دسته بندی

بیت کوین اغلب به عنوان راه‌حلی برای کشورهایی که با مشکل مالی مواجه هستند، در نظر گرفته می‌شود و تاثیر بیت کوین در این کشورها می‌تواند بسیار کلیدی باشد. در کشورهایی که از لحاظ مالی ضعیف هستند، می‌توان از این واحد پول مجازی در زمینه‌ برطرف کردن مشکلات مالی یا دیگر مسائل بهره‌مند شد. در ادامه با ۴ کشور توسعه نیافته و بسیار فقیر آفریقایی آشنا می‌شویم، که هنوز معلوم نیست تمایل دارند از خرید بیت کوین و ارزهای رمزپایه در کشور خود استفاده کنند یا خیر.

تاثیر بیت کوین در کشورهای مختلف

جمهوری آفریقای مرکزی

جای تعجب وجود ندارد، اگر با تعدادی از کشورهای آفریقایی مواجه شویم که میزان تولید ناخالص آن‌ها بسیار کم است. جمهوری آفریقای مرکزی در این زمینه پیشتاز است. حتی با وجود دخایر معدنی و اورانیوم و حتی منابعی مانند نفت و گاز، امید بهبود از این وضعیت وجود ندارد. جمهوری آفریقای مرکزی، دومین کشور از لحاظ کم‌ترین میزان سطح توسعه‌ انسانی در جهان است و تنها سه درصد از جمعیت آن در سال ۲۰۱۲ از اینترنت استفاده می‌کردند، که به هر وسیله امکان ندارد که جرقه‌ امیدی درباره‌ راه‌اندازی بیت کوین در آن زده شود پس تاثیر بیت کوین در این کشور محدود است.

تاثیر بیت کوین در آفریقا جنوبی

جمهوری دمکراتیک کنگو

جمهوری دمکراتیک کنگو که قبلا به عنوان کنگو یا زئیر شناخته می‌شد، بیش از چند دهه است که در دوران سختی به سر می‌برد. جنگ‌های داخلی کنگو که به نیمه‌ دوم قرن نوزدهم بر می‌گردد، این کشور را تاکنون در حالت جنگ‌زده باقی نگه داشته است.

بی‌ثباتی سیاسی اثر بدی بر روی اقتصاد محلی این کشور گذاشته است. تنها ۱/۷ درصد از کل جمعیت این کشور از اینترنت استفاده می‌کنند. البته این میزان به طور مداوم در حال افزایش است. جای تعجب است که نزدیک به ۲۰۰ ارائه دهنده‌ خدمات اینترنتی (خرید بیت کوین) در این کشور وجود دارد، ولی همه‌ این‌ها لزوما برای راه‌اندازی بیت کوین در این کشور کافی نیست و فقط تعداد کمی از مردم شور و شوق راه‌اندازی بیت کوین را در کشور خود دارند.

بوروندی

از این کشور آفریقایی به ندرت خبر‌ها و موضوعات مثبت به گوش رسیده است. این کشور جزو کوچک‌ترین کشور آفریقایی است که هنوز تحت تأثیر نا آرامی‌های ماه آوریل سال ۲۰۱۵ قرار دارد. اقدامات برای بر‌‌‌کناری رییس جمهور با شکست مواجه شد، ولی اثرات آن نا آرامی‌های مدنی هنوز باقی مانده است و تاثیر بیت کوین در این کشور با محدودیت روبرو است.

مقاله‌های مرتبط:

با ملاحظه‌ مشکلات این کشور در بخش‌هایی از اقتصاد، می‌توان علت این کشمکش‌ها و اختلافات را متوجه شد. حدود ۹۰ درصد از جمعیت کشور به کشاورزی مشغول هستند که این بخش فقط ۳۰ درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است. این کشور سرمایه‌گذاری قابل توجهی در بخش اینترنت پر سرعت انجام داده است، که می‌تواند آینده روشنی را برای این کشور در زمینه‌ بیت کوین رقم بزند. در حال حاضر فقط ۱/۵ درصد از جمعیت این کشور به شبکه‌ جهانی اینترنت متصل هستند و این رقم تاثیر بیت کوین را محدود می‌کند.

تاثیر بیت کوین در جهان

لیبریا

این کشور اگرچه نسبت به سه کشور قبلی در شرایط بهتری قرار دارد، با این حال از لحاظ اقتصادی در وضعیت وخیمی قرار دارد. جنگ‌های داخلی اقتصاد این کشور را تحت تاثیر قرار داده است. بیش از ۸۰۰ درصد تولید ناخالص داخلی، صرف بدهکاری‌های خارجی شده است. با توجه به این که حدود ۳/۸ درصد از جمعیت این کشور به اینترنت متصل هستند، می‌توان انتظار داشت تاثیر بیت کوین در این کشور بسیار باشد.

نویسنده :
انتشار : ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶
مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =

کانال تلگرام
فروش ویژه کیف پول سخت‌افزاری Ledger Nano S (کیف پول سخت‌افزاری برای ارز‌های دیجیتال)خرید انلاین
+