‍‍
دسته بندی

در این مقاله با نحوه اخذ تابعیت سوئد آشنا می‌شوید. اگر اکنون تابعیت یکی از کشورهای دانمارک، فنلاند، ایسلند یا نروژ را دارید این قوانین برای شما متفاوت خواهد بود. شما می‌توانید به‌صورت آنلاین درخواست تابعیت سوئد را بدهید. زمانی که فرم مربوطه را پر کردید باید آن را پرینت کرده و به‌وسیله پست به آژانس مهاجرت ارسال کنید. فرم را امضا کنید و تمام مدارک را از روی اصلش بفرستید که هویت ما را تایید کند. از اینجا می‌توانید درباره پر کردن فرم تابعیت کشور سوئد اطلاعات بیشتری کسب کنید. فرم مربوطه را پر کرده و به آدرس زیر ارسال کنید:

The Swedish Migration Agency
Citizenship Unit
601 70 Norrköping

باید همه مدارکتان را با پست ارسال کنید و اداره پست شما را در انجام این کار راهنمایی می‌کند.

مدارک زیر را در یک پاکت قرار دهید

اصل مدرک پاسپورتتان و در صورتی که از قبل هم پاسپورت داشته‌اید، اصل آن را بفرستید. اگر پاسپورت بین‌المللی ندارید تمام مدارک شناسایی‌تان را در پاکت قرار دهید. اگر چند مدرک دارید آن‌ها را به ترتیبی که در فرم پر کرده‌اید، مرتب کنید. در صورتی که در حال حاضر ساکن سوئد هستید نباید مدارکی چون اقامت موقت خود و فرزندانتان، گواهی رانندگی سوئد و کارت شناسایی سوئد خود را ضمیمه مدارک کنید.

مدارک دیگری که تابعه کشورهای عضو EU یا EEA باید بفرستند

برای اخذ تابعیت سوئدتان، باید اقدام به دریافت اقامت موقت کنید. از اینجا بخوانید که به چه صورت برای اثبات اجازه اقامت موقت خود باید اقدام کنید.

اخذ اقامت سوئد

اطمینان از داشتن صلاحیت کافی

هنگامی که شما درخواستی به اداره مهاجرت سوئد می‌فرستید آن‌ها مدارک شما را بررسی می‌کنند و اگر کامل نباشد یا صلاحیت کافی را نداشته باشید رد می‌شوید. سپس باید از اول همه مراحل را انجام دهید و هزینه‌های لازم را دوباره بپردازید. بنابراین بهتر است همان ابتدا از داشتن صلاحیت کافی اطمینان حاصل کنید. از اینجا صلاحیت‌های لازم برای گرفتن تابعیت سوئد را بخوانید.

برای فرزندانتان هم اقامت بگیرید

اگر شما فرزندان زیر ۱۸ سال دارید که ازدواج نکرده‌اند و اقامت موقت سوئد دارند می‌توانید به همراه خودتان برایشان تابعیت سوئد دریافت کنید. اگر شما حضانت فرزندانتان را به عهده دارید می‌توانید برای این کار اقدام کنید. در صورتی که همسر داشته باشید باید اجازه همسرتان برای اخذ تابعیت سوئد برای فرزندانتان موجود باشد. لازم نیست برای فرزندانتان به‌صورت جداگانه اقدام کنید بلکه اطلاعات مربوط به آن‌ها را هم در بین مدارک خودتان ارسال کنید. همچنین لازم نیست برای درخواست تابعیت سوئد فرزندانتان مبلغی اضافه بپردازید. باید پاسپورت آن‌ها به همراه اطلاعات مربوط به حضانت در صورتی که فرزند شما متولد سوئد نیست را ارسال کنید. کودکانی که به ۱۲ سالگی رسیده‌اند باید به‌صورت کتبی رضایت خود را از اخذ تابعیت سوئد اعلام کنند. اگر کودک شما در زمانی که در انتظار پاسخ اداره مهاجرت هستید به دنیا آمده باشد، باید نامه‌ای جداگانه برای اداره مهاجرت بنویسید و درخواست تابعیت را برای آن‌ها بفرستید. این نامه را باید شما و همسرتان امضا کنید.

این مطلب را از دست ندهید:  ۱۰ کشور برای شروع یک زندگی جدید با تجربه‌های جالب را بشناسید

زندگی در سوئد

آیا به پاسپورتتان احتیاج دارید؟

ممکن است هنگامی که در انتظار پذیرش یا رد درخواستتان هستید به پاسپورت خود احتیاج داشته باشید. اداره مهاجرت سوئد به اصل پاسپورت شما احتیاج دارد و زمانی که اداره دیگر نیازی به مدارک شما نداشته باشد آن‌ها را برایتان پس می‌فرستد. اما اگر در حین انجام این فرآیند به پاسپورتتان احتیاج داشتید می‌توانید درخواست بازپس‌گیری کنید. شما نباید دوباره پاسپورتتان را به اداره مهاجرت ارسال کنید و باید تا زمانی که آن‌ها خودشان از شما چنین درخواستی کنند صبر کنید و سپس دوباره پاسپورتتان را دوباره به اداره مهاجرت ارسال کنید. اگر اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌خواهید به اینجا مراجعه کنید.

پایان فرآیند بررسی مدارک

اداره مهاجرت پس از بررسی صلاحیت شما تصمیم نهایی را به شما اعلام می‌کند. اگر با درخواست شما موافقت شده باشد اداره مهاجرت به آژانس مالیات سوئد(Swedish Tax Agency) هم اطلاع می‌دهد. سپس کارت اقامت موقت شما مسدود می‌شود و دیگر با آن اجازه سفر نخواهید داشت. شما می‌توانید کارت را سپس دور بیاندازید زیرا قابل‌استفاده نخواهد بود. اگر فرزند هم داشته باشید کارت اقامت آنان نیز باطل خواهد شد.

پاسپورت سوئدی

کسانی که تابعیت سوئد می‌گیرند می‌توانند برای اخذ پاسپورت سوئدی اقدام کنند. درخواست این پاسپورت باید از طریق پلیس پیگیری شود. کسانی که در سوئد نیستند می‌توانند از طریق سفارت سوئد پیگیری کنند. برای اطلاعات بیشتر در این باره به اینجا مراجعه کنید.

اگر درخواست شما رد شد

اگر اداره مهاجرت با درخواست شما موافقت نکرد شما پس از سه هفته می‌توانید دوباره اقدام کنید و دفعه دوم نواقص روند قبلی را برطرف کنید.

اگر به‌صورت آنلاین درخواست نمی‌دهید

اگر قادر نیستید که درخواست خود را به‌صورت آنلاین انجام دهید باید فرم Ansökan om svenskt medborgarskap för vuxna, number 316011 را به سوئدی پر کنید و در این فرم روند کار و مدارک لازم هم نوشته شده است. سپس درخواست خود را به این آدرس بفرستید:

The Swedish Migration Agency
Citizenship Unit
601 70 Norrköping

اگر به دنبال اطلاعات بیشتری درباره کشور سوئد و شرایط زندگی در آن جا و همچنین اطلاعاتی درباره مهاجرت به سوئد می‌گردید می‌توانید به اینجا مراجعه کنید و از دیگر مقالات پیمنت۲۴ درباره مهاجرت به سوئد استفاده کنید.

نویسنده :
انتشار : ۲۰ تیر ۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام
ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی ترکیهمشاوره رایگان ۵۴۵۰۷-۰۲۱