‍‍
دسته بندی

فناوری‌های مالی یا همان فین‌تک مثل سایر فناوری‌ها در آغاز راه با بزرگنمایی کاذب (یا هایپ) مواجه می‌شوند. بلاک چین و ارزهای رمزپایه به ویژه بیت کوین هم از این قاعده مستثنی نیستند. بسیاری از کارشناسان معتقدند بسیاری از حوزه‌های فین‌تک تحت تاثیر این بزرگنمایی‌ها قرار دارند. آیا این بزرگنمایی‌ها باعث ایجاد حباب بیت کوین و افزایش غیرواقعی قیمت‌ ارزهای رمزپایه خواهد شد؟ پاسخ رئیس بانک مرکزی سنگاپور به این پرسش مثبت است. با پیمنت۲۴ همراه باشید.

حباب بیت کوین خواهد ترکید؟

هشدار رئیس بانک مرکزی سنگاپور درباره ترکیدن حباب بیت کوین

بانک مرکزی سنگاپور یکی از فعال‌ترین بخش‌های دولتی در حوزه فین‌تک در آسیاست و به اعتقاد بسیاری می‌توان هاب فین‌تک آسیا هم باشد. راوی منون، رئیس بانک مرکزی سنگاپور در مصاحبه اخیرش با بلومبرگ درباره تاثیرپذیری بلاک چین و سایر حوزه‌های فین‌تک از بزرگنمایی یا هایپ هشدار داده است. منون به سرمایه‌گذاران توصیه کرده این هشدار را درباره پلتفرم‌های وام‌دهی همتا به همتا و ارزهای رمزپایه هم جدی بگیرند. او معتقد است:

مسلما بلاک چین هم مثل هر تغییر تکنولوژیک یا اختراع جدید دیگری، شاهد مقدار زیادی بزرگنمایی و اغراق رسانه‌ای خواهد بود. به نظر من این فناوری جدید تفاوتی با بقیه ندارد و برخی جنبه‌های آن با بزرگنمایی زیاد همراه شده است.

بیشتر بخوانید:

افزایش قیمت بیت‌کوین حباب نیست

فین‌تک یکی از مسائل مهم در سیاست‌های پولی و نظارتی سنگاپور است. مقامات دولتی سنگاپور در زمینه آموزش‌های بین‌المللی در حوزه فین‌تک بسیار فعال هستند و همچنین فضای حمایتی خوبی برای بلاک چین در کشورشان فراهم کرده‌اند. به همین خاطر باید هشدار رئیس بانک مرکزی سنگاپور را جدی گرفت. اگر این بزرگنمایی و هایپ را درباره ارزهای رمزپایه مثل بیت کوین هم وجود داشته باشد، احتمالا حباب بیت کوین بعد از فروکش کردن اشتیاق تریدرها خواهد ترکید. البته این یک تحلیل است و برخی کارشناسان معتقدند افزایش قیمت بیت کوین واقعی است.

در حالی که مسئولین قضایی بسیاری از کشورهای جهان در حال تلاش برای رسمی‌ کردن چنین بازارهایی هستند، به نظر می‌رسد لحن محتاطانه رئیس بانک مرکزی سنگاپور در تضاد با روند عمومی است. اما بررسی تیترهای چند ماه گذشته نشریات معتبری مثل Forbes نشان می‌دهد راوی منون تنها کسی نیست که درباره مسائلی مثل بزرگنمایی جنبه‌های مختلف فین‌تک از جمله عرضه اولیه سکه یا حباب بیت کوین هشدار داده است.

حباب بیت کوین

در بخش دیگری از مصاحبه بلومبرگ با رئیس بانک مرکزی سنگاپور آمده است:

من ترکیدن حباب در فضای فین‌تک را به خوبی می‌بینم. تقاضا برای برخی از مدل‌های کسب و کار و فناوری‌های مالی جدید بیش از ظرفیت واقعی و تا حدی کاذب است. بازارهای فین‌تک در حال حاضر با اقبال و رضایت‌مندی عمومی همراه هستند اما بالاخره یک روز این بازارها بازتعریف می‌شوند. البته امیدوارم این بازتعریف مثل سال ۲۰۰۱ همه چیز را از بین نبرد و فقط شامل بزرگنمایی‌های کاذب بشود.

رئیس بانک مرکزی سنگاپور به تریدرهای بلاک چین هشدار داده این بزرگنمایی‌ها را درباره ارزهای رمزپایه هم جدی بگیرند. اگر بخواهیم محتاطانه نگاه کنیم طبق این تحلیل احتمال ترکیدن حباب بیت کوین وجود دارد. نظر شما چیست؟ به نظر شما چقدر از افزایش‌های اخیر قیمت بیت کوین واقعی بوده است؟

این مطلب را از دست ندهید:  ارزش تراکنش های تایید نشده بیت کوین به ۷۰۰ میلیون دلار رسید

نویسنده :
انتشار : ۲۲ آبان ۱۳۹۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =

کانال تلگرام
فروش ویژه کیف پول سخت‌افزاری Ledger Nano S (کیف پول سخت‌افزاری برای ارز‌های دیجیتال)خرید انلاین
+