دسته بندی

شاید برخی از شما نام سیستم رتبه‌بندی QS را شنیده باشید. QS سیستمی معتبر است که به بررسی دانشگاه‌های جهان و قراردادن آن‌ها در جایگاه و رتبه مشخص می‌پردازد. این برنامه، دانشگاه‌ها را به صورت منطقه‌ای و رشته‌ای مورد سنجش قرار می‌دهد. دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته، دانشگاه یا کشور خاصی داشته باشند، می‌توانند با استناد به آمار ارائه شده توسط QS، تصمیم‌گیری بهتر و جامع‌تری داشته باشند.

آخرین رتبه‌بندی QS برای سال ۲۰۱۷ چهارشنبه هفته گذشته منتشر شد که بهترین دانشگاه‌های جهان را در ۴۶ حوزه مختلف شامل رشته‌های معمول و پر طرفدار مانند کسب و کار و تاریخ تا رشته‌های نامتعارف و دشوار مانند معدن، بررسی کرده‌است. در مجموع، ۱۸ دانشگاه مختلف در حداقل یکی از ۴۶ رشته در نظر گرفته شده، به عنوان بهترین دانشگاه‌های جهان انتخاب شدند. البته ۱۵ مورد از این دانشگاه‌ها فقط در یک حوزه به عنوان برترین دانشگاه در نظر گرفته شدند اما ۳ دانشگاه باقیمانده، در ۳۱ عنوان باقی مانده به جایگاه برتر دست یافتند. این سه دانشگاه که بیشترین امتیاز را به دست آوردند، جایگاه خود را مدیون اعتبار چند ده ساله‌ی خود هستند اما بسیاری از دانشگاه‌هایی که نامشان در فهرست برترین‌ها جای گرفته است، مواردی کمتر شناخته شده و با تخصص در یک یا دو حوزه هستند. فهرستی که در ادامه مشاهده خواهید کرد شامل برترین دانشگاه‌های جهان در رتبه‌بندی ۲۰۱۷ موسسه QS می‌باشد. عددی که در پرانتز نوشته شده، نشان دهنده تعداد رشته‌هایی است که دانشگاه در آن‌ها به جایگاه برتر دست یافته است.

۱. دانشگاه Wageningen

این دانشگاه که در شهر wageningen هلند و در فاصله ۵۰ کیلومتری از آمستردام قرار گرفته است، بهشت دانشجویانی محسوب می‌شود که قصد دارند در رشته‌هایی مانند کشاورزی و جنگل داری تحصیل کنند.

برترین دانشگاه‌های جهان

۲. دانشگاه Royal College of Art

برای دومین سال متوالی، رویال کالج هنر (RCA)  لندن بهترین دانشگاه جهان برای تحصیل در رشته‌های هنر و طراحی انتخاب شد.

برترین دانشگاه‌های جهان

۳. دانشگاه University of Southern California

این دانشگاه جایگاه اول رتبه‌بندی QS را در ارائه رشته‌های علوم ارتباطات و رسانه از آن خود کره است. در ضمن تیم‌های ورزشی این دانشگاه هم در مسابقات به مقام‌های خوبی دست می‌یابند.

برترین دانشگاه‌های جهان

۴. دانشگاه هنگ کنگ

اگر می‌خواهید همیشه خیالتان راحت باشد که مردم دندان‌هایی سالم و سفید دارند، پس شما به دانشگاه هنگ‌کنگ تعلق دارید. این دانشگاه در رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان که توسط QS انجام شده است، رتبه برتر را در رشته دندانپزشکی به خود اختصاص داده‌است. این دانشگاه سال گذشته هم بهترین دانشگاه جهان در رشته دندان‌پزشکی شناخته شد.

برترین دانشگاه‌های جهان

۵. دانشگاه ETH, Swiss Federal Institute of Technology 

دانشگاه ETH بهترین برنامه‌های تحصیلی را به دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته‌های زمین شناسی و علوم دریایی دارند، ارائه می‌دهد. این دانشگاه تاکنون موفق به کسب ۲۰ جایزه نوبل شده و مشهورترین دانشمند جهان «آلبرت انیشتین» هم در این دانشگاه تحصیل کرده است.

برترین دانشگاه‌های جهان

۶. دانشگاه University College London

سیستم رتبه‌بندی QS این دانشگاه را به عنوان بهترین مرکز آموزشی جهان در ارائه رشته آموزش، انتخاب کرده‌است. در حال حاضر بیش از ۴۰۰۰ دانشجو در رشته‌های مرتبط با آموزش در حال تحصیل در این دانشگاه هستند.

برترین دانشگاه‌های جهان

۷. دانشگاه LoughBorough

این دانشگاه که در انگلستان قرار دارد، دارای شهرتی جهانی در ارائه و آموزش رشته‌های علوم ورزشی و همچنین تیم‌های ورزشی دانشجویی می‌باشد. سیستم رتبه‌بندی QS این دانشگاه را بهترین محل برای تحصیل در رشته‌های مرتبط با ورزش انتخاب کرده‌است.

