‍‍
دسته بندی

هفته گذشته یک کاربر به طور اتفاقی کنترل صدها کیف پول ارز دیجیتال را در دست می‌گیرد و در حالی که وحشت‌زده به دنبال بازگرداندن کنترل این کیف پول‌ها به پلتفرم پریتی (یک سرویس کیف پول بلاک چین اتریوم) بوده است سهوا همه ذخیره توکن در این کیف پول دیجیتالی را نابود می‌کند.

گزارشی که این پلتفرم منتشر کرد می‌گوید چندین اشکال فنی این سرویس کیف پول دیجیتالی موجب شده تا یک کاربر کنجکاو این سرویس، به طور کاملا اتفاقی کنترل ۳۰۰ میلیون دلار ارز رمزپایه را به دست بگیرد و آن را از دسترسی پلتفرم خارج کند.

بیشتر بخوانید:

فین تک و کیف پول آنلاین، فناوری‌ هایی که تمام جامعه را پوشش می‌ دهند

اگرچه برخلاف دیگر هک شدن‌های ارزهای رمزپایه، این بار پولی عامدانه از کسی دزدیده نشد بلکه سرمایه افراد سهوا از بین رفته است. پول گم شده در قالب اتر (Ether)، ارز قابل معامله‌ای که پلتفرم اتریوم را به حرکت در می‌آورد، بوده و به صورت کیف پول‌های دیجیتالی چندامضایی در پلتفرم پریتی (Parity) ذخیره شده بوده است. انتقال وجوه در این کیف پول‌ها تنها در صورتی اتفاق می‌افتد که بیش از یک کاربر رمز عبور خود را وارد کند.

کیف پول پریتی

بیشتر بخوانید:

روش ساخت کیف پول بیت کوین در بلاک چین ؛ محلی امن برای ذخیره سرمایه شما

سه‌شنبه هفته پیش پریتی اعلام کرد در حالی که تلاش می‌کرده است تا اشکال فنی قبلی که منجر به دزدیده شدن ۳۲ میلیون دلار ارز رمزپایه از چندین کیف پول دیجیتالی چندامضایی شده بوده است رفع کند، سهوا اشکال فنی دیگری برجای می‌گذارد. اشکال فنی دوم موجب می‌شود تا یک کاربر به تنهایی بر تمام کیف پول‌های دیجیتالی چندامضایی تسلط یابد و دسترسی به سیستم از دست توسعه‌دهندگان پلتفرم خارج شود.

این کاربر با نام کاربری «Devops199» ظاهرا اتفاقی این نقص فنی را به کار انداخته است. زمانی که توسعه‌دهندگان به اشتباه خود پی می‌برند، به دنبال این بر می‌آیند تا با حذف کدی که مالکیت ارزهای رمزپایه را در اختیار آن کاربر قرار داده بوده است، این اشکال فنی را از بین ببرند؛ اما به جای بازگرداندن این ارزهای رمزپایه، توسعه‌دهندگان تمام کیف پول‌های دیجیتالی چندامضایی را قفل می‌کنند به طوری که تمام راه‌های دسترسی به آن‌ها از بین می‌رود. به بیان دیگر، در حال حاضر به هیج عنوان امکان انتقال ارز رمزپایه از این کیف پول‌های دیجیتالی چندامضایی وجود ندارد.

کیف پول دیجیتالی

بیشتر بخوانید:

امن‌‌تر کردن کیف پول بیت کوین در بلاک چین چگونه ممکن است

در همین زمان کاربر Devops199 به طور اتفاقی صدها کیف پول دیجیتالی را می‌دزد و در حالی که وحشت‌زده سعی بر بازگرداندن این کیف پول‌ها به پریتی داشته است، ناگهان همه ارزهای رمزپایه ذخیره شده در این کیف پول‌ها را نابود می‌کند.

پریتی در همین رابطه به کاربران خود اعلام کرده است که کارشناسان این شرکت در حال تحلیل این وضعیت هستند و در آینده نزدیک جزییات بیش‌تری را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

این مطلب را از دست ندهید:  دوج کوین (Dogecoin) چیست؟

هارد فورک و کیف پول دیجیتالی

هارد فورک اتریوم

بیشتر بخوانید:

همه کیف پول‌های اتریوم؛ از ساده تا پیچیده

برخی از کاربران پریتی خواستار اجرای یک هارد فورک (به معنای تغییر اساسی پروتکل بلاک چین یک ارز رمزپایه است) برای اتریوم هستند. این هارد فورک تنها در صورتی اجرا می‌شود که بیش از ۵۱ درصد از کاربران موافقت کنند که تظاهر کنند که اتفاقی نیافتاده است. این هارد فورک مستلزم تغییر کدی است که اتریوم را کنترل می‌کند و سپس همه کاربران پلتفرم اتریوم هم باید نرم‌افزار خود را ارتقا دهند. بنابراین طبیعی است که برخی از کاربران از انجام این هارد فورک سر باز زنند و در نتیجه دو گروه با دو نظر متفاوت در برابر یکدیگر قرار گیرند.

