دسته بندی

از شیدایی گل لاله تا شرکت دریای جنوب و حباب داتکام، تاریخ همواره به ما ثابت کرده است که مراقب افزایش ناگهانی و بعضا غیر منطقی هر کالایی با هر میزان جذابیت باشیم. طی هفته‌های اخیر با افزایش باور نکردنی قیمت بیت کوین، برخی این افزایش را حبابی بیش نمی‌دانند و این حباب قیمت بیتکوین را با نمونه‌های تاریخی موجود مقایسه می‌کنند.

در مقاله‌ای در همین وبلاگ، ۵ دلیلی که نشان می‌دهد بیت کوین بهترین سرمایه‌گذاری سال ۲۰۱۸ است را بیان کردیم؛ دلایلی که در عین منطقی بودن از زبان سرمایه‌گذاران بعضا عمده این ارز رمزپایه بیان شده است. اما شاید بهتر باشد با نظر برخی از منتقدان بیت کوین هم آشنا شویم؛ کسانی که معتقد هستند حباب قیمت بیتکوین به زودی می‌ترکد. کسانی که عمدتا به جای بیان دلایل منطقی، حقایق تاریخی را یادآوری می‌کنند.

بیت کوین چیست و آیا سرمایه‌گذاری در آن اشتباه است؟

حباب قیمت بیتکوین

بیشتر بخوانید:

چگونه روی بیت کوین سرمایه گذاری کنیم؟

بیت کوین اولین و بزرگ‌ترین ارز رمزپایه‌ای است که ماهیت آن در حقیقت یک دارایی دیجیتالی قابل معامله نامتمرکز است. این‌که آیا بیت کوین یک سرمایه‌گذاری اشتباه است یا خیر، یک سوال ۹۷ میلیارد دلاری است (ارزش فعلی تمام بیت کوین موجود). بیت کوین تنها می‌تواند به عنوان وسیله‌ای برای معامله مورد استفاده قرار بگیرد و در عمل بیش از آن که برای مقاصد قانونی از آن استفاده شود، در معاملات غیر قانونی به کار می‌رود.

عدم وجود هیچ‌گونه نظارت رسمی و دولتی بر بیت کوین موجب شده تا به طور شگفت‌انگیزی در برابر سانسور دولتی، فساد دولتی و نظارت دولتی مصون بماند. همین مصونیت عاملی شده است تا بیت کوین انواع گوناگونی از مدافعان و سرمایه‌گذاران را به خود جذب کند؛ از پولداران لیبرال که از ایده یک ارز بدون تورم و نظارت یک بانک مرکزی استقبال می‌کنند گرفته تا قاچاقچیان مواد مخدر که از بیت کوین استفاده می‌کنند؛ چون ردیابی یک معامله بیت کوینی به یک فرد حقیقی خیلی سخت (نه غیر ممکن) است.

اما مهم‌ترین حباب‌های اقتصادی تاریخ چه هستند که منتقدان بیت کوین به آن استناد می‌کنند؟

شیدایی گل لاله

شیدایی گل لاله

بیشتر بخوانید:

افزایش قیمت بیت‌کوین حباب نیست

یکی از بزرگ‌ترین مثال‌های یک حباب اقتصادی، افزایش ناگهانی قیمت گل لاله در قرن ۱۷ در کشور هلند است که به شیدایی گل لاله شهرت یافت. زمانی که دلالان هلندی ناگهان با افزایش باورنکردنی قیمت پیاز گل لاله، که آن زمان تازه از امپراتوری عثمانی به اروپا وارد شده بود، مواجه شدند.

