‍‍
دسته بندی

برای تحصیل در دانشگاه باید یکی از مهم‌ترین تصمیمات زندگی خود را بگیرید: انتخاب رشته. انتخاب رشته مهم است. خیلی مهم‌تر از آنکه فکرش را می‌کنید. بنابراین نباید صرفا به انتخاب دوستانتان توجه کنید یا به دنبال این باشید که کدام پولسازترین رشته های تحصیلی کدام است یا کدام رشته بیشتر روی بورس است. باید علایق، استعدادها و امکان رشد هر رشته را به دقت بسنجید و با هدف‌گذاری دقیق به سمت تحصیل در رشته برتر بروید. یادتان باشد که وضعیت اقتصادی ، اجتماعی و خیلی چیزهای دیگر در زندگی آینده‌تان به رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کنید، وابسته خواهد بود. براساس پژوهش‌هایی که صورت گرفته است، ۱۰ مورد از رشته‌ها در جهان، از نظر آینده کاری، امکان رشد، حقوق و جایگاه اجتماعی در رده برترین‌ها قرار می‌گیرند. این شما و این ۱۰ رشته برتر دنیا:

۱. علوم کامپیوتر

آشنایی با نرم‌افزار و سخت‌افزار و زمینه‌های مختلفی که رایانه در آنها نقش دارد باعث می‌شود که از مهم‌ترین فناوری‌های روز دنیا با خبر شوید و علاوه بر آن همیشه در حال یادگیری بوده و در بازار کار هم وضعیت بسیار خوبی را تجربه کنید. با توجه به اینکه فناوری‌های رایانه‌ای تمام جهان را قبضه کرده‌اند، با تحصیل در این رشته می‌توانید به دستاوردهای علمی و مادی بسیار خوبی دست پیدا کنید. ضمن اینکه اگر از تخصص کافی برخوردار باشید، امکان کار کردن و ادامه تحصیل در خارج از کشور برایتان میسر خواهد بود.

رشته برتر دنیا

۲. علوم ارتباطات

علوم ارتباطات هم از آن دست رشته‌هایی است که به واسطه بین‌رشته‌ای بودن در زمینه‌های مختلف کاربرد دارد و می‌توان با داشتن مدرک آن در در پست‌های شغلی متنوعی مشغول به کار شد. تولید محتوایی استراتژیک در شکل نوشته، سخنرانی، فعالیت به عنوان نماینده شرکت‌ها، خبرنگاری و… می‌تواند از جمله کارهایی باشد که یک فرد با مدرک ارتباطات انجام می‌دهد. فارغ‌التحصیلان این رشته در واحد منابع انسانی، روابط عمومی، رسانه و… مشغول به فعالیت خواهند شد. علوم ارتباطات در جهان به عنوان یک رشته برتر و پرطرفدار شناخته می‌شود.

۳. علوم سیاسی

کسانی که در رشته علوم سیاسی تحصیل می‌کنند از قدرت تحلیل بالایی برخوردار خواهند شد. تحلیل اوضاع سیاسی کشورها، اطلاعاتی درباره وضعیت تاریخی و فرهنگی داخل و خارج هر کشور از جمله دروس و مواد آموزشی است که فارغ‌التحصیلان رشته علوم سیاسی از آن بهره می‌برند. به عنوان روزنامه‌نگار، در دولت‌ها و در مجامع حقوقی و قانونی مشغول به کار شوند. در هر حال، این رشته یک رشته برتر دنیا شناخته می‌شود.

رشته برتر دنیا

۴. کسب و کار

رشته کسب و کار دنیایی به شدت گسترده است. دنیایی گسترده که به شما اجازه می‌دهد هم از روانشناسی بدانید و هم از اقتصاد. هم از بازار و تجارت سر دربیاورید هم از مذاکره و رهبری. اگر دوست دارید که یک فرد کارآفرین بشوید یا در راه‌اندازی و مشاوره برای کسب و کارهای گوناگون نقشی ایفا کنید، حتما باید به سراغ کسب و کار بروید. این رشته یکی از پولسازترین و متنوع‌ترین رشته‌های جهان است. حضور آن در میان ۱۰ رشته برتر دنیا اصلا غافل‌گیرکننده نیست.

این مطلب را از دست ندهید:  اخذ مجوز کار و تحصیل در کانادا در سال ۲۰۱۸

۵. اقتصاد

اقتصاد، مطالعه و بررسی انتخاب‌های مختلف دولتی، فردی، کاری و… است. با دانستن این علم می‌توان دریافت که منابع در دسترس را چطور اختصاص بدهید، پول و زمان خود را چگونه صرف کنید و… . فارغ‌التحصیلان این رشته معمولا در بازارهای مختلف، سازمان‌های خصوصی و دولتی و… جایگاه خوبی دارند. اهمیت اقتصاد و شناخت دقیق آن می‌تواند باعث رشد در ابعاد شخصی و شکوفایی وضعیت یک جامعه شود.