البته چنین اتفاقی بی‌سابقه نیست. دو سال پیش از این هم یک اپلیکیشن اتریوم با نام DAO هک شد که طی آن ۱۵۰ میلیون دلار ارز رمزپایه به سرقت رفت. آن زمان هارد فورک اجرا شده موفقیت‌آمیز بود؛ اما ۱۵۰ میلیون دلاری که دو سال پیش دزدیده شد سهم بسیار بزرگ‌تری را نسبت به ۳۰۰ میلیون دلار گم شده در پریتی نسبت به کل سرمایه اتریوم تشکیل می‌داده است. بنابراین احتمال اجماع بر اجرای یک هارد فورک دیگر کم‌تر از دو سال پیش خواهد بود.

هک شدن ارز رمزپایه اتریوم

این خسارت ۳۰۰ میلیون دلاری در حقیقت ناشی از اشکال فنی چند ماه پیش اتر بود که منجر به دزدیده شدن ۳۲ میلیون دلار ارز رمزپایه از تنها سه کیف پول دیجیتالی چندامضایی شد. بعد از این سرقت بود که توسعه‌دهندگان با نوشتن کدهای جدید تلاش بسیاری کردند تا از هک شدن و سرقت ۲۰۸ میلیون دلار باقی‌مانده جلوگیری کنند. رفع آن اشکال فنی نقص دیگری را در سیستم ایجاد و devops199 هم سهوا این نقص فنی را فعال کرد.

بیشتر بخوانید:

۱۴ کیف پول بیت کوین برای ذخیره امن بیت کوین ها

پریتی گفته است که میزان مبلغ واقعی از بین رفته را نمی‌تواند تخمین بزند. به علاوه این شرکت می‌گوید عبارت «از دسترس خارج شده» عبارت دقیق‌تری نسبت به «از بین رفته» است. اما حتی اگر ۳۰۰ میلیون دلار ارز رمزپایه از دسترس خارج شده باشد، در هر صورت ظاهرا هیچ کس به این ۳۰۰ میلیون دلار دسترسی ندارد.

دامنیک ویلیامز، بنیان‌گذار شرکت بلاک چین DFINITY، معتقد است آسیب‌پذیری پریتی ناشی از کدنویسی اشتباه کیف پول‌های این شرکت برای ذخیره توکن‌های اتریوم بوده است:

این آسیب‌پذیری این امکان را برای تمام کاربران به وجود آورده است تا توکن‌های ذخیره شده در کیف پول‌ها را از دسترس خارج کنند؛ به گونه‌ای که کاملا غیرقابل انتقال شوند. در حال حاضر تنها راهی که می‌توان برای بازگرداندن این خسارت عظیم به آن اندیشید، اجرای یک هارد فورک است. این تغییر اساسی نیازمند ارتقای نرم‌افزار تمام کاربران ارز رمزپایه اتریوم در زمان اجرای این هارد فورک است تا بتوان همه استخراج‌کنندگان (سازندگان ارزهای رمزپایه)، کیف پول‌ها، صرافی‌ها و غیره را متصل به سیستم نگه دارد.

اتریوم پس از بیت‌کوین دومین ارز رمزپایه مهم دنیای ارزهای دیجیتالی است که تنها طی سال گذشته ۲۵۰۰ درصد قیمت آن رشد داشته است. یک توکن اتر که در آغاز سال ۸ دلار قیمت داشته است، در حال حاضر بیش از ۲۸۵ دلار قیمت دارد.

این مطلب را از دست ندهید:  تفاوت اصلی بیت کوین، اتریوم و لایت کوین چیست؟

پیمنت۲۴ به عنوان بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده راهکار پرداخت‌های بین‌المللی در کشور، خرید و فروش اتریوم ، خرید و فروش بیت کوین و خدمات مرتبط با آن را در برنامه کاری خود قرار داده است. اگر به سرمایه‌گذاری در اتریوم، بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال علاقه‌مند هستید، کادر مجرب پیمنت‌۲۴ در خدمت شما خوانندگان گرامی در این راه خواهد بود.

انتشار : ۲۳ آبان ۱۳۹۶
مطالب مرتبط
کانال تلگرام
فروش ویژه کیف پول سخت‌افزاری Ledger Nano S (کیف پول سخت‌افزاری برای ارز‌های دیجیتال)خرید انلاین
+