این مطلب را از دست ندهید:  محبوبیت بیت کوین با افزایش پوشش رسانه ای ارزهای دیجیتال بیشتر می شود

دلالان پیاز‌ها را می‌خریدند و می‌فروختند، قیمت‌ها را جابجا می‌کردند. زمانی که مردم از پول‌های زیادی که در این تجارت جابجا می‌شد مطلع شدند، به این بازار هجوم آوردند و قیمت‌ها به شکلی نجومی افزایش یافت. در طول چهار سال قیمت پیاز گل لاله در هلند ۲۰۰ برابر افزایش یافت و در زمان اوج قیمت آن هر پیاز گل لاله به اندازه درآمد ۱۰ سال یک کارگر قیمت داشت. اما زمانی رسید که دیگر تقاضایی برای خرید گل لاله در این کشور وجود نداشت. در عرض یک ماه، حباب قیمت آن ترکید و قیمت پیاز گل لاله به هیچ رسید.

نوت ولینک، رئیس سابق بانک مرکزی هلند، چندین ماه پیش در رابطه با افزایش قیمت بیت کوین به دانشجویان خود در دانشگاه آمستردام گفت:

دیر یا زود ماسک بیت کوین از چهره‌‌اش خواهد افتاد. تجارت بیت کوین سوداگری محض است. حتی بدتر از شیدایی گل لاله است. حداقل در آن زمان به شما یک پیاز گل لاله می‌فروختند. این‌جا شما هیچ کالایی دریافت نمی‌کنید.

ولینک مدت‌ها پیش از افزایش ناگهانی قیمت بیت کوین در ماه‌های اخیر این نظر را بیان کرده است. احتمالا او اکنون بیش از هر زمانی مطمئن است که حباب قیمت بیتکوین خواهد ترکید.

حباب دریای جنوب

حباب دریای جنوب

آیزاک نیوتون یکی از مشهورترین کسانی است که سرمایه‌گذاری سنگینی در شرکت دریای جنوب انجام داد. این شرکت امتیاز انحصاری تجارت میان بریتانیا و کشورهای آمریکای جنوبی را در قرن ۱۸ در دست داشت.

بیشتر بخوانید:

بیت کوین هنوز در اول مسیر است

سرمایه‌گذاران بزرگی همچون آیزاک نیوتون سهام این شرکت را می‌خریدند، به این امید که سود حاصل از تجارت انحصاری این شرکت را دریافت کنند. اما ارزش سهام این شرکت بسیار فراتر از قیمت کالا‌هایی شد که شرکت می‌فروخت. بریتانیا در همین زمان بر سر کنترل آمریکای جنوبی درگیر جنگ با اسپانیا شد. درآمد شرکت دریای جنوب کاهش یافت و ارزش سهام شرکت فرو پاشید.

حباب داتکام

حباب داتکام

ورود سهام شرکت‌های جدید اینترنتی به بازارهای سهام از جمله بازار نزدک در نیویوک به شکلی افراطی ارزش سهام‌ها را در اواخر دهه ۱۹۹۰ میلادی افزایش داد. سهام بسیاری از شرکت‌ها در چنین فضایی افزایشی شگفت‌انگیز داشت؛ در حالی که بسیاری از آن‌ها سود کم یا حتی هیچ سودی نداشتند.

این مطلب را از دست ندهید:  افزایش هزینه های بیت کوین نسبت به اوایل عرضه و کاهش استفاده از آن

شرکت‌ها در اوایل قرن ۲۰۰۰ شروع به فروش سهام خود کردند. فروش سهام این شرکت‌ها به بالاترین سطح خود رسید و موجب ترس و وحشت بازار شد. در چنین زمانی سرمایه لازم برای ادامه فعالیت این شرکت‌هایی که سودی هم نداشتند از بین رفت. ناگهان ارزش سهام شرکت‌هایی که بالاترین ارزش را در بازار سهام داشتند و متعاقب آن کل بازار سهام سقوط کرد.

