دسته بندی

کارت‌های اعتباری مثل ویزا کارت یا مستر کارت که از طرف بانک‌های خارجی صادر می‌شوند سیستم به خصوصی برای امتیازدهی و تعیین میزان اعتبار دارند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید یک ویزا کارت اعتباری چگونه امتیازبندی می‌شود یا چه عواملی می‌توانند موجب جلوگیری از افزایش اعتبار فرد در این کارت اعتباری بشود.

داشتن حد اعتبار بزرگ‌تر در کارت‌هایی مثل ویزا کارت یا مستر کارت، به شما قدرت خرید بیشتری خواهد داد. با این کارت شما امتیاز اعتباری خود را افزایش می‌دهید و در نهایت می‌تواند به شما کمک کند که بتوانید کارت‌های اعتباری با میزان اعتبار بیشتری دریافت کنید. در صورتی که صادر کننده کارت اعتباری از افزایش حد اعتبار به صورت خودکار پشتیبانی نکند، شما برای این کار باید خودتان درخواست بدهید. صادرکننده کارت اعتباری‌تان با توجه به کارکرد حساب شما، درآمدها و سابقه اعتباری شما، امکان افزایش میزان اعتبار (Credit) کارت اعتباری را بررسی و در این رابطه تصمیم‌گیری می‌کند.

رد شدن درخواست افزایش اعتبار کارت اعتباری

در سیستم‌های بانکی، اغلب درخواست‌ها برای افزایش حد اعتبار با پاسخ منفی مواجه می‌شود، در ادامه مقاله سعی داریم ببینیم چه عواملی باعث می‌شود صادر کننده با درخواست مشتری مبنی بر افزایش تراز کارت اعتباری، موافقت نکند.

کارت اعتباری

تاخیر در تسویه بدهی کارت اعتباری

یکی از علت‌های مخالفت با درخواست افزایش اعتبار می‌تواند تاخیر در تسویه بدهی کارت اعتباری باشد که برای افزایش اعتبار آن درخواست داده‌اید. همچنین اگر فرد درباره تسویه بقیه کارت‌های اعتباری که از بانک‌های دیگر دریافت کرده کوتاهی کرده باشد هم ممکن است روی درخواست افزایش اعتبار کارت‌های دیگر او تاثیرگذار باشد. تاخیر در پرداخت می‌تواند این مفهوم را برساند که شما در پرداخت تعهدتان با مشکل مواجه هستید و همین امر دلیل محکمی به صادرکننده کارت جهت مخالفت با درخواست افزایش حد اعتبار کارت اعتباری می‌دهد.

بالا بودن نسبت بدهی در تراز حساب

وقتی که نسبت بدهی در ترازنامه حساب بانکی متصل به کارت اعتباری یک فرد بالا می‌رود، موجب می‌شود صادر کننده کارت اعتباری برای دادن اعتبار بیشتر به مشتری خود دچار تردید شود. یکی از راه‌های جلوگیری از این مشکل، استفاده معقول از کارت اعتباری است تا نسبت بدهی بالا نرود.

ترازنامه

باز کردن حساب‌های زیاد در یک یا دو سال گذشته

البته منظور از حساب‌های زیاد ممکن است از نظر صادر کنندگان کارت اعتباری متفاوت باشد. برای مثال ممکن است یک صادر کننده پنج حساب بانکی و دیگری ده حساب بانکی را زیاد بداند. ولی اگر در یکی دو سال گذشته چندین حساب کارت اعتباری باز کرده‌اید، نباید انتظار داشته باشید به راحتی با درخواست افزایش حد اعتبار شما موافقت شود.

در واقع اگر فرد دارای کارت اعتباری زیاد باشد و اعتبار زیادی در دسترس او باشد. ریسک بدهکار شدن او بالا است. از آنجایی که صادرکنندگان کارت‌های اعتباری نمی‌خواهند شما خیلی بدهکار شوید و از پس پرداخت‌هایتان بر نیایید چندان میلی به افزایش حد اعتبار شما در این صورت نخواهند داشت.