برترین دانشگاه‌های جهان

۸. دانشگاه کالیفرنیا، پردیس Berkeley

این پردیس که اغلب نقطه اوج آموزشی دانشگاه کالیفرنیا در نظر گرفته می‌شود، درست در آنسوی خلیج کالیفرنیا، رو به روی قطب فناوری سانفرانسیسکو واقع شده‌است. البته پردیس برکلی جایگاه برتر خود را در رشته‌های مرتبط با فناوری به دست نیاورده‌است. بلکه طبق رتبه‌بندی‌های QS، برکلی بهترین دانشگاه جهان برای تحصیل در رشته‌های علوم محیط زیست در نظر گرفته شده و برای دومین بار پیاپی، این عنوان و جایگاه را از آن خود کرده است.

برترین دانشگاه‌های جهان

۹. دانشگاه نوادا، پردیس Las Vegas

لاس‌وگاس فقط و فقط برای یک چیز مشهور شده و آن هم تفریح و سرگرمی است. پس شاید تعجب نکنید اگر بدانید که دانشگاه این شهر به عنوان بهترین دانشگاه جهان برای تحصیل در موضوعات مرتبط با هتلداری انتخاب شده است.

برترین دانشگاه‌های جهان

۱۰. دانشگاه Colorado School of Mines

با توجه به نام این دانشگاه، جای تعجبی ندارد که این دانشگاه برای ارائه رشته‌های مرتبط با مهندسی معدن، در جایگاه برتر قرار گیرد. دانشگاه کلرادو در شهر «Golden» ایالت کلرادو قرار دارد.

برترین دانشگاه‌های جهان

۱۱. دانشگاه Pennsylvania

این دانشگاه در شهر فیلادلفیا قرار دارد و خانه «ناقوس آزادی» است. وقتی صحبت از تحصیل در رشته پرستاری به میان باشد، دانشگاه پنسیلوانیا بالاترین جایگاه فهرست QS را به خود اختصاص می‌دهد.

برترین دانشگاه‌های جهان

۱۲. دانشگاه Juilliard

این دانشگاه که در شهر نیویورک واقع شده، مشهورترین و بهترین دانشگاه دنیا برای تحصیل در رشته‌های هنر‌های نمایشی مثل تئاتر، نمایش موزیکال و رقص است.

برترین دانشگاه‌های جهان

۱۳. دانشگاه Pittsburgh

یکی دیگر از دانشگاه‌هایی که برای دومین سال پیاپی در یک رشته‌ی خاص به جایگاه برتر دست یافته، دانشگاه Pittsburgh است که بهترین مقصد تحصیلی برای افرادی محسوب می‌شود که قصد تحصیل در رشته فلسفه را دارند.

برترین دانشگاه‌های جهان

۱۴. دانشگاه California، پردیس Davis

این دانشگاه در بیرون شهر «Sacramento» واقع شده و یکی از ۱۰ پردیس دانشگاه کالیفرنیا است. اگر قصد تحصیل در رشته دامپزشکی را دارید، این دانشگاه که برای دومین سال پیاپی به عنوان برترین دانشگاه جهان در این رشته انتخاب شده‌است، پذیرای شما خواهد بود.

برترین دانشگاه‌های جهان

۱۵. دانشگاه Oxford

سال گذشته رقابت میان دو دانشگاه انگلیسی Oxford و Cambridge بسیار نزدیک بود اما در سال ۲۰۱۷، دانشگاه کمبریج فقط توانست در یک رشته به عنوان برتر دست یابد و راه برای آکسفورد هموارتر شد. از میان رشته‌هایی که دانشگاه آکسفورد در آنها به جایگاه برتر دست یافته است می‌توان به زبان و ادبیات انگلیسی اشاره کرد.

برترین دانشگاه‌های جهان

۱۶. دانشگاه Massachusetts Institute of Technology

دانشگاه MIT که در اکثر رشته‌ها از معماری گرفته تا مهندسی مکانیک در جایگاه برتر قرار دارد، یکی از دانشگاه‌های برگزیده جهان و شاید بهترین محل برای تحصیل در رشته علوم باشد.

برترین دانشگاه‌های جهان

۱۷. دانشگاه Harvard

هاروارد برای تقریبا یک سوم از ۴۶ رشته‌ی فهرست شده توسط QS شامل رشته‌های پرطرفدار مانند حقوق، کسب و کار و مدیریت و همچنین تحصیل در رشته‌های مطالعات سیاسی و بین‌المللی، بهترین دانشگاه جهان در نظر گرفته می‌شود.

برترین دانشگاه‌های جهان

نویسنده :
انتشار : ۲۴ اسفند ۱۳۹۵
مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − یک =

کانال تلگرام
فروش ویژه کیف پول سخت‌افزاری Ledger Nano S (کیف پول سخت‌افزاری برای ارز‌های دیجیتال)خرید انلاین
+