بحران وام مسکن

حباب اقتصادی

بانک‌های آمریکایی نامسئولانه به شهروندان آمریکایی وام مسکن می‌دادند. شهروندانی که در واقع امکان پرداخت اقساط وامی را که دریافت کرده بودند، نداشتند. این وام‌ها در قالب اوراق قرضه توسط بخش سرمایه‌گذاری بانک‌ها به مردم ارائه می‌شد. زمانی که تعدادی بسیاری از خانوارهای آمریکایی از اقساط خود عقب ماندند، سرمایه‌گذاران به ابعاد بزرگ سرمایه‌گذاری اشتباه خود پی بردند. مساله‌ای که در نهایت در سال ۲۰۰۸ موجب فروپاشی نظام بانکی شد.

آیا حباب قیمت بیتکوین خواهد ترکید؟

همه این مثال‌های تاریخی یک وجه مشترک دارند: هجوم مردم به بازاری که پس از مدتی تقاضای خود را از دست می‌دهد و ارزش آن به یک باره سقوط می‌کند.

با افزایش قیمت بیت کوین هم مردم به سمت این ارز رمزپایه هجوم آورده‌اند؛ اما دلایلی که برای افزایش قیمت بیت کوین ذکر می‌شود، شاید این که روزی حباب قیمت بیتکوین خواهد ترکید یا این که اساسا حبابی وجود دارد را غیرقابل باور کند.

در هر صورت پیمنت‌۲۴ با سابقه‌ای طولانی در همراهی شما مشتریان گرامی، این بار هم یکی از پیشگامان خرید و فروش ارزهای رمزپایه در ایران شده است. اگر به خرید و فروش بیت کوین علاقه‌مند هستید با کارشناسان ما در تماس باشید.

انتشار : ۱۴ آذر ۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاه ها (3)

 1. بلاک چین تکنولوژی آینده بشریت می باشد اما بیت کوین و سایر ارزهای گران حباب هستند ,
  ارزی با الگوریتم جامع تر مورد نیاز می باشد .

  سه تا نکته در مورد بیت کوین وجود دارد که باید مد نظر قرار گیرد :

  ۱- تکنولوزی بلاک چین : بیت کوین که مبتنی بر بلاک چین بوده و مهمتر از خود بیت کوین میباشد
  بنا بر برآورد و پیش بینی بسیاری از صاحب نظران تکنولوژی بلاک چین بزودی دنیا را تصاحب میکند و به نوعی آزادی مردم از دست حکومت ها را رقم خواد زد ….
  اینکه پولی آمده و خارج از حیطه بانکها و حکومت ها و فقط توسط مردم داد و ستد بشود یعنی عصر روشنگری و مهدویت اقتصادی ,
  از طرفی ما میتوانیم همین روش را در مورد انتخابات پیاده سازی نماییم , به نحوی که اداره جامعه بدست مردم بیافتد و مردم حکومت کنند نه زورمداران و مستبدان …. تکنولوژی بلاک چین میتواند در تمامی عرصه های زندگی مردم پیاده سازی گردد به نحوی که مردم اداره جامعه را بدست بگیرند …. در اینده مسولین واقعا کارمندان مردم محسوب میگردند و مردم رعیت نخواهند بود , در آینده به مدد بلاک چین مردم مسولین متخلف را به راحتی کنار خواهند گذاشت .

  ۲- قیمت بیت کوین : از انجا که در حال حاضر بغیر از بیت کوین نزدیک به ۲۰۰ ارز دیجیتالی دیگر ارایه شده هست و تقریبا تمامی انها همان کار بیت کوین را می توانند انجام بدهند به نظر میرسد بیت کوین حبابی قوی میباشد و سقوط خواهد کرد ….
  به نظر بنده ارزهای دیجیتالی باید قیمتی زیر یک دلار تا نهایتا ۱۰ دلار داشته باشند تا برای زندگی مردم کارامد باشند