اگر یک فرد اخیرا تعداد درخواست زیادی برای گرفتن کارت اعتباری داده باشد، حتی اگر موفق به دریافت کارت‌های درخواستی هم نشده باشد، شانس او برای افزایش حد اعتبار کاهش می‌یابد. در واقع درخواست زیاد برای کارت اعتباری می‌تواند این مفهوم را برساند که شما دچار مشکلات مالی هستید و نیاز به اعتبار بیشتر دارید تا آن را برطرف کنید.

کارت اعتباری

حساب بانکی به تازگی باز شده باشد

از آنجایی که صادرکنندگان کارت اعتباری برای پذیرش درخواست افزایش اعتبار به سوابق ۶ ماه تا یک سال گذشته نگاه می‌کنند، اگر هنوز این مدت از افتتاح حساب شما نگذشته باشد شانس شما برای دریافت حد اعتبار بیشتر بسیار پایین خواهد بود.

درآمد فرد درخواست کننده

معمولا حد اعتبار فرد به میزان درآمد ماهیانه او وابسته است، اگر درآمد شما (نسبت به استانداردهای شرکت صادرکننده کارت اعتباری) پایین باشد، به احتمال زیاد با درخواست افزایش حد اعتبار شما موافقت نخواهد شد. همچنین اگر به تازگی حد اعتبارتان را افزایش داده باشید، انتظار نداشته باشید که خیلی زود بتوانید حد اعتبارتان را بالا ببرید. بهتر است پس از هر بار افزایش حد اعتبار حداقل شش ماه صبر کنید سپس برای افزایش مجدد حد اعتبار درخواست دهید.

افزایش اعتبار

میزان بازپرداخت ماهانه

اگر میزان پرداختی ماهانه شما حداقل ممکن یا کمی بالاتر از آن باشد، به این معنی است که شما توانایی پرداخت اعتبار بیشتر را نخواهید داشت. بنابراین اگر کارت اعتباری با اعتبار بیشتر می‌خواهید باید بیش از حداقل پرداختی را در ماه انجام بدهید. مورد دیگر این است که اگر امتیاز اعتبارتان پایین باشد، شانس شما برای دریافت اعتبار بیشتر کاهش پیدا می‌کند. امتیاز اعتبار شما به صادر کننده کارت اعتباری‌تان اجازه می‌دهد تا فوراً تصمیم بگیرد که آیا اعتبار شما را افزایش دهد یا خیر. امتیاز پایین اعتبار نشان می‌دهد که در سابقه کارت اعتباری شما مشکلی وجود داشته است و شما گزینه‌ی مناسبی برای افزایش حد اعتبار نیستید.

تخلف در گزارش عملکرد کارت اعتباری

حتی یک تاخیر ۳۰ روزه در پرداخت بدهی هم می‌تواند شانس فرد را در گرفتن اعتبار بیشتر کم کند. همچنین تخلفات جدی‌تر و سو استفاده از کارت اعتباری می‌تواند کاملا فرد را از افزایش اعتبار محروم کند.

اگر به هر کدام از دلیل بالا، بانک درخواست شما برای افزایش اعتبار را رد کند، علت رد درخواست به همراه نامه‌ای برای مشتری ارسال و به او اعلام خواهد شد.

بدهی

همانطور که می‌بینید داشتن یک کارت اعتباری مانند ویزا کارت یا مستر کارت کار چندان ساده‌ای نیست. برای اینکه بتوانید اعتبار مناسبی برای استفاده از این کارت‌ها داشته باشید باید فاکتورهای زیادی را مد نظر داشته باشید و مسائل مختلفی را رعایت کنید. نظر شما چیست؟ فکر می‌کنید با وجود این همه دردسر و مسائل مختلف که باید رعایت بشود اصلا ارزشش را دارد که برای داشتن یک کارت اعتباری تلاش بکنیم؟

نویسنده :
انتشار : ۲۳ اسفند ۱۳۹۵
مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + پانزده =

کانال تلگرام
فروش ویژه کیف پول سخت‌افزاری Ledger Nano S (کیف پول سخت‌افزاری برای ارز‌های دیجیتال)خرید انلاین
+