رشته برتر دنیا

۶. زبان و ادبیات انگلیسی

زبان و ادبیات انگلیسی هم در طبقه‌بندی ۱۰ رشته برتر دنیا قرار می‌گیرد. این رشته به دانشجویان دیدی دقیق و جامع از ادبیات انگلیسی می‌دهد و براساس تحقیقاتی که صورت گرفته است، فارغ‌التحصیلان این رشته در بیشتر نقاط دنیا از بازار کار خوبی برخوردار هستند. اینکه بازار کار جهانی کمی با وضعیت داخلی کشور ما فرق دارد هم در نظر بگیرید.

۷. روانشناسی

علم روانشناسی هم به مطالعه ذهن و واکنش‌هایش می‌پردازد. موضوعاتی چون تحلیل شخصیت، توانایی‌های شناختی افراد، اختلالات روانی، هوش، احساسات، انگیزش و… در رشته روانشناسی بررسی می‌شوند. این رشته هم در میان ۱۰ رشته برتر جهان قرار دارد و همان‌طور که مشخص است، علت این حضور تا حد زیادی به گستردگی روانشناسی بازمی‌گردد. تقریبا تمام رشته‌هایی که در این فهرست قرار دارند، به واسطه کاربردهای فراوانی که در زمینه‌های مختلف دارند باعث می‌شوند تا دانشجویان، حق انتخاب گسترده‌ای در بازار کار و ادامه تحصیل داشته باشند. روانشناسی هم از آن رشته‌هایی است که با داشتن مدرک آن در مقاطع مختلف می‌توان به عنوان، مشاور، معملم، کارشناس در سازمان‌ها و… فعالیت کرد.

۸. پرستاری

پرستاران هم با تلفیق شوق به کمک‌رسانی به دیگران و یادگیری مسائل پزشکی می‌توانند به رشد و شکوفایی زیادی در کار و درس دست پیدا کنند. پرستاری به خصوص در سال‌های اخیر با استفاده از ابزارهای جدید و فناوری‌های تازه تدریس می‌شود. به همین خاطر است که این رشته نیز جای یادگیری و پیشرفت زیادی را در اختیار دانشجویان و فارغ‌التحصیلان خود می‌گذارد.

رشته برتر دنیا

۹. مهندسی شیمی

مهندسان شیمی از فعل و انفعالات شیمیایی برای ساخت و تولید نیازهای بشری استفاده می‌کنند. ساختار مولکولی و فرایندهای شیمیایی در این علم کنار هم قرار می‌گیرند تا مهندسان دست به تولید و ساخت بزنند. این رشته با رشته‌های متعدد دیگری در مهندسی، شیمی، بیوشیمی و… در ارتباط است. اگر وارد رشته مهندسی شیمی بشوید با انبوهی از گرایش‌ها و زمینه‌های کاری و درسی متنوع رو به رو خواهید شد. تحقیق و کار کردن روی نفت، مواد دارویی، پسماند و زباله‌ها و خیلی چیزهای دیگر با تحصیل در این رشته میسر می‌شود. مهندسی شیمی، علمی است که مرتبا در حال رشد و پیشرفت است و با فناوری در ارتباطی تنگاتنگ قرار گرفته است. پس عجیب نیست که آن هم در فهرست ۱۰ رشته برتر دنیا قرار دارد. پیوند آن با دنیای جدید فناوری تا حد زیادی نشان از ظرفیت‌های زیاد رشد در آن دارد.

این مطلب را از دست ندهید:  دانشگاه بیلگی استانبول

۱۰. زیست‌شناسی

مطالعه رشته زیست‌شناسی هم دیدی گسترده از تمام دنیا در اختیار می‌گذارد. سطوح مختلفی برای تحصیل در این رشته قابل بررسی است. زیست‌شناسی در سطح سلولی، اکوسیستم و… . بیوتکنولوژی و ژنتیک هم که دیگر گل سرسبد رشته زیست‌شناسی است. فارغ‌التحصیلان این رشته به ویژه در کشورهای توسعه‌یافته از وضعیت کاری و مالی خوبی بهره‌مند هستند. زیست‌شناسی هم در میان ۱۰ رشته برتر دنیا در بیشتر تحقیقات قرار می‌گیرد.

رشته برتر دنیا

اگر شما هم به تحصیل در خارج از کشور علاقه‌مند هستید، پیمنت‌۲۴ با فراهم کردن امکان پرداخت هزینه ثبت‌نام در آزمون‌های بین‌المللی با شما همراه خواهد بود؛ همچنین با استفاده از خدمات پرداخت با ویزا کارت می‌توانید کلیه پرداخت‌ها از جمله پرداخت شهریه دانشگاه را به آسانی انجام دهید.

نویسنده :
انتشار : ۱۴ آذر ۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام
ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی ترکیهمشاوره رایگان ۵۴۵۰۷-۰۲۱