  ۳-عدم توزیع عادلانه : اگر چه بیت کوین و سایر ارزها استقلال مردم از بانکها و دولت ها را بوجود می اورند اما بیت کوین و سایر آلتکوین ها نتوانسته اند در توزیع عادلانه ان نقشی داشته باشتند و همچنان شاهد تجمع این ارز در دست عده ای خاص , سرمایه داران و استخراج کنندگان خواهیم بود و به مراتب از بی عدالتی دولتها بد تر خواهد شد … مثلا این ارزها باید به گونه ای طراحی و استخراج شوند که یک نویسنده , یک نقاش , یک رفته گر , یک خواننده …. بتواند بنا بر کاری که انجام میدهد از ان دریافت نماید ….
  بنا بر این ما نیاز به یک سیستم ارزشی هستیم که بتواند پشتوانه پول قرار گیرد …
  (به طور مثال قیمت متوسط یک کیلو وات برق , یا ارزش یک لیتر آب قابل شرب …) واحد ارزش گذاری باشد و سپس با ایجاد یک الگوریتم آن پول دیجیتالی تولید گردد که نتواند حتما بوسیله کارت گرافیک به هر مقداری تولید گردد ,
  در حال حاضر ارزش بیت کوین و سایر ارزها از محل استخراج توسط کارتهای گرافیک + درخواست بازار تعین می شود ….
  یک چیز مسخره … یک عده کامپیوتر که دارند تلاش میکنند یک بلاک را بشکنند تا تعدادی سکه ازاد شود …. همین میشود پول
  در حالی که در سیستم واقعی کارگری که کار میکند دارد خدمتی به اجتماع ارایه میدهد و مزد میگیرد حال انکه این کامپیوتر ها دارند لقمه را دور سرخودشان میچرخانند …. مقدار زیادی انرژی برق دارد مصرف میشود و کلی گاز دی اکسید کربن وارد جو میشود تا ثابت شود این کامپیوتر ها فکر کرده اند و در عوض میتوانند پشتوانه ان ارز قرار بگیرند ….

  بنده در اینجا از تمامی متخصصین کامپیوتر و فیزیک کوانتم و سایر علوم تقاضا دارم چاره ای بیاندیشند و از سیستم بلاک چین الگوریتمی طراحی نمایند که :
  الف : توزیع عادلانه پول را بر مبنای یک الگوریتم جامع رقم بزنند
  ثانیا تولید ان ارز دیجیتال سبز مد نظر باشد که باعث آلودگی محیط زیست نشود ….
  پیش بینی بنده سقوط بیت کوین و سایر ارزهای گران ظرف ۲ سال آینده هست زیرا رقیب دارند و تعداد رقبا دارد روز بروز بیشتر میشود و از طرفی و همه ارزها تقریبا دارند یک کار را میکنند.

 2. با تشکر از این مقاله جالب اما سوال اینجاست شواهد تاریخی با رفتار فعلی معامله گران بیت کوین وجوه اشتراکی هم دارد اما چرا عنوان کرده اید با وجود دلایل عنوان شده (کدام دلایل) ترکیدن حباب بیت کوین یا اینکه اصلا حبابی باشد غیر قابل باور است؟
  و مساله دوم به نظر شما رالی قیمت بیت کوین تا کجا میتواند ادامه یابد؟

  1. با تشکر از توجه شما.
   منظور از دلایل عنوان شده مقاله «۵ دلیلی که بیت کوین را به بهترین سرمایه گذاری در سال ۲۰۱۸ تبدیل می کند» است که در همین وبلاگ منتشر شده است.
   در رابطه با قیمت بیت کوین همان طور که در مقاله اشاره شده است زمانی حباب بیت کوین خواهد ترکید که تقاضای خرید و فروش بیت کوین فروکش کند. با توجه به همان مقاله ای که در بالا ذکر شد به نظر میرسد نه تنها تقاضای بیت کوین حداقل در سال آینده فروکش نخواهد کرد بلکه با ورود موسسات مالی بزرگ همچون بازار بورس شیکاگو به بازار ارزهای رمزپایه افزایش قیمت بیت کوین ادامه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 5 =

کانال تلگرام
فروش ویژه کیف پول سخت‌افزاری Ledger Nano S (کیف پول سخت‌افزاری برای ارز‌های دیجیتال)خرید انلاین
+