‍‍
دسته بندی

همسایه غربی ایران ترکیه، یکی از مقاصد گردشگری پربازدید ایرانیان است. ترکیه به واسطه آب و هوای مناسب، نزدیک بودن به ایران و نقاط مختلف گردشگری مطابق با هر سلیقه‌ای، توانسته است بخش زیادی از گردشگران را از سطح جهان به سمت خود جذب کند. اگر شما هم در حال برنامه‌ریزی برای یک سفر خارجی هستید و ترکیه هم یکی از گزینه‌های شما است، پس بهتر است بهترین زمان سفر به ترکیه را بدانید و برنامه خود را با آن تنظیم کنید.

بهترین زمان سفر به ترکیه از نظر آب و هوا

بهترین زمان سفر به ترکیه

بخش‌های غربی ترکیه تابستان‌های گرم و زمستان‌های سردی دارند. بارش برف در ترکیه یک پدیده عادی است که در روزهای زمستان چندین بار اتفاق می‌افتد. با توجه به این شرایط آب و هوایی ترکیه، بهترین زمان سفر به ترکیه به ویژه استانبول پاییز و بهار است، یعنی از ماه آوریل تا می و از سپتامبر تا اواسط نوامبر. در این زمان‌ها دمای هوا دلپذیر و آسمان صاف است. البته استانبول چون در کنار دریا واقع شده است همیشه کمی بادخیز است.

بهترین زمان سفر به ترکیه

در نمودار زیر بیشترین و کمترین دمای ترکیه را بر حسب فارنهایت در همین ماه‌ها می‌بینید.

بهترین زمان سفر به ترکیه

نمودار بیشترین و کمترین دمای ترکیه از دی تا آذر

بهترین زمان سفر به ترکیه

میانگین بارش باران در سال بر حسب mm

سواحل مدیترانه و دریای اژه آب و هوای مدیترانه‌ای دارند. زمستان‌های این سواحل خنک اما تابستان‌های داغی دارند. همین موضوع باعث شده بسیاری از گردشگران کوش‌آداسی و مارماریس را برای گردش انتخاب کنند. بیشتر بارندگی مناطق ساحلی در زمستان است و تابستان‌های خشک و آفتابی برای تفریح‌های آبی مناسب است. هرچه به سمت شرق ترکیه نزدیک‌تر شوید، آب و هوا در زمستان سردتر و تابستان گرم‌تر می‌شود، در تابستان‌های خشک مناطق شرقی، دما تا ۴۰ درجه سلسیوس هم می‌رسد و در زمستان هم برف سنگینی در این مناطق می‌بارد. بهترین زمان سفر به مناطق شرقی ترکیه هم پاییز و بهار و اوایل و اواخر تابستان است. در این ماه‌ها دمای هوا خنک و لذت‌بخش است.

بهترین زمان سفر به ترکیه

محبوب‌ترین زمان سفر به ترکیه از نگاه گردشگران

بهترین زمان سفر به ترکیه

میانگین قیمت هتل‌ها در ترکیه

 

جشنواره‌ها و رویدادهای مهم در ترکیه

جشنواره‌ها و رویدادهای مهم در ترکیه

استانبول پایتخت فرهنگی ترکیه محسوب می‌شود و چندین جشنواره و رویداد مهم در طول سال در این شهر برگزار می‌شود. مناطق ساحلی بیشتر میزبان رویدادهای تفریحی و شاد مثل جشنواره مجسمه‌های شنی، مسابقه بادباک‌ها و تجمع بالن سوارها است و استانبول بیشتر میزبان جشنواره‌های موسیقی و فرهنگ و هنر است. در ادامه چند رویداد مهم ترکیه را برای انتخاب بهترین زمان سفر به ترکیه به شما معرفی می‌کنیم.

جشنواره فیلم استانبول

بهترین زمان سفر به ترکیه

جشنواره فیلم استانبول از سال ۱۹۸۲ آغاز شده و به مدت ۱۰ روز میزبان بهترین فیلم‌های داخلی یا خارجی ارائه شده به جشنواره است. حدود ۲۰۰ اثر مختلف سینمایی و مستند در این جشنواره شرکت می‌کنند و به چندین اثربرتر جایزه اعطا می‌شود. جشنواره فیلم استانبول بزرگترین جشنواره فیلم و سینما در ترکیه است و اگر اهل هنر سینما هستید ماه آوریل هر سال بهترین زمان سفر به ترکیه برای شما است.

این مطلب را از دست ندهید:  در سفر به کشور ترکیه در کدام شهرها اقامت کنیم؟

روز ملی حاکمیت و روز کودکان

روز ۲۳ آوریل سال ۱۹۲۰ زمانی که مجلس قانون‌گذاری ترکیه تشکیل شد، آتاتورک بنیانگذار حکومت جدید ترکیه در مجلس حاضر شد و در یک سخنرانی حکومت جدید را هدیه‌ای به کودکان آینده کشور خطاب کرد. هر ساله به همین مناسبت، کودکانی از ترکیه در صندلی‌های مجلس می‌نشینند و یکی از میان خودشان را به عنوان رئیس مجلس انتخاب می‌کنند و سخنرانی وی از تلویزیون پخش می‌شود. جشن‌های مختلفی در طول هفته این رویداد در مدارس برگزار می‌شود. یکی از بخش‌های جالب این هفته ملی در ترکیه، دعوت از کودکان سایر نقاط جهان برای اقامت یک هفته‌ای در کنار خانواده‌های ترکیه‌ای است.

