC تسلیم کرده‌اند می‌گویند که این مدت زمان شش ماهه در مورد آن‌ها صدق نمی‌کند. برای برخی از آن‌ها بیش از یک سال از زمان تشکیل پرونده اقامت گذشته است اما هنوز تصمیم قطعی مبنی بر موافقت یا رد درخواست آن‌ها اعلام نشده است. بسیاری از این افراد دانشجویان ایرانی مشغول تحصیل در دانشگاه‌های کانادا هستند. آن‌ها چندین سال است که در کانادا زندگی و کار کرده‌اند و شرایط دریافت اقامت دائم را دارند. اما روند رسیدگی به تقاضانامه‌های آن‌ها با کندی پیش می‌رود و تاخیر در رسیدگی به تقاضای اقامت دائم ایرانیان به نوعی تبعیض در مقابل شهروندان سایر ملل است. چرا ایرانیان تا این اندازه تحت فشار قرار گرفته‌اند؟

علت تاخیر در رسیدگی به تقاضای اقامت دائم ایرانیان چیست؟

اداره IRCC مدعی است که هیچ سیاست تبعیض‌آمیزی در فرآیند مهاجرت وجود ندارد و آن‌ها به همه تقاضانامه‌ها به صورت برابر رسیدگی می‌کنند. اما در سال ۲۰۱۲، ایران و کانادا یک مباحثه دیپلماتیک داشتند که منجر به بسته شدن سفارت کانادا در تهران شد. کانادا ایران را کشور حامی تروریسم خواند و روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرد. از آن زمان به بعد، دولت کانادا در تلاش است که روابط خود را با ایران به حالت عادی برگرداند.

تاخیر در رسیدگی به تقاضای اقامت دائم ایرانیان

بسته شدن سفارت کانادا در ایران باعث سخت شدن دریافت ویزا و مدارک مهاجرت برای ایرانیان شد. بدون وجود سفارت در کشور، روند مهاجرت به کندی انجام می‌پذیرد. به بسیاری از افرادی که در مورد تقاضانامه‌های خود پیگیر شدند گفته شده است که آن‌ها برای مسائل امنیتی غربال‌گری خواهند شد. این برای تقاضانامه‌های مهاجرت روند نرمالی است اما بسیاری از پرونده‌های ایرانیان سال‌ها است که در کانادا هستند و همان ابتدای دریافت ویزا این غربال‌گری انجام شده است.

راه چاره چیست؟

تاخیر در رسیدگی به تقاضای اقامت دائم ایرانیان می‌تواند تاثیرات مخربی بر افرادی که به کانادا مهاجرت می‌کنند داشته باشد اما راه‌هایی برای اطمینان از باقی ماندن فرد در کانادا در حین رسیدگی به درخواست اقامت دائم او وجود دارد. یکی از این راه‌ها تقاضای اجازه کار است. اجازه کار به افراد این امکان را می‌دهد که در طول مدتی که پرونده اقامت دائم آن‌ها در اداره مهاجرت در حال رسیدگی است، بتوانند در کانادا زندگی و کار کنند. فقط افرادی که در حال حاضر با مجوز کار معتبر که در کمتر از چهار ماه دیگر منقضی می‌شود در کانادا هستند می‌توانند برای این مجوز درخواست دهند. جامعه ایرانیان کانادا و برخی از سیاست‌مداران به دولت کانادا فشار می‌آورند تا مطمئن شوند که به تمام تقاضانامه‌ها به موقع و در زمان مقرر رسیدگی می‌شود.

این مطلب را از دست ندهید:  کارت اقامت و اجازه اقامت در گرجستان به چه صورت است؟

نویسنده :
انتشار : ۱۹ تیر ۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام
ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی ترکیهمشاوره رایگان ۵۴۵۰۷-۰۲۱