جشنواره موسیقی بدروم

بهترین زمان سفر به ترکیه

جشنواره موسیقی از سال ۲۰۰۹ شروع شد و هر سال در شهر بدروم برگزار می‌شود. چندین گروه موسیقی از ترکیه و سایر کشورها در این شهر ساحلی جمع می‌شوند و بهترین اجرایشان را در این جشنواره ارائه می‌کنند. به دلیل نزدیک بودن محل جشنواره تا ساحل ریا، این جشنواره می‌تواند در کنار برنامه‌های تفریح و گردش قرار گیرد.

مسابقه بین‌المللی مجسمه‌های شنی

مسابقه مجسمه‌های شنی ترکیه یکی از بزرگترین‌ها در نوع خود است و هر سال صدها مجسمه ساز حرفه‌‌ای از سراسر جهان برای شرکت در این مسابقه به ساحل آنتالیا می‌آیند. موضوعات مسابقه هر سال تغییر می‌کند.

جشنواره فرهنگ و هنر سیده

بیشتر بخوانید:

سفر به زیباترین نقاط جهان در فصل بهار

سیده شهری در استان آنتالیا ترکیه است و هر سال جشنواره‌ای به همین نام با حضور اکسترهای موسیقی و هنرمندان رشته‌های مختلف در این شهر برگزار می‌شود. کنسرت‌های جشنواره سیده در فضای باز و مکان‌های تاریخی مثل آمفی تئاترهای به جا مانده از روم باستان و معبد آپولو برگزار می‌شود.همانطور که گفته شد بهترین زمان سفر به ترکیه ماه‌های بهار و پاییز است و چه بهتر که همزمان با تفریح و خرید در جشنواره‌های هنری هم حاضر شوید.

مسابقه موسیقی و رقص بومی محلی

این جشنواره در ماه آگوست آغاز و تا ماه ژانویه طول می‌کشد. چندین گروه موسیقی و رقص از مناطق مختلف ترکیه به آنتالیا می‌آیند و هرکدام موسیقی و هنر محلی خودشان را به نمایش می‌گذارند.

جشنواره موسیقی و جاز استانبول

بهترین زمان سفر به ترکیه

بیشتر بخوانید:

سفر به بهترین هتل ها با ساحل اختصاصی از طریق بوکینگ

دو جشنواره موسیقی در تابستان برگزار می‌شود. یکی جشنواره موسیقی استانبول که میزبان گروه‌های موسیقی کلاسیک و دیگری جاز است. شرکت‌ کنندگان این جشنواره برترین‌های جهانی هستند و چندین محل برگزاری فضای باز یا بسته در شهر استانبول به این جشنواره اختصاص می‌یابد. هر سال گردشگران مختلفی فقط به خاطر شرکت در جشنواره‌های استانبول به این شهر می‌آیند. تاریخ برخی جشنواره‌ها متغیر است و برای اطلاع دقیق بهتر است به سایت جشنواره‌ها مراجعه کنید.

تاریخ‌هایی که برخی مکان‌های گردشگری در ترکیه تعطیل است

تاریخ‌هایی که برخی مکان‌های گردشگری در ترکیه تعطیل است

بیشتر بخوانید:

با ۱۰ راهکار ساده، بودجه سفر خود را به درستی خرج کنید

این مطلب را از دست ندهید:  بهترین مقاصد گردشگری در ماه ژانویه

برای یافتن بهترین زمان سفر به ترکیه ، بهتر است از ایام تعطیل رسمی ترکیه آگاه شوید. در کنار ایام تعطیل رسمی، روزها و ساعت‌هایی هست که برخی مکان‌ها تعطیل می‌شوند. کاخ و موزه توپکاپی روزهای سه شنبه تعطیل است. در روزهای مقدس و ساعات برگزاری مراسم‌های مذهبی، گردشگران اجازه ورود به مسجد سلطان احمد استانبول را ندارند. بازار ادویه و بازار بزرگ از تاریخ ۲۴ تا ۲۷ جولای و ۱ تا ۴ سپتامبر و ۲۹ اکتبر تعطیل است. تمامی موزه‌ها، کاخ‌ها و مکان‌های گردشگری در روزهای ۲۴ جولای و اول سپتامبر تا ساعت ۱ بعد از ظهر تعطیل هستند.

بهترین زمان سفر به ترکیه برای ایرانیان می‌تواند روزهای تعطیل نوروز و تابستان به خاطر تعطیلی مدارس باشد و از طرف دیگر همین ایام، ترکیه آب و هوای مناسبی دارد. برای خرید و تفریح یا شرکت در جشنواره‌ها به پول نقد لیره ترکیه، ویزا کارت و مستر کارت بانکی برای پرداخت غیر نقدی و همینطور پیش خرید اینترنتی بلیط جشنواره‌ها نیاز خواهید داشت. علاوه بر این‌ها، مستر کارت تراول به جای حمل پول نقد بسیار برای گردشگران مناسب است. پیمنت۲۴ تمام نیازهای شما را با خدمات گسترده‌ای که دارد پوشش می‌دهد از تهیه بلیط و ایرلاین تا تهیه کارت‌های اعتباری. بدون شک، آرزوی ما داشتن سفری آرام و لذت بخش به ویژه در ایام نوروز است.

نویسنده :
انتشار : ۲۳ اسفند ۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام
ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی ترکیهمشاوره رایگان ۵۴۵۰۷-۰۲۱